Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Gaz i zagazowane Foczki (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=46)
-   -   [MK1] LPG a zużycie oleju (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=50837)

SM31 06-07-11 21:14

LPG a zużycie oleju
 
Czy koledzy zaobserwowali w swoich samochodach oznaki apetytu na olej po założeniu instalacji LPG? Pytam, ponieważ zaobserwowałem w swoim silniku - 1,6 100KM - iż systematycznie ubywa mi oleju silnikowego - około 0,3-0,4 lita na 1000 km. Większe zużycie notuję gdy jeżdżę z wyższymi prędkościami obrotowymi silnika, jeśli nie kręcę wyżej jak 3tys/min wówczas około 0,3 jeśli zaś jeżdżę dynamiczniej i "dokręcam" się do 5 tysiaków, wówczas oleju ubywa więcej.
Dodam jeszcze, że silnik mam zalany Lotosem półsyntetykiem 10w40 - czy rodzaj oleju może mieć związek z jego zużyciem?

KamilWR 06-07-11 21:17

Zrobiłem na swoim badziewnym gazie już ok.12000 km, często sprawdzam poziom oleju (pamiątka po śp.Alfie) i nie zaobserwowałem nawet minimalnego ubytku

lvkas 06-07-11 23:20

Witam. U mnie podobnie przed założeniem gazu miałem syntetyk i między wymianami nie dolewałem a po założeniu gazu zalałem 10W40 i muszę jeszcze dolewać ok 0.5 litra na 10tys. Ale u Ciebie to zużycie jest naprawde spore na 10 tys. 4 litry oleju to moim zdaniem sporo.

michmarmik 06-07-11 23:35

Cytat:

Napisał SM31 (Post 591001)
czy rodzaj oleju może mieć związek z jego zużyciem?

tak, wlej kolego inny olej, chociaż ford formuła 10/40, albo edge5/30, formuła5/30, możliwe że zużycie oleju spadnie, bo za dużo zużywa Ci tego oleju, a gaz raczej nie ma wpływu na zużycie oleju, zależy ile na gazie km.
Cytat:

Napisał lvkas (Post 591064)
muszę jeszcze dolewać ok 0.5 litra na 10tys

tyle to jest nic, w granicach normy ;)

szkudel 11-07-11 15:59

A filtr oleju dobrze dokręcony? Ja kiedyś miałem uszczelkę podwiniętą i też myślałem że spala. Nie plamił chodnika, tylko leciało podczas jazdy jak się rozgrzał.
Na gazie ponad 30 tysięcy, nie dolewam nic.

Eko 11-07-11 17:29

Generalnie tak. Ja swoim fokim żadko schodzę poniżej 3k. A nie zauważyłem drastycznego spadku poziomu oleju. Od marca dolałem ok 200-400 - czyli tyle na 10k wyszlo. Być może masz już znacznie większy przebiek i pierścionki lub czapka do roboty.
A co do kolegi lvkas - może po założeniu gazu chętniej depczesz w prawego geja? :) Stąd większa tendencja do łykania.

dziabi3 17-07-11 15:31

powiem tak

miałem golfika 1,4 i gdy jeździłem na pb to od wymianki do wymianki brał mi 0,2 litra pleju

po założeniu gazu zużycie to wzrosło do 0,5 litra na 10tysi

diagnoza jest prosta gdy się śmiga na pb benzyna spływa <znikome ilości>do oleju i rozrzedza go

gdy złożymy lpg to zjawisko jest minimalne i olej nie jest rozrzedzany

ale gdy kupujemy auto i od razu zakładamy lpg to nie mamy możliwości porównać na pb i lpg

i jeśli wtedy bierze olej to oznacza złom a nie silnik

mój focus 2,0 nie bierze ani grama oleju a raczej bierz go w minimalnych ilościach a pb zastępuje ubytki

Kondzio83 31-07-11 11:28

Ja po założeniu lpg na razie nie zauważyłem ubytków oleju,zresztą na pb nie brał wcale.:)

marcin/anka 31-07-11 19:41

Cytat:

Napisał lvkas (Post 591064)
Witam. U mnie podobnie przed założeniem gazu miałem syntetyk i między wymianami nie dolewałem a po założeniu gazu zalałem 10W40.

a po co przechodziłeś na 10w40?

lester84 03-08-11 10:07

Cytat:

Napisał SM31 (Post 591001)
Czy koledzy zaobserwowali w swoich samochodach oznaki apetytu na olej po założeniu instalacji LPG? Pytam, ponieważ zaobserwowałem w swoim silniku - 1,6 100KM - iż systematycznie ubywa mi oleju silnikowego - około 0,3-0,4 lita na 1000 km. Większe zużycie notuję gdy jeżdżę z wyższymi prędkościami obrotowymi silnika, jeśli nie kręcę wyżej jak 3tys/min wówczas około 0,3 jeśli zaś jeżdżę dynamiczniej i "dokręcam" się do 5 tysiaków, wówczas oleju ubywa więcej.
Dodam jeszcze, że silnik mam zalany Lotosem półsyntetykiem 10w40 - czy rodzaj oleju może mieć związek z jego zużyciem?

ja leje motul specific 913 C. 10 tys. już przejeździłem na LPG. Na 15 tys muszę dolać jakieś 1,7 litra oleju. Wcześniej też tak miałem na benzynie. A jeżdżę z bardzo wysokimi prędkościami i dużo na krótkich odcinkach. tak więc nie notuję wyższego zużyci a oleju. i po twoim poście wnioskuję, że nie ma znaczenia klasa lepkości oleju

---------- Post dodany o 10:05 ---------- Poprzedni post był z 10:03 ----------

Cytat:

Napisał michmarmik (Post 591066)
tak, wlej kolego inny olej, chociaż ford formuła 10/40, albo edge5/30, formuła5/30, możliwe że zużycie oleju spadnie, bo za dużo zużywa Ci tego oleju, a gaz raczej nie ma wpływu na zużycie oleju, zależy ile na gazie km.

tyle to jest nic, w granicach normy ;)

a norma mówi z tego co pamiętam 0,3 litra na 1000 km

---------- Post dodany o 10:07 ---------- Poprzedni post był z 10:05 ----------

Cytat:

Napisał dziabi3 (Post 594781)
powiem tak


mój focus 2,0 nie bierze ani grama oleju a raczej bierz go w minimalnych ilościach a pb zastępuje ubytki

gdzie tu logika?

michmarmik 03-08-11 13:09

Cytat:

Napisał lester84 (Post 600181)
a norma mówi z tego co pamiętam 0,3 litra na 1000 km

chodziło mi o to że tyle jest jeszcze do przyjęcia, jak mówi norma nie wiem.

kempus 04-08-11 15:54

Norma to do 0,5l/10000km.

SM31 04-08-11 22:10

Jeśli norma jest 0,5 l / 1000 km to mój jest w normie - mieszane mam uczucia.

mateusz9001 10-08-11 18:39

o,5/1000 to chyba troche za duzo... o,2/1000 polyka nawet nowy samochod. jak mialem sama benzyne zrobilem ok 20000-25000 (wymiana oczywisicie po ok. 13tys km zeby nie bylo ze po 25tys to robilem;]) to wzial tyle ile powinien oleju. jak zalozylem gaz to az sie przestraszylem... nie wiem jak to jest z ta iloscia na miarce ale z polowy spadlo na odrobine ponizej min po jakis 2 tyg wiec nie wiem ile moglem km zrobic, byly wakacje wiec ok 2-3tys ( po pierwszej wymianie jak wspomnialem wczesniej tyle samo wzial wiec cos nie tak bylo), zrobilem dolewke i juz bylo w normie. od zalozenia lpg (koniec lipca 2010) zmienialem olej 3x. pierwszy raz bral - byla dolewka litrowa na 15tys km., na druga wlalem razem z doktorem i sie ogarnal i wszystko jest w normie, teraz leci 3 olej tez z doktorem i nie zauwazylem zeby jakos za szybko spadal jego poziom. leje castrol magnatec 5w40

lester84 10-08-11 19:57

ja niedługo zaleje motulem 8100 Eco-nergy i wtedy wypowiem się na temat oleju. Mogę już się wypowiedzieć na temat Motul Specific 913C. Ogólnie bierze trochę mniej niż formuły f. na 15 tys - około 1,2 litra - jazda bardzo agresywna i bardzo często na krótkich odcinkach (4 km). nie zauważyłem zmian - może czasem silnik chodzi bardziej kulturalnie, ale to subiektywna bardzo opinia.

Marcinek22 10-08-11 21:41

Mi bierze okolo 2l na 6 tysi, olej 10W 40 mobila nie pamietam modelu> Czy proponujecie spróbowanie Doctora bo myślałem nad wymianą uszczelniaczy i zdjęciem glowicy i sprawdzeniem wnętrzności,
pzdr

mateusz9001 11-08-11 18:12

jak Ci tyle bierze to gdzies Ci ten olej musi uciekac bo od gazu nie wierze zeby tyle Ci bralo

panstwoGestwiccy 11-08-11 19:46

Ja auto mam od 16kkm. Pierwsze 13 na oleju mineralnym (podobno od nowości taki był lany więc na taki mi wymienili), z czego po 7kkm założyłem gaz. Jak zmieniałem olej to na półsyntetyczny Formula F. Teraz mam przejechane 3kkm na tym oleju i idealnie trzyma stan tuż pod max. Więc ani zmiana na rzadszy, ani założenie instalacji gazowej nie spowodowało u mnie zwiększonego apetytu na olej.

lester84 11-08-11 22:08

Cytat:

Napisał Marcinek22 (Post 602740)
Mi bierze okolo 2l na 6 tysi, olej 10W 40 mobila nie pamietam modelu> Czy proponujecie spróbowanie Doctora bo myślałem nad wymianą uszczelniaczy i zdjęciem glowicy i sprawdzeniem wnętrzności,
pzdr

może miska olejowa ci poszła?

Marcinek22 11-08-11 23:01

Cytat:

Napisał lester84 (Post 603055)
może miska olejowa ci poszła?

Pewnie tak, ale już wróciła. Rewelacyjna rada, zatrzymaj resztę tego typu podobnych dla siebie,
pzdr

jajco112 02-09-11 22:36

To ja trochę pobawię się w archeologa... Zużycie oleju ponoć przy Gazie to nie nowość... Miałem swifta 1.6 z gazem przez 2 lata... Do 4 tyś jazda bez zużycia... Jazda do odcięcia i wyżej to potrafił wypluć przez wydech i 1l na 10tyś... Ponoć każde 16v przy wysokim kręceniu pali olej... Taka budowa... Miałem kontakt z chłopakami z tzw klanu JDM i każdy się śmieje że każde ich 16v paliło olej ale tylko te które były regularnie ujeżdżane...

wyrrwas 04-01-13 12:12

Witam,

Odświeżę trochę temat.

W moim Focusie mam problem ze spalaniem oleju po montażu instalacji LPG. Do tej pory od wymiany do wymiany dolewka oleju oscylowała w okolicach 1l, po montażu LPG spalanie wzrosło do ponad 1l na 2 tys. km!! Byłem u mechanika który poradził przejść na olej 5W40 (obecnie mam 5W30).

Po oględzinach silnika nie widać wycieków, nie zauważyłem też ewidentnej chmury palonego oleju z wydechu.

Czy to może być wina uszczelniaczy? Czy sama zmiana oleju pomoże?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

drake 04-01-13 12:16

Ile nalatane?

40 to klasa lepkości dla wysokich temperatur. Maksymalnie nie widzę związku. Im wyższa temperatura, tym olej traci swoje właściwości smarne. Im wyższa liczba, tym ta temperatura może być osiągnięta większa przy zachowaniu odpowiednich, znormalizowanych wartości jakimi olej się deklaruje. Dlatego w samochodach mocno wysilonych, przeważnie wysoko doładowanych stosujemy oleje z cyframi 50 i wyższymi. Jednak Tobie naruszenie struktury filmu olejowego w wolnossącym, zwykłym silniku nie grozi.

Porada opór z dupy jednak mechanik zapewne obmyślił to tak, że przy gazie jest bardziej gorąco, więc wlejemy olej o możliwie wyższej temperaturze i przestanie go palić. Mądra rada jednak mająca zastosowanie tylko wtedy, gdy Twoja instalacja jest kompletnie nieustawiona i jeździsz cały czas na ubogiej mieszance. Wtedy temperatura wzrasta tak mocno, że może faktycznie to pomóc.
Jednak wlewanie oleju o wyższej możliwej temp przy niewyregulowanej instalacji jest jak zatykanie korkiem pełnej dupy - i tak w końcu strzeli z pełnym hukiem

MisiekT 04-01-13 12:31

wina jest w gazowniku, nie oleju!

wyrrwas 04-01-13 12:50

Na regulacji gazu byłem po przejechaniu 1 tys. km, nic nie stwierdzono. Silnik zachowuje się normalnie, jeździ, przyspiesza jak wcześniej - jedynie co to pali olej. Czy to aby na pewno może być wina gazu? Rozmawialem z gazownikiem który powiedział, że skład mieszanki jest sterowany automatycznie z komputera benzynowego i nie powinno to mieć wpływu na spalanie oleju - zalecił wymianę uszczelniaczy lub pierścieni :/

P.S.1 Co do spalania to zauważyłem spalanie gazu na poziomie 8.2l/100km gdy na bezynie było to ok 6.5l/100km. Raczej jeżdzę spokojnie.
P.S.2 Co do przebiegu - 153kkm.

drake 04-01-13 19:42

z jakimi prędkościami podróżujesz?

Sęk w tym że mapa gazowa nigdy nie jest prosta, tzn. właściwie jest, ale bardzo rzadko. To może skutkować tym, że np. w granicach jakichś obciążen jest spoko, ale np. gdzieś tam w wyższych partiach obrotów masz ubogo i jeździsz tak często.

Nie twierdzę, że to wina LPG. Ale faktycznie wysoce uboga mieszanka gazu może takie dziadostwo robić.

Nie świeci się kontrolka ani nic ?

Gazownik ma racje, jest dokładnie tak jak piszę, ale spytaj się go czy zrobił mapę w całym zakresie obciążeń, czy tylko zrobił autokalibrację i tyle. Jeśli mapa jest spoko, to faktycznie silnik pali olej. Ale żeby gaz zaczął robić taką tragedię to szczerze mówiąc ciężko to widzę. Miałem mondeo z nalotem 200 kkm na instalacji gaźnikowej, 1.6 zetec - prawie taki sam silnik jak Ty, oleju brał tyle że jak zalewałem max przy wymianie to do następnej wymiany było na min, wymiana co rok. Więc trochę zużyty silniczek masz z tego co widzę

MisiekT 04-01-13 20:44

nie ma zbiegow okolicznosci - skoro od razu po zalozeniu zaczal nagle palic tyle oleju, to instalacja... albo gazownik sobie poszalal po okolicy...

PS. a Twoje spalanie jest ogolnie baardzo niskie - wiec prawdopodobnie ciagle jezdzisz na minimalnych obrotach... i na bank masz na dole ubogo

slawek11 04-01-13 21:10

Troche nie na miejscu jest pytanie o przebieg danego egzemplarza bo cofanie w naszym kraju jest na porzadku dziennym wiec ktos kto jezdzi autem od niedawna a kupil go nie z rodziny lub od znajomego to tylko moze stwierdzic stan licznika.

Szczerze to jak dla mnie cos sie poddalo, jesli to uszczelniacze to po odpaleniu na zimno samochodu dopuki nie osiagnie w miare temperatury powinien kopcic na niebiesko. Jesli jest inaczej to prawdopodobnie odeszly na emeryture pierscienie olejowe. U mnie od wymiany do wymiany zero dolewek pomimo 200 tys prawie na liczniku, olej 5W30.

Misiek przy 1,6 na trasie spokojnie jezdzac spokojnie mozna zejsc do takiego sredniego spalania. Te silniki sa duzo oszczedniejsze niz 1,8 o 2,0 juz nie wspomne.

harnaś 04-01-13 21:17

Cytat:

Napisał wyrrwas (Post 812594)
Na regulacji gazu byłem po przejechaniu 1 tys. km, nic nie stwierdzono. Silnik zachowuje się normalnie, jeździ, przyspiesza jak wcześniej - jedynie co to pali olej. Czy to aby na pewno może być wina gazu? Rozmawialem z gazownikiem który powiedział, że skład mieszanki jest sterowany automatycznie z komputera benzynowego i nie powinno to mieć wpływu na spalanie oleju - zalecił wymianę uszczelniaczy lub pierścieni :/

P.S.1 Co do spalania to zauważyłem spalanie gazu na poziomie 8.2l/100km gdy na bezynie było to ok 6.5l/100km. Raczej jeżdzę spokojnie.
P.S.2 Co do przebiegu - 153kkm.

a jakie masz kola bo mam ta sama jednostke i mi tyle samo spali to mnie tutaj chlopaki wysmiali ;) mnie tez palil olej fakt ze po kupnie samochodu nie zwrocilem uwagi na olej czy bierze czy nie w sumie po 1 mc nie bral bo zaraz zalozylem lpg i mi wcinal olej skubany;) ale juz po naprawie :) i po 3 tys jest oki zero ubytku :) bede patrzal dalej.

wyrrwas 05-01-13 12:13

Cytat:

Napisał harnaś (Post 812787)
a jakie masz kola bo mam ta sama jednostke i mi tyle samo spali to mnie tutaj chlopaki wysmiali ;) mnie tez palil olej fakt ze po kupnie samochodu nie zwrocilem uwagi na olej czy bierze czy nie w sumie po 1 mc nie bral bo zaraz zalozylem lpg i mi wcinal olej skubany;) ale juz po naprawie :) i po 3 tys jest oki zero ubytku :) bede patrzal dalej.

Jaką naprawę robiłeś? (mój rozmiar opon 185/65/R14)

Cytat:

Napisał slawek11 (Post 812783)
Trochę nie na miejscu jest pytanie o przebieg danego egzemplarza bo cofanie w naszym kraju jest na porządku dziennym.

Samochód nie był kupiony w kraju, przebieg oryginalny - większość podzespołów wciąż oryginalnych co potwierdzają również mechanicy - ale to temat na inną dyskusję.

Z tego co tu piszecie to albo zbyt uboga mieszanka na niskich obrotach (moja jazda jest dość spokojona, przeważnie od 2-3 tys. obr.) albo uszczelniacze?

Warto od razu wymienić uszczelniacze czy coś jeszcze innego sprawdzić?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi