Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK2] Dlaczego nie działają światła do jazdy dziennej? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=76314)

Aleksander1404 26-12-15 16:48

Dlaczego nie działają światła do jazdy dziennej?
 
Jak w temacie - mam problem ze światłami do jazdy dziennej. Kupiłem zestaw firmy m-tech (902 LED HP, okrągłe, z automatem), zamontowałem - zgodnie z instrukcją - i...nic, po włączeniu zapłonu nie działają. Pomyślałem, że uszkodzone (po podpięciu przewodów lamp bezpośrednio pod akumulator też nie działały) więc je oddałem i w innym sklepie kupiłem drugi zestaw tych samych świateł (nie chciało mi się już miejsca montażu przerabiać :) ). Podłączyłem je pod instalację - ale tym razem bez izolowania aby w razie czego nie robić sobie dodatkowej roboty - przekręciłem zapłon i podłączyłem lampy - świeciły. Więc skręciłem dokładnie przewody, zaizolowałem połączenia i ponownie podłączyłem akumulator. Przekręcam zapłon i...kicha - w każdej lampie świeci tylko jedna dioda (każda lampa ma 4 diody) i to tak, że w jednej dioda świeci na jakieś 50% mocy, a w drugiej na jakieś 2% (ledwo ją widać) - dodam, że w czasie montażu nie uszkodziłem żadnego przewodu czy tego automatu. Mało tego - po włączeniu świateł postojowych, światła do jazdy dziennej nie gasną, a co ciekawe jak podłączałem pod przewody od świateł dziennych żarówkę od świateł postojowych o mocy 5W (moc lampy światła dziennego to 4W) to świeciła ładnie i gasła po włączeniu świateł postojowych. Do przewodów dochodzi właściwe napięcie - 12V. Jak podpiąłem ten drugi zestaw znów bezpośrednio do akumulatora to też tak świeci, czyli jedna dioda na 50% druga na jakieś 2%, reszta nic.

W instrukcji napisali, że + podłączyć pod alternator, stacyjkę lub każdy inny przewód, w którym pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon (II) . Wybrałem to trzecie rozwiązanie - znalazłem w skrzynce bezpieczników pod maską odpowiedni przewód (jak zdejmujecie pokrywę, to pierwszy przewód od brzegu z tej wtyki z przewodami wpinanej w skrzynkę), w którym pojawiało się napięcie po przekręceniu kluczyka, natomiast biały przewód podpiąłem pod + od świateł postojowych. Dodam, że na automacie od świateł dziennych napisali "CANBUS".

Nie wiem czy ta firma robi po prostu taki badziew i tu jest problem czy focus po prostu nie jest kompatybilny z LED`ami. Podłączenie przewodów było zgodne z instrukcją. Problemów z instalacją fabryczną to auto też nie ma.

Jak myślicie czym to może być spowodowane????

weuek 26-12-15 23:32

Cytat:

Napisał Aleksander1404 (Post 1102564)
czy focus po prostu nie jest kompatybilny z LED`ami.

To możesz spokojnie wykluczyć (niepotrzebny apostrof takoż).

Zdon 27-12-15 05:41

Kolego, a kabel masowy dobrze podłączyłeś?

I sprawdz, czy masz napięcie we wtyczkach lamp LED po podłączeniu samych lamp

Aleksander1404 28-12-15 08:39

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102604)
Kolego, a kabel masowy dobrze podłączyłeś?

I sprawdz, czy masz napięcie we wtyczkach lamp LED po podłączeniu samych lamp

Kabel masowy podłączyłem pod ujemną klemę akumulatora (zgodnie z instrukcją) więc masa na pewno jest "dobra". Napięcie na przewodach od lamp dziennych wynosiło 12V (14V po uruchomieniu silnika). Na automacie od świateł do jazdy dziennej napisali, że obsługuje napięcia od 9V do 32V.


Zastanawia mnie też fakt, czemu diody (te które jako tako świecą) nie gasną po włączeniu świateł pozycyjnych, pomimo tego, że automat podłączyłem pod światła pozycyjne. Jak podłączałem żarówkę od świateł pozycyjnych pod przewody świateł dziennych to gasła ona po ustawieniu przełącznika w pozycję pozycyjnych więc automat chyba działa, ale pomimo tego LED`y nie reagują...

Zdon 28-12-15 09:21

Sprawdz, jakie masz napięcie po podłączeniu wszystkiego (wpięciu wtyczek led do instalacji led) - musisz sprawdzić we wtyczkach, tak jak pisałem po podpięciu i załączeniu zasilania. Według mnie będziesz miał mniej niż 12 V.

Jeszcze 1 pytanie - czy wtyczki masz 2 czy 3 przewodowe?

Spróbuj jeszcze podłączyć po 1 lampie i uruchomić.

Ja miałem takie lampy 3 przewodowe przez 3 lata i żadnych problemów.

Aleksander1404 28-12-15 09:42

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102699)
Sprawdz, jakie masz napięcie po podłączeniu wszystkiego (wpięciu wtyczek led do instalacji led) - musisz sprawdzić we wtyczkach, tak jak pisałem po podpięciu i załączeniu zasilania. Według mnie będziesz miał mniej niż 12 V.

Jeszcze 1 pytanie - czy wtyczki masz 2 czy 3 przewodowe?

Spróbuj jeszcze podłączyć po 1 lampie i uruchomić.

Ja miałem takie lampy 3 przewodowe przez 3 lata i żadnych problemów.

Tak jak pisałem po podpięciu przewodów do instalacji na wtyczce od LED`ów napięcie było ok 12V - tyle ile wydołał akumulator (na początku było ok. 12,5V, a później z racji włączania świateł mijania i innych, bez uruchamiania silnika, było nawet i 11,8V), ale po uruchomieniu silnika napięcie na wtyczce od LED`ów wynosiło 14V lecz żadnej poprawy działania LED nie było.

Co do przewodów to są 2 (czerwony i czarny), uruchamiałem lampy też pojedynczo i było to samo...

Zdon 28-12-15 10:01

Ok, ale ja pytam po podłączeniu lamp LED - wtedy sprawdź napięcie. Dla mnie wygląda, jakby automat był uszkodzony.

Próbowałeś podłączyć same lampy bezpośrednio po 12V?

Aleksander1404 28-12-15 10:30

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102705)
Ok, ale ja pytam po podłączeniu lamp LED - wtedy sprawdź napięcie. Dla mnie wygląda, jakby automat był uszkodzony.

Próbowałeś podłączyć same lampy bezpośrednio po 12V?

hmm... jak sprawdzić napięcie po podłączeniu lamp?? Musiałbym zeskrobać część izolacji, a obawiam się, że wtedy nie będę mógł ich zwrócić... Jak były podłączone lampy pod instalację auta i jak sprawdzałem napięcie na przewodach idących z automatu do instalacji auta (czerwony podpięty do przewodu +12V w skrzynce bezpieczników i czarny podłączony do ujemnej klemy akumulatora) to było 12V, a po uruchomieniu silnika było 14V.

Podpinałem też same lampy (bez automatu) pod akumulator i to samo... Dlatego mnie zastanawiało czy focus ma jakiś problem z LED z racji tej szyny CAN, bo to już drugi komplet i nadal nic, a jak pisałem zwykła żarówka podpięta pod przewody LED działa bez zarzutu...

Zdon 28-12-15 10:52

Patrząc od strony przewodów masz na tyle miejsca, żeby włożyć wtyczkę (od miernika) między kabel a wtyczkę do lamp. Spróbuj. Ale ciekawa sprawa, że bezpośrednio z aku działało.

Ruszałeś wtyczkami po podłaczeniu?

weuek 28-12-15 10:53

Cytat:

Napisał Aleksander1404 (Post 1102706)
Dlatego mnie zastanawiało czy focus ma jakiś problem z LED z racji tej szyny CAN

Już pisałem, że to na 100% nie to - mam u siebie podobne lampy podpięte pod +12V po zapłonie w skrzynce bezpieczników i działają od roku znakomicie.

W innych instrukcjach do takich lamp jest napisane, żeby nie podłączać ich bezpośrednio pod akumulator bez automatów. Może właśnie tak dochodzi u ciebie do uszkodzenia lamp.

Aleksander1404 28-12-15 11:20

Cytat:

Napisał weuek (Post 1102708)
Już pisałem, że to na 100% nie to - mam u siebie podobne lampy podpięte pod +12V po zapłonie w skrzynce bezpieczników i działają od roku znakomicie.

W innych instrukcjach do takich lamp jest napisane, żeby nie podłączać ich bezpośrednio pod akumulator bez automatów. Może właśnie tak dochodzi u ciebie do uszkodzenia lamp.

Dlatego napisałem, że "wydawało" mi się :p

W tej instrukcji nie było napisane aby tak nie podłączać :) ale czytałem o tym w sieci przy instrukcji np. świateł NSSC aby tak nie podłączać. Choć takie "sprawdzenie" robiłem dopiero po tym jak nie działały przy prawidłowym podłączeniu (z automatem) więc to nic nie zmieniło...

---------- Post dodany o 11:17 ---------- Poprzedni post był z 11:06 ----------


Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102707)
Patrząc od strony przewodów masz na tyle miejsca, żeby włożyć wtyczkę (od miernika) między kabel a wtyczkę do lamp. Spróbuj. Ale ciekawa sprawa, że bezpośrednio z aku działało.

Ruszałeś wtyczkami po podłaczeniu?

Ok spróbuję :) Wtyczkami i przewodami też ruszałem, zarówno przy automacie jak i przy samych lampach... zero reakcji.

A może jednak to błąd z podłączeniem czerwonego przewodu od LED do instalacji w skrzynce bezpieczników?? Może faktycznie trzeba dać go pod alternator lub stacyjkę?? Choć, tak jak pisałem, w instrukcji napisali aby podłączyć czerwony przewód pod alternator, stacyjkę lub "pod każdy przewód gdzie pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka". Wybrałem to trzecie rozwiązanie bo w pozostałych dwóch trzeba by było dorabiać przewód +12 bo ten w zestawie jest za krótki...

Zdon 28-12-15 11:26

Nie ma znaczenia gdzie podłączysz, jeśli masz 12 V. W stacyjkę chodzi o zanik napięcia po wyłączeniu auta.

Wg mnie nie ma znaczenia podłączenie samych lamp bez czy z automatem bezpośrednio pod 12 V, no chyba że lampy działają na mniejsze napięcie. W tym przypadku nie ma to znaczenia.

slawek11 28-12-15 12:10

Nie sadze ze trafiles na 2 komplet uszkodzony. Ja w poprzednim focusie MK1 mialem zamontowane do dzisiaj sa firmy NTSS czyli jakies 6 lat, w obecnym smiga juz 1,5 roku ten sam zestaw i nie ma problemu. Podlaczone mam pod zolty przewod mam podlaczony pod swiatla mijania, czerwony pod bezpiecznik w skrzynce pod maska mase mam wzieta z przewodu masowego kolo akumulatora.
Chociaz ostatnio montowalem w Pugu307 i tam byl problem z masa, nie chcialy sie lampy odpalic bardzo slabo swiecily nawet podlaczajac minus pod akumulator.

Aleksander1404 28-12-15 12:34

Cytat:

Napisał slawek11 (Post 1102718)
Chociaz ostatnio montowalem w Pugu307 i tam byl problem z masa, nie chcialy sie lampy odpalic bardzo slabo swiecily nawet podlaczajac minus pod akumulator.

I wyjaśniło się z czym był problem - z akumulatorem czy z lampami??

---------- Post dodany o 12:34 ---------- Poprzedni post był z 12:28 ----------

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102714)
Nie ma znaczenia gdzie podłączysz, jeśli masz 12 V. W stacyjkę chodzi o zanik napięcia po wyłączeniu auta.

Wiem, że chodzi o zanik napięcia bez kluczyka, aby nie świeciły się cały czas :) Pisałem w tym sensie, że wpiąłem się w jeden przewód z całej wiązki przewodów, ale nie wiem od czego akurat ten konkretny jest, wiem tylko, że pojawia się w nim napięcie po przekręceniu kluczyka. Już rozważam wszelkie możliwe sytuacje :) bo raczej mało prawdopodobne aby obydwa komplety lamp były uszkodzone...

slawek11 28-12-15 12:47

Problemem byla masa na calym samochodzie bo podlaczajac lampy z automatem pod akumulator swiecily normalnie. Wyczyscilem wszystkie polaczenia massowe w komorze silnika i lampy odpalily i swieca juz 3 miesiac bo autko widze codziennie.
W tym wypadku pomoglo, czy w twoim jest tak samo ciezko stwierdzic, ale jak zamontowalem kompletow kilkanascie juz nie bylo nigdy z nimi problemow.
Sprawdz napiecie jakie masz na akumulatorze po wlaczeniu silnika a jakie masz na wyjsciu z alternatora. U mnie na akumulatorze jest 14,53V z wlaczonymi swiatlami mijania a i akumulator jesazcze jezdzi oryginalny.

Aleksander1404 28-12-15 13:15

No to u mnie raczej słaba masa odpada, latem - przy okazji wymiany akumulatora - wywaliłem sporo plastików spod maski i przeczyściłem wszystkie styki masowe jakie znalazłem, skręciłem mocno i zabezpieczyłem wazeliną techniczną. Z resztą to wersja Ghia z bogatym (jak na tamte czasy) wyposażeniem i jak na razie zero problemów z fabryczną "elektryką", wszystko działa bez zarzutu.

Aleksander1404 29-12-15 08:06

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1102707)
Patrząc od strony przewodów masz na tyle miejsca, żeby włożyć wtyczkę (od miernika) między kabel a wtyczkę do lamp. Spróbuj. Ale ciekawa sprawa, że bezpośrednio z aku działało.

Ok więc jeśli chodzi o napięcie to przy podłączonych światłach dziennych napięcie jest. Sprawdziłem to na dwóch autach i jest to samo. Np. napięcie na akumulatorze 12,30V, na wtyczce od świateł dziennych (bez podłączonych lamp) 12,15V, a po podłączeniu lamp napięcie na wtyczce 12,07V. Czyli spadki są ale wciąż ma ponad 12V.

Aha i sprostowanie - pisałem, że po podłączeniu bezpośrednio do akumulatora działało tak samo czyli świeciła tylko jedna dioda, tak jak podłączając lampy do instalacji.

Zdon 29-12-15 08:55

To dla mnie uszkodzone lampy, automat jest ok. Podjedź do sprzedawcy i podłącz u niego.

Czy te poprzednie lampy działały tak samo, czy w ogóle nie działały po podłączeniu?

Ja w innym aucie miałem przepalone ledy (płaskie lampy) po 1 roku eksploatacji. Dopiero wymiana pomogła. Dziwna sprawa natomiast z tymi co Ty masz.

Aleksander1404 29-12-15 11:39

Mam już 3 komplet tych lamp w garażu (dziś dostałem) ale boję się je podłączać zanim nie wyjaśni się ta sprawa :)

Pierwsze działały tak, że po włączeniu zapłonu zaświeciły na chwilę (po jednej diodzie w każdej lampie) i po chwili zgasły, już nie odżyły. Natomiast te drugie jak podłączyłem przewody z automatu od świateł dziennych pod instalację (- pod ujemna klemę akumulatora i +12V w skrzynkę bezpieczników pod maską auta) działały, tzn. świeciły wszystkie diody, lecz po ich zamontowaniu w zderzaku i podłączeniu przewodu "wyłączającego" pod światła pozycyjne, działają tak, że wciąż świeci się tylko po jednej diodzie w każdej lampie i nie na 100% mocy. Tak jakby coś je paliło, ale zwykła żarówka podłączona pod przewody świateł dziennych działa bez zarzutu i gaśnie po włączeniu świateł pozycyjnych, a te LED nie gasną...
Dodam, że nic nie uszkodziłem przy montażu samych lamp.

Mam pytanie za 10 pkt :) z wiązki przewodów idących do reflektora świateł głównych auta, odchodzą 2 przewody zakończone wtyką (nieużywane) - czy to może być "przygotowana" instalacja do świateł dziennych?? Auto ma światła przeciwmgłowe więc na pewno to nie jest od tych świateł. Jak sprawdzałem napięcie na tej wtyczce to nie było tam napięcia w ogóle (w spoczynku czy po przekręceniu kluczyka). Podejrzewam, że wyjęty jest bezpiecznik i to dlatego (wrócę do domu to sprawdzę). Znalazłem w sieci schemat bezpieczników do FF mk2 i wynika z niej, że bezpiecznik nr 71 opisano jako "światła dzienne". Może więc tu można by podpiąć LEDy...

Mam jeszcze jedno pytanie - czy podpięcie przewodu wyłączającego LEDy (po włączeniu pozycyjnych) nie pod +12 tylko pod masę (to mało prawdopodobne ale rozważam wszystkie możliwości :) ) mogłoby spowodować takie problemy??

Zdon 29-12-15 11:45

Podłącz je z automatem pod akumulator (przypuszczam, że w samej instalacji lamp LED jest bezpiecznik).

Po 1 diodzie w każdej lampie też nie jest właściwie. Czyli nie działały od początku.

Jest możliwość, że miejsce, do którego podłączasz dostaje "pik" napięciowy i dlatego je pali. Spróbuj znaleźć inne miejsce.

Dostałeś nowe lampy, czy cały komplet, łącznie z automatem?

Aleksander1404 30-12-15 08:33

Cały komplet czyli razem z automatem.

Teraz podłączę LEDy pod te światła dzienne. Sprawdziłem wczoraj i faktycznie w skrzynce bezpieczników (w aucie) wyjęte są bezpieczniki z tych "dziennych" - nr 45 i nr 71, dlatego nie było napięcia na tej wtyce jak szukałem "odpowiedniego" miejsca.

Zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy - bezpiecznik nr 45 opisany jest w schemacie jako "światła dzienne (światła parkowania)", a bezpiecznik nr 71 opisany jest jako "światła dzienne" - jak sądzicie - chyba 71 będzie odpowiedniejszy co?? :) a druga rzecz w zestawie świateł dziennych jest bezpiecznik 5A, natomiast bezpiecznik nr 45 i nr 71 mają w schemacie przypisaną wartość 10A - taki bezpiecznik dać czy jednak 5A??

weuek 30-12-15 09:23

U siebie podłączyłem w wolne miejsce opisane jako "automatyczna skrzynia biegów" (numeru nie pamiętam). Żadne inne miejsce się nie nadawało do tego celu, a przepróbowałem wszystkie wolne. Dzienne wyłączają się kilka sekund po zatrzymaniu silnika.

Zdon 30-12-15 15:31

5A. Zawsze dajesz ten niższy.

Ja bym zrobił 2 zabezpieczenia, skoro w zestawie masz 5A, a w skrzynce 10 A, zostaw oba.

Aleksander1404 31-12-15 09:03

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1103064)
5A. Zawsze dajesz ten niższy.

Ja bym zrobił 2 zabezpieczenia, skoro w zestawie masz 5A, a w skrzynce 10 A, zostaw oba.

No to w końcu 5A czy 10A?? :) Bo słyszałem też info, że daje się "niższy" bezpiecznik bliżej odbiornika, a dalej większy...

Przy okazji "akcji" z dziennymi dowiedziałem się, że mam światła parkowania :) Ciekawe, że w skrzynce bezpieczników przy pozycji "Światła dzienne (światła parkowania)" nie było bezpiecznika, ale jak przekręciłem przełącznik świateł w pozycję "P" to działały światła parkowania :) Swoją drogą fajna sprawa - do tej pory zatrzymując się przy drodze w nieoświetlonym miejscu zapalałem pozycyjne, a wtedy wiadomo - podświetla się też tablica i konsola środkowa, a przy światłach parkowania świecą się tylko pozycyjne przednie i tylne...

Zdon 31-12-15 10:12

No każdy focus to ma :P

Sprawdz, czy masz comming home - po wyłączeniu zapłonu dźwignię świateł długich do siebie.

Co do bezpiecznika - tak się robi. Im bliżej dajesz mniejszy. (selektywność zabezpieczeń).

Aleksander1404 31-12-15 10:52

Wiem, że każdy focus to ma :p ale mam auto od ponad roku lecz jakoś wcześniej nie zwróciłem na to uwagi :)

Swoją drogą ciekawe czy - skoro auto ma wyprowadzoną i przygotowaną do podłączenia wiązkę przewodów do jazdy dziennej - nie ma już funkcji w kompie aby odcinać napięcie w tej wiązce po włączeniu świateł pozycyjnych lub mijania, ale to się okaże jak włożę bezpiecznik i pomierzę napięcia w tej wiązce :)

Zdon 31-12-15 15:01

Ale dzienne w domyśle to mijania na 70 %. Musisz włożyć przekaźnik i bezpieczniki, poczytaj o tym na forum, kiedyś coś widziałem na ten temat.

weuek 31-12-15 23:34

Cytat:

Napisał Zdon (Post 1103161)
No każdy focus to ma :P

Sprawdz, czy masz comming home.

A może "cumming"? Byłoby ciekawiej...

Aleksander1404 02-01-16 18:22

No niestety ani bezpiecznik 45 ani 71 nic nie dały jeśli chodzi o pojawienie się napięcia na tych wtykach nieużywanych - przy włożeniu bezpiecznika nr 45 ("światła dzienne (światła parkowania)") nie działo się zupełnie nic, być może potrzebny jest jeszcze jakiś przekaźnik, a po włożeniu bezpiecznika 71 - przekręcenie kluczyka w pozycję zapłon powodowało włączenie się świateł postojowych (wraz z oświetleniem tablicy rejestracyjnej i konsoli środkowej) bez użycia przełącznika świateł. Także nie włączało to świateł mijania na 70%.

Swoją drogą ciekawe od czego są te dwie wtyki (nieużywane) bo nie ma w nich w ogóle napięcia - na koniec wrzuciłem wszystkie bezpieczniki w te brakujące miejsca - zarówno w kabinie jak i pod maską) ale napięcie na tych wtykach nie pojawiło się wcale, może potrzebne jeszcze przekaźniki do tego, ale to może kiedyś sprawdzę...

Słuchajcie mam pytanie - bo nie chce mi się przeciągać przewodu ze środka auta pod maskę, tym bardziej przy - 10 st. C w garażu :) - pod co mogę bez ryzyka podłączyć przewód +12V od świateł dziennych?? Próbowałem pod przewody w skrzynce bezpieczników (pod maską) ale jak wiecie dwa komplety świateł padły... Czy można bez ryzyka podpiąć je np. pod przewód prądowy cewki zapłonowej (wtedy światła zapalały by się w momencie uruchomienia silnika, bo wtedy pojawia się napięcie na cewkach) lub pod przewód prądowy jednego z elektrozaworów sterujących podciśnieniem?? Do tych dwóch odbiorników nie musiałbym nawet dorabiać przewodu bo długość tego +12V z automatu od dziennych "wystarcza"...

Mam jeszcze jedno pytanie - bo dokonałem znów pomiaru napięcia na tym przewodzie ze skrzynki bezpieczników (pod maską) pod który podłączałem przewód +12V z automatu świateł dziennych i pomiary wyszły...dziwne. Tzn. może są prawidłowe i tylko mi się wydają dziwne, bo tak powinno być :)
W czym rzecz - pomiary przy wyłączonym zapłonie: jedna końcówka miernika na tym przewodzie, druga na ujemnej klemie akumulatora - wynik - brak napięcia, teraz druga końcówka na dodatniej klemie akumulatora - wynik - napięcie 12V (czyli wyszłoby na to, że ten przewód ze skrzynki bezpieczników to masa, a nie prądowy), z kolei jak włączę zapłon to wyniki są odwrotne, czyli napięcie pojawia się gdy jedna końcówka miernika jest na przewodzie w skrzynce bezpieczników, a druga na "masie" akumulatora, bo gdy na dodatniej klemie akumulatora to napięcia brak...

Zdon 02-01-16 18:34



Próbowałeś jak na tym filmiku?

Rozumiem, że masz zamiar włożyć LEDy zamiast halogenów - ja się wpiąłem we wtyczkę od halogenów po zmostkowaniu przewodu + od halogenów przy włączniku świateł z +12V. Jednak według mnie podłączenie w skrzynce bezpieczników nie powinno stanowić problemu.

Próbowałeś podłączyc te nowe światła bezpośrednio pod akumulator przez automat? Działają?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi