Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   UWAGA - problem z moca silnika po wymianie zaworu EGR-TDCi (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=4105)

tecman 22-06-05 13:02

UWAGA - problem z moca silnika po wymianie zaworu EGR-TDCi
 
Oto historia mojego przypadku....

19 maja 2005 Focus byl hamowany (1.8TDCi 100KM)

http://ares.interspeed.com.pl/~tecma...ia_tecman2.jpg

i oprocz minimalnych wahniec momentu w okolicach 2000rpm bylo cacy. Aso wymienilo EGR, bo zdiagnozowali ze za to wachniecie on wlasnie odpowiada.
Ja nie bylem przekonany i pojechalem znowu shamowac auto - okazalo sie ze...[dol]

http://ares.interspeed.com.pl/~tecma...21062005_2.gif

Znalazlem wykres kolegi Turbogostka...ktory w styczniu mial chyba podobny efekt....


http://ares.interspeed.com.pl/~tecma...bogostka_1.jpg

Jak widac na moim i jego wykresie, spadek znaczny mocy w okolicach 3700rpm.

Dzisiaj dowiedzialem sie od kierownika serwisu w EC, ze auto Turbogostka, zanim zrobil to hamowanie również miało wymieniany zawor EGR na taki jak zamontowany u mnie w zeszla sobote. Tak wiec widac ze jest jakas zbieznosc w tych przypadkach. U Turbogostka pomoglo finalnie wymiana turbiny na nowa...przy cos kolo 30tys km!! Zalamka [redhot]

W piatek jade na testy i ew. wymiane turbiny...pozyjemy zobaczymy...dobrze ze robie to na gwarancji, ktora w sumie sie skonczyla ale watpliwosci co do sprawnosci silnika zglosilem na dzien przed uplywem gwary fabrycznej [bigok]

Tak wiec jesli ktos mial wymieniany zawor EGR(ten najnowszej konstrukcji do FFI) - radzilbym o podjechanie na jakas hamownie podwoziową i sprawdzenie czy ten problem nie dotyczy Waszego silnika!

grzehoo 22-06-05 17:15

kurde, niezłe jajca. dobrze że na gwarancji możesz to robić, bo tak to by niezłe $$$ poleciały...
a sorry za pytanie, co to jest zawór EGR, żebym na przyszłość się wystrzegał? :oops:

tecman 22-06-05 17:22

Cytat:

Napisał grzehoo
kurde, niezłe jajca. dobrze że na gwarancji możesz to robić, bo tak to by niezłe $$$ poleciały...
a sorry za pytanie, co to jest zawór EGR, żebym na przyszłość się wystrzegał? :oops:

Exhaust Gas Recirculation = EGR czyli zawor recyrkulacyjny spalin.

A z tym wystrzeganiem...to ja nie wiem czy sie wystrzegac jego wymiany czy nie?...
bo po wymianie auto nie kopci w dolnym przedziale obrotow i jest zwawsze...natomiast to co u mnie sie stalo po wymianie tego EGR jak dla mnie zauwazalne jest TYLKO na hamowni!! a przynajmniej takie jest moje odczucie...byc moze jakbym pojechal w dluzsza trase to bym cos wyczul innego, ale jezdze na codzien po miescie i nie siegam tak wysoko (3.7k rpm).

Zawor EGR najczesciej pada jeszcze w okresie gwarancyjnym i kiedys sie go zaslepialo...a teraz wymienia sie na nowsza konstrukcje niz ta co wychodzila z fabryki (np z 2003 roku jest jeszcze stary EGR).

grzehoo 22-06-05 17:26

czyli mnie to jak najbardziej dotyczy... z tego co wiem to raczej nie miałem wymienianego...
skoro mówisz, że to się wiąże z kopceniem, to może czeka mnie taka operacja, bo mój tdci 2003 trochę kopci jak się gazu doda podczas jazdy. no chyba że to normalne... :roll:

a tak a propos, to a ile taka przyjemność (wymiana zaworu EGR) kosztuje po gwarancji?

tecman 22-06-05 17:39

Cytat:

Napisał grzehoo
czyli mnie to jak najbardziej dotyczy... z tego co wiem to raczej nie miałem wymienianego...
skoro mówisz, że to się wiąże z kopceniem, to może czeka mnie taka operacja, bo mój tdci 2003 trochę kopci jak się gazu doda podczas jazdy. no chyba że to normalne... :roll:

a tak a propos, to a ile taka przyjemność (wymiana zaworu EGR) kosztuje po gwarancji?

Nie mam pojecia...jak to jest po gwarancji...generalnie zaslepia sie go i auto podobno jest mocniejsze! bo do silnika zasysane jest caly czas chlodne powietrze, a wymysl z EGR to jest chyba ekologow...zapobiega on tez (podobno) zbytniemu ochlodzeniu silnika podczas hamowania biegiem.

grzehoo 22-06-05 21:01

a słuchaj, tecman. a kiedy ja będę wiedział, że ten cały zawór EGR się kwalifikuje do wymiany/ew. zaślepienia? :roll:

tecman 22-06-05 22:21

Cytat:

Napisał grzehoo
a słuchaj, tecman. a kiedy ja będę wiedział, że ten cały zawór EGR się kwalifikuje do wymiany/ew. zaślepienia? :roll:

ja pojechalem na hamownie i wyszlo to wahniecie lekkie momentu obrotowego w okolicach 2k rpm...innym powodem moze byc duze kopcenie przy niskich i srednich obrotach.

grzehoo 23-06-05 09:10

ale lekkie zakopcenie przy zapalaniu i zakopcenie przy gwałtownym przyspieszaniu są normalne?

zis 05-07-05 22:25

Cytat:

Napisał grzehoo
ale lekkie zakopcenie przy zapalaniu i zakopcenie przy gwałtownym przyspieszaniu są normalne?

A jak wy to kopcenie wogole widzicie ? [hmm] Ja przyznam sie szczerze ze deptam w gaz i lookam w przod najczesciej ;).

Jeszcze mnie tak przy okazji charakterystyka mojego silnika zastanwia bo z wykresow widac ze przy 2k rpmow powinno juz byc max momenta obrotowego czyli autko powinno fajnie isc. No wiec u mnie jest wyczuwalna turbo-dziura bo czuje skok mocy od 2200 rpm. Moze sie zhamuje tak dla spokojnosci [hehe]

grzehoo 06-07-05 07:04

Cytat:

Napisał zis
A jak wy to kopcenie wogole widzicie ? Ja przyznam sie szczerze ze deptam w gaz i lookam w przod najczesciej .

ja kopcenie widzę z pomocą osób drugich lub trzecich, tzn. jak jestem na zewnątrz, a na przykład żona gdzieś wyjeżdża. Ew. ktoś znajomy jedzie za mną innym autem i potem mi mówi, jak mi kopciło z tyłka.

Wydaje mi się, że u mnie przyrost mocy jest również wyraźnie wyczuwalny lekko ponad 2000 RPM.

pozdro

jarrypl 18-07-05 14:19

Jak wymieniałem EGR to pytałem o cenę, zdaje się padła kwota między 700 a 800zł.

Jackiller 03-11-06 17:12

Odgrzewam...
Niestety.
Po zaślepieniu u mnie ponownie wróciła chooojnia_z_kutasooową.
Albo więc to nie EGR... tylko co???... jak moc jest do 3000
od 3000 do 3500, jak bym na ORANGE jechał
3500-4000 wraca - choć słabiej, bo wiadomo - krzywa momentu/mocy.

Ogólnie siakaś lipa jest.
Po zrobieniu trasy i przepaleniu foki V-maxem, latam, jak bym sobie nowy samochód kupił.
Później wystarczy miesiąc dwa - jazdy w warszawsko-podwarszawskich korasach i wraca muł.

Niestety - zimę jakoś przecipię, bo i tak deptał nie bedę... ale na wiosnę rozbietam to badziewie TDCI i zobaczę jak wygląda od TURBO (włącznie) zaczynając, po KOLEKTOR dolotowy kończąc.

Mało tego olej w dolocie (naprawdę sporo) to nie jest dobry omen... ale to inny wątek będzie.

Pozdro.

Scyzor 09-11-06 10:42

Cytat:

Napisał Jackiller
Odgrzewam...
Niestety.
Po zaślepieniu u mnie ponownie wróciła chooojnia_z_kutasooową.
Albo więc to nie EGR... tylko co???... jak moc jest do 3000
od 3000 do 3500, jak bym na ORANGE jechał
3500-4000 wraca - choć słabiej, bo wiadomo - krzywa momentu/mocy.

A ile przelatales na tym zaslepionym EGR?
Ja mam zrobione jakies 4 tys. km. I jak narazie jest spoko.
Co do przebiegu mocy tudziez momentu to zaobserwowalem dziwne zjawisko:
zaraz po zaslepieniu EGR zniklnal mu but na drugim biegu - jezdzil tak powiem normalnie. Natomiast na 4 i 5 biegu od 2000 obrotow mial wuchte niesamowita. Tak miedzy 2000 a 2300 potem spokoj i 2500 do 3000 obrotow. Czuc bylo jak wpina w fotel. Jak dla mnie idealnie, bo auto lata glownie w trasie i naprawde fajnie sie wyprzedzalo.
Niestety po odebraniu z przegladu z wymiana rozrzadu wszystko wrocilo jak dawniej. W sumie nawet nie pytalem w ABS Car co to moglo byc. Wiem, ze sie odlaczyl jakis wezyk od czegos, bo tak smiesznie gdakal silnikiem i pojechalem na poprawke ale chyba to nie bylo to.
Pozdrawiam

Jackiller 09-11-06 12:31

... mam zrobione ze 3 tysie.

Dzisiaj zrobiłem trasę... he trasa - 30km Katowicką w tą 30 i z powrotem.
No i spadek mocy zniknął.
Ciekawe na jak długo... pewnie za tydzień będzie to samo.

marcin9913 09-11-06 13:38

Cytat:

Napisał Jackiller
Odgrzewam...
Niestety.
Po zaślepieniu u mnie ponownie wróciła chooojnia_z_kutasooową.
Albo więc to nie EGR... tylko co???... jak moc jest do 3000
od 3000 do 3500, jak bym na ORANGE jechał
3500-4000 wraca - choć słabiej, bo wiadomo - krzywa momentu/mocy.

Ogólnie siakaś lipa jest.
Po zrobieniu trasy i przepaleniu foki V-maxem, latam, jak bym sobie nowy samochód kupił.
Później wystarczy miesiąc dwa - jazdy w warszawsko-podwarszawskich korasach i wraca muł.



Pozdro.

No ja też mam ten problem.

Nikt nie wie co to jest...

Też jak go przegonie to znika spadek mocy

Scyzor 17-11-06 13:11

Cytat:

Napisał marcin9913
Cytat:

Napisał Jackiller
Odgrzewam...
Niestety.
Po zaślepieniu u mnie ponownie wróciła chooojnia_z_kutasooową.
Albo więc to nie EGR... tylko co???... jak moc jest do 3000
od 3000 do 3500, jak bym na ORANGE jechał
3500-4000 wraca - choć słabiej, bo wiadomo - krzywa momentu/mocy.

Ogólnie siakaś lipa jest.
Po zrobieniu trasy i przepaleniu foki V-maxem, latam, jak bym sobie nowy samochód kupił.
Później wystarczy miesiąc dwa - jazdy w warszawsko-podwarszawskich korasach i wraca muł.



Pozdro.

No ja też mam ten problem.

Nikt nie wie co to jest...

Też jak go przegonie to znika spadek mocy

No niestety nie pomoge Wam chlopaki, bo u mnie auto glownie jest w trasie. EGR zaslepiony, zrobione po tym jakies 7 tys. km i jak narazie wszystko jest cacy. Chociaz moze mi sie wydaje? Jezdze tylko swoim autem i nie mam porownania.
Pozdrawiam

danielr 19-11-06 17:39

Hmm.. a u mnie przeszło w momencie gdy zrobiłem reset kompa. Nie wystarczyło jednak zrobić go przez wyjecie bezpiecznika (chyba 36 w skrzynce w kabinie) tylko musialem zdjac kleme na kilkanascie minut. Wyglada to tak jakby cos z pamiecia adaptacyjna sie dzialo... tzn. dlugo w korkach i pamiec zaczyna w pewnym momencie zawierac dane o stylu jazdy "korkowym". Teoretycznie dlatego objaw przechodzi o po trasie. Co sadzicie ?

Jackiller 20-11-06 10:09

Cytat:

Napisał danielr
Hmm.. a u mnie przeszło w momencie gdy zrobiłem reset kompa. Nie wystarczyło jednak zrobić go przez wyjecie bezpiecznika (chyba 36 w skrzynce w kabinie) tylko musialem zdjac kleme na kilkanascie minut. Wyglada to tak jakby cos z pamiecia adaptacyjna sie dzialo... tzn. dlugo w korkach i pamiec zaczyna w pewnym momencie zawierac dane o stylu jazdy "korkowym". Teoretycznie dlatego objaw przechodzi o po trasie. Co sadzicie ?

Daniel - zgadzam się z Tobą w 100%.
Powiem tak... jak jeszcze nie wiedziałem o EGR - to pierwsze co mi przyszło na myśl.
Ta pamięć to chooojnia jak się patrzy - zwłaszcza jak jest kilku kierowników auta.

Jak zaślepiłem EGR-a... i początkowo objaw nie minął... to myślę sobie to na pewno to...
Ale myślę tez... kaźwa - może to TURBO... :cry:

Po trasie... jak bym się w inne auto przesiadł... a po przejechaniu jednego, może dwóch zbiorników znowu KIŁA i RZERZĄCZKA…

Ostatnio wyjąłem akumulator, na dłużej, i jazdy po tym były takie, że max 5 km jednorazowo się robiło… to tak się nauczył – o ile to ,to – że lepiej nie pytać.

Reasumując CÓŚ W TYM JEST.

za chwilę zaczynam nowy temat…


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi