Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Zimowe opony (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=18840)

Picia78 03-10-07 17:51

Wiem Barumy polecam bardzo fajne na snieg i deszcz super :wink:

SUCOF33 03-10-07 18:34

Taki mały teścik
http://images30.fotosik.pl/94/978067e9726b646e.jpg

SzerszeN 03-10-07 21:37

a ja palne z innej beczki, po kilku przeczytanych dyskusjach na p.m.s. po obejrzeniu kilku testow na rozych madrych stronach stwierdzam co nastepuje, bdybym nie mial prawie nowych letnich opon, to zainwestowalbym kase w naprawde dobre markowe opony caloroczne

w naszych warunkach pogodowych jesli ktos po prostu jezdzi samochodem, bez szalenst zarowno w lecie jak i w zimie, kupno opon zimowych i letnich jest niepotrzebnym wydatkiem, dobre opony caloroczne spokojnie dadza rade w zimie, i w lecie, na mokrym, suchym i sniegu

takze warto to przemyslec i miec spokoj z przekladkami

WOJTI 08-10-07 09:56

No ja się nie zgadzam !!

Oszczedzanie i kupowanie "uniwersalnych" = dzwon w lecie i drugi w zimie

Wg mnie powinien byc nakaz jazdy w zimówkach - no chyba ze ktoś tylko jedzie w niedziele do kościoła - to może ryzykowac

Tylko ze wtedy stwarza również zagrożenie dla innych uczestników =- ze np. zatrzyma sie u mnie w bagażniku [nono]

A wszytsko to dla "prowizoryczna" oszczedności 1 tys zł

Radzę zweryfikować stanowisko i wypróbować jazde na jednych i drugich oponach!!

Zanim będzie za późno...

[ Dodano: Pon 08 Paź, 2007 09:58 ]
ps. zapomniałem dodac ze w koncu wybrąłme zimówki - Nokianki WR G2 205/55/R16 ;-)

SzerszeN 08-10-07 10:15

Cytat:

Napisał WOJTI
No ja się nie zgadzam !!

Oszczedzanie i kupowanie "uniwersalnych" = dzwon w lecie i drugi w zimie

mozesz sie nie zgadzac, twoje prawo, ale racji nie masz

napisalem wyraznie dobre markowe caloroczne, sa czesto lepsze od takich sobie letnich czy takich sobie zimowek

wez pod uwage ze napisalem o jezdzie bez szalenstw, czyli spokojnej, wez pod uwage ze jezdzac w miescie, twoje wspaniale zimowki widza snieg w postaci sniegu tylko kilka dni w roku, a moze i to nawet nie, takze jezdza glownie po suchym lub mokrym asfalcie, czasem po gololedzi, ale z tym nawet zimowki nie dadza rady, musialbys miec kolce albo lancuchy

dodam ze mam i zimowki i letnie, jednak przypuszczam ze przy kolejnym samochodzie zainwestowalbym w dobre caloroczne i tyle i po prostu warto sie nad tym zastanowic, bo roznice w cenie na oponach i zmianie dwa razy w roku jest dosc znaczna, natowmiast w pogorszeniu bezpieczenstwa niewielka lub zadna

ToMeK.sZ 08-10-07 11:10

Ja się pochwalę, że zamówiłem dzisiaj Bridgestone LM25 205/55R16 91 H za jedyne 398zł/szt.

Już miałem kupić Goodyear Ultra Grip 7+ 205/55R16 91 H, ale kumpel strasznie zachwalał te Bridgestone'y. Rzuciłem okiem na testy - lepsza ocena niż GY, poszperałem po sklepach netowych i znalazłem taniej niż GY i ... zamówiłem ;)

Swoje wrażenia z jazdy opiszę w okolicy stycznia jak już będę miał podstawę do wyrażania jakiejkolwiek opinii [tuning]

GAWRON 08-10-07 11:16

SzerszeN, Ty tez nie do konca masz racje. Zazwyczaj cos co jest do wszystkiego jest do niczego. Oczywiscie ze mozna jezdzic na calorocznych i bedzie w miare niezle jednak opona ma zupelnie inne parametry na lato i na zime wiec nieda sie zrobic takiej ktora zawsze bedzie bardzo dobra.

kleofas 08-10-07 11:43

najlepiej kupić 2 komplety dobrych opon (w moim przypadku to nie jest duży koszt, bo mam fele 14, więc się nawet nie zastanawiałem)
zużycie letniej gumy w lecie jest na pewno mniejsze niż uniwersalnej i tak samo z zimówkami zimą
IMO uniwersalne są OK w przypadku gdy tylko śmigasz po mieście i z rzadka zjawiasz się np na autostradzie, albo na drodze dojazdowej pod wyciąg narciarski, a przebiegi roczne pozwalają cię nazwać niedzielnym kierowcą. wtedy faktycznie koszty przekładania opon i ich magazynowania są już nie bagatelne, a jakość jazdy nie cierpi przez użycie uniwersalnych opon.

SzerszeN 08-10-07 11:46

gawron, przeczytaj dokladnie i ze zrozumieniem to co napisalem, potem poszukaj info w sieci, opona zimowa ma wyzszosc nad letnia czy caloroczna tylko w jednym wypadku, kiedy jest snieg, wiec owszem, w terenach kiepsko odsniezanych, nikogo nie namawiam i nie mam zamiaru przekonywac do calorocznych, jednak dla kogos kto mieszka w miescie, opona zimowa czasem moze bardziej zaszkodzic niz pomoc, w miescie po sniegu jezdzisz w roku od kilku godzin do kilku dni, zalezy jak duzo jezdzisz i jak duzo jest sniegu, pozatym jezdzisz po suchym i po mokrym asfalcie, ewentualnie po blocie posniegowym, i tu niestety jest zonk w oponach zimowych, gdyz one pokazuja tylko swoja przewage na sniegu, na suchym i mokrym asfalcie przegrywaja z letnimi i uniwersalnymi, to nie jest zadna tajemnica, mozna o tym poczytac

powtorze po raz kolejny, bo byc moze nie do wszystkich dociera, dla kogos kto porusza sie smaochodem glownie w miescie, i do tego bez szalenstwa, korzystniejszym rozwiazaniem, czyli kompromisem pomiedzy bezpieczenstwem, a kasa sa opony caloroczne zwane uniwersalnymi, oczywiscie nowe i dobre, a nei badziewie

kleofas 08-10-07 12:05

chyba że kupisz zimówki, które bardzo dobrze spisują się na mokrym i na błocie pośniegowym (dla mnie to główne kryterium, bo śmigam praktycznie non stop po mieście). na śnieg i tak jestem zaopatrzony w łańcuchy (zakłada się je w 5 minut, więc to nie jest problem).
kupując nowy samochód z salonu jest on zazwyczaj wyposażony w przyzwoite opony sezonowe letnie (czasami zimowe). dlatego praktycznie musisz kupić zimówki (chyba że miałeś zimówki to letnie). w takim wypadku bez sensu jest kupowanie uniwersalnych, bo tych "KITowych" nie zużyjesz :-)

WOJTI 08-10-07 12:33

Nie widaje mi sie aby NAJLEPSZA uniwersalna opona (jak to nazwywasz) trzymała przy np. -15 stopniach na suchym lepiej od śrendiej zimówki
To są zupełnie inne mieszanki gumy
Nie moze cos byc równie dobrze przy aswalcie rozgrzanym w lecie do 50 stopni oraz tak samo dobry przy -15
A jesli chodzi o jazde po miescie
Niestety w naszym kraju zima co roku zaskakuje drogowców
wystarczy 10 min intensywnych opadów i juz jestes zagrozeniem dla innych a czarny i mokry asfalt robi sie bialutki

Na twoim miejscu pozostał bym na dwóch kompletach opon
W koncu to tylko 1 tys zł
A w przypadku stłuczki - same problemy
Pozdro

GAWRON 08-10-07 12:41

SzerszeN, przeczytalem dokladnie i wiem o co Ci chodzi ale nawet na suchym asfalcie przy ujemnej temperaturze opona zimowa jest lepsza od uniwersalnej bo ma inna mieszanke przystosowana do niskich temperatur w ktorych nie twardnieje co daje lepsza przyczepnosc. Poza tym tak jak napisal kleofas najczesciej ma sie juz opony letnie badz zimowe i kupowanie uniwersalnych sie nie oplaca.

SzerszeN 08-10-07 15:31

poczytajcie testy zamist gdybac, swojego czasu poszperalem w necie i niestety, na suchym asfalnie przy ujemnych temperaturach czesto letnie sa lepsze od zimowek, wyjatkiem sa hi endowe zimowki za kupe kasy, a na takich smigaja tylko ci ktorych stac na wywalenie np 5 kpln na komplet opon, a watpie aby tacy tuaj byli w nadmiarze

w temperaturach okolo zera, a takich w polsce w zimie sporo, na suchym asfalcie dlugosc drogi hamowania ze 100km/h potrafi wynosci nawet i 10m na korzysc letnich opon, na mokrym asfalcie ta odleglosc jeszcze sie zwieksza

zreszzta kazdy zrobi jak uwaza, jeden kui uzywki o nieznanej przeszlosci, inny kupi uniwersalne a jeszcze inny kupi 2 komplety, i kazdy bedzie uwazal ze ma racje

jezdze samochodem po wawie juz 18 lat i patrzac na to z tej perspektywy, uwazam ze dobre uniwersalne gumy spokojnie by mi wystarczyly, a moje bezpieczenstwo nie ulegloby pogorszeniu, zato troche kaski by w kieszeni zostalo

WOJTI 08-10-07 15:47

Jak masz gdzies linka do testu letnich opon w zimie to podesllij
Chętnie sie z nim zapoznam
Ja nigdzie nie natknałem się na taki test
Oczywiscie kazdy ma prawo do własnego zdania
Ja uwazam ze tak jest bezpieczeniej - dlatego kupuje zimówki
Ty uważasz ze stykna UNIWERSALNE - i skazujesz sie na porażke na sniegu i oszczedzasz w porywach tysiac zł.
Oczekuje na linka testu letnich w zimie ;-)

kleofas 08-10-07 16:35

większość ludzi sugeruje się marketingowym bełkotem (jakieś pierdy o temperaturze +7C)
a fakty są takie o jakich pisze Szerszeń...
na mokrym asfalcie przeciętna zimówka nie wypada lepiej od przeciętnej letniej (nie mówiąc o uniwersalnej). ja stosuję sezonowe z powodów o których pisałem wcześniej.

SUCOF33 08-10-07 20:05

A ja powiem tak frigo 2 trzymają się lepiej w lecie od pirelli p6000

WOJTI 09-10-07 09:25

hahaha
Firgo w lecie +50% trzymają na maxa - topią się razem z asfaletem.

coś koledzy na razie cicho z liknami

Ja czekam na TEST LETNIEJ W ZIMIOWYCH WARUNKACH

kleofas 09-10-07 09:48

proszę bardzo :
http://www.adac.de/Search/SearchResu...RWCookieValue=
zwróć uwagę na Goodyear Vector 5+
jest POLECANA na zimę (może nie szczególnie polecana, ale polecana i barumami i kleberami typowo zimowymi
jeżeli nie wierzysz w testy ADAC to co cię przekona?

nie chce mi się szukać testów porównawczych z letnimi, ale jest podobnie :-)

i ciekawy artykuł z interii
http://motoryzacja.interia.pl/wiadom...oroczne,679421

[ Dodano: Wto 09 Paź, 2007 09:59 ]
zapomniałem dodać, że testy te uwzględniają jazdę po śniegu i lodzie (co w warunkach miejskich się praktycznie nie zdarza, a nawet jeśli to i tak opona ma najmniejsze znaczenie, a liczą się umiejętności i technika)

WOJTI 09-10-07 10:19

Ok
Faktycznie widze ze coś jest na rzeczy i przyznaje rację
jest jedna opona całoroczna która "trzyma sie w zimie z zimówkami" - c
iekawe jak wypada w letnich czy tez "trzyma" letnie
Moze w tej oponie jest wiecej zimy niż lata
no i jedno ale
ROZMIAR 155
Jak sie pewnie orientujesz im szersza opona - tym truniej odporowadzac wode, snieg itd
Sadze ze przy rozmiarze 195 lub 205 ta opona nie ma szans ani na mokrym ani na sniegu
No chyba ze w testach ADACU twierdza cos innego.
Po południu w domu poszukam troche w necie bo cała dyskusja wzbudział moja ciekawoć - a szczególnie przedsaytwiony wyżej test ADACu

kleofas 09-10-07 11:13

w letnich w testach jest jej poprzedniczka (test z 2003/2004) i też jest polecana
co do "szerokości" opon, to jest to też związane ze stylem jazdy
ale tak pisał Szerszeń, uniwersalne opony są przeznaczone dla osób traktujących samochód jako środek lokomocji, a nie zapaleńców-samozwańców-rajdowców!
taka osoba zazwyczaj ma auto z mniejszym silnikiem, nie interesuje go wygląd (szerokie kapcie na alusach) a komfort jazdy (a tu jak wiesz w większości przypadków im niższy profil i szersza opona tym gorzej)
nikt nikogo nie namawia do stosowania uniwersalnych opon, raczej kwestionujemy ten marketingowy bełkot...

to trochę tak samo jak z ABSem w samochodzie. jak ktoś nie potrafi hamować, to abs jest mu potrzebny. dla osób jeżdżących sporo i umiejących się zachować np na lodzie abs potrafi wydłużyć drogę hamowania

wybór każdy ma (ja mimo iż wiem jak to jest z uniwersalnymi oponami) wybrałem letni i zimowe (ale jak już pisałem, koszt dla mnie nie był bardzo wysoki, bo mam stalowe felgi 14)

SzerszeN 09-10-07 11:25

widze ze znalazlem poplecznika ;) ktory otwiera oczy niedowiarkom :)
jak wspomnialem w pierwszym poscie, tez kiedys bylem zwolennikiem opon dedykowanych, ale po przeczytani kilku dyskusji, testow i artykulo, doszedlem do wniosku, ze w moim przypadku po prostu wydaje kase, a na bezpieczenistwie zyskuje niewiele albo nic

tak samo mi sie kiedys wydawalo, ze jesliktos ma dwie pary opon, jedne lepsze drugie troche gorsze, to te lepsze trzeba zalozyc na przod, a okzuje sie ze dokladnie odrotnie, lepsze opony zawsze powinny byc z tylu, niezaleznie od tego czy samochod ma przedni czy tylny naped

czlowiek uczy sie cale zycie ;)

kleofas 09-10-07 11:38

Cytat:

Napisał SzerszeN
tak samo mi sie kiedys wydawalo, ze jesliktos ma dwie pary opon, jedne lepsze drugie troche gorsze, to te lepsze trzeba zalozyc na przod, a okzuje sie ze dokladnie odrotnie, lepsze opony zawsze powinny byc z tylu, niezaleznie od tego czy samochod ma przedni czy tylny naped

fizyka panie, fizyka...

w "ciężki" poślizg wpadasz wtedy, gdy cię tył wyprzedza... (wtedy kontra i takie tam - o czym przeciętny kierowca nie ma pojęcia)
jak ucieka przód, to łatwiej auto opanować (nawet delikatnie odejmując gazu)

WOJTI 09-10-07 11:48

Zgadza sie że opona powinna byc dostosowana do pojazdu - jak najbardziej
Ale do jakiego forda zakłada sie 155 ??
Styl jazdy tez jest bardzo wazny
no i ilość przejeżdzanych kilometrów oraz ich strukutra miasto/trasa
Jednak do mnie nie trafa argumetn o "marketingowych działaniach" producentów opon
Na przejchanie 100 tys km bedzie potrzebował 2 komplety Uniwersalnych
lub
komplet letnich i komplet zimóek
Wychodzi praktycznie na to samo - oszczedność prowizoryczna
Trzba tylko dodac wywarzenie i zmianę
No ale uniwersalne przy naszych drogach trzeba by i tak raz na rok wywarzyc.

SzerszeN 09-10-07 12:29

Cytat:

Napisał WOJTI
Jednak do mnie nie trafa argumetn o "marketingowych działaniach" producentów opon

ech, moze do ciebie nie trafiac

czytalem albo widzialem kiedys w tv wywiad z jednym polskich rajdowcow, startujacych w czasach prl w rajdzie chyba monte carlo jeszcze syrenka, najzabawniejsza kwestia dotyczyla opon, koles wykrecal niezle czasy, zajmowal niezle pozycje, ale opony mial zwykle jak to sie wtedy mowilo kartoflaki, zadne tam dedykowane, inne ekipy zagraniczne co chwila zmienialy opony przystosowujac samochod do roznych warunkow, i byli pelni podziwu ze mamy takie super zajebiste opony, na wszystkie warunki :)


Cytat:

Napisał WOJTI
Na przejchanie 100 tys km bedzie potrzebował 2 komplety Uniwersalnych
lub
komplet letnich i komplet zimóek
Wychodzi praktycznie na to samo - oszczedność prowizoryczna
Trzba tylko dodac wywarzenie i zmianę
No ale uniwersalne przy naszych drogach trzeba by i tak raz na rok wywarzyc.

no nie do konca, nie kazdy wykreca 100tys km n w dwa lata, ja np robie okolo 15 tys rocznie, do roboty mam r stacje metrem, zona tez metrem, wiec samochod sluzy do jazdy po zakupy, na dzialke, do znajmych, jakies wyjazdy wakacyjne/weekendowe, dla mnie takie opony to 4-5 lat spokojnej jazdy, wywazac tez nie musze 2 razy w roku, tylko dajmy na to raz na rok, wiec moze niby nic, ale to zawsze oszczednosc okolo 1kpln, dla jednych jak splunac, a dla innych kawalek grosza[/quote]

WOJTI 09-10-07 12:44

Monte to loteria opon
i wg mnie nie jest to dobry przykład ze uniwersalne sa super -a o tym rozmawiamy
Niezłe czasy?? jezeli 96 miejsce jest niezłe...
Troche historii:
Samochody Syrena uczestniczyły w latach 60. XX wieku w Rajdzie Monte Carlo. W 1960 w rajdzie wzięła udział załoga w składzie Marek Varisella i Marian Repeta, startująca na Syrenie 101 z dwu cylindrowym silnikiem o mocy 28 KM i standardową skrzynią biegów a od seryjnego różniący się dodatkowymi reflektorami, pasami bezpieczeństwa i drobnymi dodatkami, kończąc rajd na 99 miejscu na 149 sklasyfikowanych załóg. Druga załoga: Marian Zatoń z pilotem Stanisławem Wierzbą, rajdu nie ukończyła. Rok później w rajdzie wzięło udział 6 polskich załóg, z czego 4 na Syrenach 101. Dwie z nich nie ukończyły rajdu, jedna z powodu awarii instalacji elektrycznej, druga natomiast z powodu przekroczenia 90-minutowego limitu spóźnień. Dwie sklasyfikowane załogi zajęły miejsca 96. i 126. W 1962 wystartowały cztery Syreny 102, dwie z nich ukończyły rajd, na miejscach 210. i 222. Ostatni start Syren w Rajdzie Monte Carlo miał miejsce w roku 1964. Wystartowały trzy załogi na samochodach Syrenach 103S wyposażonych w silniki Wartburga 1000. Wszystkie przekroczyły dopuszczalny limit spóźnień, nie kończąc rajdu.

GAWRON 09-10-07 12:49

Cytat:

Napisał SzerszeN
tak samo mi sie kiedys wydawalo, ze jesliktos ma dwie pary opon, jedne lepsze drugie troche gorsze, to te lepsze trzeba zalozyc na przod, a okzuje sie ze dokladnie odrotnie, lepsze opony zawsze powinny byc z tylu, niezaleznie od tego czy samochod ma przedni czy tylny naped

To tak samo zalezy od kierowcy. Ja zakladam lepsze na przod bo wole nadsterownosc od podsterownosci. Poza tym moze sie okazac ze jesli ktos nie ogarnia poslizgu i zalozy lepsze gumy na tyl to majac gorsze z przodu nie ogarnie np. hamowania

SzerszeN 09-10-07 13:01

Cytat:

Napisał WOJTI
Monte to loteria opon
i wg mnie nie jest to dobry przykład ze uniwersalne sa super -a o tym rozmawiamy

nie, nie o tym tu rozmawiamy, a w kazdym razie nie ja i kleofas, rozmawiamy o tym, ze dla przecietnego spokojnie przemieszczajacego sie po miescie kierowcy, nie ma pratycznie roznicy, czy ma na kolach opony sezonowe czy dobre uniwersalne, o tym tu rozmawiamy

kleofas 09-10-07 13:06

wrzuciłem testy opon z takim rozmiarem, bo akurat w tych testach są porównywane opony zimowe z uniwersalnymi...
w wyższych rozmiarach nie porównywano (przynajmniej na stronach ADACu).

WOJTI 09-10-07 13:11

Tak - tylko jak na razie poza testesm adaca gdzie opona uniwersalan wypadła przecietnie w zimie nie macie argumentów

A to ze ktos mało jeździ, jeździ spokojnie i moze założyc 155, dopatruje sie "układu" miedzy producentami opon to nie sa arguemtny.

Skoro nie ma różnicy finansowej - to chyba lepiej miec cos lepszego na zime i coś lepszego na lato - czyli opony nie zalecane w ADACu tylko SZCZEGÓLNIE polecane.

Bezpieczeństwo innych użytkowników oraz wasze powinno byc na pierwszym miejscu -a nie "prowizoryczna" oszczedność nawet 1 tys zł w ciagu 5 lat (200 zł / rok)

SzerszeN 09-10-07 13:19

ok, pokop troche po necie, poczytaj, bo jak na chwile obecna to jak gadanie ze slepym o kolorach, dla jednegor roznicy nie ma, dla innego jest i tyle, jeden kupi gowniane letnie i gowniane zimowki i sie cieszy ze jest trendy i bezpieczny, inny zainwestuje w dobre uniwersalne i bedzie duzo bardzj bezpieczny od tego pierwszego

przeciez nikt ci tu nie kaze kupowac opon uniwersalnych, wyrazamy tylko pewna opinie kiedy to mozna pojsc na kompromis, szczegolnie biorac pod uwage nasza aure kiedy tow srodku zimy potrafi byc +15, a mieszkajac w miescie samochod i tak sniegu widzi niewiele


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi