Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=121)
-   -   Co zrobić, żeby dieselek mało palił (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8711)

grzehoo 09-02-06 20:20

Cytat:

Napisał Paweł
jak hamujesz silnikiem to komp odcina podawanie paliwa i spalanie masz 0,0 l/100km a przy wciśnietym sprzęgle i uzyciu hamulców to na wolnych obrotach coś tam pali

no to wiadomo. ale chodzi o to, czy samo wciskanie hamulca coś wpływa na spalanie? tzn. gdy puścisz gaz i wciśniesz hamulec (bez wysprzęglania), to to ma pływ?

AsMfc 09-02-06 20:20

W dizelku jest chyba tak, ze jak chamuje sie silnikiem to swieczki nie swieca, a paliwko nie leci ... czyli jedzie sie za free :mrgreen:

NeroN 09-02-06 20:32

Cytat:

Napisał grzehoo
no to wiadomo. ale chodzi o to, czy samo wciskanie hamulca coś wpływa na spalanie? tzn. gdy puścisz gaz i wciśniesz hamulec (bez wysprzęglania), to to ma pływ?

Nie...


Cytat:

Napisał AsMfc
W dizelku jest chyba tak, ze jak chamuje sie silnikiem to swieczki nie swieca, a paliwko nie leci ... czyli jedzie sie za free :mrgreen:

Przecież diesel to samozapłon i świeczki tylko do odpalania służa... :? ?
Nie tak jest ?

siwy 10-02-06 10:32

Cytat:

Napisał NeroN
Przecież diesel to samozapłon i świeczki tylko do odpalania służa... :? ?
Nie tak jest ?

Dokładnie :) Czasem i do odpalenia nie są potrzebne, jak jest odpowiednia temperatura :mrgreen:
Mi przy padniętych wszystkich swiecach i temperaturze -25 st. C też palił, ale po długim kręceniu rozrusznikiem i duzym kaszlu:)

Paweł 10-02-06 14:35

dlatego jak obroty spadą do 1000 rpm wciskam sprzęgło
uzupełnienie
Cytat:

Napisał NeroN
Ale podawanie paliwa na wolnych wraca koło ciutkę powyżej 1000 rpm (w benzynie)... Czyli jak hamujesz dwójką, i schodzisz poniżej tych rpm hamując, to tak jak być na luzie jechał...

W dieslu mniemam,że jest to też podobnie rozwiązane... :mrgreen:

[/i]

grzehoo 10-02-06 14:37

Paweł, pliz, cytuj tekst, na który odpowiadasz... Tu nawet cała moją ęteligęcja nie potrafi powiązać twojej wypowiedzi z konkretną wypowiedzią poprzednią...

Jackiller 12-02-06 15:10

Ciag dalszy grzania dizla

Temperatura na zewnątrz: 0 st
Temperatura startowa silnika: -10

i tu problem, bo włożyłem czujnik od termometru takiego co to w domu i za oknem mierzy... i on wskazał w zbiorniku z cieczą chłodzącą -4.7 (moze w bloku po nocy zikmniej było)

nie mniej jednak
STARTOWE -1 st
po 1 minucie +4 st
po 3 minutach + 23 st

później pojeździłem wkoło bloku tak ok 1500 rpm przez 3 minuty i

po 6 minutach + 48 st

Porównując do mojej wcześniejszej wypowiedzi

startujac od 23 stopni na postoju po 3 minutach było 34 st
po 3 minutach jazdy ok 1500 rpm było 48 st
przy takich samych warunkach na zewnątrz.

Wnioski można sobie wyciągnąc samemu... choć ameryki się nie odkryje

PZDR

Sprawdzę jeszcze... jak po odpaleniu pochodzi z 2 minuty a nastepne 3 minuty potrzymam go na obrotach (tak z 1500) ile to będzie szybciej

Oczywiście to na postoju... ale jak widzć grzeje się i tyle

cisza 12-02-06 17:07

Wniosek z tego taki, że nie ma sensu marnować paliwa na postoju :)
Dodam, że u mnie sprawa startu wygląda następująco:
- odpalam, ruszam bez dodawania gazu, przejeżdżam moją alejkę dookoła (akurat paredziesiąt metrów na rozgrzanie oleju, a w międzyczasie się wypakuje, wybiorę/włoże CD do radia itp), wyjeżdżam na trasę i jazda ...
spokojnie stosując się do wiadomej wyliczanki
:D

Rasta 13-02-06 00:02

Zaraz po odpaleniu furki najlepiej jest od razu ruszyć, jest to zdrowsze dla silnika, właśnie dla tego, że się szybciej rozgrzewa.

Nie należy przy zimnym silniku go gazować na postoju - nie ma nic gorszego dla silnika.

W każdej furce gdzie jest wtrysk jak się nie trzyma gazu to wacha nie leci.

Jackiller 30-05-06 07:57

Taki opis jest dobry dla BENZYNOWCÓW...to może i im spali tyle co diesel...ale DIZLEM się powinno jeździć tak jak sie lubi ...a i tak malo spali [helm] .

[ Dodano: Wto 30 Maj, 2006 11:57 ]
Cytat:

Co zrobić, żeby dieselek mało palił
nie jeździć [helm] [ninja]

mstomek 09-06-06 10:29

Mam jedno pytanie.
Jaki wpływ na zużycie paliwa ma częstotliwość tankowania??? (punkt 7 listy z pierwszego postu)

Pozdrawiam

kleofas 09-06-06 16:59

na chłopski rozum żadnego...
ale może to podchwytliwe pytanie? :D :D

darekw 09-06-06 17:03

Cytat:

Napisał mstomek
Jaki wpływ na zużycie paliwa ma częstotliwość tankowania?

Jak często tankujesz, to jeździsz często samochodzie o większej masie. A czy są jeszcze inne aspekty, to nie wiem :-)

kleofas 09-06-06 17:09

dobra, bez jaj 55 litrów paliwa aż takiej różnicy nie robi...
podejrzewam, że zatrzymanie się pod stacją paliw jak jest kolejka odpalenie bryki, ruszanie itd więcej wyniesię niż te pare kilo więcej... chyba że tankujesz w locie :wink:

darekw 09-06-06 17:15

Cytat:

Napisał kleofas
dobra, bez jaj 55 litrów paliwa aż takiej różnicy nie robi

Ziarnko do ziarnka... ;-) Za jednym razem nie robi, ale przez cały czas eksploatacji na pewno się uzbiera parę ładnych litrów spalonych nadaremnie. Jak do tego dodasz wszelkie graty wożone niepotrzebnie w bagażniku i schowkach, to okaże się, że jednak pieniądze leżą na ulicy :-) [bigok] ;-)

grzehoo 09-06-06 17:19

czyli co? najlepiej cały czas na rezerwie jeździć? to bez sensu przecież... i jaki stres, przynajmniej dla mnie...

darekw 09-06-06 17:51

Ja tem tankuję tak samo, jak ładuję komórkę - pełnymi cyklami :-) Od pełnego baku do pustego. No chyba, że jadę w trasę, to wtedy tankuję do pełna wcześniej, żeby później mieć spokój.

grzehoo 09-06-06 18:46

no dokładnie... to mię się podobuje, robię tak samo

cisza 09-06-06 20:44

darekw i grzehoo mają dobry sposób, osobiście też tak robię :)

trochę danych szacunkowych :
- każde 45 kg więcej to wzrost paliwa średnio o 1-2% i przy okazji gorsze przyspieszenie,
- ciśnienie w oponach mniejsze od nominalnego o 1bar to średnio 3% wzrost zużycia paliwa,
- agresywna jazda pochłania około 30% :!: więcej paliwa niż płynna,
- bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa o około 5%,
- klimatyzacja/ogrzewanie szyb to do 10% większe spalanie (zależy od modelu).

dane pochodzą z publikacji i badań Energy and Environmental Analysis Inc., Washington, USA

kleofas 09-06-06 23:25

Cytat:

Napisał darekw
Cytat:

Napisał kleofas
dobra, bez jaj 55 litrów paliwa aż takiej różnicy nie robi

Ziarnko do ziarnka... ;-) Za jednym razem nie robi, ale przez cały czas eksploatacji na pewno się uzbiera parę ładnych litrów spalonych nadaremnie. Jak do tego dodasz wszelkie graty wożone niepotrzebnie w bagażniku i schowkach, to okaże się, że jednak pieniądze leżą na ulicy :-) [bigok] ;-)

to może lepiej się odchudzić o jakieś 15 kg i już :wink:
zmienić felgo na alu, jeździć bez płynu w spryskiwaczu, a w chłodnicy tylko połowa czynnika, bo (zaoszczędzisz 500 gram), wyżucasz dywaniki (przecież do szczęśia nie są potrzebne) silniczek od elektrycznych szyb (korbka jest lżejsza), a koło zapasowe napompuj helem. zamiast radia wozisz mp3 playera na szyi (jakieś 200gram - w porównaniu z radiem i głośnikami to znowu pare kilo)
mogę tak wymieniać więcej, ale chyba już jasne o co mi chodzi?
nie dajmy się ogłupić, trochę wygody daje to, że dieslem na jednym baku możesz po miescie przejechać 700km a w trasie 900... oczywiście mozna z tego zrezygnować, bo taniej będzie tankować 1l co 15 km, tylko to jest taka sama głupota jak te, które wypisałem powyżej

darekw 09-06-06 23:35

Cytat:

Napisał kleofas
bo taniej będzie tankować 1l co 15 km, tylko to jest taka sama głupota jak te, które wypisałem powyżej

Ehh... Ty jednak nic nie zrozumiałeś... Nie chodziło o częste tankowanie po małej ilości, tylko o to, aby nie jeździć cały czas z pełnym bakiem i nie dolewać bez przerwy do pełna.

Natomiast postulat z alufelgami jak najbardziej na miejscu :-) Ich niska masa to duża zaleta, trochę niedoceniana i w cieniu walorów estetycznych.

[ Dodano: Pią 09 Cze, 2006 23:36 ]
Cytat:

Napisał kleofas
to może lepiej się odchudzić o jakieś 15 kg

A z tym to już wogóle święta racja :-) [bigok]

kleofas 09-06-06 23:45

Cytat:

Napisał darekw
Ehh... Ty jednak nic nie zrozumiałeś... Nie chodziło o częste tankowanie po małej ilości, tylko o to, aby nie jeździć cały czas z pełnym bakiem i nie dolewać bez przerwy do pełna.

zrozumiałem jak najbardziej podałem tylko skrajny przykład...
dla mnie ważny jest mój czas, a stacja benzynowa to minimum 5 minut jednorazowo...
jeśli mogę oszczędzić czas, oszczędzam, jeśli chcę oszczędzić paliwo-jadę wolniej (zawsze można wyłączyć światła-będzie jeszcze taniej)

Jackiller 10-06-06 16:38

...ale stosując wszystkie wymienione zasady nie jeździ się tak, jak się lubi.
A jak już pisałem, zaletą dizla jest to, ze się jeździ tak jaksię lubi... ai tak mało pali.

Ja po testach utwierdzajacych mnie że można, dałem sobie siana i jeżdżę tak jak lubię. :mrgreen:

cisza 10-06-06 21:34

Cytat:

Napisał Jackiller
Ja po testach utwierdzajacych mnie że można, dałem sobie siana i jeżdżę tak jak lubię.

właśnie o to tu chodzi, żeby ludziom uświadomić, że da się oszczędnie jeździć. Jeśli im się nie spodoba to wybierają inny styl. Proste :wink:

Jackiller 12-06-06 11:01

Cytat:

Napisał cisza
właśnie o to tu chodzi, żeby ludziom uświadomić, że da się oszczędnie jeździć. Jeśli im się nie spodoba to wybierają inny styl. Proste :wink:

Poza tym ja należe do ludzi, którzy patrzą, nie wyłacznie na jakość, nie wyłacznie na cenę... ale na stosunek jakośc/cena.
Średnia różnica w spalaniu w mieście wynosu u mnie 1 litr... przy 20000 rocznie (łącznie z trasami) daje to 800 zł oszczedności w ratach... wg mnie nie warto. A warto jednak czerpać radośc z jazdy, jeśli ma się samochód przystosowany do dawania tego rodzaju rozkoszy [helm]

Ktos powie 800 zł - to duzo. Ale ja powiem tak... nie palę (żona też) co przy jednej paczce dziennie/os. za 5.5zł (11*365) 4000 zł i już jestem dobry He He
Pozdrawiam

SZCZooR 14-06-06 23:05

Ja tu sie tak madrze wypowiem i z zarcikiem :mrgreen: :P :lol:
- co zrobic aby dieselek malo palil??
- nie jezdzic:):)
No.. To oczywiscie taki zart miał byc dla rozładowania atmosfery :wink: :mrgreen:
A tak powaznie to juz na tym forum gdzies czytałem swietnego posta na temat oszczednej jazdy i wogole na temat poprawnego uzytkowania autka.

Pozdrawiam wszystkich

1Adam85 07-06-08 19:22

Cytat:

Od jakiegoś czasu zacząłem jeżdzić na biegach. Hamowanie silnikiem, jak widzę czerwone zdejmuje nogę z gazu wcześniej(spalanie baaardzo spadło)
Mam takie pytanie, co rozumiecie przez hamowanie silnikiem? Bo ja redukcję z biegu na bieg, aż do 2 a potem wciśnięcie hamulca do całkowitego zatrzymania.
Ogólnie jest tak, że nie jeżdżę hamując silnikiem, wrzucam na luz i wciskam pedał hamulca.
Ale jak piszecie, że to nie oszczędnie bo zużywa się klocki/tarcze i do tego coś tam pali na jałowym to chyba zacznę stosować się do powyższych wskazówek :)
Tylko zawsze wydawało mi się, że redukcja i hamowanie silnikiem właśnie zwiększa spalanie [metal] To jak teraz zrobić? [boshe]

cisza 07-06-08 19:29

1Adam85, nie dość, że odkopałeś starego trupa to na dodatek go nie przeczytałeś [nunu]

Dzisiaj mam dobry humor więc CI odpowiem:
hamując silnikiem spalanie = 0 (słownie: zero)

Stasiu47 30-06-08 11:32

Re: Co zrobić, żeby dieselek mało palił
 
7. tankujemy najpóźniej jak się da (im częściej tym gorzej)
11. jak nas stać, tankujemy paliwo o podwyższonej liczbie cetanowej (więcej energii z jednostki paliwa + zazwyczaj środki czyszczące i konserwujące) - osobiście polecam Shell V-Power Diesel, BP Ultimate oraz Verva ON

Nie wiem jaki wpływ ma częste tankowanie. Chyba na zużycie związane z podjechaniem na stację paliw.
Środki czyszczące i konserwujące są w każdym paliwie, również w benzynie. Problemem jest ich jakość.
Co do reszty - w 100% zgoda

Globus 11-07-08 12:44

Re: Co zrobić, żeby dieselek mało palił
 
Chciałem odświeżyć troszkę temat :)

Cytat:

Napisał cisza
3. zmiana biegów powinna następować po przekroczeniu 2.000 obrotów (2.500 max)

Czy aby na pewno należy zmieniać biegi na zimnym silniku po przekroczeniu 2.000 obrotów? Wtedy przecież włączy się turbosprężka czy też intercooler po czym po zmianie biegu na wyższy wyłączy się. Czy jest to zdrowe zachowanie podczas zimnego silnika?
Po przekroczeniu jakich obrotów włącza się turbosprężka? Osobiście zauważyłem, że jest to ~1900 obrotów.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi