Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Wyłączenie ABS! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=45301)

Lodzermensch 02-12-10 11:09

Wyłączenie ABS!
 
Witajcie.

Jako, że ze względu na aurę system ABS stał się dla mnie nie tylko już dokuczliwy, ale i niebezpieczny - chcę gada wyłączyć. Oczywiście nie na stałe, tylko na jakiś czas. Czy ktoś zna jakąś łatwą metodę - nie wiem - wyjęcie modułu, dorobienie przełącznika na zasilaniu modułu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

mlody891 02-12-10 11:16

Dzięki temu ABS nie wpadniesz w poślizg, wkoncu jest zima i jest śnieg ślisko, to powodzenia z autem bez abs bo ile razy widziałem juz ze auto hamuje i je sciąga w zaspe a koła zablokowane :-?

maciobyk 02-12-10 11:23

Cytat:

Napisał Lodzermensch (Post 510915)
Witajcie.

Jako, że ze względu na aurę system ABS stał się dla mnie nie tylko już dokuczliwy, ale i niebezpieczny - chcę gada wyłączyć. Oczywiście nie na stałe, tylko na jakiś czas. Czy ktoś zna jakąś łatwą metodę - nie wiem - wyjęcie modułu, dorobienie przełącznika na zasilaniu modułu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Cóż..jak Cię brawura bierze... Za szybko jeździsz.

Flu1d 02-12-10 11:26

Bezpiecznik odepnij, albo sobie zrób wyłącznik na obwodzie. W istrukcji masz napisane który to.
Oprócz wyłączenia ABS wyłączy się też ASR/TCS bo to ta sama pompa.

Jesteś pewny, że chesz wyłączyć :?:

pum 02-12-10 11:34

nie wiem czy w foce rozdzielacz siły hamowania nie zgłupieje i najpierw będzie ci brał tył a nie przód.

maciobyk 02-12-10 11:36

Cytat:

Napisał pum (Post 510947)
nie wiem czy w foce rozdzielacz siły hamowania nie zgłupieje i najpierw będzie ci brał tył a nie przód.

Nic się nie powinno dziać. Przód powinien wcześniej brać.

Lodzermensch 02-12-10 11:59

Cytat:

Napisał Flu1d (Post 510943)
Bezpiecznik odepnij, albo sobie zrób wyłącznik na obwodzie. W istrukcji masz napisane który to.
Oprócz wyłączenia ABS wyłączy się też ASR/TCS bo to ta sama pompa.

Jesteś pewny, że chesz wyłączyć :?:

Mam tylko ABS, nic innego się nie wyłączy.
Spokojnie, jestem pewien. Nie jeżdżę za szybko.
Po prostu jestem widać starej szkoły i nie lubię jak mi ABS przeszkadza w hamowaniu. W starych mercedesach dla przykładu ABS wyłączał się poniżej ~20km/h. Wyłączał się także w przypadku, kiedy przy ruszeniu tylne koła się obracały, a przednie były przez moment wleczone po śliskiej nawierzchni. To bardzo pomagało, bo na lodzie albo głębokim śniegu jedyne skuteczne hamowanie odbywa się na zablokowanych kołach.

Adam Getka 02-12-10 12:00

Foka z ABS nie ma korektora siły hamowania, normalnie tę rolę przejmuje pompa ABS.
Jak se wyłączasz ABS, to zawsze się najpierw blokuje tył i stawia furę bokiem.
Chwilę jeździłem moją foką bez ABSu...

Eko 02-12-10 12:30

Zainwestuj w lepsze opony, bo to jest właśnie żródło Twoich problemów z wrażliwym ABSem.
Jeśli nadal twierdzisz, ze to Twój wróg, to leź pod maskę, otwórz główną puchę bezpieczników i wymontuj odpowiedni, tylko tak jak Poprzednik napisał - będą cyrki na zakręcie. I to nie tylko foca tak ma. Jeździłem paroma autami z walniętym ABS i nawet na mokrym asfalcie nie dało się hamować z wyczuciem, albo blokada kół przednich(lub tylnych) albo jedziemy dalej i hamujemy biegami.

MisiekT 02-12-10 12:35

jak opony kleja odpowiednio to foka nie ma najmniejszego problemu z ABSem nawet na czystym lodzie - wystarczy z wyczuciem operowac hamulcem...
jak sa dupne opony to nic nie pomoze na takie warunki

Lodzermensch 02-12-10 14:09

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 510985)
jak opony kleja odpowiednio to foka nie ma najmniejszego problemu z ABSem nawet na czystym lodzie - wystarczy z wyczuciem operowac hamulcem...
jak sa dupne opony to nic nie pomoze na takie warunki

To może być też przyczyna, bo mam Barumy Polarisy II, i to jest ich 3 zima. Bieżnik niby wysoki, ale...
Spróbuję z ciekawości wyjąć ten bezpiecznik, ale jeśli będzie tak, jak Koledzy piszą, to raczej dupa. W każdym razie będę ostrożny.
Najbardziej mnie irytuje to odbijanie abs-u niepotrzebne przy naprawdę niskich prędkościach.

abercrombie1974 02-12-10 18:30

ja mam opony Michelin Pilot Alpin A2 i niestety pieniądze wyrzucone w błoto.jazda na wprost ok ale jak już mam skręcić to autem rzuca.
to samo hamowanie.prawie za każdym razem z Abs.
ruszanie też strasznie zrywa przyczepność.
opony mają dwa znaczniki na 4mm i 1,6mm.u mnie jest ok 5mm

czarny-daffy 02-12-10 18:39

Ja juz druga zime jezdze bez ABSu i jest lepiej niz jak jest wlaczony. Jedyne co w Focusie jest fajne to TCS do szybkich startow na mokrej nawierzchni, wtedy sie oplaca miec wlaczony ABS. Fakt faktem ze potrafi postawic dupe bokiem ale to przy sporych predkosciach na zakretach czy przy skreconych kolach, bo w cyklu miasto 50km/h nie powinno sie nic stac. Pozatym na rondzie jak sie da lekko po hantlah to mozna se elegancko skontrowac recznym i zrobic boka:smt023

Kozmo 02-12-10 21:17

Przecież ABS pełni rolę korektora sił hamowania osi tylnej, jak go nie ma to tył będzie wcześniej łapał. Ja dzisiaj próbowałem w swojej foce ABS. Dodam, że jest to moje pierwsze auto z ABS. I powiem tyle, naprawdę łatwo wyczuć granicę, kiedy załączy się ABS, więc nie widzę problemu w hamowaniu z wyczuciem. Natomiast u siebie zauważyłem, że przy małej prędkości ABS nie włącza się, koła się blokują. :)
Właśnie z uwagi na rozdział sił hamowania ABS musi być włączony. Nie daj boże przy jakimś wypadku, jak dojdą że nie miałeś ABS-u, a normalnie powinieneś mieć - to mogą być problemy.

Mustang 02-12-10 21:37

ja także mam wyłączony, fakt, że w fieście a nie w foce ale wszystko jest ok tylko trzeba ostrożnie operować hamulcem.


Cytat:

Napisał Kozmo (Post 511258)
Nie daj boże przy jakimś wypadku, jak dojdą że nie miałeś ABS-u, a normalnie powinieneś mieć - to mogą być problemy.

to akurat jest chyba bzdura.

daniel145 02-12-10 21:51

Cytat:

Napisał MUSTANG517hp (Post 511280)

to akurat jest chyba bzdura.

Zobowiązanie do wyposażania samochodów osobowych w systemu zapobiegający całkowitemu blokowaniu się kół podczas hamowania podpisali w 2001 r. wytwórcy zrzeszeni w Europejskim Związku Producentów Samochodów (ACEA). W państwach Europy Zachodniej zaczęło ono obowiązywać 1 lipca 2004 r. U nas 1 lipca 2006 r.

Mustang 02-12-10 22:07

Cytat:

Napisał daniel145 (Post 511294)
Zobowiązanie do wyposażania

Fajnie, że przytoczyłeś ten tekst tylko tu raczej chodzi o to, że obowiązkiem jest wyposażanie nowych aut w ABS, a mnie chodzi o to, że jest odłączony.

Kozmo 02-12-10 22:08

Fakt, że nie będą raczej dochodzić przy stłuczkach, czy jakiś dzwonach, ale już w sytuacjach gdzie ktoś ginie i nie można jednoznacznie powiedzieć dlaczego doszło do wypadku, robią ekspertyzy sądowe i dochodzą do bardziej szczegółowych spraw niż wyłączony ABS, np. głębokość bieżnika.

Nie chodzi tu o to, że ja jestem jakimś zagorzałym zwolennikiem ABS-u. Sam stwierdzam, że w pewnych sytuacjach szybciej zatrzymałbym samochód bez niego, np. na śniegu, czy lodzie. Sprawa się tyczy tego, że Nie ma ABS-u = Nie ma rozdziału sił hamowania. I na zmiennej nawierzchi np. mi-splicie, jesteś że tak to ujmę w czarnej pupie. :D
Pozdr.

maciobyk 02-12-10 22:09

Cytat:

Napisał daniel145 (Post 511294)
Zobowiązanie do wyposażania samochodów osobowych w systemu zapobiegający całkowitemu blokowaniu się kół podczas hamowania podpisali w 2001 r. wytwórcy zrzeszeni w Europejskim Związku Producentów Samochodów (ACEA). W państwach Europy Zachodniej zaczęło ono obowiązywać 1 lipca 2004 r. U nas 1 lipca 2006 r.

No to ci co mają auta wyprodukowane przed 1.07 2006 to mogą spać spokojnie :)

MisiekT 02-12-10 22:44

nie do konca - jak masz ABS w aucie to ma dzialac i tyle... ale o ile kogos nie zabijesz, to raczej nikt nie bedzie robil ekpertyz czy byl sprawny w momencie dzwona czy nie

Kozmo 02-12-10 22:50

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 511352)
nie do konca - jak masz ABS w aucie to ma dzialac i tyle... ale o ile kogos nie zabijesz, to raczej nikt nie bedzie robil ekpertyz czy byl sprawny w momencie dzwona czy nie

O to chodzi, o wypadki, gdzie ktoś zginął i trudne jest ustalenie jak do tego doszło.

maciobyk 02-12-10 23:05

Cytat:

Napisał Kozmo (Post 511355)
O to chodzi, o wypadki, gdzie ktoś zginął i trudne jest ustalenie jak do tego doszło.


No..to akurat inna bajka....

KamilK 03-12-10 17:59

no to już wiem dlaczego mi zamiata tyłem, mam auto z ABS-em ale tak jak pisałem już kiedyś na tym forum ten ABS mi porostu nie działa, nawet kontrolka mi się nie zaświeca, a żarówka jest dobra, bo jak zrobię test zegarów to się pali. Po podpięciu do kompa nie system nie może się połączyć z ABS-em, a byłem już u 2ch kolesi co robią diagnostykę, będę chyba musiał wymienić pompę od ABS-u.

Eko 04-12-10 09:43

I zrób to czym szybciej tym lepiej, bo nie wyobrażam sobie wytracenia prędkości z jednoczesnym omijaniem przeszkody na lodzie bez ABS...

KamilK 04-12-10 15:16

Cytat:

Napisał Eko (Post 511885)
I zrób to czym szybciej tym lepiej, bo nie wyobrażam sobie wytracenia prędkości z jednoczesnym omijaniem przeszkody na lodzie bez ABS...

są 2 typy tych pomp :/ a konkretnie na 2 typy wtyczek, jedne maja wtyczkę od góry (tych jest na allegro cała masa) a te drugie (ta co ja mam) maja wtyczkę z boku (tych już za wiele nie ma).
muszę prześledzić alledrogo i zamówić taka pompę.

Lodzermensch 16-12-10 09:58

Wyłączony.
 
Po tym, jak wczoraj musiałem hamować ręcznym, bo kretyński abs uznał, że należy wjechać 5 km/h na drogę, pod ciężarówkę, wyłączyłem gada. Fakt, że był lód i z górki. Odłączyłem jeden bezpiecznik. I wcale nie ma żadnych problemów z hamulcami. Blokują się przednie koła, tylne dopiero jak bardzo mocno się wdepnie. I tak chodzi o hamowanie na małych prędkościach. Będę patrzył coś się dzieje na łukach.

---------- Post dodany o 09:58 ---------- Poprzedni post był z 09:56 ----------

Cytat:

Napisał Kozmo (Post 511258)
Natomiast u siebie zauważyłem, że przy małej prędkości ABS nie włącza się, koła się blokują. :)

No właśnie. Tak powinno być.

siwy05 16-12-10 09:59

Cytat:

Napisał Lodzermensch (Post 518186)
Po tym, jak wczoraj musiałem hamować ręcznym, bo kretyński abs uznał, że należy wjechać 5 km/h na drogę, pod ciężarówkę, wyłączyłem gada. Fakt, że był lód i z górki. Odłączyłem jeden bezpiecznik. I wcale nie ma żadnych problemów z hamulcami. Blokują się przednie koła, tylne dopiero jak bardzo mocno się wdepnie. I tak chodzi o hamowanie na małych prędkościach. Będę patrzył coś się dzieje na łukach.

---------- Post dodany o 09:58 ---------- Poprzedni post był z 09:56 ----------



No właśnie. Tak powinno być.

Raz zaszkodził, a ile razy pomógł? powodzenia przy hamowaniu na pierwszym ośnieżonym zakręcie...

Lodzermensch 16-12-10 10:09

Cytat:

Napisał abercrombie1974 (Post 511172)
ja mam opony Michelin Pilot Alpin A2 i niestety pieniądze wyrzucone w błoto.jazda na wprost ok ale jak już mam skręcić to autem rzuca.
to samo hamowanie.prawie za każdym razem z Abs.
ruszanie też strasznie zrywa przyczepność.
opony mają dwa znaczniki na 4mm i 1,6mm.u mnie jest ok 5mm

5 mm to już mało. Ja mam na obu focusach około 5-6 mm i to jest definitywnie ostatnia zima na tych oponach. A jak jeszcze dopada, to być może będę zmieniał jeszcze w trakcie zimy.

---------- Post dodany o 10:09 ---------- Poprzedni post był z 10:02 ----------

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 518190)
Raz zaszkodził, a ile razy pomógł? powodzenia przy hamowaniu na pierwszym ośnieżonym zakręcie...

Trzeba umieć jeździć i przewidywać. Jak pojedziesz za szybko, to żaden abs Ci nie pomoże. A w mieście jeździ się 50km/h. Na ośnieżonych zakrętach wolniej. Przy takich prędkościach abs w tym konkretnym aucie przeszkadza, a nie pomaga. Jak będę jechał za miasto, to na pewno włączę.

drake 16-12-10 10:56

Mylisz się kolego, a raczej nie masz w 100% racji - może łagodniej. Tej zimy miałem już dwie sytuacje, gdzie zbliżałem się do skrzyżowania głównego z drogi pobocznej, zaśnieżonej. Jadę sobie, redukcja do dwójki, silniczek hamuje, jedziemy za darmo, lekkie przyhamowanie do około 15 km/h i wjeżdżam taką prędkością w oś skrzyżowania by zobaczyć, czy nikogo na głównej nie ma, ponieważ byłem na podporządkowanej, patrzę w lewo czy nikt nie jedzie na głównej, okazuje się że jedzie i wciskam pedał hamulca. Okazało się że sam wjazd na skrzyżowanie był tak wyślizgany na lodzie, że momentalnie odbiło mi pedał, pomimo tego wyhamowałem ledwo przed pasem drogi głównej. Na ośnieżonej drodze zahamowałbym 2 razy szybciej, jednak są sytuacje których człowiek nie może przewidzieć. Mi osobiście duży komfort daje uczucie, że system ABS gdzieś tam cały czas czuwa, by hamowało się na takich oblodzonych niespodziankach bezpiecznie.

Druga sytuacja to przypadek, gdzie leciałem lewym pasem około 70 km/h za sznureczkiem samochodów, nagle z prawej widzę tira, który włącza kierunkowskaz i wlatuje mi dosłownie na maskę, depa w hamulec, ABS ON (byłem na lekkim zakręcie, około 15'). Gdybym wcisnął buta w hamulec bez ABSu to założe się że moje szanse utrzymania równowagi samochodu zmalałyby o kilkadziesiąt procent.

Eko 16-12-10 11:37

Jedną z przyczyn może nawet najważniejszą powodu dlaczego ludziom przeszkadza ABS jest to że nie potrafią nim hamować. Wielokrotnie sam doświadczyłem (nawet o jeden raz za dużo) że sam za lekko walę w pedał. Jak hamujesz autem z ABS em w sytuacji gdy liczą się centymetry to wal w pedał ile masz siły i zapieraj się żeby jeszcze mocniej wdusić go. Bo samo muśnięcie pedału do momentu odbijania pedału to za mało. Więc nie wywalać ABSu tylko poćwiczyć nogi na siłowni


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi