Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK2] FL - podmiana włącznika świateł na AUTO (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=44247)

Komor 19-10-10 14:10

FL - podmiana włącznika świateł na AUTO
 
Robił to może ktoś kiedyś?
Chciałbym zwykły przełącznik 0-postojowe-mijania zamienić na 0-postojowe-mijania-AUTO.

NIE WIEM KTÓRY CZUJNIK ODPOWIADA ZA CZUJNIK ZMIERZCHU ... TEN OD KLIMY ;)??

Tata 19-10-10 15:35

Ten na szybie pod lusterkiem

Komor 19-10-10 16:02

Czyli czujnik mam bo auto klima jest.
Teraz muszę tylko wiedzieć czy wymiana przełącznika i podłączenie go jest P&P?

Chce mieć w pozycji auto możliwość jeżdżenia na dziennych (czyli poz. 0) i po zaciemnieniu na mijania ;)

Pastoo 19-10-10 17:00

Komor, jeśli wyjdzie Ci tak, jak planujesz, to szacunek.
Zastanawiam się, czy z technicznego punktu widzenia jest w ogóle możliwe, żeby ustawić czujnik zmierzchu tak, aby pokrętło cały czas mogło być w położeniu AUTO i jedynie w zależności od pory dnia:
- dzień - paliły się światła dzienne i świeciło się podświetlenie deski z maksymalną jasnością
- noc - zapalały się światła mijania i przyciemniała się automatycznie deska rozdzielcza, wd. ustawienia pokrętła natężenia podświetlenia zegarów
Ford znacznie uprościł życie kierowcom, to fakt. Jestem tylko ciekaw, czy da się dojść do maksimum lenistwa: bez przestawiania wieczorem pokrętła z trybu dziennego na mijania, żeby podświetlenie zegarów po oczach nie biło :)

EDIT:
Takie małe wtrącenie - czy czujnik zmierzchu nie jest zintegrowany z sensorem deszczu? Patrząc z zewnątrz na przednią szybę sensor deszczu jest łatwo widoczny. To nie byłaby zła lokalizacja.
Ewentualnym drugim miejscem jest (choć wydaje mi się to absurdem) lusterko wsteczne. Konkretnie fotochromatyczne. Patrząc z miejsca kierowcy, widoczne są na dolnej krawędzi dwa punkciki - to one wykrywają, czy nam ktoś nie świeci od tyłu. OK. Ale w obudowie lusterka od strony szyby przedniej widoczne jest - no właśnie, co? http://allegro.pl/ford-mondeo-mk3-gh...273737319.html , tajemnicze coś widoczne jest na środkowym zdjęciu po lewej stronie. Jak będę miał dostęp do "własnego" auta, to mogę zrobić lepsze zdjęcie.

W sumie najlepiej, gdyby właściciel Foki II bez opcji świateł skandynawskich/dziennych, z czujnikiem zmierzchu włączył w dzień tryb AUTO i spróbował jakimś grubym materiałem oszukać czujnik - kłaść koc czy coś w kilku miejscach aż do włączenia świateł. Możliwe?

moons 19-10-10 20:04

Komar, nie zrozumiałeś, czujnik od auto świateł i auto wycieraczek jest nad lusterkiem wstecznym, przyklejony do szyby na samej górze. Jest on montowany od razu z szybą. Klimatyzacja nic tu nie ma do zmierzchu. Na 100% nie masz tego czujnika. Montaż tego czujnika też raczej nie wchodzi w grę, bo szyba musi mieć specjalne miejsce na ten czujnik. Chyba że w grę wchodzi wymiana całej szyby na taką z czujnikiem zmierzchu i deszczu.

Te czujniki w lusterku są tylko do lusterka. Też mam takie:) Od przodu czujnik wykrywa czy jest już ciemno żeby ściemnić lustro a ten od tyłu sprawdza czy ktoś nam świeci po oczach jadąc za nami.
Pozdrawiam

Komor 19-10-10 20:06

Mam tam jakiś czujnik, czujnik deszczu też mam ;)

Cytat:

Napisał Pastoo (Post 496212)
Komor, jeśli wyjdzie Ci tak, jak planujesz, to szacunek.

Jutro Ci odpowiem, żeś się rozpisał :D

moons 19-10-10 20:09

Więc jeśli masz czujnik to powinieneś mieć auto światła i auto wycieraczki. Takich gratisów to Ford nie dawał że wklejał szybę z czujnikiem a nie instalował reszty gratów. Sprawdź dokładnie, ale wydaje mi się że jednak nie ma tam czujnika. Chyba że szyba już wymieniona na taką z czujnikiem.
Pozdrawiam

Komor 19-10-10 20:35

Nie kolego, w wyposażeniu Gold masz wycieraczki z czujnikiem, ale za funkcje AUTO czyli czujnik zmierzchu oficjalnie trzeba dopłacić, więc nie montowali tego.
Do ASO nawet nie jade, bo znowu wyjdzie na to że wiem więcej i będą pytania ... "Kto Panu to powiedział? Tak się nie da " [banghead]

Pastoo 19-10-10 21:21

Ano się rozpisałem. Czekam z niecierpliwością na efekt ogólny, ale szczególnie liczę na relację z programowania tego ustrojstwa :)
fajnie, że wyjaśniłeś moons działanie tego lusterka. Niby proste, a jednak nie do końca.

Tata 19-10-10 22:56

Z tego co się orientuję to czujnik deszczu to takich kilka małych "kropek" po obwodzie jednej duzej 'kropki", która jest właśnie czujnikiem zmierzchu.
W kazdym razie zakrycie tej dużej kropki załącza światła.
Ja jezdże właśnie na automacie, za dnia włączają się dzienne DLRy po zapaleniu silnika, po zmierzchu automatycznie gasną dzienne i załączają się ksenony.
Ale podświetlenie deski za dnia jest nieaktywne, nie sądzę że da się to opanować jak w poście powyżej...

Komor 20-10-10 14:26

Cytat:

Napisał Pastoo (Post 496212)
Komor, jeśli wyjdzie Ci tak, jak planujesz, to szacunek.
Zastanawiam się, czy z technicznego punktu widzenia jest w ogóle możliwe, żeby ustawić czujnik zmierzchu tak, aby pokrętło cały czas mogło być w położeniu AUTO i jedynie w zależności od pory dnia:
- dzień - paliły się światła dzienne i świeciło się podświetlenie deski z maksymalną jasnością
- noc - zapalały się światła mijania i przyciemniała się automatycznie deska rozdzielcza, wd. ustawienia pokrętła natężenia podświetlenia zegarów
Ford znacznie uprościł życie kierowcom, to fakt. Jestem tylko ciekaw, czy da się dojść do maksimum lenistwa: bez przestawiania wieczorem pokrętła z trybu dziennego na mijania, żeby podświetlenie zegarów po oczach nie biło :)

EDIT:
Takie małe wtrącenie - czy czujnik zmierzchu nie jest zintegrowany z sensorem deszczu? Patrząc z zewnątrz na przednią szybę sensor deszczu jest łatwo widoczny. To nie byłaby zła lokalizacja.
Ewentualnym drugim miejscem jest (choć wydaje mi się to absurdem) lusterko wsteczne. Konkretnie fotochromatyczne. Patrząc z miejsca kierowcy, widoczne są na dolnej krawędzi dwa punkciki - to one wykrywają, czy nam ktoś nie świeci od tyłu. OK. Ale w obudowie lusterka od strony szyby przedniej widoczne jest - no właśnie, co? http://allegro.pl/ford-mondeo-mk3-gh...273737319.html , tajemnicze coś widoczne jest na środkowym zdjęciu po lewej stronie. Jak będę miał dostęp do "własnego" auta, to mogę zrobić lepsze zdjęcie.

W sumie najlepiej, gdyby właściciel Foki II bez opcji świateł skandynawskich/dziennych, z czujnikiem zmierzchu włączył w dzień tryb AUTO i spróbował jakimś grubym materiałem oszukać czujnik - kłaść koc czy coś w kilku miejscach aż do włączenia świateł. Możliwe?


No to lecimy!
Chce żeby było tak:

W AUTO w dzień włącza mi się opcja dziennych czyli tylko przednie żarówki, deske, podśw. tablicy i tylne mam wyłączone już troche czasu ;) - a pisałeś kiedyś że się nie da :D
W nocy normalne mijania + cała deska itp.

OT cały problem: w lusterku jest na pewno czujnik fotochromatyczny od strony lustra, z drugiej str. cholera wie co to ;)
Muszę chyba do jednego kolegi z forum napisać, bo on z tego co pamiętam chyba miał funkcje AUTO ;)

Jeżeli ma być czujnik to jest on albo w szybie albo w lusterku od strony szyby ....



PS. a czujnik podejrzewam że może być zintegrowany bo w Toyce też jest w zasadzie jeden czujnik z kropeczkami a jest czujnik deszczu i zmierzchu.

---------- Post dodany o 14:26 ---------- Poprzedni post był z 14:24 ----------

Cytat:

Napisał Tata (Post 496345)
Z tego co się orientuję to czujnik deszczu to takich kilka małych "kropek" po obwodzie jednej duzej 'kropki", która jest właśnie czujnikiem zmierzchu.
W kazdym razie zakrycie tej dużej kropki załącza światła.
Ja jezdże właśnie na automacie, za dnia włączają się dzienne DLRy po zapaleniu silnika, po zmierzchu automatycznie gasną dzienne i załączają się ksenony.
Ale podświetlenie deski za dnia jest nieaktywne, nie sądzę że da się to opanować jak w poście powyżej...

To jak możesz to sprawdź czy ten czujnik jest jakoś inaczej niż u mnie, bo ja mam w zasadzie standard z Gold 2009, bo wiadomo, "kropeczki" i dużą kropkę też mam w aucie, ale to wg mnie jest czujnik do wycieraczek.

Pastoo 20-10-10 15:39

Wiesz Komor, co sobie uświadomiłem - że tak naprawdę nigdy nie sprawdzałem, jak zachowuje się czujnik zmierzchu w ciągu dnia :P zawsze odpala się auto na dziennych i tylko przełączam na mijania lub automat jak robi się ciemno. Dzisiaj naprawię swój błąd. Śmiałbym się tylko, gdyby się okazało, że wyważam otwarte drzwi...

EDIT: sprawdziłem i klops :( czy dzień, czy noc, po przekręceniu pokrętła na tryb auto zapalają się zwykłe światła mijania + pełne podświetlenie deski z przyciemnieniem

Tata 20-10-10 20:51

http://img151.imageshack.us/img151/4744/dsc01639g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Może nie wyraźnie widać, ale jak sie przyjrzysz dokładnie to na około tych 4 białych diod na środku jest 8 ciemnych plamek i to jest własnie czujnik deszczu.
Te białe diody to czujnik zmierzchu, zakrycie ich palcem lub zaklejenie kawałeczkeim taśmy izolacyjnej powoduje włączenie sie świateł mijania w dzien.
Czujnik na lusterku od strony szyby, nie ma nic wspólnego z czujnikem zmierzchu! [nono]

Komor 20-10-10 21:36

Cytat:

Napisał Tata (Post 496598)
Może nie wyraźnie widać, ale jak sie przyjrzysz dokładnie to na około tych 4 białych diod na środku jest 8 ciemnych plamek i to jest własnie czujnik deszczu.
Te białe diody to czujnik zmierzchu, zakrycie ich palcem lub zaklejenie kawałeczkeim taśmy izolacyjnej powoduje włączenie sie świateł mijania w dzien.
Czujnik na lusterku od strony szyby, nie ma nic wspólnego z czujnikem zmierzchu! [nono]

Hmmm muszę się upewnić, ale wygląda na to że też to mam, więc było by już prosto, bo nie wątpię że ford jak w większości sobie ułatwia i wstawia później tylko inny przełącznik ...

konfuzja 25-03-11 00:02

Komor, jak sobie poradziłeś? Masz już aktywny czujnik zmierzchu?

Komor 25-03-11 08:46

Nie, pękła mi szyba :D
Narazie nic nie robię, interesuje się bardziej szukaniem kierki z tempomatem i zaślepki pod nią.

cviat 25-03-11 12:13

Nie mam przełącznika Auto, ale czujnik zmierzchu działa perfekt:
W dzień świecą lampy z przodu na 70% mocy a tył off, deska na maksa.
Po zmierzchu wchodzą lampy tył, rozjaśniają się ksenony i przyciemnia deska.
Przełącznik cały czas w ustawieniu 0! (Foczka 2009r.)

Z kolei w mondeo miałem auto i było słabo - czujnik zmierzchu nie miał wpływu na podświetlenie deski. (mondek 2008r. i 2009r.)

Pastoo 25-03-11 23:01

cviat, wrzuciłbyś VIN swojej Foczki (jeśli nie masz nic przeciwko of kors :) )
Coś nowego, bo do tej pory wydawało mi się, że brak przełącznika z opcją auto = brak czujnika zmierzchu. Kupowałeś auto z salonu, czy odkupiłeś od kogoś?

W Mondeo działa to dokładnie tak, jak opisałeś - na czujniku zmierzchu światła świecą się cały czas + podświetlenie deski wd. dimmera :/

Komor 26-03-11 12:05

W foce jest pewien bezpiecznik który odpowiada za wyłączanie deski, postojówek, tylnych lampek przy opcji 0. Jest opisane w odpowiednim temacie, jak to działa.

DoktorB 08-05-11 15:33

Witam
Ja mam podobny problem i szukam odpowiedzi.

Mam zwykły włącznik 0-poz-mijania z regulacją wysokości.

Chcę załozyć włacznik 0-poz-mijania-AUTO z regulacją wysokości i jasności podświetlenia.

1. Czy włącznik montuje się na zasadzie P&P? (Wyżej było takie pytanie ale nie było odpowiedzi).

2. Nie mam czujnika deszczu/zmierzchu.
Chcę tylko po przekręceniu w AUTO właczyć dzienne DLR (bez deski i pozycyjnych itp.)
Żadnej automatyki. Tylko manualne ręczne przełaczenie. Dam radę tak zrobić?
Dodam, że chcę założyć osobne światła dzienne (zwykłe lub LED) i pociągnąć osobny przewód do włącznika świateł (+przekaźnik, bezpiecznik)
W związku z tym chciałbym uzyskać po przekręceniu w AUTO tylko jeden pin, w którym będzie prąd i brak pozycyjnych.
Najprościej mówiąc - co się dzieje ze światłami po przekręceniu w AUTO? Zgasną pozycyjne i mijania a pojawi sie pin z napięciem?

3. Czy regulacja jasności podświetlenia będzie działać?

Trzy pytania - proszę o pomoc.
Z góry dziękuję
DoktorB

ppawel 12-05-11 21:29

Cytat:

Napisał DoktorB (Post 569087)
Witam
Ja mam podobny problem i szukam odpowiedzi.

Mam zwykły włącznik 0-poz-mijania z regulacją wysokości.

Chcę załozyć włacznik 0-poz-mijania-AUTO z regulacją wysokości i jasności podświetlenia.

1. Czy włącznik montuje się na zasadzie P&P? (Wyżej było takie pytanie ale nie było odpowiedzi).

2. Nie mam czujnika deszczu/zmierzchu.
Chcę tylko po przekręceniu w AUTO właczyć dzienne DLR (bez deski i pozycyjnych itp.)
Żadnej automatyki. Tylko manualne ręczne przełaczenie. Dam radę tak zrobić?
Dodam, że chcę założyć osobne światła dzienne (zwykłe lub LED) i pociągnąć osobny przewód do włącznika świateł (+przekaźnik, bezpiecznik)
W związku z tym chciałbym uzyskać po przekręceniu w AUTO tylko jeden pin, w którym będzie prąd i brak pozycyjnych.
Najprościej mówiąc - co się dzieje ze światłami po przekręceniu w AUTO? Zgasną pozycyjne i mijania a pojawi sie pin z napięciem?

3. Czy regulacja jasności podświetlenia będzie działać?

Trzy pytania - proszę o pomoc.
Z góry dziękuję
DoktorB

też bym chciał to wiedzieć gdyż nie posiadam czujnika w lusterku

DoktorB 16-05-11 18:45

Cóż, trochę pogrzebałem i znalazłem:
Ad. 1. Ponoć nie ma problemu z przekładką
Ad. 3. Ponoć działa regulacja podświetlenia
Ad. 2. No właśnie. Nie wiadomo. Jednak myślac logicznie doszedłem do następujących wniosków:
Przełączenie w AUTO musi/powinno mechanicznie połączyć styki świateł pozycyjnych i krótkich. Zmienia się tylko źródło zasilania. Normalnie prąd brany jest ze styków 30 (prąd non stop - pozycyjne) i 15 (prąd po stacyjce - krótkie). Przełączenie w AUTO musi przełączyć zasilanie z innego styku, w którym pojawia się prąd dzięki zadziałaniu włacznika zmierzchowego (bezpiecznik 71 10A - zasilanie przełącznika świateł napięciem zapłonu dla włączenia świateł dziennych).
Jeśli tak jest, to da się zrobić światła dzienne, jako osobne reflektory z homologacją E i oznaczeniem RL.
W dzień ustawienie w AUTO zapali tylko światła dzienne RL - przekaźnik sterowany brakiem napięcia w światłach - przekaźnik zwarty przy braku napięcia (styki 57 i 57a)
W nocy normalnie przekręcenie w światła krótkie = napięcie na przekaźnik i jego rozłączenie - wyłączenie swiateł dziennych.
Zasilanie dziennych oczywiście sterownikiem napięcia ładowania.
Dzięki takiemu połączeniu będziemy mogli wzystko wyłączyć, włączyć normalne swiatła i włączyć automatyczne swiatła dzienne.
Oczywiście, gdybym miał czujnik zmierzchowy, to bym to zrobil w oparciu o ten właśnie czujnik, ale cóż. To mi wystarczy.
Kupie włącznik z opcją AUTO i napisze czy działa.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy na reflektorach, w których zmniejsza się napiecie w światłach długich po to, żeby robiły za dzienne, jest oznaczenie RL?

Dwa dni w wolnym czasie zabawy nowym włacznikiem z opcją AUTO i kilka wniosków.
Działa regulacja podświetlenia deski.
Tak jak przypuszczałem, w ustawieniu AUTO do styku D musi być dostarczone napięcie (od czujnika zmierzchowego) i wtedy włączają się krótkie i pozycyjne. (W ustawieniu pozycyjnych i krótkich na styku D jest napięcie.)
Problem w tym, ze ja nie chcę mieć włączonych krótkich i pozycyjnych, a tylko dzienne DRL-y.
Można by dać przekaźnik zasilany napięciem stacyjki 15 i masą ze styku D w ustawieniu AUTO. Ale wtedy DRL-y zapalą się również w ustawieniu "zero". Tego nie chcę. Chcę móc wyłaczyć DRL-y w ustawieniu "zero" i żeby same zapalały się w ustawieniu AUTO.
Żeby tak się działo wymyśliłem rozwiązanie.
W styku 56 pojawia się napięcie w ustawieniu krótkie. W styku 52 pojawia się napięcie w ustawieniu krótkie i AUTO.
Dzieki tej wiedzy wymyśliłem rozwiązanie.
Przekaźnik zasilany stykiem 56 i masą rozdziela styki 30-87a przy włączonych swiatlach krótkich, a łączy je przy ustawieniu AUTO.
Ale to nie wszystko. Na tym etapie DRL-y włączały by się też w ustawieniu "zero" i pozycyjne. Dlatego daje drugi zwykły przekażnik zasilany napięciem od styku 52 poprzez pierwszy przekaźnik i masę. Ten drugi przekaźnik daje już napięcie po stacyjce 15 wprost na DRL-y.
Na dole schemat - jak się uda.
http://img716.imageshack.us/img716/2922/drly.png
Dzięki temu podłączeniu DRL-y zapalają się tyko przy włączonej stacyjce i ustawieniu włącznika w AUTO. Nie można nic zmieniać, bo próba obciążania styku 52 przy ustawieniu w krótkie powoduje skieowanie napięcia na 15 w odwrotnym kierunku i zapala sie nam cała deska, jak przy włączonej stacyjce.
A tu sposób wykorzystania jednego przekaźnika z diodą. Dzięki temu nie ma żadnego konfliktu elektrycznego i wszystko działa tak, jakby to wypuścila fabryka. Na AUTO dodatkowe dzienne a poza tym wszystko po staremu - krótkie, pozycyjne itp. http://imageshack.us/photo/my-images/52/przekanik.png/

mark_TDDI 17-08-11 23:59

Panowie - przebrnął już ktoś przez włącznik auto w goldzie poliftowym???

gorilas 06-09-11 23:12

Podlaczam sie do tematu, mam FFII FL GoldX z czujnikiem na szybie i automatycznymi wycieraczkami, ale bez AUTO swiatel. Czy ktos juz przelozyl przelacznik i dziala, czy nadal nic pewnego?

Z gory dzieki za odpowiedz.

laurentii 10-09-11 22:08

No kolega wyżej DoktorB napisał, że przełącznik działa, bo jest regulacja podświetlenia, natomiast Ciebie, mnie i pewnie kilka jeszcze innych osób interesuje taka sytuacja gdy
teraz: po ustawieniu na 0 włączają się mijania
a po przełożeniu przełącznika na 0 miałoby się nic nie dziać, natomiast na auto włączać w dzień mijania na 70%, wyłączać tylne i deska podświetlać na maxa zaś po zapadnięciu zmierzchu mijania 100%, dołączać tylne i deska ściemnić.
Oto jest pytanie :P

gorilas 11-09-11 22:38

laurentii, racja moze napisalem zbyt ogolnie, tak chodzi dokladnie o to ze obecnie na 0 mam tylko przednie 70%, przy zmierzchu czy deszczu trzeba pamietac o przelaczeniu na swiatla (i to jest minus wyjecia bezpiecznika, bo wczesniej nawet w nocy dalo sie jechac na 0). Po wlozeniu przelacznika z AUTO oczekiwalbym oczywiscie jak sama nazwa wskazuje AUTO, czyli zapominam o przelaczaniu z 0 na swiatla.

Widze ze chyba nie bylo jeszcze pionierow, jak znajde przelacznik w rozsadnej cenie to sam przetestuje po powrocie z urlopu, mam tylko nadzieje ze latwo sie go wyciaga.

jajko 14-09-11 15:09

Podłączam się pod temat, mam dokładnie tą samą sytuację i brak rozwiązań :/

mark_TDDI 14-09-11 20:21

Brakuje chętnego na ewentualne wyrzucenie w błoto 150plz :-)...

Pastoo 14-09-11 21:49

Jedyna opcja na dzień dzisiejszy by tryb AUTO działał jak należy to zakup przełącznika AUTO (150zł w plecy), wyłączenie programowe świateł skandynawskich W ASO (100zł), zakup i montaż modułu SD-2 + umiejętne wpięcie go w instalację tak, aby uruchamiał się, gdy czujnik zmierzchu nie podaje sygnału (napięcia) do komputera i gasił światła dzienne, gdy czujnik zmierzchu uruchamia światła na noc + podświetlenie deski + światła z tyłu. Tylko tyle i aż tyle. Niestety wpinanie się w instalację CAN to nieco trudne przedsięwzięcie...

laurentii 15-09-11 00:04

Chyba obiektywnie rzecz biorąc trochę za dużo roboty aby tylko gasły światła tylne i podświetlenie tablicy. Ja dam sobie spokój, zwłaszcza, że pseudodzienne 70% mocy działają całkiem wporzo.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi