Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Kalibracja komputera pokładowego (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=49446)

Becker 08-05-11 10:56

Kalibracja komputera pokładowego
 
Mam problem ze swoim komputerem i danymi na temat spalania i dystansu do dystrybutora. Wiem jak sie wchodzi w tryb ustawiania itp ale za chiny nie moge ustawic tak aby bylo dobrze. Komputer mi w bolka leci bo nigdy nie pokazuje rzeczywistego dystansu do konca paliwka. Jak fura zaczyna mi szarpac ze nie ma wachy to komp jeszcze pokazuje ze wystarzy mi jej jeszcze na 45, 50 kilometrow. A auto juz nie jedzie bo ma zero.WIe ktos jak to ustawic? Dodam ze juz robilem rozne kalibracje i nic nie wychodzi, zawsze przeklamuje

janekfocus 08-05-11 11:30

Mnie się wydaje że zawsze przekłamuje . A tak na marginesie to raczej nie powinno się jezdzić do ostatniej kropli w zbiorniku , tym bardziej tdci .

Becker 08-05-11 12:19

No zdazylo mi sie na poczatku kilka razy ale kumpel ma TDDI i jemu pokazuje zero jak nie ma ropy a u mnie jakies 45, 50 km do konca wiec da sie chyba cos z tym zrobic. i zdaje mi sie tez ze zle pokazuje ilosc litrow w zbiorniku, zawyża. To radzicie dac tą skale na minus czy na plos ta co jest od -25 do +25?? Czy na zero jak bylo seryjnie?

Gonzolos 08-05-11 12:38

według mnie musiał byś dać na minus tylko pytanie ile?

Pytanie odwrotne do poprzedniego, jak będę mięć pełen bak i wiem ile foka przejedzie na nim to komp powinien pokazać właśnie tą wartość? może w ten sposób skalibrować kompa?

moons 08-05-11 12:50

Pierwsze i podstawowe zadanie dla Ciebie: wyliczyć jakie masz rzeczywiste spalanie.
Najlepiej zatankować do pełna zresetować ustawienia na kompie wyjeździć tak ze 3/4 zbiornika, znowu zatankować. Wtedy zarówno Ty jak i my będziemy mieli obraz tego co się dzieje u Ciebie ze spalaniem na kompie i rzeczywistym. A tak to tylko wróżenie z fusów.
Pozdrawiam

mjprzem 08-05-11 15:47

Tak dokladnie jesli chodzi o przeliczenie spalania to potrzeba natankowac...sprawdzic znowu natankowac sprawdzic i tak kilka razy aby dokladnie ustawic...ja mam u siebie wartosc -10 i pokazauje mi o okolo 0,05...0,1 L wiecej jak rzeczywiscie spali..tak ze wiem ze jest ok. Zostawiłem tyle aby wiedziec ze napewno nie spalił wiecej :) Acha ale test dla pewności robiłem nie na 1 ale na 2 tankowaniach...to daje dużo większą dokładność.

Natomiast jesli chodzi o rzeczywista odleglosc do przejechania to niestety ale to jest wina ugiętego lub nie na właściwym poziomie pływaka w baku.

Ale jesli robiłeś korekcję wtrakcie końcówki paliwa to komp może tez sie pomylić jak miał srednie spalania 7L a ty nagle zmieniłeś na 2L to mogł sie faktycznie walnąć i żle pokazac.
Ale to jest mało prawdopodobne...choć możliwe.

Jak chcesz mieć pewnośc bez wyciagania zbiornika to mozesz od spodu spuścić paliwo a pożniej nalewać po 2 litry i sprawdzać co komputer pokazuje w trybie serwisowym..czy pokaże 2L czy 4 L...
Albo jak całkiem spuścisz paliwo to czy przypadkiem nie pokaze że ci zostało 2L jak juz niema nic.

Jesli tak to potrzeba odpiąć zbiornik...i podgiąć drucik od pływaka. A to troche zabawy pod samochodem jest.

Pamiętaj ze komputer ma swoją bezwładność i nie odrazu pokazuje zmiany wszystkiego.

Gonzolos 08-05-11 16:05

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 569075)
trybie serwisowym..czy pokaże 2L czy 4 L...

wchodząc do trybu serwisowego trzymam przycisk info i daje zapłon? i tak gdzieś jest pokazane ile zostało paliwa?

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Zrobić średnie spalanie z miasta czy z trasy?

mjprzem 08-05-11 16:11

Tak komputer w trybie testu wlasnego pokazuje w ktorejs opcji ilosc paliwa w baku w Litrach lub galonach..zalezy jak ustawisz...

Miasto trasa nie wazne...
Proponuje abys ustawil sobie w okolicach -5...-10 bo to będą pewnie wartości zbliżone i sprawdzał...

im wiecej dasz na - tym mniejsze spalanie pokazuje komputer.

Ale tankuj zawsze do full zatankuj..poczekaj..dolej poczekaj...mozesz lac tak az paliwo zobaczysz..to bedziesz mial pewnosc ze zawsze ten sam poziom był.

moons 08-05-11 17:07

Ależ Panowie komplikujecie sobie sprawę. Chcecie ustawić kompa a tak naprawdę nie wiecie na co i po co. Ja i kolega mjprzem pisaliśmy, pierwsza i podstawowa sprawa to wyliczenie rzeczywistego spalania. Spokojnie wystarczy z jednego baku. A potem to już prosty wzór matematyczny, wynik wklepujemy do komputera i spalanie będzie pokazywać tip top. A nie że sobie dam -5 bo tak ma ustawione kolega.
Pozdrawiam

Becker 08-05-11 21:44

Cytat:

Napisał moons (Post 569090)
Ależ Panowie komplikujecie sobie sprawę. Chcecie ustawić kompa a tak naprawdę nie wiecie na co i po co. Ja i kolega mjprzem pisaliśmy, pierwsza i podstawowa sprawa to wyliczenie rzeczywistego spalania. Spokojnie wystarczy z jednego baku. A potem to już prosty wzór matematyczny, wynik wklepujemy do komputera i spalanie będzie pokazywać tip top. A nie że sobie dam -5 bo tak ma ustawione kolega.
Pozdrawiam

Ok wiec wiem ile mi spalil przez weekend majowy i wiem ile bylo litrow i kilometrow. 48 litrow mi weszlo, ile bylo na dnie nie wiem.Weszlo pod sam korek. Kilometrow okolo 850 w warunkach autostradowych,okolice krakowa i zakopca a takze troszke po miescie, momentami bylo troszke brawury bo nie zawsze ma sie okazje jechac drogą ktora ma az 3 pasy i pobocze czwarte he he. Wiec ile mam teraz wklepac do kompa?? Jak teraz mu ustawilem -20 to prawie nie palil a dystans powiekszyl sie do ponad 90 km a zero juz prawie jest.Olac to! Wiec ile i gdzie mam wprowadzic aby bylo dobrze?

moons 08-05-11 22:03

Nudzę się więc proszę, podam na tacy:
Twoje rzeczywiste średnie spalanie to: (100*48)/850 = 5,65
a dalej niestety nie podpowiem bo wróżyć nie umiem.
bo aby dobrze ustawić kompa to trzeba mieć średnie spalanie odczytane z komputera z tego samego okresu co wyliczone rzeczywiste. Następnie spalanie rzeczywiste dzielisz na odczytane z kompa i wychodzi Ci o ile masz przestawić kompa. Jak wyjdzie Ci powiedzmy 1,21 to przestawiasz +21 a jak wyjdzie Ci np. 0,92 to przestawiasz -8.
Cala filozofia, wszystko wyczytane z forum oraz nauczone na lekcjach matematyki :p
Pozdrawiam

Becker 08-05-11 22:11

Cytat:

Napisał moons (Post 569168)
Nudzę się więc proszę, podam na tacy:
Twoje rzeczywiste średnie spalanie to: (100*48)/850 = 5,65
a dalej niestety nie podpowiem bo wróżyć nie umiem.
bo aby dobrze ustawić kompa to trzeba mieć średnie spalanie odczytane z komputera z tego samego okresu co wyliczone rzeczywiste. Następnie spalanie rzeczywiste dzielisz na odczytane z kompa i wychodzi Ci o ile masz przestawić kompa. Jak wyjdzie Ci powiedzmy 1,21 to przestawiasz +21 a jak wyjdzie Ci np. 0,92 to przestawiasz -8.
Cala filozofia, wszystko wyczytane z forum oraz nauczone na lekcjach matematyki :p
Pozdrawiam

O CHOLERA!!!! Dzieki Ci Panie za Twe informacje. Teraz to jakos sobie policze i cos wklepie. Dzieki bardzo

holo 08-05-11 22:28

Cytat:

Napisał Becker (Post 569169)
O CHOLERA!!!! Dzieki Ci Panie za Twe informacje.

Matematyka, druga klasa szkoły podstawowej - no może trzecia.

MisiekT 08-05-11 23:55

OMG, zeby policzyc spalanie musisz 2 razy zatankowac do pelna i podzielic liczbe litrow / przebieg pomiedzy tankowaniami * 100 - jak nie wiesz ile dokladnie miales w baku (a nie da sie wiedziec) to wynik nie bedzie dokladny

moons 09-05-11 08:53

No nie mogę Panowie...
Jakie dwa razy tankować?? Po jakiego wujka?? Wystarczy raz zatankować do pełna i wyjeździć trochę wyliczyć spalanie z tego wyjeżdżonego, sprawdzić na kompie jakie mamy, wyliczyć współczynnik, wprowadzić do kompa i po sprawie. Po co wam paliwo pozostałe w baku??? Tankujesz - kasujesz licznik przebiegu, tankujesz drugi raz odczytujesz ile przejechałeś z z tankowania masz ile paliwa poszło. Na dobrą sprawę możesz sobie nawet jechać tankować po 100 km, przecież tu nie chodzi o to żeby określić super dokładnie spalanie a wyliczyć tylko jak się różni od tego na kompie. Oczywiście przed pierwszym tankowaniem należy zresetować kompa żeby średnie spalanie liczył od momentu tankowania a nie od kiedyś tam.
To wszystko w tej sprawie. Można powiedzieć proste jak drut a wprowadzacie nie potrzebne zamieszanie.
Pozdrawiam

mjprzem 09-05-11 09:22

I zaczyna sie robic masło maslane..kazdy pisze to samo ale po swojemu :)
Czyli wszyscy wiedz o co chodzi... :)

K@mix 09-05-11 09:33

A Panowie jak ktoś ma PB+LPG to kompa ustawiać według PB czy LPG? Czy i tak będzie przekłamywał ze względu na LPG?

drosk 09-05-11 09:51

Koledzy, moim zdaniem zapomnieliście o jednej sprawie.

Kalibracje do komputera powinno się wprowadzić względem wartości fabrycznej wg komputera.
Jeżeli Becker jeździł wcześniej ze zmienionym ustawieniem kaliblacji - załóżmy -10, to teraz spalanie na kompie wyjdzie mu mniejsze. Jeżeli spalanie rzeczywiste podzieli przez zaniżone spalanie z kompa, to współczynnik o którym pisze Moons wyjdzie nieprawidłowy i komp dalej będzie przekłamywał po dokonaniu korekcji...

Żeby policzyć właściwy współczynnik do wpisania w kompa, trzeba go zresetować wyciągając bezpiecznik, albo ustawić korekcję na '0', wtedy zatankować do pełna, policzyć spalanie po przejechaniu zbiornika, dokładnie jak pisze Moons.

Mam racje? :smt017 u mnie dopiero po takim zabiegu komp pokazywał prawidłowo...

moons 09-05-11 09:57

Cytat:

Napisał drosk (Post 569267)
Mam racje? u mnie dopiero po takim zabiegu komp pokazywał prawidłowo...

To uznałem że jest oczywiste samo przez się, ale faktycznie trzeba było o tym wspomnieć bo pewnie znowu nie wyjdzie :)

Natomiast co do gazu to komp liczy tylko "fabryczne" paliwo z oryginalnego zbiornika. Czyli wskazania kompa przy gazie dotyczą tylko i wyłącznie benzyny a co za tym idzie są zupełnie bez sensu.
Pozdrawiam

mjprzem 09-05-11 10:09

Cytat:

Napisał drosk (Post 569267)
Kalibracje do komputera powinno się wprowadzić względem wartości fabrycznej wg komputera.

I Tak i Nie

Nalezy wiedziec ze +25... to znaczy +25% zuzycia paliwa
a -25 to znaczy -25% zuzycia paliwa..

Niewazne ile bedzie ustawione wczesniej...wazne aby nic niezmieniac po zresetowaniu i zatankowaniu do kolejnego zatankowania.

Jesli bedzie jezdzil z -10 a wyjdzie mu ze przekłamuje np 5l pokazal komputerek a rzeczywiscie spalil 5,1l to roznica jest 0,98 wiec 2 procenty (2 jednostki) doda na plus. Czyli ustawi -8 i bedzie Ok dla pewnosci zawsze radze potwierdzic drugi raz :)

Ciezko jest za 1 razem trafic idealnie jesli kalibrujemy na malym odcinku testowym.
Ale powodzenia :)

moons 09-05-11 10:26

Można i tak, zwykła matematyka, należy tylko dodawać albo odejmować od tego co już mamy ustawione. A od 0 jest to dużo prościej robić :)
Z tym trafianiem to wystarczy zrobić trochę dłuższą próbę niż 100 km, moim zdaniem prawie cały zbiornik w zupełności wystarczy i tak nie otrzymamy super idealnego spalania z rzeczywistym, odchyłka kilku setnych części jest całkowicie akceptowalna.
Pozdrawiam
p.s. @mjprzem swoimi wyliczeniami pewnie jeszcze bardziej zakręciłeś temat zrobiłeś to trochę od drugiej strony :):) bo ja bym policzył to tak 5,1/5 = 1,02 czyli do tego co jest w kompie należy dodać 2. Jak w kompie było -10 to -10 + 2 = - 8

mjprzem 09-05-11 11:40

No wlasnie praktycznie mozna i tak ale matematyka by sie kłóciła...

Bo jesli ustawiamy komputer pokładowy to powinniśmy porównywać spalanie pokazane przez komputer do spalania rzeczywistego bo spalanie rzeczywiste jest punktem odniesienia a nie spalanie pokazane na komputerze.

Bo należy zwrócić uwagę ze co innego jest:
5 / 5.1 =0,98039.... tutaj zaokrąglamy
a
5.1/ 5 = 1.02 dokładnie

Dla małej róznicy niema to znaczenia ale dla wiekszej... :)

6/5= 1,2 czyli 20% (20 jednostek)
5/6 = 0,833 czyli zaokrag. 17% (17 jednostek )

Ot taka niespodzianka :)

Ale praktyka zawsze i tak powie co innego :) Niemniej jednak mozna ustawic dosc dokladnie z dokladnoscia do 0,1l /100km a to juz jest bardzo zadowalajacy wynik.

---------- Post dodany o 10:40 ---------- Poprzedni post był z 09:49 ----------

Cytat:

Napisał moons (Post 569270)
Natomiast co do gazu to komp liczy tylko "fabryczne" paliwo z oryginalnego zbiornika. Czyli wskazania kompa przy gazie dotyczą tylko i wyłącznie benzyny a co za tym idzie są zupełnie bez sensu.
Pozdrawiam

To juz zalezy od typu instalacji..teoretycznie moze sie dac mniej wiecej ustawic jesli jest dobrze wszystko dograne ..jesli instalacja gazowa dziala na informacji z wtryskiwaczy..czyli np. jesli masz sekwencyjna instaacje i nadal komputer silnika wszystkim steruje (wskazuje takze paliwo zuzywane na gazie) to spokojnie mozesz ustawiac komputerek do gazu..tylko jak chcesz sprawdzic ile masz gazu w butli?

Nieda sie natankowac do pelna bo zakazdym razem roznice sa dosc spore przy tankowaniu...musiałbys robic test z kilku zbiorników aby było mniej wiecej dokładnie lub polegać na tym jesli masz jakąś kontrolke w zbiorniku od gazu która zawsze aktywuje sie mniej wiecej przy tej samej ilosći gazu. Ale myśle ze temat do przerobienia.

Becker 09-05-11 11:51

Poddaje sie chłopaki.... jak to widze to patrze ze zaraz bedziecie z tego pierwiastek wyciagać a tego juz nie ogarne [kaput] . Z reszta juz sie pogubiłem he he. Chyba musze kobite zaciągnąć do kompa aby przestudiowała to co piszecie, w koncu Pani magister.

moons 09-05-11 12:08

@mjprzem, ale zdaje się zgodnie z TISem trzeba dzielić spalanie rzeczywiste przez odczytane z komputera a nie odwrotnie, więc ...
Pozdrawiam

mjprzem 09-05-11 12:38

Zgodnie z TISem :)
8. Współczynnik korekcji wskazań zużycia paliwa MPG Chwilowe zużycie paliwa Wyświetla współczynnik korekcji impulsu przepływu paliwa w procentach. (może mieć zawory ±25 ).

Czyli zuzycie z kompa do zyzycia rzeczywistego.

Niemniej jednak jesli zrobi sie na odwrot to i tak roznica jest niewielka... a jednorazowe ustawienie potrzeba skorygowac drugą a moze nawet 3 testem. Wtedy mamy wiekszą pewność wiec jak kolwiek nie zrobimy to niebedzie mialo znaczenia bo male odchyłki będą bardzo zbliżone i zostaną tak samo potraktowane.

moons 09-05-11 13:06

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 569330)
Czyli zuzycie z kompa do zyzycia rzeczywistego.

Jakoś nie widzę tego w Twoim cytacie. Jest tam mowa tylko o współczynniku korekcji wskazań. Ale już czego do czego to nie ma. W FAQ jest temat o korygowaniu kompa i tam koledzy brali rzeczywiste do odczytanego i komp się ustawiał idealnie.
Pozdrawiam

tomeq77 09-05-11 13:08

a u mnie komp. zgłupiał po zmianie opon na letnie (i szersze ofkos [dance1]).
Jak pokazywał ok. +0,2 l/100km za dużo tak teraz pokazuje o ok. 0,7 l/100km więcej.
Choć w rzeczywistości więcej nie pali (patrz podpis).

mjprzem 09-05-11 14:01

" Wyświetla współczynnik korekcji impulsu przepływu paliwa w procentach. (może mieć zawory ±25 ). "
Czysta Matematyka :)
To znaczy ze jest to korektor wskazan samego siebie czyli ze komputer koryguje
to co wyswietla. Należy zrozumieć ze korektor koryguje wartość wskazywaną przez komputer.
Jak to rozumiec:
Np. samochod spalil X paliwa a komputer dla tego X pokazal powiedzmy 6l/100km
jesli korekcja byla powiedzmy na ustawieniu Y i teraz zmienimy to ustawienie o wartosc powiedzmy -10 to od wartosci wskazanej przez komputer czyli 6 nalezy odjac 10% czyli 0,6L
czyli jesli samochod spalil rzeczywiscie 5,4L a komputer pokazal 6L to jesli zrobimy korekcje o 10% na minus to bedzie ok.

Mam nadzieję ze wyjaśniłem a nie namieszałem bardziej :)

Ja robiłem taki test z potwierdzeniem na odcinku około 1200km i moge tylko potwierdzić ze jesli dobrze ustawimy to komputer potrafi pokazac z dokładnością do 0,1L i wiecej czyli nie mniej dokładnie. Natomiast zawsze wartości 0,05L są zaokrąglane wiec jesli mamy spalanie 5,55L a jesli nam pokaze 5,6L to jest ok bo przecierz dokladniej nie pokaze.

Lepiej jest ustawic tak aby nawet przy 5,53 pokazywal 5,6L bo powinno sie zawsze ustawic spalanie tak aby nie pokazywało mniej jak rzeczywiscie spali.

moons miales racje..to jasie pomyliłem :) dzielimy rzeczywiste spalanie przez to wskazane na kompie :)

moons 09-05-11 23:37

[zaklopotanie] to już normalnie prawie do Hyde Parku się nadawało a nie technicznego :):):)

Pozdrawiam

Aras 12-05-11 18:39

Ja chciałbym dodać, że wskazanie spalania między rzeczywistym, a komputera różni się w granicach 1 - 2 litry (komputer mniej pokazuje) na LPG.
Nie wiem czego to jest przyczyną. Na benzynie różnica między rzeczywistym spalaniem a komputera jest mniejsza, natomiast rozstrzelenie wartości jest takie same (1 do 2 litrów).

Na tej stronce: http://www.motostat.pl/member/vehicles/stats/id/27665 możecie zobaczyć rozrzut wyników spalania (po najechaniu kursorem na wykrzyknik wyświetli się spalanie wg komputera).

Czy wie ktoś z Was czego to może być przyczyna?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi