Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK2] Nietypowe stuki w zawieszeniu tył (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=57060)

bbbhulk 26-04-12 22:44

Nietypowe stuki w zawieszeniu tył
 
Witam,
w tylnym zawieszeniu mam metaliczne stuki na małych nierównościach zwłaszcza na kostce.
Byłem ostatnio na stacji diagnostycznej i powiedzieli, że w zawieszeniu wszytko ok, że oderwana był osłona termiczna nad tłumikiem i to ona pewnie stukała.
Osłona przykręcona, ale stuki nie ustały.
Odkryłem natomiast, że stukanie znika jak lekko nacisnę hamulec.
Jadąc na ręcznym nic nie dzwoni, puszczam i znowu.
Czy jest możliwe by klocki stukały???
Klocki na tyle są oryginalne ford.
Miał ktoś taka przygodę?

jacor 27-04-12 09:34

Kiedyś zakładałem nowe klocki i w komplecie miałem takie gumki wyciszające. W pośpiechu zapomniałem je założyć, ale klocki i tak nie dzwoniły.
Może to amortyzator ...[niewiem]

Dawid 27-04-12 10:29

Cytat:

Napisał bbbhulk (Post 713812)
Witam,
w tylnym zawieszeniu mam metaliczne stuki na małych nierównościach zwłaszcza na kostce.
Byłem ostatnio na stacji diagnostycznej i powiedzieli, że w zawieszeniu wszytko ok, że oderwana był osłona termiczna nad tłumikiem i to ona pewnie stukała.
Osłona przykręcona, ale stuki nie ustały.
Odkryłem natomiast, że stukanie znika jak lekko nacisnę hamulec.
Jadąc na ręcznym nic nie dzwoni, puszczam i znowu.
Czy jest możliwe by klocki stukały???
Klocki na tyle są oryginalne ford.
Miał ktoś taka przygodę?


1.
dokręć nakrętki na szpilkach:)
2.
sprawdź czy łączniki stabilizatorów się nie poluzowały na łączeniach i ewentualnie dokręć :)

maciozgr 27-04-12 16:33

Mam to samo u siebie w MK1, mechanik stwierdził, że nie ma się czym przejmować bo to zaciski przesuwają/chodzą/pracują w mocowaniach czy coś tam, nie wiem czy dobrze mówię. Nic co miałoby wpływać na bezpieczeństwo, jedynie akustyka. Ponoć to się uspokaja w momencie jak się zużyje jarzmo i się je wymieni. Ale nie ma sensu tego robić dopóki faktycznie nie będzie takiej konieczności.

ralf 29-04-12 00:37

Cytat:

Napisał bbbhulk (Post 713812)
Witam,
w tylnym zawieszeniu mam metaliczne stuki na małych nierównościach zwłaszcza na kostce.
Byłem ostatnio na stacji diagnostycznej i powiedzieli, że w zawieszeniu wszytko ok, że oderwana był osłona termiczna nad tłumikiem i to ona pewnie stukała.
Osłona przykręcona, ale stuki nie ustały.
Odkryłem natomiast, że stukanie znika jak lekko nacisnę hamulec.
Jadąc na ręcznym nic nie dzwoni, puszczam i znowu.
Czy jest możliwe by klocki stukały???
Klocki na tyle są oryginalne ford.
Miał ktoś taka przygodę?

Dokładnie takie objawy mam po wymianie z tyłu na komplet ATE. Klocki nie są idealnie dopasowane, jest luz i stąd te stuki. Możesz to zdiagnozować uderzając w oponę.

bbbhulk 06-05-12 22:17

Przyczyną była pęknięta sprężynka na klocku. Wystarczyło wymienić sprężynkę na inną ze starego klocka i po kłopocie.

pogodny89 21-10-16 12:23

Rozwiązanie zagadki
 
Odkopię nieco temat,
mnie dopadły ostatnio takie dźwięki i nie potrafię zlokalizować co tak tłucze.
Możliwe że zacisk hamulcowy się tak trzaska?

https://www.youtube.com/watch?v=cdPe3kKn8CQ

Rozwiązanie zagadki:
Zapieczony tłoczek, luz pomiędzy tarczą a klockami powodował takie stuki.

langolier 20-11-17 10:48

Postukiwanie lewy tył
 
Focus II Kombii 2009 FL: coś uporczywie postukuje podczas jazdy z lewego tyłu.
Nie są to duże, głośne, pojedyncze stuknięcia, raczej jakby coś tam się delikatnie poluzowało, bo stuki z reguły mają dość dużą częstotliwość.
Najlepiej słychać je podczas powolnej jazdy na równej ale nie gładkiej nawierzchni (fazowana kostka Bauma).
Oczywiście na postoju efekt nie do powtórzenia :oops:
Miałem już podobny problem z prawego tyłu ale został rozwiązany (wadliwa tuleja wahacza poprzecznego) i byłem przekonany, że to to samo. Tym razem jednak ta możliwość została w zasadzie wykluczona - wymiana wahacza po lewej stronie "w ciemno" - brak różnicy w odgłosach.
Mechanik obejrzał zawieszenie oraz okolice i po kolei wykluczył:
- inne elementy w zawieszeniu (prócz amortyzatora)
- klocki
- linkę hamulca ręcznego
- osłonę termiczną

Oczywiście w celu wykluczenia oczywistości ewakuowałem zawartość bagażnika łącznie z kołem zapasowym, podnośnikiem oraz roletą itd. - bez zmian, jak się domyślacie, bez poprawy
Mam wrażenie, że okresowo dźwięk prawie niknie (tzn. stukanie jest bardzo ciche) mimo jazdy tymi samymi trasami... wydawało mi się, że to od wilgoci ale teraz zasadniczo każdy dzień to duża wilgotność a i tak mam wrażenie, że czasem dźwięk przycicha...

Poradzicie coś ?

MATRIX60MW 20-11-17 14:41

czy gdy słyszysz stuki i naciśniesz lekko hamulec to stuki cichną?

langolier 20-11-17 14:44

Cytat:

Napisał MATRIX60MW (Post 1185185)
czy gdy słyszysz stuki i naciśniesz lekko hamulec to stuki cichną?

Myślisz o sprężynkach ?
Niestety, jak napisałem niżej, z tym wszystko ok....

MATRIX60MW 20-11-17 21:56

Mówię o klockach bo u mnie też postukują.Wystarczy trochę potraktować młotkiem uszy przy klockach i problem ustaje.Nie wiem dlaczego się tak dzieje,że stukają.Miałem młotkowane jakiś rok temu i był spokój,teraz znów zaczęły stukać więc znów wyciągniemy,dwa uderzenia i będzie spokój

langolier 20-11-17 23:15

Cytat:

Napisał MATRIX60MW (Post 1185229)
Mówię o klockach bo u mnie też postukują.Wystarczy trochę potraktować młotkiem uszy przy klockach i problem ustaje.Nie wiem dlaczego się tak dzieje,że stukają.Miałem młotkowane jakiś rok temu i był spokój,teraz znów zaczęły stukać więc znów wyciągniemy,dwa uderzenia i będzie spokój

Okładzina ścierna nie pęka ?

MATRIX60MW 21-11-17 15:16

ja nie uderzam w okładzinę tylko w uszy po których przesuwa się klocek.Okładzina nie pęka

langolier 21-11-17 15:32

Ale jak - kładziesz go na kowadełku i napieprzasz ? Jak mocno ? Po czym poznajesz, że "wystarczy"

MATRIX60MW 21-11-17 23:30

dokładnie mówiąc to nie robię tego ja tylko mój mechanik.Jak będę u niego na dniach to dopytam co i jak.Z tego co widziałem to wyciągnął klocki i uderzył ze dwa razy w "ucho" klocka i założył.W czasie pogaduszek mówił mi że nie pierwszy raz spotyka się z takim postukiwaniem klocków jak u mnie.

Żeby nie gadać w kółko o tym samym powie coś co może tobie pomóc w porównaniu z twoimi postukiwaniami. Otóż stuki u mnie są bardziej słyszalne na delikatnych dziurach niż na dużych wybojach i doskonale słychać je na zewnątrz auta.Wewnątrz mniej ale jak przejeżdżam koło jakiejś np,ściany to słyszę wtedy odbijający się od ściany dźwięk

wodzmistrz 21-11-17 23:44

Ja miałem podobnie - coś stukało, jakby poluzowane, grzechotka na małych dziurach - przy naciśnięciu hamulca - cisza :)
Co się okazało - odwrotnie założyli mi klocki z tyłu [los2]

Najlepszy tekst mechanika który je właśnie źle założył: 'Haha, na odwrót miałeś klocki z tyłu założone!'...

langolier 22-11-17 20:00

Cytat:

Napisał wodzmistrz (Post 1185316)
Ja miałem podobnie - coś stukało, jakby poluzowane, grzechotka na małych dziurach - przy naciśnięciu hamulca - cisza :)
Co się okazało - odwrotnie założyli mi klocki z tyłu [los2]

Najlepszy tekst mechanika który je właśnie źle założył: 'Haha, na odwrót miałeś klocki z tyłu założone!'...

Ta metoda z naciskaniem hamulca jest trochę zwodnicza - u mnie auto wówczas nie jedzie, więc i i nie stuka [dziadek]

MATRIX60MW 22-11-17 22:26

mnie chodzi bardziej o muśnięcie hamulca a nie zwalnianie

wodzmistrz 23-11-17 17:08

Dokładnie, delikatne naciśnięcie tylko

langolier 23-11-17 23:08

Cytat:

Napisał wodzmistrz (Post 1185422)
Dokładnie, delikatne naciśnięcie tylko

Nie puka na tyle regularnie by stwierdzić, że brak pukania to zasługa hamulca.

komandos 11-01-18 14:50

Cytat:

Napisał MATRIX60MW (Post 1185185)
czy gdy słyszysz stuki i naciśniesz lekko hamulec to stuki cichną?

ja mam cos podobnego
dodatkowo z tego co zauwazylem to:
- stuka przy jezdzie prosto, na lukach ustaje
- przy delikatnym wcisnieciu hamulca nie stuka
- stuka bardziej po dokrecaniu kol w warsztacie kluczem pneumatycznym, jak zdejme kolo i sam je sobie przykrece to stuka znacznie mniej/ciszej

Czy wszystkie te objawy sie zgadzaja i mam sie skierowac w kierunku klockow/sprzeynek?
Czy moze jednak mam inny problem?

MATRIX60MW 12-01-18 07:46

ja dokręcam sam koła ręcznie i też stuka. U mnie winne były klocki ale nie jest pewne, że u ciebie też


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi