Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Trudne do zdiagnozowania huczenie z przodu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=58288)

Pielgrzym 30-06-12 09:15

Trudne do zdiagnozowania huczenie z przodu
 
Huczenia z przodu samochodu ciąg dalszy....

Panowie pomóżcie z diagnozą bo już mi ręce opadają.
Byłem już u 3 mechaników i każdy mówi co innego.
Dlaczego u 3 ? Chciałem wysądować czy wszyscy mówią mniej więcej to samo.
Niestety, każdy co innego... i już wydał bym z 1000 zł gdybym robił co mi każą.

Ostatni mechanik posłuchał słuchawkami i stwierdził że na 90% to łożysko podpory.
Ja natomiast wyczytałem tutaj i na innych forach, że łożysko podporu huczy "jednostajnie" i są trochę inne objawy.

Tutaj natomiast mam huk "pulsacyjny" tak jak by przy każdym obrocie koła w jednej z faz faz obrotu. Czy nie "łuuuuu" a " łuu, łuu, łuu... "

Wszyscy mówią że poza tym nic nie widzą.
Ręce opadają....

Aha... huczenie jest nieznośne i... przenosi się dość mocno na podłogę i pedały. Czuję wyraźnie na stopie jak coś "obciera".
Dodatkowo zauważyłem, że przy lekkich nie zamaszystych ruchach kierownicą lewo-prawo ( koła wyprostowane, silnik uruchomiony, luz ) , coś jakby strzela, przeskakuje... i również czuje to doskonale pod nogą/ pedałami ( i słyszę dokładnie )
Ja już nie wiem jak dokładniej mogę mechanikowi opisać te objawy...

suma 30-06-12 11:39

lozysko
 
Wez jakis trzonek drewniany, podnies samochod zakrec kolem , dotknij trzonkiem do lozyska przyloz ucho do trzonka i posluchaj, tak mozesz najprosciej spr. lozyska w kolach,

drake 30-06-12 12:55

a jak przy hamowaniu? to samo?

XymoX 30-06-12 16:22

nie kombinuj tylko wymieniaj łożysko podpory i nie kupuj czasem barachła za 30 złotych bo nie zdążysz spod samochodu wyjść jak już polegnie. To jest dokładnie takie huczenie wyczuwalne "na pedałach" i wydające dziwne odgłosy przy kręceniu kierownicą. Miałem dokładnie tak samo jak opisujesz, łożysko wydawało takie odgłosy jakby zaraz miał samochód się rozpaść a samo po zbiciu praktycznie rozpadło się w ręku. Przy wymianie łożyska koniecznie wymień obejmę łożyska podpory półosi - wydatek żaden bo w ASO 9pln a jest ponoć zalecane przez serwisy nie tylko Forda bo rozciąga się i powoduje szybsze zużycie nowego łożyska oraz bicie półosi

Twój opis na łożysko koła zdecydowanie nie wygląda a wysypana skrzynia to już całkiem czarny scenariusz.

U mnie dodatkowo huczenie zmieniało się gdy dodawałem gazu lub zdejmowałem nogę z pedału i samochód hamował silnikiem i też nie było to jednostajne huczenie a raczej dudniące wycie... Łożysko podpory jest dość wredne w diagnozie bo niby jednoznaczne objawy, ale wszystko przenosi się na silnik i budę bo w sumie jest to metal zamknięty w metalowej, niewyciszonej i nieizolowanej obejmie.
Poza tym masz TDDi więc jak mniemam napęd ten dojechał już na księżyc i z powrotem więc ma prawo aż tak brutalnie dawać o sobie łożysko podpory

Pielgrzym 30-06-12 20:08

@drake : przy hamowaniu to samo. Huczenie nie zmienia się przy kręcenie kierownicą, na luzie czy przy hamowaniu... huczy tak samo, głośniej przy mniejszych prędkościach i przenosi się na pedały. Dodatkowo tak jak pisałem, przy lekkich ruchach kierownicy ( pozycja neutralna ) prawo-lewo... słyszę jakiś stuk, trzask czy coś w tym stylu...


Łożyska kół raczej wykluczam bo 3 mechaników kręciło kołami, jeden ze słuchawkami bardzo dokładnie i nic...

@XymoX : nie pozostaje mi nic innego jak pójść za Twoją radą. Łożysko już zamówione ( INA za 170 zł czy w sumie jak oryginał ). Zobaczymy jak wymienię. Mam nadzieję, że przestanie wyć.

Ale w razie czego proszę o dalsze opinie. Może uda mi się nie wydać majątku :/

Ps. TDDI ale przebieg ma symboliczny jak na ten motor ( 160 tyś ) Więcej przestał niż jeździł ( co również jest wadą ), ale jak pisałem... ręce mi już opadają bo ani to łożyska w kołach ani opony ( chociaż są na wymianę bo lekko wyząbkowane i swoje dokładają, ale jest to inny rodzaj "huczenia" )

pimpus 30-06-12 21:00

Również obstawiam za łożyskiem podpory... Nie ma co się fiksować, że nie huczy jak Pan Bóg przykazał - jeśli przenosi Ci na kierownicę i pedały, to na 99% jest to właśnie to. No i brawo dla pana, który zajął się autem przy pomocy stetoskopu - mało jest takich mechaników... Teraz to tylko komputer i komputer :)

______________________
Poradnik - opony letnie

Pielgrzym 06-07-12 18:18

Cóż, łożysko podpory wymienione, geometria ustawiona i... dalej huczy. :/:/ Nie mam już siły...

Mechanik stwierdził, że nic tam nie widzi innego. Łożyska w kołach osłuchiwał stetoskopem i nic.

Jakieś pomysły ?

Czy możliwe że takie huczenie i przenoszenie na podłogę/pedały wywołuje opona ?

MisiekT 06-07-12 18:31

oczywiscie ze mozliwe, nie zaczales od przerzucenia opon?

Pielgrzym 06-07-12 18:55

Kół nie przerzucałem bo byłem niedawno przypadkiem u znajomego gumiarza, który stwierdził, że opony są w porządku :/ Chyba, że postawił gównianą diagnozę...

Dodatkowo myli mnie to stukanie przy lekkich nie zamaszystych ruchach kierownicą lewo-prawo ( w sumie nie ważne czy to na wyprostowanych kolach czy nie, jest tak samo ). Chyba, że akurat jest to standard w fokach.

amper124 06-07-12 22:37

Wyząbkowane opony to znak że geometria zawiasu poszła się paść. Ustawienie geo nic tu nie zmieni, trzeba "czyste" opony założyć. W służbówce wycie było nie do zniesienia jak się zawias roztrzepał. Wydaje mi się że poprawienie geo może spotęgować wycie wyząbkowanych opon.

Strzelanie przy skrętach to MZ może być:
- pęknięta sprężyna zawieszenia
- wybite łożysko amora
- coś z przekładnią (gumowe osłony to?)
- przeguby?

No chyba że cię w wulkanizacji nie lubią i ktoś wpakował ci kulkę lub kamyk do wnętrza koła [helm]

Pielgrzym 07-07-12 08:51

Zawsze wydawało mi się, że wycie opon jest "jednostajne" a nie "pulsacyjne". Chociaż zapewne źle mi się wydawało ;)

Mam do was zatem dwa pytania :

1.Czy zmiana opon ( ew. opon wraz z felgami bo być może przejdę od razu na alu ) rozreguluje mi geometrię ?

2. Chodzi właśnie o to że podczas jazdy o skręcania nic nie strzela. Dzieje się to w sytuacji gdy samochód stoi. Nie ważne czy mam kierownicę prosto czy skręconą. Lekkie ruchy prawo-lewo powodują słyszalne stukanie/przeskakiwanie... czegoś :]

MATRIX60MW 07-07-12 10:59

wymiana kół,opon nie zmieni ci geometri

amper124 08-07-12 23:18

Cytat:

Napisał Pielgrzym (Post 744697)
Zawsze wydawało mi się, że wycie opon jest "jednostajne" a nie "pulsacyjne". Chociaż zapewne źle mi się wydawało ;)

Raz mi się zdarzyło jechać cudem które raz cichło, raz robiło się głośniejsze w zależności od obciązenia. Jeden przypadek na sto.
"Czyste" opony pozwolą ci wyeliminować jeden hałas. Jak się uspokoi to znaczy że to, jak nie to trzeba szukać dalej.
Cytat:

Napisał Pielgrzym (Post 744697)
2. Chodzi właśnie o to że podczas jazdy o skręcania nic nie strzela. Dzieje się to w sytuacji gdy samochód stoi. Nie ważne czy mam kierownicę prosto czy skręconą. Lekkie ruchy prawo-lewo powodują słyszalne stukanie/przeskakiwanie... czegoś :]

A sama przekładnia się nie poluzowała na mocowaniu? Nie wiem jak to możliwe w sumie i chyba by telepało budą... ale jeśli wcześniej to co wymieniłem jest ok, to może tu trzeba szukać. No i nie rozwiazuje to problemu buczenia...

Piasty?

Wróżenie z fusów...
Nagraj filmik, może komuś coś szybciej przyjdzie do głowy.

Pielgrzym 11-07-12 14:50

Mała aktualizacja :

Po dokładniejszych oględzinach odnotowałem, że stukanie przy lekkim kręceniu kierownicą odbywa się tylko w przypadku ruchów w prawą stronę.
Wcześniej machałem lewo-prawo. A teraz :

lewo-lewo-lewo : cisza, nic nie stuka.
prawo-prawo-prawo : słyszalne i wyczuwalne na podłodze pod pedałami STUKANIE.

Wziąłem samochód na kanał, poszarpałem co tylko mogłem, popatrzyłem i żadnych luzów nie odnotowałem.

Może macie jakiś pomysł ?

siwy05 11-07-12 18:21

Cytat:

Napisał Pielgrzym (Post 746152)
Mała aktualizacja :

Po dokładniejszych oględzinach odnotowałem, że stukanie przy lekkim kręceniu kierownicą odbywa się tylko w przypadku ruchów w prawą stronę.
Wcześniej machałem lewo-prawo. A teraz :

lewo-lewo-lewo : cisza, nic nie stuka.
prawo-prawo-prawo : słyszalne i wyczuwalne na podłodze pod pedałami STUKANIE.

Wziąłem samochód na kanał, poszarpałem co tylko mogłem, popatrzyłem i żadnych luzów nie odnotowałem.

Może macie jakiś pomysł ?

Jedno stuknięcie, czy więcej?

Pielgrzym 11-07-12 19:20

Jedno stuknięcie tylko przy ruchach w prawo. Nie ważne czy to na wyprostowanych kołach, czy na skręconych.

Kierownica prosto >> ruch w prawo i stuknięcie.... ( z lekkim oporem przy stuknięciu )
Kierownica skręcona >> ruch w prawo i stuknięcie... ( tal samo )

W lewo cisza.

Pielgrzym 12-07-12 20:45

jakieś pomysły? ;)

arti32 12-07-12 23:52

Stukanie w kierownicy może maglownica pada.

Ostatnio zaobserwowałem podczas jazdy i przy otwartym oknie pulsujące szumienie (cykanie) i zgrzytanie podczas wolnej jazdy i cofania gdzieś z prawej strony auta. Pierwsze podejżenie piasta/łożysko w prawym kole. Podniosłem auto zaczołem się wsłuchiwać. Kręciłem piastą to szumiało ze strony łożyska podpory i przegubu wewn.. Jak wszedłem pod samochód i kręciłem osią to szumiało od strony piaty. Nie mogłem jednoznacznie ustalić które łozysko padło. Czytałem gdzieś, że dzwięk zużytego łożyska piasty często słychać własnie na półosiach bardziej niz w samej piaście.
Miałem gdzieś pod ręką łożysko podpry półosi to wymieniłem. W trakcie wymiany ustaliłem, że jednak łożysko piasty padło. Ale pewności nabrałem dopiero jak odłączyłem półoś od przegubu wewn. Tarcie nastepuje tylko w jednym momencie obrotu piasty ewidentnie pada łożysko piasty. Narazie nie mam łożyska pod ręką, aby podmienić.

Pozamieniaj koła przód / tył, jak to nie pomoże to sprubuj dokładniej się przyjrzeć łożysku piasty. Trzeba pamiętać, że kręcąc kołem na podnośniku łożysko pracuje bez obciążenia, co też może zmieniać objawy.

robak1989 18-08-14 13:21

Pomóżcie z diagnozą, mi już ręce opadają. Podczas przyspieszania i hamowania silnikiem oraz przy toczeniu się samochodu na biegu jałowym (obojętne czy sprzęgło wciśnięte, czy nie) słychać huczenie gdzieś z przodu, w okolicy skrzyni. Nieważne jest również, czy koła są skręcone w którąś stronę, czy jadę na wprost. Huczy mocniej wraz ze wzrostem prędkości, już od 30 km/h. Przez ostatni rok jazdy huczenie nasiliło się.
Podnosiłem auto, kręciłem kołami naprzemiennie i rozpędzałem koła do 100km/h silnikiem po kolei - huczy tak samo.
Jedyny moment, kiedy w aucie jest cicho to wtedy, gdy jadąc trzymam auto na takich obrotach i prędkości, że silnik jeszcze nie ciągnie, ale też nie hamuje silnikiem.

Łożysko podpory półosi czy skrzynia? Mechanizm różnicowy czy wałek główny?
Pomóżcie proszę.

MATRIX60MW 18-08-14 15:00

mnie by tu podchodziło na łożysko w którymś kole

robak1989 18-08-14 15:20

A dlaczego w momencie gdy obroty silnika równają się z obrotami swobodnie toczącego się auta (na zapiętym dowolnym biegu) huczenie ustaje? Gdy tylko dodam mocniej gazu, albo silnik zacznie hamować samochód od razu huczy?
No i dlaczego kurde na luzie też? :(

A przeguby wewnętrzne też mogą tak hałasować? Jest to typowe wycie.

tommur 19-08-14 00:30

Łożysko podpory półosi. 200 zł z robota. Jak Jest rozwalone to hamując półoś wpada w drgania. To samo przyspieszenie. jak nie ciągnie to sama się osiuje. Rozwalasz zawieche latając
z tym. Miałem tak samo. Teraz cisza . Tarcze biły z deka. Po naprawie łożyska biją 3x słabiej. .

robak1989 19-08-14 08:51

Obyś się nie mylił. Dzięki wielkie za sugestie.
Pojedziemy na podnośnik, zobaczymy co łożysko pokaże po ściągnięciu obejmy.

robak1989 24-09-14 13:05

Diagnoza okazała się trafna. Dla potomnych zostawiam film ze sprawdzenia łożyska podpory. Proszę się nie sugerować tym, że łożysko przylega do obudowy i kręci się z wielkim oporem - po wyjęciu półosi było identycznie.


mjprzem 25-09-14 10:13

W taki sposob lozyska nie zdiagnozujesz. Sa lozyska z luzami i to lozysko standardowo jest takze z luzem. Wiec ten luz na boki-bedzie mialo kazde lozysko-tylko ze jego wielkosc moze byc rozna od stopnia zuzycia i wielkosci luzu-ale to nie znaczy ze lozysko z luzem bedzie hałasowac.

jak mamy 2 łozyska obok siebie(łozysko od koła i popory) to najlepiej wezyk-stetoskop do ucha w słuchiwać sie w to co wyje i gdzie wyje.

ps. i dla tych ktorzy chca na obrotach sprawdzac lozyska-to niech wiedza ze nie wolno szybko krecic kolem calkowicie podniesionym(silnik +Vbieg+gaz) bo przeguby w takich polozeniach sa narazone na szybkie zuzycie-uszkodzenie bo nie powinny pracowac w takich pozycjach.

robak1989 25-09-14 16:18

mjprzem nie wiem jaki luz powinno mieć to łożysko, ja tylko zaprezentowałem, że obraca się ono z wielkim trudem, a po jeździe półoś w tym miejscu jest mega gorąca. Po jego wymianie huczenie ustało. Rozebrałem stare łożysko na czynniki pierwsze i okazało się, że jest totalnie przegrzane.

mjprzem 26-09-14 15:09

Cytat:

Napisał robak1989 (Post 1009969)
mjprzem ja tylko zaprezentowałem, że obraca się ono z wielkim trudem, a po jeździe półoś w tym miejscu jest mega gorąca.

no wlasnie to juz sa jakies wskazowki ;) i takie informacje zapewne inni wykorzystaja.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi