Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Nie działa licznik (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=46575)

wxxp 15-01-11 18:21

Nie działa licznik
 
Witam
Mam Forda Focusa MK1 z 2002r. (po liftingu) 1,8 TDCi, jechałem dzisiaj i podczas jazdy wyłączył mi się cały licznik, tzn. nie działają żadne wskaźniki (prędkościomierz, obrotomierz, wskaźnik temp., wskaźnik poziomu paliwa, licznik km) działają natomiast wskaźniki kierunkowskazów, podświetla się licznik jak włączam światła, abs, poduszka itp.)
Pytanie: Co się stało? Ile może kosztować naprawa i czy z tym można jeździć...
PS. Sprawdziłem bezpieczniki ale są ok.
Proszę o pomoc,
pozdrawiam!

vielki 15-01-11 18:24

genelnie to :

Cytat:

Elementem, który psuje się najczęściej, jest czujnik prędkości umieszczony w skrzyni biegów. Pierwszym objawem awarii jest wyłączenie się prędkościomierza i licznika kilometrów, po kilku minutach wkaźniki zaczynają działać, po czym zwykle przez kilka tygodni urządzenie pracuje normalnie. Później problem pojawia się ponownie, stopniowo coraz częściej. Jeżeli go zbagatelizować, po jakimś czasie pojawią się gorsze objawy – wyłączanie podczas jazdy ESP, a nawet silnika. Na szczęście awaria “rozwija się” zwykle przez kilka miesięcy, jest więc dużo czasu na wymianę czujnika (koszt ok. 200 zł).


ale jak wszystkie nie dzialaja - to jest dziwne
majstrowałes cos przy licznikach ? podswietlenie ? wymiana kolorow licznikow ?

oficjalnie tak jezdzic nie mozesz - bo nie masz pomiaru predkosci = auto niesprawne

radeksim 15-01-11 18:28

Na początek zrób test licznika(wciśnij przycisk od przebiegu okresowego i przekręć kluczyk) 1 test to właśnie test wskazówek, potem wyświetlacza a następnie kontrolek. Gdy wszystko będzie ok to sprawdź tzw. VSS czyli czujnik prędkości. Jest na skrzyni biegów. gdy i to jest ok to teraz sprawdź podłączenie wiązek do Zegarów.Jak nic nie pomoże to napisz:)

wxxp 15-01-11 19:14

Cytat:

Napisał vielki (Post 528278)

ale jak wszystkie nie dzialaja - to jest dziwne
majstrowałes cos przy licznikach ? podswietlenie ? wymiana kolorow licznikow ?

oficjalnie tak jezdzic nie mozesz - bo nie masz pomiaru predkosci = auto niesprawne

Nic nie majstrowałem przy liczniku (nie wiem jak pierwszy właściciel) ale żadnych udziwnień typu inne podświetlanie nie ma, jakiś czas temu (ok. 3 miesiące) wyłączyło mi się podświetlanie licznika kilometrów ale jak się naczytałem ile jest roboty z wymianą żarówki to sobie odpuściłem i nic nie grzebałem.
Z tym jeżdżeniem to bardziej chodziło mi o to czy taka usterka nie spowoduje innych uszkodzeń (wybieram się we wtorek na narty (tym samochodem) i tak się zastanawiać czy może nie odłożyć wyjazdu na inny termin)

Cytat:

Napisał radeksim (Post 528279)
Na początek zrób test licznika(wciśnij przycisk od przebiegu okresowego i przekręć kluczyk) 1 test to właśnie test wskazówek, potem wyświetlacza a następnie kontrolek. Gdy wszystko będzie ok to sprawdź tzw. VSS czyli czujnik prędkości. Jest na skrzyni biegów. gdy i to jest ok to teraz sprawdź podłączenie wiązek do Zegarów.Jak nic nie pomoże to napisz:)

Zrobiłem test licznika tak jak napisałeś (wciśnięty przycisk i przekręcam kluczyk) = zero reakcji.

Aha dodam jeszcze że jeżeli chodzi o temperaturę to nie miałem za bardzo możliwości rozgrzać dzisiaj auta na tyle żeby temp. się podniosła a wskazówka ilości ON po włączeniu zapłonu jest na połowie (samochód jest zatankowany do pełna, przejechałem od tankowania ok 100km) i jak ruszę to po chwili schodzi do 0.

radeksim 15-01-11 22:37

Cytat:

Napisał wxxp (Post 528297)

Zrobiłem test licznika tak jak napisałeś (wciśnięty przycisk i przekręcam kluczyk) = zero reakcji.

to trzeba przejąć że licznik już jest trupem. Ale można go reanimować. W FAQ jest post o zmianie koloru tarczy i jest opis jak to rozebrać. Może sie coś dostało do środka??


a sprawdź jeszcze bezpieczniki, a dokładnie:
34, 50, 59
są w kabinie w luce pod deską rozdzielczą

wxxp 16-01-11 00:36

jutro jadę do kolegi mechanika zobaczy do środka i może powie mi co się dzieje, jak on nie poradzi to trzeba odstawić auto do serwisu :(

misiom1 16-01-11 00:51

Miałem sporo razy taką sytuacje, że zegary padały całkowicie, w ASO je nawet wymieniali ale to nic nie pomogło, rozwiązaniem było zresetowanie kompa czyli odłączenie akumulatora i podłączenie, kiedyś często mi się to zdarzało teraz wymieniłem akumulator - nie wiem w sumie czy to dzięki temu czy nie ale już od pół roku mi nie padły.
Także moja rada - spróbuj odłączyć akumulator na 10sek i podłączyć, jak zadziała to ok jak nie to trudno :)

wxxp 16-01-11 11:00

Cytat:

Napisał misiom1 (Post 528458)
Miałem sporo razy taką sytuacje, że zegary padały całkowicie, w ASO je nawet wymieniali ale to nic nie pomogło, rozwiązaniem było zresetowanie kompa czyli odłączenie akumulatora i podłączenie, kiedyś często mi się to zdarzało teraz wymieniłem akumulator - nie wiem w sumie czy to dzięki temu czy nie ale już od pół roku mi nie padły.
Także moja rada - spróbuj odłączyć akumulator na 10sek i podłączyć, jak zadziała to ok jak nie to trudno :)

Z tym akumulatorem to podobno są cyrki, jak wymieniałem akumulator to zresetował mi się komputer i gość z serwisu powiedział zebym teraz jeździł 8 km po mieście żeby wszystkie ustawienia się "wgrały", nie wiem ile w tym jest prawdy ale jeździłem jak "dresik" po mieści :)

misiom1 16-01-11 11:06

hm ja juz sporo razy resetowałem kompa i zawsze jezdzilem normalnie, zadnej roznicy nie odczulem ;)

wxxp 16-01-11 22:33

Witam
Jeszcze jedna informacja, dzisiaj rano odpalam auto i wszystko działa (tylko licznik km dziennych został skasowany), pojechałem nim do rodziny ok 30km, po 4 godzinach wracałem i już nie działało. Trochę to bez sensu, czy ktoś zna jakieś rozwiązanie oprócz resetu komputera?

F_Driver 17-01-11 22:14

Ktoś wie gdzie jest ten czujnik VSS dokładnie na tej skrzyni?? Dzisiaj już na poważnie się zaczęło

Cytat:

Napisał vielki (Post 528278)
Pierwszym objawem awarii jest wyłączenie się prędkościomierza i licznika kilometrów, po kilku minutach wkaźniki zaczynają działać, po czym zwykle przez kilka tygodni urządzenie pracuje normalnie

Także muszę go zamówić i jak najszybciej wymienić.

marko_wrx 17-01-11 23:03

A może to zimne luty, było o tym sporo na forum. Mam podobne objawy, tyle że narazie nie mamczasu żeby tym sie zająć, w moim przypadku według mnie to właśnie prawdopodobnie zimne luty. Ogólnie foczki są strasznie wrażliwe na wilgoć, auto super ale elektryka lubi broić.

sjenit3 17-01-11 23:21

To jest wina czujnika prędkości vss . Prawdo podobnie bez kanału się nie obędzie

marko_wrx 18-01-11 02:02

Ale co wspólnego ma VSS z poziomem paliwa czy temperaturą?

czawez 09-07-13 02:58

u mnie dodatkowo....
 
... w teście wyświetla błąd d123041.
Kto potrafi to "odkodować"?

Pozdrawia
Czawez

czawez 20-07-13 21:53

Problem licznika rozwiązany!
 
Po dłuższym czasie udało mi się uporać z problemem ze spadającym licznikiem. Najpierw wymieniłem cały licznik. Prrzez 1 dzień było OK. Niestety po 24h problem wrócił.

Dopiero wymiana czujnika w skrzyni biegów ostatecznie załatwiła temat.

michno45 19-07-16 11:47

vss do wymiany
 
no i stalo sie, po przeprowadzeniu wszystkich czynnosci wynikających z powyzszych porad wskazniki dalej nie dzialają więc to juz pewne ze do wymiany czujnik vss ceny różne od 50pln na allegro do 116 w sklepie moto +robota

raphau 20-07-16 10:31

michno45 zanim to wymienisz to sprawdź sobie punkty masowe, może któryś zawilgotniał.
Zrób tak: Odłącz akumulator, wsiądź do auta i w nogach kierowcy po lewej stronie na ściance jest osłona z plastiku przykręcona na dwie duże plastikowe śruby, trzeba to odkręcić i zdjąć. Pod tym znajdziesz 2-3 czarne kable z płaską końcówką przykręcone do ścianki. Trzeba je odkręcić i przeczyścić te płaskie końcówki, szczególnie od strony, którą przylegają do ściany (mogą być zaśniedziałe). U mnie wystarczyło "poskrobać" śrubokrętem i dobrze przykręcić.
Analogicznie zrób u pasażera, tj. ścianka pod schowkiem po prawej stronie.

Roboty na max 15 minut, a warto sprawdzić ;)

kanti1983 14-08-16 12:17

Witam, mam taki problem, że licznik mi nie pokazuje prędkości, cały czas 0, i przebieg dzienny się nie zmienia. Reszta działa, test licznika ok. Czujnik VSS wymieniony, bo wcześniej już wskazówka opadała sporadycznie i wymiana czujnika pomogła. Teraz wskazówka cały czas leży na zero i czasem lekko szarpie autem.

Co robić ?
OBD pokazuje błędy:
U1262
U1041
U1123
P1000
B1318 - za niskie napięcie akumulator, w tescie licznika pokazuje 13,1V za mało ?

arkadiuss81 19-10-16 19:37

Cytat:

Napisał czawez (Post 888736)
... w teście wyświetla błąd d123041.
Kto potrafi to "odkodować"?

Pozdrawia
Czawez

W odpowiedzi jest to czujnik prędkości 200%

---------- Post dodany o 18:37 ---------- Poprzedni post był z 18:29 ----------

Witam Posiadam Foczke 2004 1.4 bena miałem podobny problem z czujnikiem vss wymieniłem 2 razy ,następnie podmieniłem na 2 inne liczniki co nie było przyczyną zatem główną przyczyną jest zębatka koła napędowego znajduje się w skrzyni i po problemie.

damianisko5 21-10-16 09:47

Możesz to rozwinąć ; przyczyną jest zębatka koła napędowego znajduje się w skrzyni i po problemie. Jaka zębatka/jak to naprawić ???

arkadiuss81 24-10-16 22:53

Koło zębate prędkościomierza
 
Koło Zębate napędu prędkościomierza znajduje się w skrzyni biegów wiąże się z wyciągnięciem :( Czujnik VSS jest połączony sygnałem magnetycznym ze skrzynią biegów i kołem zębatym prędkościomierza.Wes auto na podnośnik odpal foke 1-dyneczka i sprawdz czy kręci się zębatka jeśli nie masz do wymiany czas wyciągać skrzynie no chyba że magika znajdziesz i obejdzie sie ......Focus-y na lince mają prostą technologie niż na czujnikach vss ale nic nie jest wieczne ..Jeśli ktoś potrzebuje koło zębate prędkościomierza orginalna nowe!!! posiadam taką dostosowane przy linkach

......Pozdrawiam
.... ford focus mk1 ,

damianisko5 25-10-16 09:29

Dzięki za extra info.

arkadiuss81 27-07-17 21:27

Cytat:

Napisał kanti1983 (Post 1138482)
Witam, mam taki problem, że licznik mi nie pokazuje prędkości, cały czas 0, i przebieg dzienny się nie zmienia. Reszta działa, test licznika ok. Czujnik VSS wymieniony, bo wcześniej już wskazówka opadała sporadycznie i wymiana czujnika pomogła. Teraz wskazówka cały czas leży na zero i czasem lekko szarpie autem.

Co robić ?
OBD pokazuje błędy:
U1262
U1041
U1123
P1000
B1318 - za niskie napięcie akumulator, w tescie licznika pokazuje 13,1V za mało ?


w odpowiedzi pomiar na wyłączonym silniku 12,4 na włączonym 14,3V jest to w normie.

Kepas 06-12-17 10:51

Witam serdecznie co może być przyczyną opadajacych wskazówek w czasie jazdy, zdarza się to sporadycznie ale denerwuje, wskazówka prędkości i obrotów z temp. i paliwem nie zwróciłem uwagi czy opadają😐 1.6 zetec. Pozdrawiam

RafikWJ 06-12-17 12:01

Prawdopodobnie coś z czujnikiem prędkości. Sprawdź czy wtyczka nie jest luźna lub styki nadpalone.

Kepas 06-12-17 12:44

Gdzie ona sie znajduje? Pod zegarami?

RafikWJ 06-12-17 13:13

na skrzyni biegów

Kepas 06-12-17 13:20

Mhm to muszę zobaczyć

wojcimierz 17-12-17 23:18

U mnie też czasem pojawia się ten problem. Tzn wskazówki umarły, wyświetlacz umarł (samo podświetlenie działa), natomiast cała reszta działa, kierunkowskazy itp. komputer również pokazuje dystans do końca baku mimo że wskazówka stanu paliwa nie działa.

Zauważyłem, że problem ten często pojawia się po wizycie na myjni więc podejrzewam styki masowe.

Szczerze mówiąc olałem to bo problem występuje sporadycznie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi