Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Cewka zapłonowa - jakie napięcie Ω ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=41637)

david1987x 25-07-10 21:36

Cewka zapłonowa - jakie napięcie Ω ?
 
Witam
Czy ma ktoś pomysł jak sprawdzić czy cewka zapłonowa jest dobra?
tzn. mam miernik Ω i może bym sprawdził napięcie, choć nie mam pojęcia jakie mają być wartości, i co gdzie doczepić - focus 1,4 , 99 r.
pzdr.

superstar 25-07-10 21:53

Napisałeś trochę masło maślane. Miernik który posiadasz to omomierz - służy do pomiaru rezystancji a nie napięcia. Jeśli masz wymontowaną cewkę, to nie zmierzysz na niej napięcia bo niby skąd ono by się wzięło ;-). Generalnie cewka ma dwa uzwojenia. Jedno pierwotne i na nim rezystancja to kilka omów, oraz wtórne ( tam gdzie wychodzi kabel wysokiego napięcia) gdzie rezystancja to już kilkaset lub kilka tysięcy omów.

Wolly1987 25-07-10 22:00

A jakie objawy masz kolego?? Może po opisie coś pomożemy.

radeksim 25-07-10 22:37

nie wiem czy omomierz wystarczy. Zainwestuj w multimetr z funkcją badania odwodów scalonych(badania diod) i napisz

david1987x 25-07-10 22:57

Mój problem opisałem w dziale zagazowane foki, pt." Problem z zagazowaną foką 1,4...Pomocy " i być może przyczyną tego jest cewka zapłonowa....a nie chce wydać pieniądze na część która może jest dobra ,a po wymianie mój problem nie zniknie...a rozumiecie mnie- jest kryzys i trzeba zaciskać pasa!:))
hmm a wracając do kolegi "superstar" to uzwojenie pierwotne jeżeli będzie miało kilka omów, a wtórne te kilkaset to będzie oznaczać że cewka działa poprawnie? czy są jakieś określone wartości rezystencji na danym uzwojeniu? np. na wtórnym ma być od 6 - 10Ω?

Aras 25-07-10 23:43

Mi omomierz pokazywał dobre wartości, a i tak cewka była ubita.
Najlepiej mieć dawcę i z innej Foki przełożyć, żeby sprawdzić niedomagania cewki.

RuTo2 25-07-10 23:57

Nie stwierdzisz czy cewka jest dobra (jeśli całkiem nie padnie)...... po pierwsze w foce masz 2 obwody na cewce , jeden obsługuje 1i 4 gar, drugi 2 i 3 , nie czytałem jakie masz problemy ....(dał byś linka) ... Otóż z cewką jest tak ...jak ma gdzieś przebicie to oczywiście nie działa poprawnie ...ale prąd ma to do siebie ,że tak jak wszystko, wybiera najkrótszą drogę ... i jeśli masz przebicie na cewce, to np zmniejszenie przerwy na świecy może spowodować to ,że cewka zacznie poprawnie działać ( przez jakiś czas) jeśli masz za dużą przerwę na świecy to cewka (uszkodzona ) co zrobi ??? wywali iskrę gdzieś z boku......Możesz mieć uszkodzone kable HV i co będzie ???to samo iskra wybierze najkrótszą drogę ........

shapyr 28-07-10 00:37

Cytat:

Napisał Aras (Post 468219)
Mi omomierz pokazywał dobre wartości, a i tak cewka była ubita.
Najlepiej mieć dawcę i z innej Foki przełożyć, żeby sprawdzić niedomagania cewki.

Identyczna sytuacja w moim przypadku. Rezystancje w granicach normy, a jeden cylinder nie gadał. Po wymianie jak ręką odjął.

RuTo2 28-07-10 02:31

Jeśli była by to wina cewki nie działały by minimum 2 cylindry , cewka w focusie jest 2 obwodowa (1-4) i (2-3) - w silnikach 4 cylindrowych (czy focusy mają inne??) Jeśli nie "gadał" ci 1 gar to znaczy,że coś innego - może świeca , lub kabel HV , może przy wymianie cewki poruszyłeś kable i wszystko wróciło do normy (ale pewnie na chwilę)...

david1987x 28-07-10 19:36

no ale właśnie kable zamontowałem nowe inne i było jeszcze gorzej, były firmy "sentech" więc wróciłem do tych starych motorcrafta!Cewkę na podmianke będę miał pod koniec tygodnia więc tera czekam i stoje jak niemcy pod stalingradem!:/
A co do przebicia to otwarłem w ciemnym pomieszczeniu maskę i nic nie było widać by gdzieś iskra uciekała...
PS. To jest link w którym opisałem dokładniej mój problem z autem:
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=41623

shapyr 28-07-10 20:05

Cytat:

Napisał RuTo2 (Post 468870)
Jeśli była by to wina cewki nie działały by minimum 2 cylindry , cewka w focusie jest 2 obwodowa (1-4) i (2-3) - w silnikach 4 cylindrowych (czy focusy mają inne??) Jeśli nie "gadał" ci 1 gar to znaczy,że coś innego - może świeca , lub kabel HV , może przy wymianie cewki poruszyłeś kable i wszystko wróciło do normy (ale pewnie na chwilę)...

Jasne. Po założeniu nowej cewki i sprawdzeniu, że wszystko gra podpiąłem kontrolnie starą i znowu było źle więc nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Świece nie były ruszane (2 kkm), a kable zmieniłem dopiero na drugi dzień. Z ciekawych rzeczy to dało się zauważyć mocno zaśniedziałe dwa styki cewki (te pracowały), a pozostałe dwa były błyszczące jak nowe (tu jeden nie działał), podobnie wyglądały styki kabli (stąd też decyzja wymiany). Dodam jeszcze, że od cewki waliło spalenizną.

Aras 28-07-10 23:02

Cytat:

Napisał RuTo2 (Post 468870)
Jeśli była by to wina cewki nie działały by minimum 2 cylindry , cewka w focusie jest 2 obwodowa (1-4) i (2-3) - w silnikach 4 cylindrowych (czy focusy mają inne??) Jeśli nie "gadał" ci 1 gar to znaczy,że coś innego - może świeca , lub kabel HV , może przy wymianie cewki poruszyłeś kable i wszystko wróciło do normy (ale pewnie na chwilę)...

Jak cewka padnie, to byłem świadkiem, że pali tylko na 3 cylindry. Więc z Twoją teorią bym się nie zgodził ;-)

RuTo2 29-07-10 03:03

Hm ... to ile kabli idzie do cewki (2 sterujące i masa) .Masa jest wspólna dla obu obwodów , no a te 2 pozostałe sterują obwodami. A cylindrów jest 4 (po 2 na obwód) , z cewki wychodzą 4 HV , więc przebicie musi być gdzieś na cewce po stronie HV to jest możliwe , w tedy będzie uszkodzony 1 gar (ale taka usterka znaczy ,że uszkodzony jest kabel do świecy lub świeca , bo gdyby faktycznie był uszkodzony cały jeden obwód to 2 gary nie palą , szukał bym usterki na kablu HV lub na świecy (może mają przebicie )

Aras 29-07-10 10:15

Mi nie palił na jednym garze. Diagnoza - cewka, a nie kable albo świeczki.

gRuHa 29-07-10 17:48

Cytat:

Napisał RuTo2 (Post 469216)
Hm ... to ile kabli idzie do cewki (2 sterujące i masa) .Masa jest wspólna dla obu obwodów , no a te 2 pozostałe sterują obwodami. A cylindrów jest 4 (po 2 na obwód) , z cewki wychodzą 4 HV , więc przebicie musi być gdzieś na cewce po stronie HV to jest możliwe , w tedy będzie uszkodzony 1 gar (ale taka usterka znaczy ,że uszkodzony jest kabel do świecy lub świeca , bo gdyby faktycznie był uszkodzony cały jeden obwód to 2 gary nie palą , szukał bym usterki na kablu HV lub na świecy (może mają przebicie )

dobrze kombinujesz, bo faktycznie Foka ma zapłon na "waste sparku", ale jak cewka pada to chodzi na 3 gary, dlaczego - nie wiem...

RuTo2 30-07-10 02:36

Jest to wytłumaczalne ... ale nie ma sensu pisać .... jak ktoś stwierdzi ,że mu na 1 gar nie pali ( a po wymianie cewki wszystko wraca do normy) TO MA ZAJEBISTE SZCZĘŚCIE ,że tak się to skończyło . I że to tylko cewka . Bo jak by poszedł po przewodach dalej .... to tam jest tylko sterownik silnika (czyli komp) ,a za tą zabawkę chcą w serwisie prawie 4000 PLN .
VIVA padające cewki...zawsze może być gorzej (wiem bo tak miałem) - naprawiłem za 25 PLN A w servisie chcieli tyle co napisałem......

klurik 30-07-10 22:19

Cytat:

Napisał RuTo2 (Post 469571)
Jest to wytłumaczalne ... ale nie ma sensu pisać .... jak ktoś stwierdzi ,że mu na 1 gar nie pali ( a po wymianie cewki wszystko wraca do normy) TO MA ZAJEBISTE SZCZĘŚCIE ,że tak się to skończyło . I że to tylko cewka . Bo jak by poszedł po przewodach dalej .... to tam jest tylko sterownik silnika (czyli komp) ,a za tą zabawkę chcą w serwisie prawie 4000 PLN .
VIVA padające cewki...zawsze może być gorzej (wiem bo tak miałem) - naprawiłem za 25 PLN A w servisie chcieli tyle co napisałem......

Mnie padła cewka i jechałem na trzy gary, co w tym nadzwyczajnego?. Kto niby miałby pójść po przewodach dalej?

RuTo2 31-07-10 02:53

No to się ciesz ,że padła ci tylko cewka .......Gratuluję ,że jechałeś na 3 gary , a może ci świeca padła , a ty wymieniłeś cewkę.... poczytaj...

david1987x 04-08-10 10:17

RuTo2 - co naprawiłeś za 25 pln? bo nadal nie rozumiem twego przekazu....
Zostawiłem auto u elektromechanika i stwierdził że auto gubi iskre na 4 cylindrze i to jest wina cewki, dziś ma przyjść nowa cewka i ją założy, zobaczymy co będzie....
a pytam do czego nawiązujesz że jak nie pali na jeden cylinder to czego jest wina według twojej teorii?? komp?

RuTo2 05-08-10 02:43

Masz cylindry , potem świece ,przewody HV, potem cewka ..... i w/g Ciebie gdzieś tam jest problem ... więc ok . Problem na tym etapie to : świeca , przewody HV , potem cewka ....eliminujesz po kolei ... jak odpali to chwała ... jeśli nie to lecisz dalej ....Cewka ma połączenie z kompem (sterownikiem silnika ) - 3 przewody ( sprawdzasz czy nie maja przebicia - nie mają ...) to co zostaje ??? sterownik silnika .... a za ten chcą w servisie dokładnie 3750 PLN ...(cena sprzed miesiąca ) ...więc się ciesz ,że ci padło coś przed sterownikiem silnika.........A mój przekaz jest taki ,że tego kompa idzie naprawić za 25 PLN nie za 3750 jak chce serwis (oni wymieniają całość- ja wymieniłem tylko 1 element w kompie - notabene z rozbitego mondeo) i ciesz się jeśli wymiana tych elementów które wymieniłem na początku pomoże ...

shapyr 05-08-10 14:18

Ale zwróć uwagę na to, że Twoje sugestie dotyczące potencjalnego uszkodzenia kabelków idących do cewki lub kompa spowodowałyby brak iskry minimum na dwóch świecach (brak zasilania jednego lub dwóch uzwojeń pierwotnych), a tutaj padają stwierdzenia o braku jednej iskry i nie z powodu uszkodzeń przewodów HV lub świec, a właśnie z powodu wewnętrznego uszkodzenia cewki WN. W moim przypadku iskry nie było na 4 cylindrze (najkrótszy kabel HV) i chyba głównie na tym cylindrze wcina iskrę. Moim zdaniem winę ponosić tu może błędne zaprojektowanie cewki. Zwróciłem uwagę na to, że wyjście cewki do którego podpięty jest kabel 4 cyl. jest bezpośrednio nad wejściem zasilania obwodów pierwotnych, więc prawdopodobnie tutaj dochodzi do przebicia i "zaginiona" iskra skacze sobie do masy wewnątrz cewki, a przy odrobinie pecha do PCM-a (i wtedy siara). Dobrałem się też nieco do bebechów cewki i w środku była widoczna korozja tego rdzenia, który właśnie jest od cylindrów 1 i 4, a korozja oznacza wilgoć co jest równoznaczne z nieszczelnością cewki. Ot takie moje wywody w temacie...

RuTo2 05-08-10 23:24

Więc napisałem : "Jest to wytłumaczalne ... ale nie ma sensu pisać .... jak ktoś stwierdzi ,że mu na 1 gar nie pali ( a po wymianie cewki wszystko wraca do normy) TO MA ZAJEBISTE SZCZĘŚCIE ,że tak się to skończyło . I że to tylko cewka" Więc o co biega , było przebicie na cewce no i spoko , usunięta awaria i działa , gorzej by było gdyby ....o tym pisałem wyżej.

klurik 06-08-10 00:16

Cytat:

Napisał RuTo2 (Post 469907)
No to się ciesz ,że padła ci tylko cewka .......Gratuluję ,że jechałeś na 3 gary

To, jak rozumiem miał być żartobliwy wstęp?

Cytat:

, a może ci świeca padła , a ty wymieniłeś cewkę.... poczytaj...
Nie, nie padła świeca, nie kabel był przebity, tylko właśnie padła cewka.
ZTCWidze to jest to dość popularna usterka i to nie tylko w fordach. Ale tym że z cewką pali się komputer to jeszcze nie słyszałem. Więc może to Ty miałeś pecha i usterka kompa była bez związku....

RuTo2 07-08-10 00:46

I tu się mylisz ...na tym forum nic nie znajdziesz , poszukaj na elektroda.pl i się zdziwisz , chociaż o usunięciu tej awarii tak naprawdę jest mało .... ( i zdarzają się one we wszystkich fordach ) życzę aby tylko cewki padały ... DO ZAMKNIĘCIA - i obyś nie musiał mnie szukać...

david1987x 07-08-10 15:15

uffff, usterka naprawiona...
Wymieniłem cewkę zapłonową i wszystko już gra...
pzdr.

radeksim 10-08-10 23:50

jak to czasem najprostsze jest najlepsze:))

RuTo2 11-08-10 10:23

dokładnie...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi