Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   MK1 (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=118)
-   -   Mechanizm podnoszenia szyby - Focus I tył (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=27090)

kubek 04-05-09 20:15

Mechanizm podnoszenia szyby - Focus I tył
 
Witajcie.
Właśnie po 4 godzinach męczarni mogę się pochwalić sukcesem - sam wymieniłem mechanizm podnoszenia szyby elektrycznej z tyłu. Pękła linka w mechaniźmie i musiałem cały wymienić. Koszt w ASO - 702 zł sam mechanizm !. Kupiłem nowy mechanizm w sklepie w łomiankach bez silniczka - 230 zł. Silniczek miałem sprawny i wyjąć można z poprzedniego mechanizmu. Postaram się jak najdokładniej opisać jak robiłem (niestety tak się przejąłem robotą że zapomniałem zdjęć robić).

1. Wyjąć zaślepkę za klamką. Wykręcić śrubkę.
2. Wykręcić 2 śruby które są w miejscu uchwytu drzwi. Są za zaślepką i musiałem niestety delikatnie podważać małym śrubokrętem żeby wyjąć zaślepkę z uchwytu. Ślady zostały ;(.
3. Odkręcić kilka śrubek które trzymają boczek drzwi (są widoczne z zewnątrz).
4. Zdjąć zaślepkę klamki i odczepić włącznik
5. Zdjąć plastik z rogu szyby i potem cały bok drzwi.
6. Teraz musimy zdjąć wytłumienie drzwi. Mi się nie udało zrobić tego delikatnie i niestety porwałem to w wielu miejscach. Pianka jest przyczepiona jakimś silikonem i bardzo łatwo to rozerwać więc trzeba uważać.
7. Zdjąć boczne wzmocnienie drzwi - jest na plastikowych zaczepach - nie połamać
8. Odkręcić głośnik - żeby przy wyjmowaniu mechanizmu go nie uszkodzić
9. Teraz najważniejsze - zanim odkręcimy mechanizm trzeba odblokować go od szyby. W szybie jest otwór i element mechanizmu który trzyma szybę jest przymocowany do szyby małym kołeczkiem i pośrednią tulejką. W tym celu należy opuścić szybę tak żeby w jednym z otworów w drzwiach był dobrze widoczny ten element co trzyma szybę (szyba musi być otwarta mniej więcej do połowy). Z niego trzeba delikatnie wybić kołeczek. Ja wciskałem go mocno do środka drzwi śrubokrętem (bałem się zbić szybę). Wyszedł z drugiej strony. Jak kołeczek wyjdzie to i wyjdzie juz łatwo tulejka. Wtedy dopiero szyba jest odseparowana od mechanizmu.
10. Podnieść szybę i jakos przymocować żeby nie opadła (ja przytrzymałem mocną taśmą).
11. Odkręcić i wyjąć mechanizm.

Teraz wszystko zamontować w odwrotnej kolejności -
1. wsadzić mechanizm do drzwi
2. przykręcić mechanizm do drzwi,
3. Opuścić szybę żeby wlazła w mechanizm. Umieścić mechanizm na takiej wysokości jak w p. 9 wyżej.
4. Wsadzić tulejkę
5. Wbić kołek w tulejkę- w jednym miejscu kołek jest węższy żeby było łatwiej wsadzić. Tu użyłem śrubokręta i uderzałem delikatnie aż wlazło.
6. Złożyć do kupy resztę.

Pozdrawiam i mam nadzieję że komuś pomogłem

KaeR 05-05-09 16:34

ad2. od dołu klamki/rączki są dwa otwory - trzeba włożyć przezeń dość sztywny drut zgięty pod kątem prostym i wypchnąć zaślepkę - śladów nie będzie

ad6. ta masa jest o tyle sprytna że daje się połączyć ponownie wystarczy naciągnąć wygłuszenie/folie (zwał jak zwał) i nożem tapicerskim po prostu przeciąć masę. Jeżeli jej nie zabrudzimy zatłuścimy etc po przyłożeniu folii ta przyklei się na swoim miejscu

Te uwagi tak z własnego doświadczenia po rozbiórce drzwi :P

grzybek 05-05-09 19:28

AD 10. Proponuję po prostu wyjąć szybę - najbezpieczniejsze rozwiązanie.

marcinoro 27-08-09 19:36

a ja mam pytanie do punktu 5. czy to chodzi o taki czarny plastik ktory jest zamocowany do drzwi??? jesli tak to jak go zdjac zeby nie polamac??? a jesli to nie o nim mowa to mam pytanie jak ten plaskik zdjac bo krew mnie zaleje... dzieki za odpowiedz

hors_e 28-08-09 07:25

Re: Mechanizm podnoszenia szyby - Focus I tył
 
Cytat:

Napisał kubek
2. Wykręcić 2 śruby które są w miejscu uchwytu drzwi. Są za zaślepką i musiałem niestety delikatnie podważać małym śrubokrętem żeby wyjąć zaślepkę z uchwytu. Ślady zostały ;(.

aby w przyszłości nikt więcej nie rysował tej zaślepki ani się z nią nie męczył to tam od spodu jest specjalny otwór w który wkładamy śrubokręt i bez problemu wychodzi

michmarmik 19-09-09 23:12

a ja mam takie pytanko czy aby ten plastikowy element który trzyma szybę nie jest taki sam jak przy mechanizmie na korbkę?? bo w moim przypadku pękł w miejscu gdzie są sprężynki od linek i tak się zastanawiam czy ten element nie jest taki sam przy elektryce i manualu? ps. jak będę rozbierał boczek po raz kolejny to mogę zdjęcia porobić i będzie można zaktualizować opis o fotki :) co wy na to??


Sprawdziłem. ten plastik jest taki sam. :) ba nawet szyna jest taka sama, tylko przy manualu ma przynitowane ramię na końcu którego jest ślimak i korbka, a w elektryku w tym miejscu przynitowany jest (czy też zgrzany) element(dużo krótsze ramię) ze ślimakiem napędu silnika. linki są różnej długości.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi