Forum Focus Klub Polska
Strona Domowa O Nas Forum Ford Focus Gielda Rejestracja
Komunikaty

Foczka Miesiąca
...
Tuning Zrób To Sam Download Galeria Facebook
Zaprzyjaźnione Kluby


Polecamy





Zmiana kolorystyki wskaźników



1. Przyciski od sterowania szyb
Jeśli masz przynajmniej jedną prawą rękę to powinno to być dla Ciebie proste. Potrzebne Ci będą diody 3mm najlepiej super jasne (przezroczyste). Na każdy przycisk wchodzi jedna dioda. Przy zmianie z zielonego na czerwony wystarczy wymienić diody, w przypadku niebieskich wymienić trzeba rezystor najlepiej na 470 OHM (musi to być przewlekany i może być to miniatura) dla dwóch diód szeregowych, a dla jednej 560 OHM.




2. Zegarek
Rozebranie obudowy zegarka jest proste – wystarczy tylko podważać zaczepy. Tu trzeba mieć już wprawę w lutowaniu elementów SMD (powierzchniowego montażu), ponieważ zastosowane diody LED to 1210(wielkość obudowy elementu SMD). Ze względu na sposób rozprowadzenia światła można zmienić na pomarańczowy lub czerwony (nie trzeba zmieniać wtedy rezystora szeregowego). Niebieski, ze względu na krótszą długość fali „wypada” z plastykowego światłowodu i podświetlenie zegarka jest bardzo mizerne. Można się pokusić o umieszczenie diody w powietrzu i wpuszczania niebieskiego światła pod kątem-efekt dużo lepszy.




3. Zapalniczka
Można tu zastosować dwie metody. Pierwsza (ta gorsza wg mnie) to zmienić żarówkę na diodę czerwoną (pamiętaj o rezystorze szeregowym). Niebieskiej barwy przez filtr zielony nie da się uzyskać- niestety.
Druga (ja tak zrobiłem u siebie), butelki plastykowe (są w różnych kolorach więc barwę można dobrać sobie jak kto woli) np. 0,5l po wodzie Oligo...(bez reklamy) wystarczy zciąć gwint i odciąć resztę butelki. Pozostanie jeszcze wyszlifować środek bo zapalniczka inaczej nie wejdzie w nową oprawkę. Aby nowa oprawka się trzymała można przykleić np. klejem na gorąco. Na zapalniczce można przykleić kilka diod ( najlepiej ze spiłowaną soczewką aby bardziej rozpraszały) do podświetlenia jej.




4. Pokrętło włącznika świateł / halogenów.
Rozebranie i szczególnie poprawne złożenie można nastręczyć pewnych kłopotów dlatego najlepiej zabrać się bardzo uważnie to tego elementu. Należy je rozbierać od tyłu. Następnie należy rozgiąć druty aby wyciągnąć płytkę i po tej operacji najlepiej już nie przestawiać pozycji pokręteł czołowych aby później łatwiej było złożyć. Diody tu tak jak w przyciskach od szyb to 3mm diody LED przewlekane. Jeśli chodzi o kolorystykę to masz tu pełną dowolność. Pamiętaj, tylko że przy diodach niebieskich trzeba zmniejszyć opornik aby się jasno świeciły.





5. Pokrętła ogrzewania, cyrkulacji, nawiewu
Tu jedyne kolory do uzyskania to kolory w pobliżu zielonego, czyli np. czerwony, pomarańczowy ze względu na zastosowany filtr (zielony). Filtr jest nie do usunięcia bo znajduje się pod farbą. Aby „przebić” się z czerwonym na wystarczającym poziomie najlepiej zastosować diody 5mm o światłości 3-5cd i to do każdego punktu....w rezultacie trzeba użyć prawie 20 diod (do podświetlenia ogrzewania zimnego trzeba użyć diody niebieskiej oczywiście). Dodatkowo można podświetlić wskaźniki w pokrętłach po przez nawiercenie niewielkiego otworku o śr.3mm na diodę 3mm, którą następnie przykleić i doprowadzić cieniutkimi przewodami zasilanie.





6. Przyciski A/C, obiegu zamkniętego, ogrzewania szyb
Po otwarciu obudowy trzeba bezszczelnie zciąć zagrzane plastikowe nity, aby wyjąć płytkę. Po wyjęciu płytki mamy już prosty dostęp do diod LED SMD o rozmiarze 1210. Zastosować możesz tu dowolną kolorystykę ( tylko przy niebieskich diodach należy odpowiednio zmniejszyć wartości rezystorów szeregowych). Po przylutowaniu diod trzeba płytkę umocować i można to zrobić poprzez przyklejenie jej lub przykręcenie malutkimi wkrętami, które trzeba nakręcić w pozostałe słupki (wcześniej nawierć małe otwory).

7. Licznik
Jak przerobić licznik jest opisane w art. „Białe zegary w FF”

8. Dodatkowe pomysły na tzw. bajery lub choinkę (jak kto woli).
Można podświetlić jeszcze nawiewy, wycieraczki na nogi, głośniki (fajnie wyglądają na czerwono), schowek, wlot powietrza (patrz PETE).


To tyle co udało mi się zauważyć przy przeróbkach oświetlenia. Jeśli masz jakieś ciekawe propozycje podziel się nimi ze mną.
slepywwl@o2.plTen[/email


Powered by vBadvanced CMPS v3.2.1