Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Dziwne wskazania komputera pokladowego... (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=2916)

baslow 11-05-05 10:32

Dziwne wskazania komputera pokladowego...
 
Witajcie
Mam taki problemik... foczka jak wiecie ma prawie miesiac :D przezyla trzy tankowania, jak wiecie to mam dieselka 1.8TDCi 115KM...
Pierwsze co mnie zdziwilo to po odbiorze powiedziano mi ze jest ok 2-3l paliwa w zbiorniku, komputer pokazywal dystans 12km, paliwa na stacji weszlo _NIE_ 50l tylko mniej (do drugiego odbicia) weszlo okolo 46l albo i mniej (teraz nie pamietam)
Pozniej drugie tankowanie i korekta przeplywomierza paliwa na +12 dzis mialem kolejne (trzecie) tankowanie i co?? Do drugiego odbicia wseszlo 43.3l a komp w trybie serwisowym pokazywal ze zostalo 4l, a dystans do przejechania 45km, srednie spalanie pokazywal na poziomie 8.9l/100km a z tankowania wyszlo 8.76l/100km.
Czyli wynika ze korekte przeplywomierza powinieniem zrobic o -1 czyli na +11??
Wychodzi ze przy 4l w baku wejsc mi powinno ok 49l a nie 43l, co z tego wynika? Mam zbiornik 43l + 4l = 47l a co z pozostalymi 53l - 47l = 6l??
Czy ilosc paliwa w zbiorniku pokazywana w trybie serwisowym komputera jest brana z przeplywomierza paliwa czy z jakiegos wskaznika poziomu paliwa w zbiorniku??
Dzieki za pomoc i wyjasnienie...

pinio_tdci 11-05-05 11:17

Za duzo 'cyferek' [zaklopotanie]

Ilosc paliwa w baku mierzy plywak w tymze (tak jak w kazdym samochodzie!) a srednie spalanie, ilosc km do przejechania, etc. jest obliczane na podstawie sterowania wtryskiwaczami (co daje ilosc paliwa trafiajacego do silnika) no i informacji ze zbiornika!

Koryguje sie jedynie srednie spalanie a nie wskazania ilosci paliwa, czy dystans do przejechania!

A co do ilosci paliwa przy tankowaniu, to jak najbardziej w porzadku, powinno wejsc kolo 42 litrow! - Po pierwsze ON ma wieksza gestosc niz benzyna (czyli wchodzi go mniej), poza tym ON sie bardzo pieni przy tankowaniu, ograniczajac jeszcze troche ilosc paliwa do zatankowania.
Po drugie, w dieslu, jest 'zelazna rezerwa' paliwa w ON (nie pamietam ile litrow) ktorej komp nie pozwoli uzyc i zatrzyma silnik pokazujac ze nie ma paliwa! (chroni to przed zapowietrzeniem pompy i ukladu CR - co moglo by przyniesc oplakane skutki :cry: )

baslow 11-05-05 11:46

Dzieki za pomoc

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Za duzo 'cyferek' [zaklopotanie]

;p nie wiem czy za duzo, dla mnie wporzo :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Ilosc paliwa w baku mierzy plywak w tymze (tak jak w kazdym samochodzie!) a srednie spalanie, ilosc km do przejechania, etc. jest obliczane na podstawie sterowania wtryskiwaczami (co daje ilosc paliwa trafiajacego do silnika) no i informacji ze zbiornika!

Ok wlasnie to sie chcialem dowiedziec i w sumie tak myslalem ze osobna sprawa to ilosc paliwa a osobna srednie spalanie :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Koryguje sie jedynie srednie spalanie a nie wskazania ilosci paliwa, czy dystans do przejechania!

To tez sie domyslalem :D ale czy do moich matematycznych obliczen wynika faktycznie ze dobrze mysle i trzeba przesunac z +12 na +11 czyli o -1??

Cytat:

Napisał pinio_tdci
A co do ilosci paliwa przy tankowaniu, to jak najbardziej w porzadku, powinno wejsc kolo 42 litrow!

No tak to weszlo 43.3 wskaznik ilosci paliwa w truybie serwisowym pokazywal 4l czyli w sumie okolo 47l wejdzie do zbiornika??

Ktos kiedys z fordem tez TDCi mowil mi ze wlal kiedys 52.20l do zbiornika, to jak to bylo mozliwe w swietle tego co mowisz o rezerwie itd??

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Po pierwsze ON ma wieksza gestosc niz benzyna (czyli wchodzi go mniej),

Hmm w sumie ja chemik ale nie podchodzilem do tego tak... musze sie nad tym jeszcze zastanowic...

Cytat:

Napisał pinio_tdci
poza tym ON sie bardzo pieni przy tankowaniu, ograniczajac jeszcze troche ilosc paliwa do zatankowania.

W sumie to nadal jestem chemikiem wiec musze sie nad tym zastanowic :D ale jak najbardziej ufam :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Po drugie, w dieslu, jest 'zelazna rezerwa' paliwa w ON (nie pamietam ile litrow) ktorej komp nie pozwoli uzyc i zatrzyma silnik pokazujac ze nie ma paliwa! (chroni to przed zapowietrzeniem pompy i ukladu CR - co moglo by przyniesc oplakane skutki :cry: )

No tak w sumie pompa paliwa w dieslu jest chlodzona i smarowana olejem napedowym przynajmniej w klasycznych tak bylo w CR pewnie tak samo bedzie albo przynajmniej podobnie...

Jest jeszcze jeden dziw... przejechalem okolo 20km od zatankowania... i wskaznik ilosci paliwa pokazuje mi 46l a podobno max pokazuje 48l, jak to jest??

Chyba jednak sie gubie :( nie wiem czy to z powodu cyferkow z duzej ilosci czy z jakoego innego powodu...


Dzieki za pomoc.

pinio_tdci 11-05-05 16:01

Cytat:

Napisał baslow
Dzieki za pomoc

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Za duzo 'cyferek' [zaklopotanie]

(1);p nie wiem czy za duzo, dla mnie wporzo :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Ilosc paliwa w baku mierzy plywak w tymze (tak jak w kazdym samochodzie!) a srednie spalanie, ilosc km do przejechania, etc. jest obliczane na podstawie sterowania wtryskiwaczami (co daje ilosc paliwa trafiajacego do silnika) no i informacji ze zbiornika!

(2)Ok wlasnie to sie chcialem dowiedziec i w sumie tak myslalem ze osobna sprawa to ilosc paliwa a osobna srednie spalanie :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Koryguje sie jedynie srednie spalanie a nie wskazania ilosci paliwa, czy dystans do przejechania!

(3)To tez sie domyslalem :D ale czy do moich matematycznych obliczen wynika faktycznie ze dobrze mysle i trzeba przesunac z +12 na +11 czyli o -1??

Cytat:

Napisał pinio_tdci
A co do ilosci paliwa przy tankowaniu, to jak najbardziej w porzadku, powinno wejsc kolo 42 litrow!

(4)No tak to weszlo 43.3 wskaznik ilosci paliwa w truybie serwisowym pokazywal 4l czyli w sumie okolo 47l wejdzie do zbiornika??

(5)Ktos kiedys z fordem tez TDCi mowil mi ze wlal kiedys 52.20l do zbiornika, to jak to bylo mozliwe w swietle tego co mowisz o rezerwie itd??

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Po pierwsze ON ma wieksza gestosc niz benzyna (czyli wchodzi go mniej),

(6)Hmm w sumie ja chemik ale nie podchodzilem do tego tak... musze sie nad tym jeszcze zastanowic...

Cytat:

Napisał pinio_tdci
poza tym ON sie bardzo pieni przy tankowaniu, ograniczajac jeszcze troche ilosc paliwa do zatankowania.

(7)W sumie to nadal jestem chemikiem wiec musze sie nad tym zastanowic :D ale jak najbardziej ufam :D

Cytat:

Napisał pinio_tdci
Po drugie, w dieslu, jest 'zelazna rezerwa' paliwa w ON (nie pamietam ile litrow) ktorej komp nie pozwoli uzyc i zatrzyma silnik pokazujac ze nie ma paliwa! (chroni to przed zapowietrzeniem pompy i ukladu CR - co moglo by przyniesc oplakane skutki :cry: )

(8)No tak w sumie pompa paliwa w dieslu jest chlodzona i smarowana olejem napedowym przynajmniej w klasycznych tak bylo w CR pewnie tak samo bedzie albo przynajmniej podobnie...

(9)Jest jeszcze jeden dziw... przejechalem okolo 20km od zatankowania... i wskaznik ilosci paliwa pokazuje mi 46l a podobno max pokazuje 48l, jak to jest??

Chyba jednak sie gubie :( nie wiem czy to z powodu cyferkow z duzej ilosci czy z jakoego innego powodu...

Dzieki za pomoc.

ad 1 - spoko, jedynie sie mnie nie chce dzisiaj 'liczyc' :wink:

ad 3 - no tak wychodzi, ale jak nie bedzie jeszcze dobrze ..., to ja swoj skorygowalem za trzecim podejsciem [zaklopotanie]

ad 4 - w sumie to nie mam instrukcji przy sobie, ale zdaje sie, ze da 'ubic' 50 litrow benzyny, czyli cos kolo 47 litrow ON (albo 52 litry Pb i 49 litrow ON [screwy] )

ad 5 - ten Twoj znajomy, powinien, definitywnie!, wiecej na tej stacji nie tankowac [zaklopotanie] - ale i tak jest 'cienki', slyszalem o stacji na ktorej do paska wchodzilo 120 litrow ON [rotfl]

ad 6,7 - ja w sumie fizyk, a ta wiedza jest zarowno 'akademicka' jak i 'praktyczna' :wink:

ad 8 - w CR nie tylko pompa moze sie zatrzec ale i szna CR zapowietrzyc!

ad 9 - pomiar 'plywakowy' w baku, ma, z definicji [helm], mala 'rozdzielczosc', wiec 2 litry w te czy w tamta, to normalka [helm] nie wspominajac juz o tym, ze 'piana' zdazyla zejsc [hmm]

Ogolnie rzecz ujmujac - ja bym sie bardziej zajmowal przyjemnoscia z jazdy niz dokladnoscia wskazan ilosci ON w foce [metal] - szczegolnie, ze w klekotach nie powinno sie (lub nawet nie wolno [nono] ) jezdzic 'na rezerwie', wiec nie ma sie co stresowac/przygladac wskaznikom paliwa czy komputerowi, tylko zajezdzac na stacje jak wskazowka pokaze cos kolo 1/4 baku [bigok]

ragozd 11-05-05 16:46

Ja zatankowalem 50,5 l ON - na Neste. Spalanie tez wyszlo normalne, wiec nie sadze by byl tam przekret z iloscia paliwa. Komp pokazywal mi wtedy jeszcze 20 km zasiegu - choc jak wieczorem parkowalem - to bylo jeszcze 60 ;)

Picia78 11-05-05 17:40

Re: Dziwne wskazania komputera pokladowego...
 
Cytat:

Napisał baslow
Witajcie
Mam taki problemik... foczka jak wiecie ma prawie miesiac :D przezyla trzy tankowania, jak wiecie to mam dieselka 1.8TDCi 115KM...
Pierwsze co mnie zdziwilo to po odbiorze powiedziano mi ze jest ok 2-3l paliwa w zbiorniku, komputer pokazywal dystans 12km, paliwa na stacji weszlo _NIE_ 50l tylko mniej (do drugiego odbicia) weszlo okolo 46l albo i mniej (teraz nie pamietam)
Pozniej drugie tankowanie i korekta przeplywomierza paliwa na +12 dzis mialem kolejne (trzecie) tankowanie i co?? Do drugiego odbicia wseszlo 43.3l a komp w trybie serwisowym pokazywal ze zostalo 4l, a dystans do przejechania 45km, srednie spalanie pokazywal na poziomie 8.9l/100km a z tankowania wyszlo 8.76l/100km.
Czyli wynika ze korekte przeplywomierza powinieniem zrobic o -1 czyli na +11??
Wychodzi ze przy 4l w baku wejsc mi powinno ok 49l a nie 43l, co z tego wynika? Mam zbiornik 43l + 4l = 47l a co z pozostalymi 53l - 47l = 6l??
Czy ilosc paliwa w zbiorniku pokazywana w trybie serwisowym komputera jest brana z przeplywomierza paliwa czy z jakiegos wskaznika poziomu paliwa w zbiorniku??
Dzieki za pomoc i wyjasnienie...

Ja też mam TDci i pokazuje mi różnie np spalanie wstępne 18,9Litra a rzeczywiste 5,8 :smt075 trza kompa

tecman 16-05-05 20:20

Cytat:

Napisał pinio_tdci
ad 5 - ten Twoj znajomy, powinien, definitywnie!, wiecej na tej stacji nie tankowac [zaklopotanie] - ale i tak jest 'cienki', slyszalem o stacji na ktorej do paska wchodzilo 120 litrow ON [rotfl]


Pinio - tym znajomym bylem ja. Pierwsze tankowanie jakie mialem tuz po kupnie auta bylo to na stacji Shella - weszlo 52.20L - komp pokazywal 0 dystansu. Nie znalem wtedy jeszcze trybu serwisowego komputera pokladowego wiec nie wiedzialem ile jeszcze litrow zostalo w baku.

Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji = do diesla wchodzi 52.78L ON. Zbiornik jest taki sam jak w benzynie gdzie wchodzi cos kolo 55L. Ta roznica to jest wlasnie ta "zelazna" rezerwa. Nie wiem skad Ci sie wzielo ze max to 46L?!!??!? i juz koniec paliwa??


Tankowalem w zeszlym tygodniu na Neste - komputer pokazywal 28km zasiegu, a w zbiorniku w trybie serwisowym bylo 2L. Wskazowka juz lezala praktycznie.
Weszlo 51.94L, wiec nie wiem dlaczego sie dziwisz ze tyle nie moze wejsc do focusa?
Srednie spalanie z kompa bylo 6.9L/100km - z dystrybutora wyszlo 6.84L/100km.
Dystans jaki przejechalem to 753km. Gdybym ilosc dostepnego paliwa mial przy 46 litrach to nie przejechalbym 753km na baku...tylko o wiele wczesniej stalbym w polu i czekal na asistance:P

Stacje markowe - zawsze tankuje na stacji Neste. Shella i BP sporadycznie uzywam. Nie mam watpliwosci do ich dystrybutorow.

[ Dodano: Pon 16 Maj, 2005 ]
Cytat:

Napisał ragozd
Ja zatankowalem 50,5 l ON - na Neste. Spalanie tez wyszlo normalne, wiec nie sadze by byl tam przekret z iloscia paliwa. Komp pokazywal mi wtedy jeszcze 20 km zasiegu - choc jak wieczorem parkowalem - to bylo jeszcze 60 ;)

Dokladnie - zgadzam sie z Toba. Mialem podobnie - 51.94L weszlo do mojego - przy srednim spalaniu 6.9 z kompa i 753km na liczniku dziennym. Ufam dystrybutorom na Neste.

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
Cytat:

Napisał pinio_tdci

A co do ilosci paliwa przy tankowaniu, to jak najbardziej w porzadku, powinno wejsc kolo 42 litrow! - Po pierwsze ON ma wieksza gestosc niz benzyna (czyli wchodzi go mniej

Nie zebym sie czepial...ale fizyka mowi, ze 1L to jest 1dm3. W zwiazku z tym niewazne jaką gestosc posiada dany material, zajmuje on dokladnie taka sama objetosc w baku.
Wiec gestosc ON i benzyny nie ma tu nic do gadania:D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi