Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Wymiana paska rozrządu !! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=10920)

Mati_Gdansk 07-06-06 18:22

Wymiana paska rozrządu !!
 
Czy ktoś ma może doświadczenie z wymianą paska rozrządu w TDDI ?? Pytam o wymianę samodzielną !! :mrgreen: Taką w garażu lub pod chmurką :mrgreen: Może jakieś materiały , instrukcja wymiany a najlepiej filmik [hehe] Od 16-stego ruszam z wymianą bedę wdzieczny za informacje :) pozdrawiam ( do adminów >> szukałem , ale wszyscy wymieniali w serwisie ) :mrgreen:

AsMfc 07-06-06 18:28

Mati_Gdansk hehe swoj chlop sam wymienialem u siebie, ale w benzynce [metal]
Najwazniejsze nie przesun koleczek [hehe]
Szkoda, ze nie bedzie mnie w niedziele pogadali bysmy sobie...
Lub dzisiaj na skype wieczorkiem :?:

marekj 07-06-06 21:39

Mati_Gdansk, Ja tam odradzam, potrzebne sa narzedzia specjalne i nie jest to tak hop-siup nie przesunąc kółeczek. Nie robiłem tego ale czytałem opis w TIS'ie i uznałem że dam to do zrobienia tym co już to nieraz w TDDI robili. Mam takiego dobrego mechanika, wymienia rozrządy, robi kapitalki itd, itd ale powiedział mi ze w tym on się nie podejmuje.

Weź pod uwagę ze ewentualne koszty błędu mogą być ogromne...

AsMfc 07-06-06 21:46

Cytat:

Napisał marekj
Weź pod uwagę ze ewentualne koszty błędu mogą być ogromne...

To ogromna racja :!: :!:

marekj mi zajelo 1.5 dnia [banghead] ale i tak pozniej dalem do sprawdzenia czy nie ma przesuniecia... ale zabawa byla przednia.

Cytat:

Napisał marekj
to tak hop-siup nie przesunąc kółeczek

One Ciezko chodza, wiec dodajac blokade "koleczek" i oznaczajac je mozna sobie dac rade ;)

Mati_Gdansk 28-06-06 23:26

kończąc temat informuje że pasek( elastyczny zębaty ) wymieniony !! napisze mały opis dla zainteresowanych dieslowców, którzy wolą wydać 400 zł na paliwo a nie płacić bambaryłom w ASO :D to naprawde nie jest takie straszne !! 1,5 godziny pracy i gotowe :) potrzebny tylko : podnośnik hyrauliczny ( taki mały z lewarkiem ), klucz 19 , klucz nasadowy "TORX" (gwiazdki) i troche farbki dla precyzyjnych osób choć nie jest to konieczne :) Lewarek należy podłożyć pod silnik podnieść, aby dobrze osiadł na silniku a nastepne odkrecic zbiorniczek z płynem chłodzącym, odkręcić śruby od "poduszek" ( 19 ), nastepnie gwint wykrecić Torxem, lekko podnieść silnik podnosnikiem, aby obudowa zlazła. Naznaczyc w wiadomy sobie sposób ułożenie kół zębatych, odkrecić napinacz i pasek zdejmować należy od luzu na dole !! Zmienić napinacz, sprawdzić położenie kół zębatych i zakladac od dołu pasek !!!! (Aby wyeliminowac luz za pomocą napinacza !!) i nastepnie wszytko w odwrotnej kolejności :) powodzenia i w razie kłopotów i pytań proszę pytać :D pozdro

grzehoo 28-06-06 23:29

ja tam bym sie bał. ale Mati gratulacje ze się udało... auto jeździ?

sylwek1980 29-06-06 06:51

Mati moje gratulacje, że sie podjąłeś tego. Nie taki diabeł straszny, jak sie nie ma dwóch lewych rąk. Wymienialem kiedys w passacie dieslu i nie było to zbyt skomplikowane. Napisz mi tylko co napędza ten pasek. Czy wałek rozrządu z pompą wtryskową, czy jeszcze wał korbowy dochodzi do tego?

NeroN 29-06-06 10:04

Wał korbowy zawsze napędza pasek rozrządu.

marekj 29-06-06 11:05

Cytat:

Napisał NeroN
Wał korbowy zawsze napędza pasek rozrządu.

Gupoty gadasz [chytry]. W TDDI i TDCI pewno też pasek jest pomiędzy pompą wtryskową a wałkiem rozrządu. Pompa jest napędzana od wału korbowego ketą czyli łańcuchem [bigok]

[ Dodano: Czw 29 Cze, 2006 11:10 ]
Cytat:

Napisał Mati_Gdansk
kończąc temat informuje że pasek( elastyczny zębaty ) wymieniony !! napisze mały opis dla

No, gratulacje - jednak chyba i tak bym sie tego nie podjął. Siebie znając zajęło by mi to z pół dnia jak nie więcej, a jeszcze świadomość ryzyka powoduje że wolę zapłacić mechaniorom nie z ASO (czyli dużo mniej niż 400) którzy to sprawnie robią i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne problemy. Wiele rzeczy staram się robić sam przy aucie ale za niektóre się nie biorę - szkoda nerwów.

NeroN 29-06-06 11:14

Hmmm....
Się znaczy pomiędzy to jak ?

marekj 29-06-06 11:17

Znaczy siem tak że są dwa kółka zembate [los]. Jedno na pompie wtryskowej a drugie na wałku rozrządu. I jeszcze jest napinacz. Na pompie współosiowo jest umieszczone drugie kółko zębate do łańcucha.

NeroN 29-06-06 11:19

Musiałbym zobaczyć... [helm]

EOT

marekj 29-06-06 11:20

Normalnie ci screena wrzucę wieczorem [bigok]

Mati_Gdansk 29-06-06 20:50

Foka jeździ bardzo dobrze !! Nawet pozwole sobie zauważyć że jakoś lepiej sie zbiera :D
marekj masz racje. Ten pasek napędza wałek rozrządu od pompy wtryskowej :) Pompa wtryskowa jest napedzana łańcuchem zębatym od wału korbowego :D pozdro

marekj 30-06-06 08:36

Cytat:

Nawet pozwole sobie zauważyć że jakoś lepiej sie zbiera
[hehe] może jeden ząbek różnicy okazał się mega tjuninkiem [los] ;)

Mati_Gdansk 30-06-06 11:19

Cytat:

Napisał marekj
może jeden ząbek różnicy okazał się mega tjuninkiem

hehe no no :D a i jeszcze te naklejki Valvoline, przy których każda literka to 5 KM to prawie WuRc mi sie robi [los]

M.A.G. 30-06-06 17:23

A ja zaliczyłem zdezo :shock:

Kupiłem pasek i napinacz, jadę do mechaniora - a on zajrzał pod maskę i mówi, że dopóki nie kupię rolek pośrednich (czy jakoś tak) to mi paska rozrządu nie wymieni :!:

Trochę mnie to zdziwiło, ale dobra - wracam do chaty, odpalam TISa i widzę taki obrazek:

http://img116.imageshack.us/img116/1889/v92102033el.gif

I się zastanawiam o co gościowi chodziło :?: (a może z niego taki dobry mechanik :?: :lol: )

(z drugiej strony rzecz biorąc to jak czytałem opis demontarzu paska rozrządu w TISie to zanim doczytałem do końca to już byłem spocony i miałem wizję silnika rozsypanego na pół kilometra [zanim się zatrzymałem :!: ]) :P

Co robić :?: szukać dalej innnego mechaniora [chytry]

P.S. w dziale Serwis i Gwarancja - ta przygoda zakończona :rdza

kalipe 28-12-06 21:19

Mati_Gdansk, dzieki, twoje wskazówki sie przydały. pasek rozrządu oraz rolka niapinająca wymieniona w siąsiedzkim garażu z kanałem. Problemem były jedynie błachostki, takie jak znalezienie klacza 18tki zeby odkręcić poduszke silnika, czy ta masakryczna osłona pod spodem. ale spoko najważniejsze wymienione, kasa za robocine pójdzie na paliwko.

Piccolo_Jr 29-12-06 00:49

M.A.G. mógłbyś napisać jak się skończyła sprawa z wymianą rozrządu? Bo ja w sumie też musiałbym za jakiś czas wymieniać. I też zaintrygował mnie rysunek w TIS w powiązaniu z wypowiedzią jakiegoś mechanika.

M.A.G. 29-12-06 10:42

Sprawa skończyła się pomyślnie :mrgreen:

Pojechałem do innego mechanika, umówiłem się, zakupiłem napinacz i pasek (przy okazji wymieniłem wszystkie filtry, płyny itp. bo robiłem akurat przegląd po 150.000) i na następny dzień odebrałem Foczkę całą i zdrową :mrgreen:

tutaj podaję link do przeglądu:
http://forum.focusklubpolska.com/viewtopic.php?t=11867

kalipe 29-12-06 16:32

nie przesunąć zębatek święta sprawa. JAk już wspomniałem metodą garażowa. Widziałem ze nastapiło przesunięcie zębatki ale pomyslałem że może akurat nic nie będzie. Rezczywiście foczka chodziła jak traktor, głośna że hej. Popołudniu postanowiłem ponownie zabrać sie za pasek rozrządu, przesunąłem zębatke w przeciwnym kierunku co poprdzenio skręciłem i teraz gra jak ta lala, haha

Jarcio 02-01-07 12:19

Trafiła foka do mechanika.Powód?hałas od strony rozrządu takie chrobotanie zwłaszcza na wolnych obrotach.A poza tym cieknie pod pokrywą termostatu.Za rozrząd sam sie nie zabieram tak jak Mati,mam za mały garaż i brak narzędzi.Jak odbiore wóz dam znać czy jest cichszy.

kalipe 06-01-07 22:26

pewnie zębatka przesunięta, hihi.

kleofas 06-01-07 22:38

twardy zawodnik z ciebie, jak tak sm przesuwasz zębatkę "na oko" :-)

Jarcio 07-01-07 11:59

Wymieniony rozrząd ! A i tak bardziej hałasowały dwa koła pośrednie od paska wieloklinowego.Lecą łożyska i jest coraż głośniej spod maski
Może troche wcześnie jak na112 kkm ale teraz mam spokój na następną stówkę. :mrgreen:

kalipe 08-01-07 19:02

kleofas, położenie zębatek sobie zaznaczyłem wiec przy pierwszym podejściu przesunęło mi sie gdzieś o dwie w prawo. troche mi sie udało cofnąć a że nie szło dalej to dałem spokój. przy drugim podejściu mniej wiecej wiedziałem ze brakowała długość jeden zębatki wiec na "oko" ją cofnąłem.
8)

Mati_Gdansk 08-01-07 21:30

Cytat:

Napisał kalipe
Mati_Gdansk, dzieki, twoje wskazówki sie przydały.

nie ma problemu !! przeciez po to tu wszyscy jesteśmy żeby sobie pomóc oraz jak najmniej spedzic czasu na grzebanie przy Foczkach i jak najwiecej cieszyc sie jazdą :mrgreen: (no chyba ze ktos lubi grzebac, ale ja osobiscie wole pogrzebac przy innych foczkach :P )

marekj 08-01-07 22:47

Cytat:

Napisał kalipe
kleofas, położenie zębatek sobie zaznaczyłem wiec przy pierwszym podejściu przesunęło mi sie gdzieś o dwie w prawo. troche mi sie udało cofnąć a że nie szło dalej to dałem spokój. przy drugim podejściu mniej wiecej wiedziałem ze brakowała długość jeden zębatki wiec na "oko" ją cofnąłem.

Jesssuu - dobrze że masz TDDi - w tych silnikach jest w miarę bezpiecznie w takich sytuacjach. Benzyniaki 16V mogą nie wybaczyć nawet jednego ząbka

kalipe 09-01-07 17:38

[metal]

Piccolo_Jr 17-01-07 14:32

Eee to ja znowu mam pytanie. Jaki rozrząd byście mi polecili do Zetec-SE 1.6 ?

http://moto.allegro.pl/item157306695...6_16v_zet.html

http://www.fordczesci.pl/sklep,2098,...,307740,0.html


Czy może proponujecie jeszcze coś innego (np kupować napinacz osobno i pasek osobno, albo jakieś inne zestawy)?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi