Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Świece żarowe (ile czasu grzeją) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=32011)

Wilu117 02-11-09 15:03

Świece żarowe (ile czasu grzeją)
 
Czy świece żarowe przy TDDI grzeją jeszcze przez jakiś czas po zgaśnięciu kontrolki tak jak to było w starym silniku TD ?
Chodzi mi o to czy jest sens czekać dłużej czy grzać po prostu dwa razy.

Kubuch 02-11-09 15:43

Najlepiej przeszukać forum bo kilka dni temu był temat o świecach żarowych...

Wilu117 02-11-09 16:17

Szukałem...
Znalazłem wątek z którego dowiedziałem się ile czasu powinna świecić się kontrolka i kiedy świece zaczynają grzać. Natomiast dalej nie znam odpowiedzi na moje pytanie. Pozostałe wątki, które przejrzałem z reguły mówią o tym jakie świece kupić.

Kubuch 02-11-09 16:29

Coś słabo szukałeś:
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=31090

Wilu117 02-11-09 18:58

Akurat nie udało mi się trafić w żadne z haseł zawartych w tym poście, w każdym razie dzięki.

ppgor 02-11-09 19:12

Cytat:

Napisał Wilu117 (Post 378511)
Chodzi mi o to czy jest sens czekać dłużej czy grzać po prostu dwa razy.

jak chcesz grzać dwa razy, to musisz odczekać kilkanaście sekund po pierwszym grzaniu.
[palacz]

Wilu117 02-11-09 19:50

A z jakiego to powodu ?

Kubuch 02-11-09 20:36

Ale właściwie o co chodzi? Nie odpala Ci czy co?

Wilu117 02-11-09 21:28

W niedzielę mi słabo (jak na ten silnik) zapalił. Kręcił parę sekund a zawsze zapala na dyg. Akumulator jest zdrowy więc zastanawiałem się czy nie trzeba dłużej świec podgrzać. W niedzielę było u mnie najzimniej i auto dość długo stało.
W ogóle to próbowałem dzisiaj sprawdzić te świece metodą na żarówkę, ale nie udało mi się bo końcówki dwóch środkowych świec są zardzewiałe i nie mogłem ruszyć nakrętki zwykłym płaskim kluczem. Musze sobie załatwić klucz oczkowy 7 bo tak czy siak do jednej świecy jest tragiczny dostęp. Świece są chyba jeszcze fabryczne.

Kubuch 02-11-09 21:37

To raczej świece będą do niczego już. Wymień zamiast cudować z podwójnym grzaniem ;)

gatuso_18 03-11-09 11:24

http://allegro.pl/item797475232_swie...tdci_tddi.html koszt nie duzy a silnik bedzie smigal jak noweczka :D oszczedzisz swoje nerwy i silnik :D

ppgor 04-11-09 14:41

Cytat:

Napisał Wilu117 (Post 378597)
A z jakiego to powodu ?

grzejąc podwójnie i więcej, trzeba odczekać kilkanascie sekund, aby nie stopić świec.
zasada u Forda jest taka, że kręcimy rozrusznikiem nawet do 30 sekund po zgaśnięciu kontrolki świec
[palacz]

Wilu117 04-11-09 14:57

Pierwsze słyszę.
W każdym razie w escorcie 1.8TD grzałem świece dwa razy a grzały o wiele dłużej + po odpaleniu jeszcze przez 20 s niezależnie od temperatury silnika więc nie wydaje mi się żebym stopił świece. A praktykowałem to przez 3 lata jak wielu innych użytkowników TD'eka

Wilu117 18-11-09 18:45

Dziś się wziąłem za te świece, okazało się że wszystkie są spalone :)
Wymieniłem na febi. Czas operacyjny 2h

Po3ta 25-11-13 17:02

W moim TDDI rano przy niskich temperaturach, po dłuższym postoju świece grzeją jakieś 5-6 sekund (tyle świeci kontrolka ze świec). Odpalę samochód, przejadę dosłownie 300 metrów z garażu pod blok, zgaszę, następnie znowu przekręcam zapłon i kontrolka ze świec zaświeci się tylko na krótką chwilę-oczywiście auto odpala. Czy przy tym drugi uruchomieniu świece grzeją tak samo długo? Przecież na tym krótkim odcinku silnik nie zdążył się na tyle nagrzać, aby można było odpalić samochód "bez świec".

Falcon 25-11-13 19:23

Kontrolka pokazuje czas po jakim możesz odpalać auto, a nie czas grzania świec.

mjprzem 27-11-13 11:15

Cytat:

Napisał Wilu117 (Post 378647)
W niedzielę mi słabo (jak na ten silnik) zapalił.

pewnie zamiast na tyk...zapalil na 2 tyki-;) czyli zamiast w 1sekunde zapali w 2 sekundy...

Jak zapalasz bez grzania swiec to tak moze byc,
lub!!!
jak temp. jest bliska 0'C to tez moga byc podobne reakcje bo przy okolo 0'C i nizej silnik ma dostawac zwiekszona dawke paliwa na rozuch wiec czasami reakcja jest taka ze niektrore diesle jak np. tddi potrafi gorzej zapalac przy 0'C jak przy -20'C wiec tym sie nie przejmuj-zapene bedzie dobrze palil jak bedzie zimniej.

ps. swiece zarowe grzeja przez okolo 10-30sekund od wlaczenia zaplonu w zalezn. od temp.
pozniej przerywaja prace
a pozniej grzeja przez kolejne 10-30sek po uruchomieniu silnika.
ale jesli jest silnik troche cieply to moga grzac tylko po uruchomieniu lub wcale-wszystko zalezy od przypadku.

kontrolka sluzy do tego co wam napisal kolega wyżej wiec sie kontrolkami nie sugerujcie.

Pryka20 30-11-13 14:34

Czy to normalne , że niezależnie od temperatury kantrolka świec żarowych zapali się tylko na sekundke i gaśnie? Czy powinna się świecić dłużej?

darecki666 30-11-13 18:27

im niższa temperatura to powinna świecić dłużej

Pryka20 04-12-13 16:21

A co może być przyczyną tak krótkiego świecenia się kontrolki? przykładowo -2 , -3 + 8H postoju i nadal zapala się tylko na sekundke i chwilke trzeba kręcic. Dodam że świece żarowe wymieniałem 2 tygodnie temu na nowe NGK.

mjprzem 04-12-13 16:48

a ilo voltowe masz swiece zarowe?
ale pewnie masz normalne wiec cos moze kombinowane bylo z sterownikiem...bo tylko sterownik silnika steruje swiecami.
aha-i oczywiscie czujnik temp. silnika -wskazowka moze dzialac a czujnik moze byc uszkodzony-wiec tez i tutaj moze byc problem, lub czujnik temp. powietrza.

Pryka20 04-12-13 16:57

Świece jeśli chodzi o voltarz to dobre :) hmm czujnik niby wszystko dobrze pokazuje temp silnika. Ale nie zaszkodzi wyjąc wtyczkę i zobaczymy czy kontrola bedzie świeciła się dłuzej może akurat.. Tak na marginesie gdzie znajduje się dokładniej tej czujnik?

mjprzem 05-12-13 08:13

niewiem jaki masz sterownik ale pasowalo by wypiac i czujnik CHT+ czujnik IAT-moze byc z mapem lub MAF-przeplywke-

bo czujniki temperatury podczas gdy samochod dlugo stoi są ze sobą powiazane.

choc powinien to byc czujnik temperatury silnika czyli CHT u ciebie.

Pryka20 11-12-13 10:23

A więc odświeże trochę temat. Temperatura ok. +3 , przyłożyłem próbówkę(żarówka) do zasilania świec żarowych i po przekręceniu zapłonu żarówka świeciła się około 3sek. Dodam że silnik przed tą próbą przejechał około jednego kilometra i postał z godzinke. Pytanie moje jest takie czy świece nie grzeją zbyt krótko? oczywiśćie zrobi jeszcze próby w minusowej temperaturze.

mjprzem 11-12-13 11:31

silnik mogl jeszcze nie ostygnąc-wiec dlatego moglo tak byc-nie sugeruj sie tym pomiarem-sprawdz po 6~8 godzinach postoju i wiecej.

baki 11-12-13 13:19

jak podeślecie numer VIN 1.8 TDDI to zobaczę co pisze Ford, na razie wrzucam dla TDCI ;)

http://img202.imageshack.us/img202/2029/ocpf.png


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi