Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Przepalanie się przełącznika nawiewu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=51580)

Gonzolos 13-08-11 11:48

Przepalanie się przełącznika nawiewu
 
Po raz 3 spalił mi się przełącznik nawiewu w foce !!! cały czas to samo, 4 bieg nie działa, wyciągam przełącznika z panelu nawiewu i widzę wtopioną blaszkę od 4 pozycji. Czy ktoś ma podobny problem lub wie jak go rozwiązać, albo jak się zabrać za sprawdzenie tej usterki?

Za wysokie napięcie jest podawane? Koło regulacji siły nawiewu dotykając konsoli środkowej czuję wyraźnie, że jest bardzo nagrzany ten plastik. Idąc tym tropem, może to żarówka powoduje podwyższoną temp. w tym miejscu i przełącznik się przepala?

moons 13-08-11 12:07

A sprawdzałeś silnik dmuchawy? Jeśli włączasz na 4 to sygnał omija rezystor dmuchawy i biegnie prosto do silnika. Ciepło czujesz bo styk w przełączniku jest w tym obwodzie najsłabszym elementem i się nagrzewa a wraz z nim wszystko co jest dookoła.
Żarówka raczej nie da rady aż tak stopić plastik, chyba że wsadziłeś tam jakąś naprawdę super mocną. Zresztą możesz teraz zrobić eksperyment i wyjąć całkiem tę żarówkę od podświetlenia. Ale pierwsze co do sprawdzenia to silnik.
Pozdrawiam

Gonzolos 13-08-11 12:18

mówisz, że się już zaciera i mogą być do wymiany np. szczotki? jak mam sprawdzić silnik? bo kiedyś go wyciągałem jak miałem podobny przypadek i szczotki było okej, ale kto wie.
To żarówka odpada bo po drugiej stronie jest letni panel.

moons 13-08-11 12:52

Raczej ogólnie o to chodzi jak ten silnik chodzi:):) Może wymaga tylko lekkiego posmarowania. Ewentualnie sprawdź wszystkie przewody jakie idą do silnika i od czy nic się tam nie majta.
Pozdrawiam

Gonzolos 13-08-11 13:01

jak w tedy ściągałem go to znalazłem spinkę podszybia, a w zasadzie część ;)

Ogólnie silnik chodzie bez problemu, na każdym biegu, nic nie słychać, że coś mu dolegało.
Przesmarować mam ta łożycka jakie tam są i ogólnie oczyścić? radzisz wymianę szczotek?

eclips666 18-08-11 17:33

mi sie tez spalił ten przełącznik włąsnie tak samo jak tobie...
Wymienie na nowy i zobacze , chodz u mnie kumpel elektryk odrazu powiedział ze kiedys ktos wymieniał dmuchawe i zrobił mała rzezbe z kabelkami...
Był problem z masa u mnie i tez sie stopiła ta kostka

Gonzolos 18-08-11 20:40

hmm, to może rzeczywiście gdzieś jest masa rypnięta, może koło silnika dmuchawy. Właśnie skończyłem lakierować, następny w kolejce jest włącznik otwierania drzwi, a później dmuchawa ;)

mjprzem 19-08-11 11:27

filtr kabinowy tez jest wazny szczegolnie na 4 biegu.. i moze masz za duzy bezpiecznik..sprawdz jaki powinien byc.. chyba 20A-jesli cos jest nietak to na 4 biegu powinien sie bezpiecznik a nie przelacznik spalic.
PS. podejrzewam ze jesli tak bardzo uzywasz 4 biegu to masz zatkany lub mokry filtr i dlatego na innych biegach slabo ci dmucha.

Gonzolos 19-08-11 11:57

tylko dmuchawa dobrze dmucha na innych biegach, a 4 była używana sporadycznie. Jak stałem w korku to włączyłem 4 i klimę (był upał akurat), pochodziło z 15 min i poczułem swąd plastiku, wyłączyłem 4 dałem na 0, przewietrzyłem auto i znowu dałem klimę i 4 nie minęła minuta i padło :/

MisiekT 19-08-11 12:15

sprawdz filtr - sorry, ale 4-ty bieg na klime przez 15 minut to juz chyba skraj hipotermii - musialbys w zimowej kurtce siedziec

mjprzem 19-08-11 13:14

Cytat:

Napisał Gonzolos (Post 605237)
tylko dmuchawa dobrze dmucha na innych biegach, a 4 była używana sporadycznie. Jak stałem w korku to włączyłem 4 i klimę (był upał akurat), pochodziło z 15 min i poczułem swąd plastiku, wyłączyłem 4 dałem na 0, przewietrzyłem auto i znowu dałem klimę i 4 nie minęła minuta i padło :/

MisiekT ma racje powinno byc zimno

skoro musisz uzywac 4 biegu do klimatyzacji to mozesz miec za malo czynnika w ukladzie klimatyzacji. (jesli oleju w ukladzie klimy brakuje to tez ma to wplyw na ilosc czynnika)

Jesli jest malo czynnika to cisnienie szybko spada po stronie niskiej a 4 bieg wentylatora dmuchawy podnosi temp. czynnika i cisnienie... i klima jest bardziej wydajna.

Wykorzystuj tez obieg wewnetrzny przy klimie.
sprawdz jaka jest roznica w nadmuchu pomiedzy zew i wew. obiegiem do stwierdzenia czy czasem niemasz problemu z filtrem.

Gonzolos 19-08-11 17:09

No wiecie, jeszcze klimy nie nabiłem, bo nie było kiedy więc używałem 4 biegu normalnie przy nabitej to na 2 lece ;)

Filtr kabinowy sprawdzę, ale powinie być ok, bo jakiś 1 miesiąc temu tam zaglądałem. Czyli nabicie klimy może wpływać na przepalający się 4 styk obiegu, bo wentylator jest bardziej obciążony?

moons 19-08-11 17:10

A co ma wydajność klimy do 4 biegu? Nawet jak klima niesprawna to na 4 biegu dmuchawa powinna chodzić bez problemów. Tu kolega ma albo problem mechaniczny z samym silnikiem lub z przebiegiem powietrza ewentualnie problem elektryczny czyli gdzieś słaby styk. A to że klima słabo ziębi to zupełnie inny problem ale na pewno nie problem palącego się włącznika dmuchawy.
Pozdrawiam

MisiekT 22-08-11 01:44

nabicie czy sprawnosci klimy nie ma nic do rzeczy... ale czystosc filtra jak najbardziej - jezeli dmuchawa bedzie na najwyzszym poziomie, a filtr puszcza malo powietrza, to raczej rozsadne ze robia sie problemy

filtr w zamienniku to 30zl - wymien i porownaj sile nawiewu


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi