Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Alutec Tornado 16'' - jakie opony? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=27775)

Kordek 09-06-09 10:08

Alutec Tornado 16'' - jakie opony?
 
Witam wszystkich!

Jako, że jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość :)

Kupiłem Forda Focusa z 2001r z silnikiem 1.6 100KM w wersji Sedan. Zamówiłem do niego takie felgi:
http://aukcje.autocentrum.pl/show_it...item=653606122

Sprawa przedstawia się następująco. Mój tatko ma Forda Focusa z identycznym silnikiem z 2002r ale w wersji hatchback. Felgi ma stalowe 15''. Z tego co wiem poza wyglądem zasadniczo się one nie różnią. Ostatnio miałem przyjemność przejechać się jego autem i byłem zaskoczony. Jego auto jest o wiele bardziej dynamiczne, lepiej przyspiesza. Czy możliwe, że to wina felg, że tak wpływają na pogorszenie dynamiki samochodu? Dzięki z góry za odpowiedzi.
pzdr

YaNkE 09-06-09 12:28

ja bym bardziej szukal roznic w oponach niz felgach.....
przede wszystkim szerokosc opony i opory toczenia....
Ja sie przesiadlem z 195/60R15 na 205/50R16.. i zauwazylem ze auto jest wiekszy mul.... ale tez opony mialem Yoko a przesiadlem sie raczej na niskobudzetowe :P

Kordek 09-06-09 13:37

To jakie opony najlepiej dobrać do tych felg? I czy to na pewno poprawi dynamikę samochodu? Czy może lepiej sprzedać i kupić mniejsze??

http://www.felgi-opony.com/felgi/alu...36,2_7_24.html

Artur83 09-06-09 14:54

Cytat:

Napisał Kordek
To jakie opony najlepiej dobrać do tych felg? I czy to na pewno poprawi dynamikę samochodu? Czy może lepiej sprzedać i kupić mniejsze??

http://www.felgi-opony.com/felgi/alu...36,2_7_24.html

Jak zależy Ci na dynamice to kłaniają się stalówki, szerokość opony oczywiście też ma znaczenie, ale felga przede wszystkim. Tornado to chiński badziew, a co za tym idzie jest po prostu ciężki. Ja jeżdżę na stalowych 16.stkach, wcześniej miałem alusy i różnica na korzyść brzydali jest więcej niż zauważalna.

Marcinek22 09-06-09 15:21

Trzeba też zauważyć, że sedan będzie cięższy od hatcha. Wg mnie tu będzie największa strata.
pzdr

Kordek 09-06-09 15:48

Teraz z perspektywy czasu widzę, że nie był to jednak dobry pomysł z tymi alusami. Nie powiem ale auto prezentuje się nadzwyczaj urodziwie jednak szkoda mi auta na rzecz alusów. Po dwóch miesiącach jazdy z zawieszenie dochodzą jakieś dziwne stuki, jest gorsza dynamika, trudniej manewrować kierownicą, auto więcej pali. Zastanawiam się na stalowymi 15. Myślę, że to będzie najlepsze wyjście. pzdr

moons 09-06-09 19:02

Cytat:

Napisał Kordek
Zastanawiam się na stalowymi 15. Myślę, że to będzie najlepsze wyjście.

Zaraz mnie niektórzy zlinczują ale najlepszym rozwiązaniem są dobre 15" aluski do tego 195/60R15 i zero problemów.
Pozdrawiam

Fabinho 09-06-09 19:25

Cytat:

Napisał Marcinek22
Trzeba też zauważyć, że sedan będzie cięższy od hatcha. Wg mnie tu będzie największa strata.
pzdr

taa pare kilogramów robi wielką różnicę [panna]

MarcoNygus 09-06-09 19:56

Cytat:

Napisał Artur83
Tornado to chiński badziew

??? Alutec to marka niemiecka i to w dodatku dosc dobra...

gregK 09-06-09 20:23

Cytat:

Napisał MarcoNygus
Cytat:

Napisał Artur83
Tornado to chiński badziew

??? Alutec to marka niemiecka i to w dodatku dosc dobra...

Dokładnie sam je mam i sa super,waża tyle co orginalne 15.Ja mam gume 205\55r16 i jest ok,ale to diesel.Pzdr

Artur83 09-06-09 20:50

Cytat:

Napisał gregK
Cytat:

Napisał MarcoNygus
Cytat:

Napisał Artur83
Tornado to chiński badziew

??? Alutec to marka niemiecka i to w dodatku dosc dobra...

Dokładnie sam je mam i sa super,waża tyle co orginalne 15.Ja mam gume 205\55r16 i jest ok,ale to diesel.Pzdr

Cytat:

Napisał MarcoNygus
Cytat:

Napisał Artur83
Tornado to chiński badziew

??? Alutec to marka niemiecka i to w dodatku dosc dobra...

Macie rację, skupiłem się na Tornado, które nie kojarzyło mi się z niczym innym jak tylko Chinami :) Nie zmienia to jednak faktu, że te felgi będą cięższe od stalówek i tyle.

Kordek 09-06-09 21:01

Dzięki za odpowiedzi. Zrobię jeszcze jeden manewr i zostanę przy standardowych 14. Dokupię tylko dobre oponki. Doszedłem do wniosku, że wygląd nie ma dla mnie aż tak wielkiego znaczenia jak właściwości jezdne i trwałość samochodu. Dlatego zamierzam sprzedać swoje alufelgi. Są to Alutec Tornado 16'' ET42 z oponami 190/55 w bardzo dobrym stanie. Alusy kupiłem niecałe 4 m-ce temu. Są w stanie idealnym. Zainteresowanych proszę o telefon: 606-244-931.
Pozdrawiam [metal]

MarcoNygus 09-06-09 21:30

Nie wiem czemu podjąłeś taka decyzje?? To bardzo ładne felgi ,jeśli do tego masz ładne oponki to nie rozumiem w czym problem?? Szerokości opony nie zmieniłeś,bo przecież w oryginale focus jeździ na 195 ,a zmniejszenie profilu o polowe jest nieodczuwalne. A glosami ze alusy są cięższe nie ma się co przejmować,jaka to jest różnica? 2-5 Kg,czy nawet 10... Bzdety,wygląd auta na aluminiowych kolach jest absolutnie wart delikatnych wyrzeczeń. Napisałem delikatnych bo zmiana na 16" dla foki to bułka z masłem :)

Artur83 09-06-09 21:37

Cytat:

Napisał Kordek
Dzięki za odpowiedzi. Zrobię jeszcze jeden manewr i zostanę przy standardowych 14. Dokupię tylko dobre oponki. Doszedłem do wniosku, że wygląd nie ma dla mnie aż tak wielkiego znaczenia jak właściwości jezdne i trwałość samochodu. Dlatego zamierzam sprzedać swoje alufelgi. Są to Alutec Tornado 16'' ET42 z oponami 190/55 w bardzo dobrym stanie. Alusy kupiłem niecałe 4 m-ce temu. Są w stanie idealnym. Zainteresowanych proszę o telefon: 606-244-931.
Pozdrawiam [metal]

Jeszcze zależy o jakich właściwościach jezdnych mówisz, bo na zakrętach to na pewno nie będzie lepiej :) Ale spalanie i przyśpieszenie na plus.

[ Dodano: Wto 09 Cze, 2009 21:45 ]
Cytat:

Napisał MarcoNygus
A glosami ze alusy są cięższe nie ma się co przejmować,jaka to jest różnica? 2-5 Kg,czy nawet 10...

Wiesz ile to jest 2 - 3 kilo na kole?? Nie dla każdego alusy są najważniejsze, dla mnie osobiście dynamika jazdy ma większe znacznie niż ładnie wyglądające koła, a że wiem, bo testował, że alusy spowalniają to stalówka i ładny oryginalny kołpak z FFII FL i jak dla mnie wystarczy. Jak już miałbym założyć alusy to tylko lekkie za 700 złociszy sztuka, żadne inne. Kto co woli!! :)

Kordek 10-06-09 07:03

Założę jutro stalowe 14 i zabacze jaka bedzie roznica. Dowiedziałem się że mam nieszczelny kolektor wydechowy. Czy moze miec on wplyw na moc silnika? Jakies przedmuchy albo cos w tym stylu? Ostatnio wogole dwa razy mi zgasl po dluzszej jezdzie. Zgasl po czym zapalily sie wszystkie kontrolki. Z ponownym odpaleniem nie mialem problemu. Moze to jest wina tego ze auto jest takie slabe?

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 12:37 ]
Witam,
Poczytałem trochę o oponach i wychodzi na to, że mam złe opony. U mnie są założone z przodu Turanza er300, z tyłu Dunlopy. Rozmiar 195/55. Zastanawiam się czy faktycznie nie jest to wina opon.

MarcoNygus 10-06-09 20:55

Cytat:

Napisał Artur83
Nie dla każdego alusy są najważniejsze, dla mnie osobiście dynamika jazdy ma większe znacznie niż ładnie wyglądające koła, a że wiem, bo testował, że alusy spowalniają to stalówka i ładny oryginalny kołpak z FFII FL

Nie no jasne ze każdy ma swoje priorytety... Ale ze dynamika jazdy jest znacząco większa na kolach stalowych niż aluminiowych i ze na tym Ci bardziej zależy to trochę jest śmieszne... W każdym aucie miałem alusy u nigdy nie poczułem spadku dynamiki. Ja rozumiem gdyby chciał się przesiąść na opony 215 np,to wtedy się zgodzę ,ale jeśli szerokość opony się nie zmienia,bo to w moim mniemaniu ma największy wpływ na zmianę dynamiki, nie rozumiem w czym problem?? A skąd wiesz jaka jest faktycznie różnica miedzy waga stalówek i alu?Ważyłeś?Piszesz ze testowałeś ?? A w jaki sposób?? Mierzyłeś czas do setki czy jak?? Przepraszam ale Twoje argumenty jakoś do mnie nie docierają... Problem można łatwo rozwiązać jeśli naprawdę zależy Ci na tych kilku kilogramach...Wyrzucić kolo zapasowe i kupić łatkę w sprayu i problem z masa masz wyrównany :) Felga aluminiowa to podstawa,bez tego każde auto wygląda jak kupa... A no i uważaj na te oryginalne kołpaczki ,bo się podobają amatorom :P

Angelus 10-06-09 21:21

Cytat:

Napisał MarcoNygus
Cytat:

Napisał Artur83
Nie dla każdego alusy są najważniejsze, dla mnie osobiście dynamika jazdy ma większe znacznie niż ładnie wyglądające koła, a że wiem, bo testował, że alusy spowalniają to stalówka i ładny oryginalny kołpak z FFII FL

Nie no jasne ze każdy ma swoje priorytety... Ale ze dynamika jazdy jest znacząco większa na kolach stalowych niż aluminiowych i ze na tym Ci bardziej zależy to trochę jest śmieszne... W każdym aucie miałem alusy u nigdy nie poczułem spadku dynamiki. Ja rozumiem gdyby chciał się przesiąść na opony 215 np,to wtedy się zgodzę ,ale jeśli szerokość opony się nie zmienia,bo to w moim mniemaniu ma największy wpływ na zmianę dynamiki, nie rozumiem w czym problem?? A skąd wiesz jaka jest faktycznie różnica miedzy waga stalówek i alu?Ważyłeś?Piszesz ze testowałeś ?? A w jaki sposób?? Mierzyłeś czas do setki czy jak?? Przepraszam ale Twoje argumenty jakoś do mnie nie docierają... Problem można łatwo rozwiązać jeśli naprawdę zależy Ci na tych kilku kilogramach...Wyrzucić kolo zapasowe i kupić łatkę w sprayu i problem z masa masz wyrównany :) Felga aluminiowa to podstawa,bez tego każde auto wygląda jak kupa... A no i uważaj na te oryginalne kołpaczki ,bo się podobają amatorom :P




zgadzam sie z panem powyżej w 100%.

Może to ze auto twojego ojca czy kogoś tam jedzie lepiej, moze znaczyć tylko tyle, że jego silnik i podzespoły są w lepszym stanie, bądź też to tylko złudzenie.

marekj 10-06-09 21:39

Ludziki, ale to nie chodzi o masę auta jako takiego tylko o masę kół , którą w momencie ruszania trzeba najzwyczajniej rozkręcić a przy hamowaniu zatrzymać. Może ktoś kto jest krócej po szkole i jeszcze pamięta wzory pokusiłby się o wyliczenia ile więcej energii jest potrzebne na rozkręcenia od 0 to 100km/h kółka o masie np. 20 kg i 25kg skupionej bliżej obwodu niż środka [los] (strzelam bo nie ważyłem). Wtedy będzie można dyskutować na ile może być odczuwalna zmiana stalówek 195/60/15 na alusy z laczkami 195/55/16 (różnica obwodów <1% czyli pomijalna).
Bez takich wyliczeń cała dyskusja to niczemu nie służące bicie piany.
Kordek, powstrzymaj się ze sprzedażą tego zestawu bo jest ładny i raczej na tym stracisz, a spróbuj np. założyć go da samochodu ojca - zgodnie z teorią prezentowaną w tym wątku powinien stać się strasznie mulasty.
Ja np. na lato mam alusy ze 195/55/15 a zimą stalówki ze 185/65/15 - różnica rozmiarów opon jest duża, koła zimowe (opona+felga) ważą odczuwalnie więcej od letnich, a zmulenie jest owszem zauważalne ale w granicach rozsądku.

MisiekT 10-06-09 21:49

dokladnie... a poza rozmiarem dochodzi tez kwestia oporow toczenia danej opony a nawet masa opony - wbrew pozorom niektore gumy maja po prostu ogromne opory toczenia i czesto znacznie wieksza mase od innych w tym samym rozmiarze...

gregK 10-06-09 22:59

Przykłam:
1. alusy 15 orginały forda na tym guma zimowa UG7+ 195\65 waga 1 koła 17 kg
2 letnie Tornado 16 guma P7 205\55 waga 18 kg
Ja nie czuje roznicy w dynamice.

Artur83 11-06-09 21:25

Cytat:

Napisał MarcoNygus
Cytat:

Napisał Artur83
Nie dla każdego alusy są najważniejsze, dla mnie osobiście dynamika jazdy ma większe znacznie niż ładnie wyglądające koła, a że wiem, bo testował, że alusy spowalniają to stalówka i ładny oryginalny kołpak z FFII FL

Nie no jasne ze każdy ma swoje priorytety... Ale ze dynamika jazdy jest znacząco większa na kolach stalowych niż aluminiowych i ze na tym Ci bardziej zależy to trochę jest śmieszne... W każdym aucie miałem alusy u nigdy nie poczułem spadku dynamiki. Ja rozumiem gdyby chciał się przesiąść na opony 215 np,to wtedy się zgodzę ,ale jeśli szerokość opony się nie zmienia,bo to w moim mniemaniu ma największy wpływ na zmianę dynamiki, nie rozumiem w czym problem?? A skąd wiesz jaka jest faktycznie różnica miedzy waga stalówek i alu?Ważyłeś?Piszesz ze testowałeś ?? A w jaki sposób?? Mierzyłeś czas do setki czy jak?? Przepraszam ale Twoje argumenty jakoś do mnie nie docierają... Problem można łatwo rozwiązać jeśli naprawdę zależy Ci na tych kilku kilogramach...Wyrzucić kolo zapasowe i kupić łatkę w sprayu i problem z masa masz wyrównany :) Felga aluminiowa to podstawa,bez tego każde auto wygląda jak kupa... A no i uważaj na te oryginalne kołpaczki ,bo się podobają amatorom :P

Chodzi o masę koła, a nie samego samochodu. Jak nie znasz praw fizyki to nie dziwne, że nie rozumiesz o co mi chodzi. Nie będę się kłócił z kimś kto nie jeździł na tych samych oponach na stalówkach i na alusach. Bez tego nie nigdy nie przyznasz mi racji, podobnie jak MisiekT, który dopiero przestał to kontestować w innym wątku jak klubowicz ze stażem podobnym do jego się ze mną zgodził, bo też miał alusy, a teraz ma stalówki. Poszukaj sobie tego wątku. Ja nie jestem przeciwnikiem alufelg i zdaję sobie sprawę, że kołpak=kupa, ale osobiście wolę zapitalać niż wyglądać.

Czasami nie ma wyjścia i trzeba założyć alufelgę bo stalówek 17 lub 18 calowych Ford chyba nie robi, a wiadomo, że do szybkiej/torowej jazdy trzeba mieć niski profil opony, 16 stka to trochę balon. Pozdrawiam

marekj 11-06-09 21:31

Artur83, czy możesz podać masy stalówek i alusów na których wystąpiło wyraźne zmulenie? Nie żebym polemizował - po prostu nie robiłem wyliczeń, a chcę wiedzieć przy jakiej różnicy masy felgi jest to odczuwalne.

Artur83 11-06-09 21:40

Cytat:

Napisał marekj
Artur83, czy możesz podać masy stalówek i alusów na których wystąpiło wyraźne zmulenie? Nie żebym polemizował - po prostu nie robiłem wyliczeń, a chcę wiedzieć przy jakiej różnicy masy felgi jest to odczuwalne.

Marekj, niestety nie ważyłem felg ani stalówek, chciałem, ale nie mam w domu wagi :) Jedyne co mogę powiedzieć to, że różnica była/jest zauważalna i nie muszę się tutaj starać, żeby to wyczuć, zwykłe wciśnięcie gazu na dwójce i czuć, że na stalówkach samochód po prostu lepiej jedzie.

Fabinho 11-06-09 21:45

Parę dni temu zarzuciłem alu 16. Wcześniej miałem 14 stalówki. Zamulenie? Czegoś takiego nie zauważyłem, jedynie wydaje mi się, że trzeba mocniej hamować

MisiekT 11-06-09 23:10

Cytat:

Napisał Artur83
podobnie jak MisiekT, który dopiero przestał to kontestować w innym wątku jak klubowicz ze stażem podobnym do jego się ze mną zgodził

hehe, przestalem "kontestowac" (bardzo madre slowo [pub2] ), bo piaty raz nie bede powtarzal, a przez pierwsze cztery nie zrozumiales albo nie potrafiles przeczytac ze zrozumieniem...

Cytat:

Napisał Artur83
czuć, że na stalówkach samochód po prostu lepiej jedzie

czucie to zostaw sobie na inne "przyjemnosci"... jak chcesz postawic na swoim to zwaz stalowke, zwaz tego konkretnego alusa i oblicz mase kola... wtedy moze sie okazac, ze w tym jednym konkretnym przypadku masz racje, bo Ford wypuscil mega ciezkie alusy... standardowe alu jest lzejsze od klasycznej stalowki w tym samym rozmiarze... i tyle w temacie...

Artur83 11-06-09 23:22

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał Artur83
podobnie jak MisiekT, który dopiero przestał to kontestować w innym wątku jak klubowicz ze stażem podobnym do jego się ze mną zgodził

hehe, przestalem "kontestowac" (bardzo madre slowo [pub2] ), bo piaty raz nie bede powtarzal, a przez pierwsze cztery nie zrozumiales albo nie potrafiles przeczytac ze zrozumieniem...

Nie, to Ty dalej nie potrafiłeś zrozumieć tym bardziej, że twierdzących inaczej niż Ty było dwóch i dalej nie chcesz :)

Cytat:

Napisał Artur83
standardowe alu jest lzejsze od klasycznej stalowki w tym samym rozmiarze... i tyle w temacie...

Na pewno jest jakiś odsetek felg aluminiowych, w przypadku, których tak jest, ale w większości badziewi dostępnych na rynku jest na odwrót.

P.S. Poszperaj w internecie, poczytaj inne fora gdzie ludzie ważyli koła i porównywali wyniki, może to chociaż trochę pozwoli Ci uwierzyć.

MisiekT 11-06-09 23:29

daj spokoj z OT, wroc do tamtego watku jak masz ochote... i zacznij czytac ze zrozumieniem...

Artur83 11-06-09 23:34

Cytat:

Napisał MisiekT
daj spokoj z OT, wroc do tamtego watku jak masz ochote... i zacznij czytac ze zrozumieniem...

Dokładnie, zacznij czytać ze zrozumieniem.

MisiekT 11-06-09 23:34

Cytat:

Napisał Artur83
większości badziewi dostępnych na rynku

o prosze... i sie nagle sprawa wyjasnia - ty piszesz o badziewiach a ja o firmowych felgach...

PS. zwaze ci na jesieni moje OZety 17" i stalowki 15", bo na reke 17" w alu wazy bardzo podobnie do dwa cale mniejszych stalowek...

PS. dlaczego nie kupiles strukturalnych stalowek? mialbys jeszcze lzej...

Artur83 12-06-09 01:02

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał Artur83
większości badziewi dostępnych na rynku

o prosze... i sie nagle sprawa wyjasnia - ty piszesz o badziewiach a ja o firmowych felgach...

PS. zwaze ci na jesieni moje OZety 17" i stalowki 15", bo na reke 17" w alu wazy bardzo podobnie do dwa cale mniejszych stalowek...

PS. dlaczego nie kupiles strukturalnych stalowek? mialbys jeszcze lzej...

Do dzisiaj nie wiedziałem nawet, że coś takiego istnieje. Robią takie do Forda?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi