Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Kalibracja komputera pokładowego (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=49446)

moons 16-05-11 21:20

szczerze to powiem że ręce opadają [miecho]
powiedz mi jak przeliczyć na kilometry Twoje jednostki miary długości: "trochę więcej kilometrów", ile to jest prawdziwych km?
Po drugie przejedź te 500 - 600 km żeby wynik był jakiś choć w miarę dokładny. Przy takich małych przebiegach pewnie komputer będziesz ustawiał kilka razy. Nie lepiej zrobić to raz a dobrze?

Gonzolos 16-05-11 21:36

może i masz racje moons, ale po 100KM już spalanie powinno się unormować, te pierwsze jest z trasy, a to drugie już z miasta.

Falcon 16-05-11 21:40

Jeszcze męczycie te komputerki? Myślałem, że juz dawno skalibrowane, a tu widzę, że niektórym ręce opadają. :D

moons 16-05-11 22:10

Nie dość że mam i tak nie proporcjonalnie długie to niektórzy robią wszystko żeby jeszcze bardziej mi opadły :)
Gonzolos, niech Ci będzie, policzę Ci kilka razy bo na 100% za pierwszym razem nie wstrzelisz się idealnie na tak krótkim dystansie, ale daj mi choć najmniejszą szansę policzyć. Podaj trzy rzeczy dokładnie i jakichś jednostkach:
1. ilość przejechanego paliwa w litrach a nie zatankowałem tyle co zwykle, albo w baku było chyba połowa, albo było pewnie ze dwa litry
2. ilość przejechanych kilometrów na tym paliwie może być z dokładnością co do 1 km a nie podajesz że przejechałeś trochę więcej niż zwykle, jak z tego można coś policzyć???
3. średnie spalanie odczytane z kompa, oczywiście przy pierwszym tankowaniu należy wykonać reset ustawień.
Pozdrawiam
p.s. a może to jakaś prowokacja????

Gonzolos 16-05-11 22:17

Cytat:

Napisał moons (Post 572245)
1. ilość przejechanego paliwa w litrach a nie zatankowałem tyle co zwykle, albo w baku było chyba połowa, albo było pewnie ze dwa litry
2. ilość przejechanych kilometrów na tym paliwie może być z dokładnością co do 1 km a nie podajesz że przejechałeś trochę więcej niż zwykle, jak z tego można coś policzyć???
3. średnie spalanie odczytane z kompa, oczywiście przy pierwszym tankowaniu należy wykonać reset ustawień.
Pozdrawiam

1 pomiar

Przejechane 102,4 KM
Średnie spalanie z kompa 6,8/100
Po dolaniu weszło 7,81L beny


2 pomiar

Przejechane 114,6 KM
Średnie spalanie z kompa 7,8/100
Po dolaniu weszło 8,44L


Cytat:

Napisał moons (Post 572245)
podajesz że przejechałeś trochę więcej niż zwykle, jak z tego można coś policzyć???

zapomniałem napisać ile przejechałem więc dlatego były niepełen dane

Cytat:

Napisał moons (Post 572245)
3. średnie spalanie odczytane z kompa, oczywiście przy pierwszym tankowaniu należy wykonać reset ustawień.

reset kompa robiłem przed 1 i 2 pomiarem


Cytat:

Napisał moons (Post 572245)
p.s. a może to jakaś prowokacja????

żadna prowokacja ;)

moons 16-05-11 22:26

No i jest tak jak pisałem, za krótki robisz dystans. Z pierwszego pomiaru masz -2 a z drugiego -6. Nie wiem ile masz ustawić. Pamiętaj że tankując tak mało paliwa masz większy błąd. Bo nigdy nie zatankujesz tak samo pod korek. A czy spaliłeś 8,44 czy 8,30 już robi różnicę. Jak tankujesz przynajmniej z 30 litrów błąd się zmniejsza i wynik wychodzi dużo bardziej wiarygodny.
Pozdrawiam

Qlas 16-05-11 22:38

Gonzo, nie gniewaj się, ale te Twoje dane to się tylko kupy trzymają.
Mam wątpliwości, czy na pewno odczytujesz te cyferki z jednego samochodu...?

Przelataj 600 km i wróć ponownie z danymi.

Gonzolos 16-05-11 22:54

:( no z jednego, bo innego nie mam ;) no dobra zrobię reset kompa bo foka zatankowana na full i po przejechaniu większej ilości KM dam znać.

moons 16-05-11 23:02

Przepraszam za błąd przy obliczeniach
w pierwszym przypadku powinno być +12 a w drugim wyszło prawidłowo -6. Co dane czynią jeszcze mniej wiarygodnymi.
Pozdrawiam
[pub2] Qlas

Falcon 16-05-11 23:12

A wyliczy ktoś na moim przykładzie? :D:-P
Do przejechania 789 km Foka zużyła 46,13l czyli średnie, rzeczywiste spalanie wynosi 5,85l/100km, natomiast komp pokazuje 6,4l/100km, a więc na kompie muszę ustawić poprawkę -9 bo tyle procent wynosi róznica między podanymi przeze mnie średnimi spalaniami.;-) Proste, nieprawdaż?;-)

Qlas 16-05-11 23:22

Cytat:

Napisał Falcon (Post 572291)
Proste, nieprawdaż?;-)

:lol: Mogę Ci mówić Profesorze?

Falcon 16-05-11 23:43

Nie onieśmielaj mnie Doktorze! :oops: :D

---------- Post dodany o 23:43 ---------- Poprzedni post był z 23:25 ----------

W zasadzie to powinienem uszczegółowić opis...coby było juz chyba przez wszystkich zrozumiałe jak to się powinno robić.;-) Brzmi to prawie jak FAQ.:-P
Rzeczywiste średnie spalanie dzielimy przez średnie komputerowe i mnożymy x100. Od wyniku odejmujemy 100 i jeżeli wynik jest:
- ujemny to naszą poprawkę na kompie trzeba zmniejszyć o tyleż jednostek na komputerku (czyli przykładowo mamy poprawkę na kompie ustawioną na +5, a nasz wynik odejmowania to -9 więc na kompie ustawiamy -4 (5-9= -4), mamy poprawkę ustawioną na 0 to wprowadzamy -9 (0-9= -9)
- dodatni to naszą poprawkę na kompie trzeba zwiększyć o tyleż jednostek na komputerku (czyli przykładowo mamy poprawkę na kompie ustawioną na +5, a nasz wynik odejmowania to 9, więc na kompie ustawiamy 14 (5+9= 14), mamy poprawkę ustawioną na 0 to wprowadzamy 9 (0+9= 9)
Oczywiście wynik odejmowania stówki odpowiednio zaokrąglamy. Tak to wygląda w najkrótszej wersji liczenia.;-)

Qlas 17-05-11 21:29

Profesorze, chyba nie czytałeś tego co napisałem na początku.
Wątek stał się chyba nieco wyświechtany, więc napiszę jedynie tyle.

Z pewną nieśmiałością stwierdzam, że twoje rady dotyczące korekty poprawki, kiedy już jakaś jest w kompa wbita, są nieprawdziwe.
Różnica nie jest wielka, ale zasada liczenia jest niewłaściwa. [zlosnik]

Falcon 17-05-11 23:37

Oj tam czepiasz się szczegółów Doktorku ;-) Podałem taki sposób aby było lekko, łatwo i przyjemnie...:-) Dużej różnicy nie będzie.

everand 23-05-11 23:45

to może taki oto wzorek?:

x = (R (K + 100) / KOMP) - 100

gdzie,
x - wartość korekcji jaką należy wprowadzić do komputera
R - rzeczywiste spalanie w L/100km
K - aktualnie ustawiona wartość korekcji w komputerze
KOMP - spalanie zmierzone przez komputer w L/100km

Czyli opisując słownie: wartość aktualnie ustawionej korekcji w komputerze + 100; otrzymany wynik pomnożony przez rzeczywiste spalanie jakie wyszło z tankowania w L/100km; dalej otrzymany wynik podzielony przez spalanie wskazane przez komputer w L/100km, od otrzymanego wyniku - 100.

Paburro 27-05-11 12:01

Mądre z was głowy matematycy-mechanicy.

Przeliczanie spalania prawdziwego i komputerowego, współczynników itp. wydaje się proste i pewnie dam radę, ale mam inne (według was pewnie niebyt mądre pytanie) jak poprawić dane w komputerze pokładowym? Gdzie mam laptopa podłączyć? W mojej foczce nie ma wejścia USB [poebao] A tak na serio to po prostu nie wiem jak to się robi. Kolejne pytanko to czy da się też poprawić wskazania pozostałego dystansu?

Falcon 27-05-11 12:59

Nie podłączasz żadnego laptopa - komp. pokładowy ma w swoim menu funkcję do kalibracji (MPG na wyświetlaczu musi sie pojawić, zakres od -25 do +25 i tym kalibrujesz). Jak wejść w MPG jest opisane w FAQ w temacie o montażu kompa pokladowego.

bobuniek 07-10-12 23:11

Wiecie co? ciezko jest skaliborwac ten komputer.
Zatankowalem do pelna, ogolnie odstrzelil pistolet i dolewalem jeszcze, prawie pod korek, przejechalem 512km i zatankowalem do pelna, znowu pare razy strzelajac, pierwszy strzal byl przy 40l ale zatankowalem lacznie 41.67. Wiec zobaczcie jakie roznice sa w danych, tak na prawde co inna stacja to inaczej strzela pistolet, na jednej mi sie kiedys wylalo nawet, poza tym predkosc nalewania paliwa tez ma duzo do tego, bo paliwo sie pieni, wiec jak sie bedzie lalo za szybko to sie spieni i pistolet bedzie myslal ze full.

Komp pokazal mi srednie 7.8
z obliczen roznie wynika raz ze mam wziac na +2 raz ze +4 a raz ze idealnie, przyjmujac ze nalalem 40l to spalanie mam 7.8 wiec tak jak pokazal komp, a jesli mialem 41.67 to musze dac +4, a jesli 41, to +3. Wiec co ja mam zrobic??

moons 07-10-12 23:24

Szczerze??? Przestać strzelać z pistoletu, przestać kalibrować komputer który dobrze pokazuje a zacząć się cieszyć jazdą Focusem pokazującym prawidłowe spalanie.
Pozdrawiam

bobuniek 08-10-12 00:33

No jak? ja kupilem ten komputerek na allegro, od 1.8tdci. wiec chyba musze kalibrowac? poza tym kupilem za 19zl, nie zla cena? nie?:)
czyli myslisz ze wszystko mam ok?

moons 08-10-12 16:26

Myślę że komputer pokazuje prawidłowe spalanie nie wiedząc jaki ma silnik, bo spalanie to ilość spalonego paliwa na określonej drodze:) po drugie sam wyliczyłeś że pokazuje Ci dobrze więc o co kaman? Wyliczenia robisz sobie raz i sprawdzasz czy jest O.K. czy nie. Kiedyś byłem tak walnięty że przez kilka miesięcy wpisywałem każde tankowanie do Excela i szybko biegłem potem do auta sprawdzać czy komputer pokazuje takie same średnie spalanie, o dziwo zawsze pokazywał w granicach błędu statystycznego to samo, wiec olałem go i tyle :):)
Pozdrawiam

bobuniek 08-10-12 22:34

no tak, pokazal 7.8 jesli licze na pierwszy strzal pistoletu, ale jak na pozniejsze to roznie. no nie wiem co robic, poza tym 7.8 to nie za malo na 1.6 benzyne? a jaka jest granica bledu?

moons 08-10-12 22:50

Zrób tak jak ja na początku. Notuj sobie z paragonu ile zatankowałeś i ile km przejechałeś. Przez ten okres staraj się nie kasować wskazań komputera. Po przepaleniu dobrych kilku baków sprawdź co Ci wyjdzie z ręcznego liczenia a co pokaże komputer, obstawiam że będziesz miał prawie identyczne wyniki, bo czy 7,85 czy 7,89 to jest jeden czort.
Pozdrawiam

artech 09-10-12 07:55

A najlepiej przerzuć komputerek na wskazywanie temperatury, będziesz przynajmniej wiedział czy zmarzniesz jak będziesz wysiadał. Od patrzenia na cyferki mniej palił nie będzie, spali tyle ile potrzebuje 8-)

artech 24-10-12 07:41

W jaki sposób zliczane jest spalanie w mk1, że wyniki są niedokładne ?? To chyba jedyny samochód gdzie można kalibrować kompa. W innych autach wskazania są bardzo dokładne i nie ma możliwości żadnych regulacji i ingerencji w kompa.

qrczakos 24-10-12 09:05

jak jest niedokładnie, to sprawdz czy kalibracja jest na zero i sprawdz ile wtedy pokazuje i kalibruj :)

artech 24-10-12 09:14

Cytat:

Napisał CAr (Post 81730)
Na początku napiszę że to już jest napisane na forum ale pozwoliłem sobie zebrać to wszystko w jedną całość. A więc zaczynamy!
1. Mamy zakupiony komputerek i zajefajny przycisk "INFO" na manetce kierunkowskazów. Ale zakupiony komputer musi potrzebować resetu. Należy:
a) kluczyk ustawiamy w pozycji I;
b) otwieramy wewnętrzną skrzynkę bezpieczników;
c) szukamy bezpiecznika o numerze 36 i wyciągamy go na 10 sekund;
2. Nasz komputer może nas "oszukiwać" w pokazywaniu średniego spalania i zasięgu. Należy:
a) wykonać proste zadanie matematyczne (dzięki grzehoo)
rzeczywist. spalanie ÷ spalanie pokazywane przez komputer = 1,14 tą liczbę wpisujemy w komputer;
b)przekręcić kluczyk do pozycji II trzymając przycisk "INFO";
c)wybrać jedną z dwóch możliwych opcji (ON - OFF);
d)wpisać nasz wynik matematyczny - jeżeli pokazuje za mało to wybieramy -14%, natomiast jeżeli za dużo, to wybieramy +14%;
3. Można też wejść do trybu serwisowego trzymając przycisk "R" i po chwili komputer wejdzie w tryb serwisowy. Wyjście z trybu następuje po wciśnięciu przycisków "S" lub "INFO".

Ponieważ ja chyba tępy jestem mam parę pytań odnośnie powyższego cytatu.
ad.1. c. Bezpiecznik skasował mi tylko to co mogłem skasować patyczkiem między zegarami w kompie nic się nie zmieniło. A i wskazówki zadrgały :-P
ad.2.c. Którą ?? off czy on? i jak ?
ad.2.d. czym wpisać i jak (pomijam że jak pokazuje za mało to chyba trzeba dodać)
ad.3. Wciśnięcie R, poza resetem ustawień nic nie daje.
Cytat:

Napisał qrczakos (Post 783420)
to sprawdz czy kalibracja jest na zero

Jak ?
Prosiłbym kogoś bardziej kumatego ode mnie co by mi to łopatologicznie wyjaśnił bo ja ...[niewiem]

qrczakos 24-10-12 09:21

Cytat:

Napisał artech (Post 783424)
Jak ?

idz do auta, otwórz je, usiądź, wsadz kluczyk, ale nie przekrecaj , wcisnij przycisk info i trzymaj i przekrec kluczyk, na kompie wyskoczy Ci coś tam "On", nacisnij info aż dojdziesz do funkcji gdzie będzie jakaś liczba, jeżeli będzie to 0 to ogarnij ile Ci spala naprawdę i spisz ile z tego odcinka pokazał komputer i wtedy napisz do mnie to Ci powiem jaką liczbę masz tam wprowadzić zamiast zera używając przycisków R i S

artech 24-10-12 09:32

Jaką liczbę wpisać to jeszcze ogarniam, z matmy głąbem nie jestem ;) Tylko z tym wpisywaniem.... Jak naciskam info po pokazaniu się on, to przechodzi mi od razu do zwykłych wskazań kompa a przyciskami R i S resetuję ustawienia lub zmieniam jednostki - czyli jak przy normalnym trybie :smt017

qrczakos 24-10-12 09:37

chyba trzeba spota jakiegos zorganizowac:P po przekreceniu klucza jak trzymasz info wejdzie Ci w tryb programowania, naciskasz chyba 2 razy jeszcze info i masz ta funkcje kalibracji i wtedy wciasz r i s zeby zmienic


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi