Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [FF I] Nie trzyma kierunku (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=18309)

MaaD 20-08-07 16:30

[FF I] Nie trzyma kierunku
 
Witam,

Kupilem niedawno foczke (2000 r - Kombik TDDI) - i mam takie pytanko odnośnie układu kierwoniczego - bo coś mi tu chyba szwankuje - a mianowicie co jest odpowiedzialne ze utrzymywanie stalego kierunku jazdy samochodu i powracanie skręconych kół do pozycji wyjsciowej czyli "na wprost"? U mnie chyba to coś szwankuje ponieważ podczas jazdy niby samochód trzyma kierunek ale caly czas wymaga drobnego prawie niezuważalnego kontrowania kierownicą - to w jedna to w drugą stronę, natomiast przy lekkim skrecaniu kierownica nie powraca lub powraca bardzo slabo (tak ze trzeba jej pomoc zeby sie wyprostowała). Czy szanowni forumowicze mogą mnie oświecic co moze byc przyczyna takiej przypadłości? Dodam tylko że szukałem juz w archiwach forum i niestety z takim czymś się nie spotkałem.

pozdrawiam

MaaD

unitral 20-08-07 22:31

Jedź najpierw ustawić znieżność! U mnie po ustawieniu wszystkie dziwne objawy dotyczące szarpania na koleinach, bicia i ściągania ustąpiły jak ręką odjął :)
Auto miało dzwona?

Powodzenia

cieply 20-08-07 22:49

najpierw sprawdz felgi, moga byc lekko sprzywione, mozesz zrobic na oko, podnosisz foke, dajesz na luz i krecisz kolami (raczej to wina przodu) jezeli jest dosc pokrzywiona wylapiesz to po ruchu kola.

jak felgi beda ok, to najpierw bym sprawdzil wywazenie kol, a na koncu zbierznosc

korona-pl 20-08-07 22:53

Zbieżność to podstawa. Warto też sprawdzić ogólny stan zawieszenia.

cieply 20-08-07 22:55

no wiadomo ze PODSTAWA, ale najpierw kola, przy krzywych felgach bardzoooo ciezko ustawic zbierznosc :P :P :P

MaaD 21-08-07 06:09

auto nie mialo dzwona ..tak przynajmniej twierdzil znajomy blacharz ktory je kupowal przed kupnem ... ustawie oczywiscie zbierznosc i zobaczymy co z tego wyjdzie ..a felgi to rzeczywiscie alusy - takie chyba latwiej skrzywic jakos tak "przypadkowo" - czy sie myle?

dzieki za pomoc

pozdrawiam

MaaD

trzyk 21-08-07 13:03

Miałem podobny problem (też używane kombi FF1) tyle, że u mnie auto ściągało w różne dziwne strony i nie chciało prostować kierownicy (albo kierownica bardzo się chciała prostować - trzeba było mocno ją trzymać w zakręcie). Po ustawieniu pełnej geometrii problem nie ustąpił. Okazało się że wina leżała w przednich oponach które wyglądały dobrze (według gumiarza - nawet wziął je ode mnie w rozliczeniu za robocizne). Po wymianie przednich opon problem zniknął.
pozdrawiam

Bushvalk 21-08-07 14:53

może też być zwykłe wyważenie kół-możliwe, że jakiś ciężarek odpadł, dlatego tak się dzieje.

Arturek 21-08-07 16:53

Witam
1. Zacznij od sprawdzenia ciśnienia w kołach - czy jest właściwe. Gdy w jednym jest niższe to ściąga.
2. Jak szerokie opony i czy nie jeździsz po bardzo skoleinowanych drogach. Jeśli masz szerokie opony i koleiny to bedzie ściagać.
3. Mnie koła po skręcie nie powracały automatycznie do jazdy na wprost gdy miałem nieustawioną geometrię. Sprawdź zbieżność i pochylenie kół. Jak pamietam w Focusie ustawia się też geometrię tyłu.
4. Jak pisali przedmówcy możesz sprawdzić wyważenie.
5. Jeśli powyższe punkty nie rozwiążą problemu to pozostaje sprawdzenie punktów bazowych podwozia na specjalnym stanowisku (płycie).
pozdrawiam
Arturek

pablo 21-08-07 18:04

sprawdziłbym także luzy na maglownicy (przekładnia kierownicza) - objawy są podobne...

MaaD 21-08-07 23:02

Cytat:

Napisał pablo
sprawdziłbym także luzy na maglownicy (przekładnia kierownicza) - objawy są podobne...

a jak to sprawdzic ewentualnie jak to wyeliminowac i ile to kosztuje i czemu az tyle ???

...bo cos mi sie wydaje ze to wlasnie TO a nie zbieznosc ani geometria ..ani tymbardziej cisnienie w oponach bo to to pierwsza rzecz ktora wyeliminowalem

[ Dodano: Pon 27 Sie, 2007 15:10 ]
to jak ..pytanie nie na miejscu ..czy nikt nie wie ?

maaccc 18-10-07 18:54

ha!
mialem problemy z trzymaniem kierunku a mianowicie wyraznie foka zjezdzala w prawo i przy wiekszych predkosciach drgania na kierownicy.
-zbieznosc - ok
-amorki - ok
-przeguby -ok
-hamulce - ok
-wszystkie elementy zawieszenia i ukl. kier. - ok

po zmianie felg i opon na nowe wszystko zniknelo!
najpierw sprawdzcie kola!

NeroN 18-10-07 19:40

Regeneracja maglownicy kompletna, koło 500zł ( poszukaj na forum były adresy Łódź i jeszcze gdzieś północ)

Są też do kupienia zestawy napracze:
Do wersji przed liftem:

http://allegro.pl/item254173161_prze...ocus_2002.html

I po lifcie:

http://allegro.pl/item254605581_prze...cus_2002_.html


Ja skorzytałem z zestawu naprawczego i znajomego mechanika który to wymienił za 100 peelenów. Nie narzekam [chytry]

[ Dodano: Czw 18 Paź, 2007 19:45 ]
Jak mimo wszystko będziesz robił coś ze zbieżnością, to rób odrazu geometrie
(wyjdzie Ci też wtedy "osiowośc auta" etc. )
W aucie które zostawia 4-ry ślady spokojnie da ustawić zbieżność i będzie jechało prosto. [chytry]

Przy geometrii wyjdzie Ci wszystko co może być z zawieszeniem ( aha jak coś będą ustawiali to po ustawieniu niech przetoczą auto (przepchną/przejadą kilka metrów żeby naprężenia na zawieszeniu - tulejach etc się "skasowały) i jeszcze raz sprawdzą. :mrgreen:

[ Dodano: Czw 18 Paź, 2007 19:47 ]
Cytat:

Napisał maaccc
najpierw sprawdzcie kola!

I umyjcie od wewnętrzej strony felgi [chytry]

SUCOF33 06-11-07 16:05

Ile kosztuje ustawienie zbieżności + geometrię np w aso a ile w innym prywatnym zakładzie tak mniej więcej

Arturek 06-11-07 17:27

Cytat:

Napisał SUCOF33
Ile kosztuje ustawienie zbieżności + geometrię np w aso a ile w innym prywatnym zakładzie tak mniej więcej

- u "pana Zdzisia" zbieżność to około 50zł (przód)
- w ASO, jakieś 3 lata temu zapłaciłem coś koło 100zł
pozdrawiam
Arturek

szeryf_bojano 06-11-07 20:37

w TOSie w gdyni impreza z laserami i przytrzymaniem kierawy (zeby byla prosto, kiedy kola sa prosto - pierwszy raz zauwazylem to wlasnie tam) to 60 pln z paragonem i milym panem +100% satysfakcji (cena z "przed wakacji" inna fura - peugeotem 309)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi