Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Sprzęgło (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=26685)

Matis2 09-04-09 22:41

Sprzęgło
 
Wyciągałem gościa z rowu i sprzęgło zaczęło śmierdzieć . Można tak w krótkim czasie je spalić ? Jak skutecznie sprawdzić czy się kończy bo wydaje mi sie że za wysoko bierze.

Pabloos 09-04-09 23:24

Jak sprawdzić czy się nie ślizga zdaje się że już było o tym na forum
1.ręczny
2.zapinasz trójkę
4. i delikatnie puszczasz sprzęgło i delikatnie dodajesz gaziu ( jak byś chciał powoli ruszyć )
silnik zgaśnie jest w porzo

MisiekT 09-04-09 23:26

tak, idealna sytuacja na spalenie sprzegla... grubosci tarczy nie sprawdzisz inaczej niz zdejmujac skrzynie... jak wysoko bierze to po prostu zaplanuj wymiane w najblizszych miesiacach i tyle...

Pabloos 09-04-09 23:33

Cytat:

Napisał MisiekT
tak, idealna sytuacja na spalenie sprzegla...

[boshe]

[ Dodano: Czw 09 Kwi, 2009 23:36 ]
Cytat:

Napisał MisiekT
grubosci tarczy nie sprawdzisz inaczej niz zdejmujac skrzynie... jak wysoko bierze to po prostu zaplanuj wymiane w najblizszych miesiacach i tyle...

[boshe]

MisiekT 09-04-09 23:36

Pabloos, co?

Pabloos 09-04-09 23:48

nie no nic w sumie , tylko żeby planować zaraz zwalanie skrzyni i wymianę sprzęgła bo :
Cytat:

Napisał Matis2
wydaje mi się że za wysoko bierze.

to "lekka" przesada

MisiekT 10-04-09 00:00

Cytat:

Napisał Pabloos
to "lekka" przesada

no nie wiem... ja mysle na zasadzie - skoro ktos pisze post to ma problem i nie chce jezdzic z takim sprzeglem... a zeby cokolwiek z nim zrobic trzeba zwalic skrzynie... a jak sie zwala skrzynie to zmienia sie od razu sprzeglo bo to jedna robota :mrgreen:

ale ok, nie zwrocilem uwagi na slowa "wydaje mi sie"... po ladnym spaleniu tarczy moze troche czasu potrwac starcie nadpalonej czesci materialu ciernego i moze dlatego masz wrazenie ze cos jest nie tak... pojezdzij i jak zacznie ci bardzo przeszkadzac, to jazda do mechaniora z nowym sprzegielkiem :wink:

Pabloos 10-04-09 00:10

Cytat:

Napisał MisiekT
pojezdzij i jak zacznie ci bardzo przeszkadzac, to jazda do mechaniora

no
problem to może być dopiero jak zacznie się ślizgać i wtedy się martwić , drugi sposób to na wyższym biegu mocno przyśpieszyć i wtedy będzie wiadomo jak skoczą obroty silnika a furka nie przyśpiesza.

Problem z wyprzęgnikiem (jeśli coś się zwaliło z regulacją ) to tez można sprawdzić na biegu wstecznym , odpalasz silnik , wciskasz sprzęgło i po krótkiej chwili wkładasz wsteczny , jak zacznie chrobotać , znaczy za duży luz na łożysku .

A jak jeździ , i nie ma objawów że się ślizga , nie wysprzęgla , czy nie wydaje dziwnych dźwięków to jeździć i tyle

MisiekT 10-04-09 00:14

Pabloos, ale slizganie sie to nie jest jedyny problem - jak tarcza jest juz cienka to sprzeglo bierze za wysoko i jest ogolnie lipa... przerobilem to u siebie, nie slizgalo sie (w typowy sposob) ale lapalo ledwo co np. przy ruszaniu

zdzich38 10-04-09 07:12

Ile mniej wiecej wytrzymuje sprzegło przy normalnej jezdzie

piotrek74 10-04-09 09:32

Cytat:

Napisał zdzich38
Ile mniej wiecej wytrzymuje sprzegło przy normalnej jezdzie

w busie zrobiłem150 tyś i jeszcze było OK [hmm]
po przypaleniu sprzęgła przez około1000km miałem oznaki ślizgania (na 5 biegu), zrobiłem już 8tyś -ślizgania brak

ciaptak 10-04-09 09:34

U mnie też bierze bardzo wysoko, praktycznie wystarczy wcisnąć sprzęgło na 2cm i można biegi zmieniać. Podobno nie da się tego wyregulować, dużo ludzi pisze że ten typ tak ma. Nie ślizga się i generalnie mi to nie przeszkadza (gorzej z moją narzeczoną) Problem pojawia się jak włącze klime. Wtedy muszę ruszać z większymi obrotami, ale to też chyba normalne...

sanjarek 10-04-09 10:22

Cytat:

Napisał Pabloos
Jak sprawdzić czy się nie ślizga zdaje się że już było o tym na forum
1.ręczny
2.zapinasz trójkę
4. i delikatnie puszczasz sprzęgło i delikatnie dodajesz gaziu ( jak byś chciał powoli ruszyć )
silnik zgaśnie jest w porzo

To jest jak najbardziej dobry sposób na sprawdzenie stanu sprzęgła.

poniżej daję wycinek z procedur diagnostycznych FORDA

"Tabela usterek - sprzęgło

Tabela usterek
Usterka
Prawdopodobne przyczyny Zalecane czynności:
Sprzęgło ślizga się-
*Niewystarczający luz pedału sprzęgła*Swoboda ruchu pedału sprzęgła (dywanik pod pedałem w miejscu na nogi)*Utrudniony ruch wciskania pedału sprzęgła*Określony skok pedału sprzęgła nie jest osiągalny*Stwardniała lub zaoliwiona powierzchnia tarcz sprzęgła*Zużyte tarcze sprzęgła*Uszkodzona tarcza dociskowa sprzęgła*Uszkodzona lub słaba sprężyna tarczowa*Uszkodzone koło zamachowe *PRZEJDŹ do testu A
A1: SPRAWDZENIE ŚLIZGANIA SIĘ SPRZĘGŁA

1 Zablokuj koła i zaciągnij hamulec ręczny.

2 Kluczyk w położeniu START.

3Uruchom silnik i włącz bieg czwarty. Wciśnij pedał sprzęgła.

4 Pozwól, aby silnik pracował z prędkością obrotową około 2000/min.

5 Powoli zwolnij pedał sprzęgła, przy czym staraj się utrzymać prędkość obrotową silnika.

Czy silnik gaśnie, gdy pedał sprzęgła jest zupełnie zwolniony?
Tak Sprzęgło OK.
Nie - sprzęgło [ass]

Matis2 10-04-09 18:53

Cytat:

Napisał Pabloos
Cytat:

Napisał MisiekT
pojezdzij i jak zacznie ci bardzo przeszkadzac, to jazda do mechaniora

no
Problem z wyprzęgnikiem (jeśli coś się zwaliło z regulacją ) to tez można sprawdzić na biegu wstecznym , odpalasz silnik , wciskasz sprzęgło i po krótkiej chwili wkładasz wsteczny , jak zacznie chrobotać , znaczy za duży luz na łożysku .

To miałem wcześniej, jak wrzucałem wsteczny to czo jakiś czas zgrzytal. Co na to poradzić ? Bez ściągnięcia skrzyni się nie obejdzie ? A co do sprzęgła po sprawdzeniu wygląda że się nie ślizga.

Pabloos 10-04-09 22:02

Cytat:

Napisał Matis2
To miałem wcześniej, jak wrzucałem wsteczny to czo jakiś czas zgrzytal. Co na to poradzić ? Bez ściągnięcia skrzyni się nie obejdzie ? A co do sprzęgła po sprawdzeniu wygląda że się nie ślizga.

Zacznij od sprawdzenia samoregulatora .

Matis2 10-04-09 23:01

Mógł się zapowietrzyć mechanizm hydrałliczny przy wymianie płynu hamulcowego ? Jeśli tak to gdzie się go odpowietrza.

Pabloos 10-04-09 23:04

zaworek do odpowietrzania znajduje się na wyprzęgniku z tym że jeśli się samo nie odpowietrzyło to może znaczyć ze właśnie ten zaworek jest uszkodzony

piotrek74 11-04-09 09:37

Cytat:

Napisał ciaptak
U mnie też bierze bardzo wysoko, praktycznie wystarczy wcisnąć sprzęgło na 2cm i można biegi zmieniać. Podobno nie da się tego wyregulować, dużo ludzi pisze że ten typ tak ma. Nie ślizga się i generalnie mi to nie przeszkadza (gorzej z moją narzeczoną) Problem pojawia się jak włącze klime. Wtedy muszę ruszać z większymi obrotami, ale to też chyba normalne...

też mnie to irytowało ale śrubka regulacyjna pomogła pedał jest na wysokości hamulca i stopy nie trzeba odrywać od podłogi :P

Sun2 11-04-09 17:57

Witam!

Jako że to wątek o sprzęgle, wrzucę tu swoje 3 grosze.

Niedawno wymieniłem sprzęgło z dwumasą. Był to NOWY zestaw LUK-a (dwumasa i sprzęgło z wysprzeglikiem). Był on nowy i nie serwisowany bo wiem jak odróżnić zestaw fabrycznie regenerowany od nowego.

Po przejechaniu 1000km zaobserwowałem delikatne uslizgiwanie się sprzęgła (obroty oscylowały w pomiędzy 2k rpm a 2,5k rpm) na biegach 5 i 4 przy mocnym wciśniąciu gazu gdy auto było na biegu. Teraz gdy mam zrobione jakieś 3 czy 4-ry tys. kilometrów efekt mam taki że nie mogę wyprzedać bo gdy wcisnę gaz na ww. biegach to obroty rosną na 3,5k rpm a prędkościomierz stoi w miejscu.

Tak więc mam nowe sprzęgło, które już zachowuje się jak by było popsute. Ma ktoś jakiś pomysł co może być problemem? Przecież to nowe sprzęgło...ja rozumiem by po 50kkm padło..ale kurcze nie po 4kkm :)

Wszelkie sugestie będą niezwykle pomocne :)

Pabloos 11-04-09 18:14

Sun2 znam przypadek ze po wymianie kompletu sprzęgła ( duwmasa , tarcze , wysprzęglik ) , po przejechaniu 50m wysprzęglik kite zmów odwalił , i też części niby były nowe , czasami jak pech to pech .

Sun2 11-04-09 18:24

Cytat:

Napisał Pabloos
Sun2 znam przypadek ze po wymianie kompletu sprzęgła ( duwmasa , tarcze , wysprzęglik ) , po przejechaniu 50m wysprzęglik kite zmów odwalił , i też części niby były nowe , czasami jak pech to pech .

Sugerujesz że moim problemem może być wysprzęglik?
Czy po prostu chciałeś mnie uświadomić że nie jestem rekordzistą? :D

Wkurzające to jest bo sporo kasy poszło i nic..ale jest jak mówisz..jak pech to pech :)

Pabloos 11-04-09 18:28

Cytat:

Napisał Sun2
Czy po prostu chciałeś mnie uświadomić że nie jestem rekordzistą? :D

raczej o to mi chodziło 8)

Matis2 11-04-09 20:47

Cytat:

Napisał Pabloos
zaworek do odpowietrzania znajduje się na wyprzęgniku z tym że jeśli się samo nie odpowietrzyło to może znaczyć ze właśnie ten zaworek jest uszkodzony

W którym miejscu jest dokładnie wysprzęglik i pompa ? Ostatno jak zaglądałem pod auto to prawdopodobnie płyn hamulcowy cieknie gdzieś z góry w okolicy sprężarki od klimy, jasny kolor nie jest to od wspomagania bo tamten mam czerwony. Focusa mam od niedawna i nie mam go jeszcze dokładnie obstukanego.

Pabloos 11-04-09 21:01

troszkę nie ta okolica , bo wysprzęglik jest po prawej stronie silnika ( jak stoisz na przeciwko samochodu ) mniej więcej na wysokości pomiędzy koniec silnika a podstawka akumulatora .

Matis2 11-04-09 21:09

Cytat:

Napisał Pabloos
troszkę nie ta okolica , bo wysprzęglik jest po prawej stronie silnika ( jak stoisz na przeciwko samochodu ) mniej więcej na wysokości pomiędzy koniec silnika a podstawka akumulatora .

ok dzieki, ciekawe skąd tam płyn hamulcowy

Pabloos 11-04-09 21:11

co prawda inny silniczek bo diesel ale miejsce pobytu to samo :-) lepszego zdjęcia w necie nie znalazłem :-)
http://img511.imageshack.us/img511/5...7505732.th.jpg

Matis2 11-04-09 21:42

Cytat:

Napisał Pabloos
co prawda inny silniczek bo diesel ale miejsce pobytu to samo :-) lepszego zdjęcia w necie nie znalazłem :-)
Obrazek

tam jest suchutko. Jak znajdę przyczynę zgrzytu wstecznego i tego wycieku to dam znać. Dzięki za pomoc

[ Dodano: Wto 14 Kwi, 2009 14:05 ]
Jak przy wrzuczeniu wstecznego zgrzyta to może być problem ze skrzynią ? Byłem u mechanika, mówił że jak inne biegi dobrze wchdzą to nie jest problem sprzęgła tylko skrzyni.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi