Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Włącznik świateł (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=71531)

darwin4 29-09-14 21:13

Włącznik świateł
 
Czy ktoś z Was wie czy włącznik w focusie ma coś wspólnego z innymi urządzeniami elektrycznymi w samochodzie np. podświetlaniem deski rozdzielczej?
Drugie pytanie dotyczy brzęczka który przypomina nam po otwarciu drzwi, że światła nie zostały wyłączone. Czy jest on wmontowany też w ten przełącznik?

korek007 29-09-14 21:55

Jeżeli włącznik ma regulację intensywności podświetlenia zegarów, to jak najbardziej ma coś wspólnego. Jeżeli padnie ten element we włączniku odpowiedzialny za regulację, to podświetlenia nie ma.

darwin4 29-09-14 23:32

Tak, posiada taki element włącznik. Czyli jest duża szansa, że to to.
Prawdopodobnie coś w nim nie łączy, ponieważ bywa że się na chwilkę zaświeci. Możliwe że jakiś zaśniedziały czy coś, nie wiem.
A co z tym brzęczkiem po otwarciu drzwi i zapalonych światłach?

korek007 30-09-14 10:53

Cytat:

Napisał darwin4 (Post 1011036)
...Prawdopodobnie coś w nim nie łączy...A co z tym brzęczkiem ...

Poszperaj na forum, niektórzy już to naprawiali. U mnie mechanik zmostkował jakieś dwa przewody w kostce wpinanej do włącznika, tak że podświetlenie działa, lecz bez regulacji. Co do brzęczka - niech ktoś inny się wypowie.

MATRIX60MW 30-09-14 12:11

A nie lepiej wymienić przełącznik jeśli on byłby winowajcą?

loskamilos 30-09-14 16:34

We włączniku pewnie się spalił potencjometr od regulacji jasności oświetlenia. Zupełnie nie opłaca się go naprawiać, lepiej znaleźć kolejną sztukę. Aby to dokładnie sprawdzić zmostkuj piny 9 i 16 (oba są pomarańczowo-niebieskie) we włączniku świateł. Zegary wtedy powinny świecić na maxa (tak jak bez regulacji jasności).

Brzęczyk od świateł jest w CTMie (taka spora czarna skrzynka w skrzynce bezpieczników). Domyślam się, że nie działa ci brzęczyk - czy nie działa Ci też oswietlenie wnętrza po otwarciu drzwi kierowcy? Jeżeli tak to wymień hak drzwi - tam jest czujnik otwarcia drzwi i on śniedzieje.

darwin4 30-09-14 17:48

Dzisiaj rano wszystko działało tak jak trzeba. Świeciły światła, podświetlanie zegarów, nawet można było przyciemniać i rozjaśniać konsolę. Tylko brzęczka nie było. Po kilku godzinach postoju, jechałem znowu i znowu nic :(
Po otwarciu drzwi światło w samochodzie się zapala i po zamknięciu gaśnie.
Jeśli będę miał pewność że to przełącznik świateł jest walnięty, wymienię go. Tylko muszę na chwilkę pożyczyć od kogoś sprawny :)

@korek007 miałeś podobną sytuację w focusie jak ja? Okazało się że to włącznik świateł?

Szczerze, najbardziej bolą mnie światła z tyłu. Bo tak po za tym, można jeździć bez podświetlania :)

korek007 30-09-14 19:29

U mnie zaczęło znikać podświetlenie zegarów. Raz było, raz nie było. Po włączeniu silnika przez krótki czas było, później nie było. I było coraz gorzej. Fatalnie jeździło się, gdy było ciemno (prędkość "na czuja").

darwin4 30-09-14 21:41

I co wina włącznika? Czy coś poszło razem z podświetlaniem?
Oczywiście, gdy jest ciemno podświetlanie jest bardzo ważne.

korek007 01-10-14 07:48

Wina włącznika, nic innego nie poszło.

darwin4 01-10-14 21:20

Już miałem nadzieję... Chodź jest szansa, że u mnie bardziej się włącznik zepsuł niż Tobie :) Albo jakieś zwarcie, nie wiem. Generalnie wszystkie drogi prowadzą moim zdaniem na włącznik.

pino 04-10-14 10:44

Ja bym się tak nie spieszył z wymianą przełącznika. Miałem identyczne objawy (jak prawie wszyscy, którzy mieli z nim problemy), pomogła wymiana potencjometru i scalaka (nawiasem mówiąc potencjometr nie ma prawa się spalić - jest w obwodzie sterowania i w zasadzie reguluje tylko poziomem napięcia sterującego) ale na krótko.
Przyczyna okazała się wręcz prozaiczna - brak przejścia w kostce pomiędzy przełącznikiem a instalacją. Rozebrałem cały przełącznik (dosłownie), przeczyściłem spirytusem (żadnym kontaktem czy innymi takimi wynalazkami), i chodzi już 4 miesiące.
Powodzenia

MATRIX60MW 04-10-14 11:09

nie trzeba od razu wymieniać,lepiej zagadać do kogoś z regionu i podmienić na chwilę aby sprawdzić

Coristo 13-10-14 21:28

Miałem podobny problem - tylne lampy i deska pewnego razu mi się wyłączyły, równie niespodziewanie się później włączyły. Zdarzyło się dwa razy. Będąc u mechanika powiedziałem co się dzieje.
Okazało się, że było zwarcie w tylnej lampie, jak się później okazało, były również pourywane kable w przelotce do klapy.

maciek20038 15-10-14 11:21

a ma moze ktos wogole rozpiske jakie kable sa na jakim pinie?

darwin4 18-10-14 23:35

U mnie walnięty był włącznik świateł. Po wymianie wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Semjén 20-10-14 08:45

Jak myślicie, co zrobić w przypadku gdy wymienilem przelacznik na nowy ktory działał ale coś mu sie odwidzialo i deska znowu nie swieci ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi