Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.8 TDCI dymi na czarno / spadek mocy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=70228)

Paczek 10-06-14 07:11

1.8 TDCI dymi na czarno / spadek mocy
 
Cześć Panowie i Panie,

od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój Ford zaczął dymić na czarno. Zdarza się to głównie gdzie od 1500 - 2000 obr.. Wymieniłem bałwanki, bo jeden miał dziurę myślałem, że załatwi to sprawę. Jednak nie pomogło. Zmieniłem również filtr paliwa sądząc, że być może to jest przyczyna. Nic nie pomogło. Samochód ma przejechane 194 tyś. w oryginale. Przeglądałem również układ dolotowy intercooler-a (dwie czarne rury pod osłoną silnika z góry). Nie wiem gdzie mam już szukać. Jak myślicie wtryski? Turbo działa, bo gwizda jak się rozpędzam.

krischm 13-06-14 22:52

Jak nie łyka oleju to turbo nie jest przyczyną. Zrób test przelewowy, sprawdzisz czy to wtryski.

drake 14-06-14 01:22

w niskich partiach obrotów w silnikach ZS masz ograniczenie momentu obrotowego z punktu widzenia ograniczenia zadymienia spalin, jeśli u Ciebie w tych partiach obrotów widoczne jest zadymienie, puszczają Ci najprawdopodobniej wtryski (możliwe że końcówki rozpylaczy). Warto to sprawdzić.

pilzpl 14-06-14 07:59

Jeśli czarno to będą wtryski siadać. Można regenerować.
Gorzej jakby zaczął kopcić na biało- niebiesko-wtedy szykowałaby się grubsza naprawa.

Ogólnie diesel lubi kopcić.

bastek016 14-06-14 09:43

Głowa boli szukanie dziury w całym. Pokaż mi Diesla obojętnie jakiego który jak zaczyna turbo podawać ciśnienie, osiąga maksymalny moment obrotowy nie dymi na czarno [rotfl2]. Wymień filtr powietrza będzie mniej kopcił dostanie więcej powietrza wyrównasz dawkę paliwo/powietrze, ale dym i tak będzie.
Jak odpala ma moc pali w normie to nie szukaj szkoda kasy....

Adam Getka 14-06-14 09:49

Każdy ze sprawnym DPF...

drake 14-06-14 11:02

Cytat:

Wymień filtr powietrza będzie mniej kopcił dostanie więcej powietrza wyrównasz dawkę paliwo/powietrze, ale dym i tak będzie.
tym powinien zająć się ECU, możliwości są dwie:

1) wtryski dawkują w normie, ale na wskutek zanieczyszczeń dysze rozpylacze uległy zasraniu
2) wtryski przelewają
3) złe wskazania MAP sensora
4) złe wskazania IAT

Ludzie którzy piszą, że diesel musi kopcić mają albo niesprawny samochód i próbują się usprawiedliwiać, albo zrobili auto u tunera, który pobawił się za bardzo. Przykro mi i może narażę się paru osobom, ale z punktu widzenia nauki taka jest prawda. Dymek podczas gwałtownego dodania gazu jest w normie i jest czymś naturalnym, natomiast jednostajne dymienie podczas przyspieszania jest to objaw uszkodzenia.

pilzpl 14-06-14 11:02

A jeszcze może być paliwo. Jak lałeś zwykłego diesla spróbuj zalać np. Vervę i zobaczyć efekty.
Jak nie paliwo to można jeszcze spróbować środka STP lub podobnego do czyszczenia końcówek wtryskiwaczy (gdzieś o tym czytałem).

bastek016 14-06-14 12:38

Gość ma motor 1.8 TDCI 100km, na pewno ma DPF....

tomas89 14-06-14 12:57

W MK1 z 2003 roku DPF? :smt120

Paczek 14-06-14 23:44

Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi. W tym roczniki raczej nie ma DPF. Ostatnio po rozmowie z kolegą rozkręciłem troszkę w silniku i zacząłem przeglądać wszystkie gumy dolotowe. Skupiłem się głównie na gumie od filtra powietrza do turbo ale niczego się nie doszukałem ze względu na kiepskie podejście. Mam zamiar wjechać na podnośnik i odkręcić pokrywę od dołu. Może po tym zabiegu wyjdzie coś na jaw. Co do wtrysków jest jakaś domowa metoda robienia testu przelewowego? Robił z Was już ktoś takim sposobem?

Falcon 15-06-14 00:50

Cytat:

Napisał tomas89 (Post 988005)
W MK1 z 2003 roku DPF? :smt120

To była szydera...

krischm 15-06-14 11:48

Cytat:

Napisał Paczek (Post 988186)
Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi. W tym roczniki raczej nie ma DPF. Ostatnio po rozmowie z kolegą rozkręciłem troszkę w silniku i zacząłem przeglądać wszystkie gumy dolotowe. Skupiłem się głównie na gumie od filtra powietrza do turbo ale niczego się nie doszukałem ze względu na kiepskie podejście. Mam zamiar wjechać na podnośnik i odkręcić pokrywę od dołu. Może po tym zabiegu wyjdzie coś na jaw. Co do wtrysków jest jakaś domowa metoda robienia testu przelewowego? Robił z Was już ktoś takim sposobem?

1. Umieścić przyrząd do badania przelewów poniżej linii wtryskiwaczy.
2. Uruchom silnik (temperatura min 70st.C)
3. Pozostaw na biegu jałowym przez 4 minuty.
4. Zatrzymaj silnik.
5. Odłącz przyrząd od z wtryskiwaczy a paliwo z przewodów zlej do zbiorniczków.
7. Zanotuj odczyty ze zbiorniczków.
8. Przeprowadź analizę.
Pomnóż wartość najniższą z zarejestrowanych przez 1,4 do obliczania maksymalnej dopuszczalnej wartości (maksymalna dopuszczalna wartość = minimum odnotowanych wartości + 40%).
Przykład:

* Najniższa odnotowana ilość = 10ml

* Mnożymy 10 x 1,4 = 14ml

* Otrzymujemy maksymalną dopuszczalną wartość = 14ml
Ocena próby przelewowej
Czy ilości paliwa w każdym z pojemników jest niższa niż obliczona maksymalna wartość?

TAK
Wtryskiwacze są sprawne (nie ma co grzebać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).

Nie
Jeżeli jeden lub więcej pojemników zawiera ilość paliwa powyżej maksymalnej dopuszczalnej wartości, używając testera dokonaj ponownego wprowadzenia kodów wtryskiwaczy dla wtrysków które wykroczyły poza obliczoną wartość maksymalną.

Ponownie przeprowadź test przelewowy aby zweryfikować korektę.

Jeżeli nie ma poprawy można przypuszczać, że wtryskiwacz niedomaga.

bastek016 17-06-14 10:05

Można sprawdzać szukać itp, ale to są ogromne koszty tak jak pisałem jeżeli auto pali na zimnym ma moc, pracuje cicho i równo, a dymi tylko przy bucie ok 2,5 tys nie ma czego szukać, kat ma Panowie 11 lat ma prawo przepuszczać. Ewentualnie sprawdzić EGR ale tutaj byłby znacznie słabszy.

Paczek 24-06-14 20:57

Dzisiaj udało mi się podłączyć Forda pod komputer. Co prawda program jest raczej dla podwórkowych diagnostów ale coś tam pokazał. Wyskoczył mi błąd P1000 oraz P0401. Zdjąłem obudowę silnika i wydaje mi się, że słyszę jakieś "syczenie" w przewodzie od turbo co idzie do intercoolera. Nie jestem pewny czy słychać stąd czy to pasek syczy. Macie jakieś pomysły?

martin05 24-06-14 21:10

Czarny dym to nic niezwykłego, gorzej gdyby był to dym biały lub fioletowy. W końcu jest to diesel, który ma przejechane zaraz 200 tys. km. Przeczytaj sobie co to jest EGR i przeszukaj forum pod tą frazę, co należy z tym poczynić. Oczywiście turbo też ma swoje znaczenie. Dobrze "traktowane" wytrzymuje nawet 350 tys. km, słabe pada nawet po 50 tys. km. ...być może dlatego większość dzisiejszych producentów daje gwarancje tylko na 150 tys. km.

krischm 24-06-14 23:27

Cytat:

Napisał Paczek (Post 990278)
Dzisiaj udało mi się podłączyć Forda pod komputer. Co prawda program jest raczej dla podwórkowych diagnostów ale coś tam pokazał. Wyskoczył mi błąd P1000 oraz P0401. Zdjąłem obudowę silnika i wydaje mi się, że słyszę jakieś "syczenie" w przewodzie od turbo co idzie do intercoolera. Nie jestem pewny czy słychać stąd czy to pasek syczy. Macie jakieś pomysły?

Pomysły:smt021Jedź do mechanika. Widzę, że sam tego nie ogarniesz

Santi 13-04-16 01:12

Focus dymi na czarno - spadek mocy
 
Witam,
Zakladam taki temat gdyz przeszukujac forum nie do konca moglem znalezc na forum konkretne odpowiedzi w tym temacie...

Silnik 1,8 tdci 100 km 2004 r.
Przebieg wg licznika: 168 tys. (nie wiem czy byl krecony)
Kupilem samochod rok temu i wracajac z miejsca kupna do domu wszystko bylo ok jesli chodzi o moc silnika. Zero kopcenia/dymienia na czarno. Fakt mialem/mam problem z odpalaniem w zimie (zmienilem akumulator, regenerowalem rozusznik oraz alternator). Gdy jechalem rok temu tym samochodem stwierdzilem ze przetestuje Forda i dam mu w p...e.... jechalem jakies 190 km/h moze 192.... teraz czyli dzisiaj (po roku) bylo max 180 nawet z gorki i widac bylo ze silnik zamula... malo tego czasami jak ruszam to zakopci na czarno i jak dodaje gazu to auto nie chce isc i ciagle dymi, a czasami jak inaczej operuje gazem to auto jedzie (chociaz i tak nie tak dobrze jak rok temu gdy go kupilem). Sprawdzilem przewody intercoolera i nie ma zadnych nieszczelnosci, a wydawalo mi sie ze moze dostawac sie falszywe powietrze. Co moze byc przyczyna dymienia i spadku mocy ?
Filtr paliwa wymienilem.

PS: nie robilem proby przelewowej wtryskow...

Zastanawiam sie nad zrzuceniem kolektora ssacego i wyczyszczenia go wraz z EGRem ale czy to dobra droga ?

MichalST 13-04-16 08:01

Sprawdź wężyki/sterowanie podciśnieniowe turbo.

Tal-Rash 15-04-16 18:53

Mi po wizycie u Heko i zapodaniu mapy 115KOKS kopci w całym zakresie obrotów. O od 2tyś do 2,5 puszcza takiego czarnego bąka że w lusterku widzę tumany za sobą.
Lubię to. [ninja]
Co do spadku mocy. Byłeś na hamowni? Wyczuwanie mocy tyłkiem to kiepski temat tak samo sprawdzanie mocy za pomocą osiągania vmax. Vmax zależy od zbyt wielu czynników. Ogumienie, ciśnienie w nim, wiatr, zbieżność kół, pochylenie terenu. Nie kieruj się więc tym tylko odżałuj 100zł pojedź na hamownie.
Zrobiłem sobie kiedyś zdjęcie: http://rash.home.pl/vmax5gear.jpg
Nie powtórzę tego za nic. Bo wiatr kolosalny był w plecy i akurat skończyła się górka. Bez wiatru 200 i ani mru mru więcej.

Santi 15-04-16 22:42

A u mnie nie bylo w ogole kopcenia i byla moc i bez problemu to mozna wyczuc takze nie pisz o wyczuwaniu mocy tylkiem. Widze jak sie auto zbiera teraz a jak sie zbieralo wczesniej i nie chodzi mi tylko tutaj o Vmax aczkolwiek tez sie to na tym odbilo. A co do ogumienia, to predkosc mialem wieksza na zimowkach niz obecnie teraz na nowych letnich oponach. Robi sie co raz cieplej, zrzuce kolektor, turbine wyczyszcze wszystko i zobaczymy czy cos to dalo, koszt nie wielkie a moze przyniesc efekt...

minciu 16-04-16 21:43

Piszesz, że nie ma na forum żadnej informacji na temat Twojego problemu:

http://focusklubpolska.pl/showthread.php?t=77192

Zobacz mój temat który sąsiaduje z Twoim na tym forum.. No przecież napisałem go dla takich osób jak Ty:D U mnie był cały szereg problemów, które zostały ogarnięte za mniej niż 100zl. A to zarąbista cena jak na wymianę zaworka podciśnienia turbo, doszczelnienie zaworka od EGR, zaślepienie EGR z jego jednoczesną blokadą, rozruszanie turbo i poprawienie pozycji przepustnicy/klapy gaszącej która była przymknięta...

Sprawdź czy grucha pracuje poprawnie - jak nie to zaworek lub jakieś nieszczelności podcisnienia będą, czy nie masz przymkniętej przepustnicy oraz zaślep EGR.


Jak zaglądasz już pod maskę, to to jest podstawa w dieslu, który już nie jedno widział.

Santi 18-04-16 15:03

ok dzieki przeczytam wieczorem na spokojnie. chwilowy brak czasu.
Dzisiaj dla przykladu jadac do pracy, odpalam i jade, rozpedzam sie 50 km/h na liczniku 3 bieg, wciskam gaz (powoli - nie do dechy) a tu zero reakcji + kopcenie (nie przyspieszyl nic!), dopiero jak popuscilem gaz praktycznie do zera i ponownie go wciskalem (powoli) to wtedy zaczal normalnie przyspieszac...

Wyczyscic kolektor ssacy, egr, i turbine to jestem w stanie zrobic we wlasnym zakresie, koszt nie wielki jedynie co mnie bedzie kosztowalo to ewentualnie jakis preparat do czyszczenia chyba ze ropa + koszty nowych uszczelek, czyscilem juz turbine jeszcze jak mialem Golfa 3 i byla ogromna poprawa wiec mam nadzieje ze tym razem tez bedzie...

RafikWJ 20-04-16 10:26

Cytat:

Napisał Tal-Rash (Post 1121801)
Mi po wizycie u Heko i zapodaniu mapy 115KOKS kopci w całym zakresie obrotów. O od 2tyś do 2,5 puszcza takiego czarnego bąka że w lusterku widzę tumany za sobą.
Lubię to. [ninja]
Co do spadku mocy. Byłeś na hamowni? Wyczuwanie mocy tyłkiem to kiepski temat tak samo sprawdzanie mocy za pomocą osiągania vmax. Vmax zależy od zbyt wielu czynników. Ogumienie, ciśnienie w nim, wiatr, zbieżność kół, pochylenie terenu. Nie kieruj się więc tym tylko odżałuj 100zł pojedź na hamownie.
Zrobiłem sobie kiedyś zdjęcie: http://rash.home.pl/vmax5gear.jpg
Nie powtórzę tego za nic. Bo wiatr kolosalny był w plecy i akurat skończyła się górka. Bez wiatru 200 i ani mru mru więcej.

Masz gdzieś może wykres Twojego auta?
Chyba CI się obrotomierz skończył :P


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi