Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] 3-klik kierunkowskazu w FFI? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=34523)

-Wooyek- 11-01-10 20:39

3-klik kierunkowskazu w FFI?
 
Przeglądając instrukcję obsługi natknąłem się na informację, że w FFI jest funkcja trzech mignięć kierunkowskazem:

Cytat:

Lekko popchnij dźwignię w górę lub w dół, a kierunkowskazy migną trzy razy.
(strona 32)

Ja jakoś nie potrafię zmusić tejże dźwigienki do wydania komendy trzech mignięć. Czy ta funkcja jest zależna np. od rocznika/wyposażenia/wersji itp.? A może po prostu coś robię źle (co to w praktyce znaczy "popchnij lekko")? Albo coś się popsuło?

Bardzo polubiłem tą funkcję w aucie taty, pomóżcie ;)

MisiekT 11-01-10 20:48

zalezy od modulu komfortu, tzw GEM - poszukaj szczegolow, w FAQ sa dokladnie opisane fukcje poszczegolnych modeli zdaje sie...

moons 11-01-10 20:48

było i to dosyć niedawno: :D
link

Pozdrawiam

-Wooyek- 11-01-10 23:10

Dziękuję bardzo za linka, szukajką nie dotarłem do tego tematu...

Pozdrawiam!

MisiekT 11-01-10 23:19

ale zupelnie przy okazji - moze ktos ma schemat zabawki dodajacej taka opcje (poza GEM)... w VW wystarczy odpowiedni przekaznik, w foce powinno byc podobnie

moons 12-01-10 14:31

Niestety w Focusie przed liftem nie ma takiej opcji. Trzeba montować oddzielnie kawałek GEMa. I nie jest to tylko prosty przekaźnik a jest tam jakiś mikroprocesor.
Tutaj jest sklep gdzie można zakupić taki komfort moduł dla Focusa.
Sklep
Jeśli znalazło by się kilku chętnych można by próbować jakoś ściągnąć te cudo w ilości kilku sztuk zawsze to może troszkę taniej by było.
Pozdrawiam

-Wooyek- 12-01-10 14:35

Cytat:

Napisał moons (Post 403679)
Niestety w Focusie przed liftem nie ma takiej opcji.

A po lifcie...?

kleofas 12-01-10 14:37

Wooyek - link jest w tym temacie
podpowiedź - kungfupanda 3 post [bigok]

---------- Post dodany o 14:37 ---------- Poprzedni post był z 14:37 ----------

poza tym już za ten link podziękowałeś [boshe]

MisiekT 12-01-10 15:39

Cytat:

Napisał moons (Post 403679)
można zakupić taki komfort moduł dla Focusa

w wlasnie, dokladnie cos takiego mialem na mysli - przydalby sie porzadny elektryk to by ogarnal na miejscu

moons 12-01-10 16:55

Elektryk i z zacięciem programisty dlatego że ten procesor trzeba jeszcze dodatkowo zaprogramować odpowiednim programem żeby działało to tak jak trzeba.
Pozdrawiam

Ziele1985 13-01-10 08:55

To ja zadam gupie pytanie. Do czego to 3xmrygniecie? :)

-Wooyek- 13-01-10 09:44

Do zmiany pasa - lekko dotykasz dzwigienki i możesz się skupić na manewrze, a nie na trzymaniu jej w pozycji migania, ani na wyłączaniu kierunkowskazu już po zmianie pasa (o czym można zapomnieć np. przy szybkim włączaniu się do ruchu na autostradzie).

Gadżet, ale bardzo przyjemny.

kleofas 13-01-10 09:47

np do zasygnalizowania zmiany pasa ruchu?
jedno mignięcie to stanowczo za mało [nono]

MaXyM 13-01-10 09:48

szczerze mowiac to te 3 mrugniecia tez za malo.
Biorac pod uwage ze ma to byc sygnalizacja 'checi zmiany pasa' a mruganie ma byc kontynuowane do momentu ukonczenia manewru, zwykle brakuje 1-2 migniec.

kleofas 13-01-10 10:00

może według kodeksu to za mało, ale praktyka pokazuje co innego [bigok]

MaXyM 13-01-10 10:14

No ja mowie z praktyki. Chyba ze ktos jezdzi jak prosie - ale wtedy moze w ogole nie uzywac kierunkowskazu. A wkurza mnie najbardziej jak kierowcy uzywaja kierunkowskazu juz w momencie kiedy skrecaja kierownice zamiast wcesniej aby informowac innych o swych zamiarach.

Jak wyprzedzam to czesto sie zdarza ze konczy mi migac prawy jak jestem w polowie manewru.

kleofas 13-01-10 10:40

nie wiem o co ci chodzi? miga dwa razy, zaczynasz zmieniać pas, przy 3 mignięciu jesteś na linii podziału pasów i styka - po co dalej ma migać? ten za tobą już zauważył, że wyprzedzasz/zmieniasz pas, a ten przed tobą i tak zobaczy cię dopiero jak będziesz z nim na równo przez lewą szybę [bigok]

michtat 13-01-10 11:08

Ja uważam to za bardzo przydatny "bajer". Szczerze mówiąc na palcach jednej ręki mógłbym zliczyć przypadki "pełnego" włączenia dźwigni kierunków. I wcale nie jeżdżę jak prosie...!

MaXyM 13-01-10 13:11

Bajer fajny i tez uzywam. Jednak twierdze ze czasem brakuje jednego migniecia, szczegolnie w trasie jak sie jedzie szybciej.
Inny typowy przyklad to zjazd ze skrzyzowan o ruchu okreznym. Z 3ma mignieciami to trzeba sie wcelowywac czasami.

I mowie to jako kierowca robiacy ponad 20kkm rocznie i uzywajaca kierunkowskazu do tego do czego sluzy.

langolier 13-01-10 13:33

Cytat:

Napisał MaXyM (Post 403950)
szczerze mowiac to te 3 mrugniecia tez za malo.
Biorac pod uwage ze ma to byc sygnalizacja 'checi zmiany pasa' a mruganie ma byc kontynuowane do momentu ukonczenia manewru, zwykle brakuje 1-2 migniec.

Pierwsze słyszę aby przy wyprzedzaniu była konieczność "mrugania" w trakcie całego manewru. To przyzwyczajenie i być może dobry zwyczaj ale na pewno nie opisany w Kodeksie Drogowym (miałem takie pytanie w zestawie testów jak uczyłem się do egzaminu, wybrałem odpowiedź, że "musi mrugać w czasie całego manewru" - dobrze zapamiętałem, że nie była dobra :D

MaXyM 13-01-10 13:40

Ja nawet nie pisalem ze to jest w kodeksie. Dla mnie to jest intuicyjne i logiczne.
Ale looknalem do kodeksu i prosze:

Kodeks drogowy, art 22 pkt 5

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obow...dzial3oddzial6

kleofas 13-01-10 13:52

dokładnie, czyli 3 mignięcia wystarczą - dwa przed i jedno w trakcie zmiany pasa [bigok]

michtat 13-01-10 13:56

Tak nawiasem mówiąc, to jak komuś 3 mignięcia nie starczą, to zawsze można dotknąć jeszcze raz i bedą kolejne 3 mignięcia ;-)

langolier 13-01-10 13:59

Cytat:

Napisał MaXyM (Post 404053)

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Ten punkt nie mówi o wyprzedzaniu, o wyprzedzaniu mówi Oddział 6 a tam na ten teamat cichosza....
A w ogole to trochę niespójne:
- z jednej strony napisali, że "powinien sygnalizować ZAMIAR"
- z drugiej "zaprzestać PO WYKONANIU"
a W TRAKCIE MANEWRU ?

kleofas 13-01-10 14:01

wyprzedzanie składa się z trzech oddzielnych manewrów - zmiana kierunku ruchu/jazda na wprost/zmiana kierunku ruchu - dlatego przy wyprzedzaniu nei ma nic o migaczach [bigok]

langolier 13-01-10 14:05

Cytat:

Napisał kleofas (Post 404068)
wyprzedzanie składa się z trzech oddzielnych manewrów - zmiana kierunku ruchu/jazda na wprost/zmiana kierunku ruchu - dlatego przy wyprzedzaniu nei ma nic o migaczach [bigok]

O ile wiem, to przy jeździe na wprost nie używa się kierunkowskazów... :D
Tak więc w czasie trwania wyprzedzania także nie powinny być włączone....

kleofas 13-01-10 14:21

a o czym piszę?
3 razy mignięcie wystarcza, bo już zmieniłęś pas, potem jedziesz prosto, 3 razy migasz i znów zmieniasz

MaXyM 13-01-10 17:20

Przeciez to oczywiste ze mowimy o zmianie pasa przy wyprzedzaniu a nie o calym manewrze wyprzedzania.
Ja twierdze ze czesto nie starczaaja 3 migniecia, bo 3cie migniecie jest jak mam linie miedzy kolami. A wiec nie zakonczylem jeszcze zmiany pasa.

Co do jazdy na wprost w trakcie samego wyprzedzania, to chyba oczywiste ze sie kierunkowskazu nie uzywa. W ogole jak mozna miec watpliwosci.

Ziele1985 13-01-10 19:07

To ja lekko sobie nacisnę dźwignie w dół i puszcze wtedy gdy będę chciał i będę miał to samo :) Nie mówiąc że czasem wystarcza jedno mrygniecie (noc, nikt za nami-przed nami nie jedzie) Interwał się przydaje ale to jest chyba największy fabryczny bajer w foce :)

Aras 13-01-10 22:39

Jedyny problem jest jakby się chciało PRAWIDŁOWO podziękować komuś, kto dał nam się wyprzedzić. Napisałem PRAWIDŁOWO, tzn. że nie światłami awaryjnymi, ale kierunkami lewy-prawy na przemian. Mając ten gadżet, to takie podziękowanie będzie problemem


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi