Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Szkody, Naprawy, Porównania (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Mega Dzwon:( Rady odnośnie wyceny rzeczoznawcy i naprawy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=29019)

el_bezet 04-08-09 00:29

Mega Dzwon:( Rady odnośnie wyceny rzeczoznawcy i naprawy
 
Jeden z moich pierwszych postów na forum i szkoda, że w takich przykrych okolicznościach:( Babeczka wyjechała mi na skrzyżowaniu z podporządkowanej prosto pod koła i foczka porządnie oberwała... cały przód rozwalony, silnik zerwany, chłodnice, dolot, poduchy wypaliły więc i szyba podgrzewana zbita:(

Moja prośba jest taka, że jeśli macie jakieś doświadczenia z wyceną szkody jaką to podzielcie się... Czego mogę się spodziewać po wizycie rzeczoznawcy i na co zwrócić uwagę? Samochód chcę naprawiać we własnym zakresie, więc jak zrobić, żeby rzeczoznawca przyznał jak największą wycenę? Skąd po oględzinach będzie wiedział co mechanicznie jest uszkodzone z takich rzeczy których nie widać na pierwszy rzut oka?

sprawa ciężka, bo foka w rzadkiej wersji SPORT... ksenon do wymiany, a światła przeciwmgielne chyba nie do dostania:(

http://img26.imageshack.us/img26/4179/83580186.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/1708/52105746.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/5549/82917546.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/7821/66592284.jpg

MisiekT 04-08-09 01:02

el_bezet, ogolnie na pierwszy rzut oka widac ze jest to tzw. szkoda calkowita, wiec pieniadze na jakie mozesz liczyc to mniej wiecej aktualna rynkowa wartosc auta pomniejszona o 4-6tys wartosci wraku

z rzeczoznawca:
- dokladnie ustalcie wersje i wyposazenie (im wyzsza wartosc auta tym lepiej dla ciebie)
- i to w zasadzie chyba na tyle, bo przy tak powaznych uszkodzeniach pierdolami sie koles zajmowac nie bedzie...

Cytat:

Napisał el_bezet
Skąd po oględzinach będzie wiedział co mechanicznie jest uszkodzone z takich rzeczy których nie widać na pierwszy rzut oka?

nie bedzie wiedzial... jezeli czegos nie uwzgledni w wycenie to zapraszaj go jeszcze raz po rozebraniu auta kiedy juz uszkodzenie jest widoczne... ale jak pisalem wyzej - u ciebie wyjdzie najprawdopodobniej szkoda calkowita, wiec Ubezpieczyciel nie wyplaci ci w sumie i tak wiecej niz wartosc auta...

Piotr_78 04-08-09 06:50

to całka na 100%

lobuzek 04-08-09 11:09

Racja. Szkoda całkowita. Szkoda Foczki.

santa1337 04-08-09 11:33

współczuję

wojtiix 04-08-09 12:25

ile chcesz za felgi [hmm] [los]
a tak poważnie to odczytaj PW

YaNkE 04-08-09 12:41

a ja kolege mijalem ... jak jeszcze staliscie w pozycji z 1wszej fotki.. zastanawialem sie czy jaks klubowa.. ale nie dostrzeglem oznaczen....
Co do tematu to sie duzo nie wypowiem.... moj bracki jak rozbil auto (dachowalo).. to sie pozniej sądził z Uniqa (bo tam byl ubezp. sprawca)... i w sumie to nie wywalczyl tyle co chcial.... a naprawial tez we wlasnym zakresie.... I w gole mial jaja.. bo sprawca mandat od Policji przyjal... a w Uniqa sie nie przyznal do kolizji.. i mandat dla ubezpieczycielal nie byl dowodem jego winy....
Powodzenia i do zobaczenie gdzies na drogach 3miasta:)

Artur83 04-08-09 15:22

Cytat:

Napisał YaNkE
a ja kolege mijalem ... jak jeszcze staliscie w pozycji z 1wszej fotki.. zastanawialem sie czy jaks klubowa.. ale nie dostrzeglem oznaczen....
Co do tematu to sie duzo nie wypowiem.... moj bracki jak rozbil auto (dachowalo).. to sie pozniej sądził z Uniqa (bo tam byl ubezp. sprawca)... i w sumie to nie wywalczyl tyle co chcial.... a naprawial tez we wlasnym zakresie.... I w gole mial jaja.. bo sprawca mandat od Policji przyjal... a w Uniqa sie nie przyznal do kolizji.. i mandat dla ubezpieczycielal nie byl dowodem jego winy....
Powodzenia i do zobaczenie gdzies na drogach 3miasta:)

Jak jest orzeczenie od policji to on się może zgadzać lub nie i tak nie ma to znaczenia więc to co piszesz jest niemożliwe. Chyba, że była policja, dała typkowi mandat a twój brat ze sprawcą postanowił załatwić sprawę na zasadzie oświadczenia, ale to byłoby głupie więc to co piszesz jest nie możliwe. Po to ma się papier od policji żeby później nie mieć jazzów ze sprawcą. Dla mnie skoro był mandat to i była policja, jak była policja to był świstek z kolizji/wypadku, jak jest świstek to ubezpieczyciel nie ma nic do gadania.

MisiekT 04-08-09 16:02

Cytat:

Napisał Artur83
jak była policja to była świstek z kolizji/wypadku, jak jest świstek to ubezpieczyciel nie ma nic do gadania.

policja nie zawsze daje "swistek" - mi podali tylko dane kierowcy i jego ubezpieczenia, a potem Ubezpieczyciel sam wyciagnal sobie notatke policyjna ze stosownej komendy na podstawie daty, czasu i miejsca zdarzenia...

Rasta 04-08-09 16:26

Kasacja

emde 04-08-09 16:55

szkoda całkowita, tylko żebyś nie był stratny
przy oględzinach koniecznie dopilnuj by rzeczoznawca dokładnie zaznaczył jak foka jest wyposażona, w dodatkowym wyposażeniu uwzględnij np. te halogeny (od tego zależy wartość auta przed kasacją), jak masz sprowadzany z zagranicy, jak nie był wcześniej walony, jak mały przebieg to też zwiększa wartość

dostaniesz różnice z wartości auta przed minus wartość wraku oszacowaną w ich wewnętrznej licytacji

współczuje.. ale foka do odratowania

M.A.G. 04-08-09 20:51

Szkoda Foczki :(

Artur83 05-08-09 01:11

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał Artur83
jak była policja to była świstek z kolizji/wypadku, jak jest świstek to ubezpieczyciel nie ma nic do gadania.

policja nie zawsze daje "swistek" - mi podali tylko dane kierowcy i jego ubezpieczenia, a potem Ubezpieczyciel sam wyciagnal sobie notatke policyjna ze stosownej komendy na podstawie daty, czasu i miejsca zdarzenia...

OK, tak czy inaczej, policja go wystawiła.

krou 05-08-09 02:29

Mandat dla ubezpieczyciela nie jest wyrokiem w sprawie.
Jest jedynie dowodem.
To, że ktoś się przyznał do winy i przyjął mandat jeszcze nie oznacza jego winy w oczach firmy ubezpieczającej.

Ja miałem taką sytuację, że policja stanowczo zaniedbała swoje obowiązki. Nic nie sprawdziła, a ni drogi hamowania, a ni świadków nie przepytała.
Koleś wyciągnął plakietkę ABW i zaczął się chwalić znajomością z komendantem komendy głównej.
Pomyślałem, że wykłócanie się niema większego sensu, bo jak nie przyjmę mandatu, to oni na pewno sie nie przyznają i sprawa skończy się w sądzie. A że sytuacja nie była jednoznaczna, policja nie przepytała świadków, to sąd mógłby sie ciągnąć latami, bo każda ze stron by się odwoływała. A możliwe też było sfabrykowanie sprawy, w końcu facet z ABW i bym jeszcze za sądy musiał płacić, no i czekał bym latami na wypłatę odszkodowania.
Wziąłem więc mandat.

Ku mojemu zaskoczeniu ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie, ale... z OC tamtego kolesia.
Właśnie wtedy dowiedziałem sie, że oni sami oceniają sytuację, mają tam ludzi od tego.
No i w tym przypadku przyznali mi rację.
Facet o dziwo sie nie odwołał. Raczej miał służbowy wóz.

A co do mojej Foczki, to niestety poszła do kasacji.
Wypłacili mi jej "rynkową" cenę (pomniejszoną o wartość wraku).
Niestety za to co mi wypłacili nie mogłem już kupić Foki z podobnym przebiegiem.
Miałem samochód z 2003 z 70tys przebiegu oryginalnego, bo foka jest w rodzinie od nowości z salonu (prawie cały czas eksploatowana w małej miejscowości).

Plus, była tuningowana, za to co straciłem oczywiście też mi nie zwrócili.

el_bezet 05-08-09 14:48

Jutro przyjeżdża rzeczoznawca na wycenę...
Chyba jednak nie będzie szkody całkowitej bo z tego co zdążyłem się dowiedzieć jeżeli szkoda jest nei z mojej winy i odszkodowanie ściągane jest z OC sprawcy to mam prawo rządać naprawy samochodu nawet do 100% jego wartości.
Także będę walczyl o kasę i bujał się z częściami. Może jeszcze uda mi się doprowadzić foczkę do ładu bo była mega zadbana z małym przebiegiem i super wyposażona.
Wie ktoś może czy halogeny od ST170 są wogóle do dostania na rynku wtórnym? Albo jakieś wyglądające tak samo zamienniki? Bo takie miałem w SPORCIE oryginalnie montowane.

Pozdrawiam kolegów.

MisiekT 05-08-09 16:59

Cytat:

Napisał el_bezet
Chyba jednak nie będzie szkody całkowitej bo z tego co zdążyłem się dowiedzieć jeżeli szkoda jest nei z mojej winy i odszkodowanie ściągane jest z OC sprawcy to mam prawo rządać naprawy samochodu nawet do 100% jego wartości.

oczywiscie ze masz dostac 100%
ale szkoda calkowita bedzie na pewno - jedno drugiego niestety nie wyklucza

Cytat:

Napisał el_bezet
czy halogeny od ST170 są wogóle do dostania na rynku wtórnym

bardzo czasami sie pojawiaja, zamiennikow brak... ale mozna wydziergac podobne (i nawet lepiej swiecace) za niewielkie pieniadze...

adas232 05-08-09 17:27

el_bezet, powodzenai z rzeczoznawcą :razz: daj znać jak poszło

szeryf_bojano 06-08-09 08:40

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał Artur83
jak była policja to była świstek z kolizji/wypadku, jak jest świstek to ubezpieczyciel nie ma nic do gadania.

policja nie zawsze daje "swistek" - mi podali tylko dane kierowcy i jego ubezpieczenia, a potem Ubezpieczyciel sam wyciagnal sobie notatke policyjna ze stosownej komendy na podstawie daty, czasu i miejsca zdarzenia...

dokladnie tak...policja sporzadza notatke, po ktora zglasza sie ubezpieczyciel albo pokrzywdzony w komendzie (na wniosek, doplacajac do calej sprawy 17 pln - ale na pewno wezmie ja szybciej niz ubezpieczyciel)

el_bezet 07-08-09 18:39

Po oględzinach rzeczoznawcy jestem pełen wątpliwości :/
Pan co prawda wbrew moim oczekiwaniom okazał się bardzo rzeczowy i sympatyczny, ale zaskoczył mnie w kwestii wyceny.
Otóż okazuje się, że:

1) cała wycena sporządzana jest w kosztach oryginalnych nowych części... czyli naprawa droooga.

2) Ponoć na 100% szkoda całkowita... czyli wycenią mi wartość samochodu (co będzie ciężkie ze względu na limitowaną, nie sprzedawaną w Polsce wersję), wycenią wartość wraku i wypłacą odszkodowanie wartość samochodu minus wartość wraku... za co samochodu mogę już nie naprawić:/

I teraz nasuwa mi się myśl, że ubezpieczyciel będzie specjalnie zawyżał jak najbardziej koszt naprawy, żeby przewyższył wartość samochodu, zakwalifikował go na szkodę całkowitą i wypłaci mniejsze pieniądze niż na naprawę.
Niech np wartość samochodu wynosi 28000 a koszt naprawy 25000. W takim wypadku powinienem otrzymać 25000 na naprawę. Ale wystarczy że rzeczoznawca "zbyt skrupulatnie" sporządzi wycenę tak aby koszt naprawy wyniósł ponad 28tys i wypłaci mi 28tys minus koszt wraku który oszacuje np. na 10000, więc wypłaci tylko 18tys zamiast 25tys.

W poniedziałek będę miał dokładną wycenę

MisiekT 07-08-09 18:56

el_bezet, Ubezpieczyciel da ci namiar na czlowieka, ktory to auto wylicytowal i ma je od ciebie za wylicytowana kwote odkupic, wiec w najgorszym wypadku bedziesz musial szukac nowej foki...

Cytat:

Napisał el_bezet
cała wycena sporządzana jest w kosztach oryginalnych nowych części

oczywiscie, w koncu szkoda z OC

pytanie: patrzac jeszcze raz na fotki - jestes pewien ze chcesz to auto naprawiac... jak dla mnie daj sobie spokoj i za pieniadze z ubezpieczenia powinienes znalezc cos ciekawego...

adas232 07-08-09 18:58

no to naprawde jest nie ciekawie [boshe] proponuje się [pop] [metal]

skylla1 07-08-09 19:11

Ja na twoim miejscu bardziej bałbym się o niską wycenę auta (bo na otomoto średnia cena tego rocznika i typu to raczej 22 a nie 28tyś a wersja wyposażenia zmienia w wartości auta kilkuletniego niewiele) i wysoką wyceną wraku (bo tu z kolei rzeczy w wyposazeniu podnoszą wartość wraku).
Nie wiem niestety, czy w takim wypadku możesz żadać aby ubezpieczyciel przejął wrak za wycenianą przez siebie wartość?
Co do naprawy, też mam wątpliowści prawy przód wydaje się być w ruinie i w razie ew. stłuczki po naprawie raczej nie będzie strefy zgniotu wcale...

el_bezet 07-08-09 19:31

Cytat:

Napisał skylla1
Ja na twoim miejscu bardziej bałbym się o niską wycenę auta (bo na otomoto średnia cena tego rocznika i typu to raczej 22 a nie 28tyś .

I właśnie dlatego boje się o wycenę, że rzeczoznawca wyceni go tak jak skylla1.
Aktualnie na allegro nie ma ani jednego focusa w wersji sport na sprzedarz mimo, że przy wielu aukcjach w opisoie pojawia się "sport".
Na otomoto owszem są jedynie dwa sporty w sprzedarzy, ale oba w kombi co w przypadku tej wersji znacznie obniża ich wartość na rynku wtórnym i przedewszystkim oba nie zachowane z oryginalnym wyposarzeniem co jest baaaardzo ważne w limitowanych edycjach.
Średnia kwota tej wersji na mobile.de... czyli jedynym rynku gdzie sporty sie sprzedawały i z którego można je sprowadzić to 8tys euro.
I tyle też mojego zapłaciłem :(
Na autohandlu w gdańsku ostatnio znalazłem jednego sporta.... utrzymanego w bardzo średnim stanie i z dużym przebiegiem za 34tys zł plus opłaty... i poszedł w ciągu tygodnia.

skylla1 07-08-09 20:07

Jesli masz fakturę zakupu auta, to już chyba mozna walczyć. Na ile ubezpieczyli ci AC o ile miałeś?

adas232 07-08-09 20:24

skylla1, faktura nic nie daje, ja za swoją foke dałem 21 tyś plus opłaty, a AC mam na 15 tyś [ass] tak wyszło pani z jej magicznej książeczki :roll:

el_bezet 07-08-09 20:44

AC nie miałem... fakturki też nie no bo prywatnie mi i po co...
Nic to... trzeba czekać do poniedziałku na wycene.

Fotki po rozebraniu przodu do wyceny :(

http://img194.imageshack.us/img194/6181/76048434.jpg

http://img194.imageshack.us/img194/2950/36004933.jpg

adas232 07-08-09 20:47

el_bezet, żal patrzeć :cry:

emde 07-08-09 21:11

moją foke II z końca 2005 bałem się że wycenią mi na 25tys przed wypadkiem, a wycenili na prawie 40tys
to zależy od ubezpieczyciela, można się odwoływać w razie czego i dużo wyciągnąć
ale przy szkodzie całkowitej w większości wypadków niestety jest się w plecy :(

MisiekT 07-08-09 21:25

bezet, po tej fotce teraz to nawet nie pprobuj naprawiac - pusc wrak osobie zalatwionej przez Ubezpieczalnie i szukaj nowej foki...

el_bezet 07-08-09 21:37

Cytat:

Napisał MisiekT
bezet, po tej fotce teraz to nawet nie pprobuj naprawiac - pusc wrak osobie zalatwionej przez Ubezpieczalnie i szukaj nowej foki...

A jak to jest dokladniej? Taka osoba to licytuje i później na części sprzedaje?
Może lepiej samemu na części opchnąć fokę?
Ile myślisz można wyciągnąć za wrak od osoby z ubezpieczalni... poza przodem stan idealny :) w środku półskóry takie jak w ST 170, felgi 17 na bridgestonach potenza 215/40.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi