View Single Post
stare 22-10-11, 22:22   #7
matijen
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: kutno
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał goju Zobacz post
Podłącze się pod temat bo borykam się z podobnym problemem.

Po ok. pół roku użytkowania Fokusika, zdecydowałem się na wymianie przednich tarcz i klocków, ze względu na bicie kierownicy przy hamowaniu. Mechanior sprawdził tarcze i okazało się, że prawa rzeczywiście jest krzywa- jak stwierdził strasznie dziwnie, gdyż nie centrycznie. Kupiłem nowe tarcze ATE i klocki Breck (miękkie). Mechanior wymienił , sprawdził i okazało się, że znów krzywo chodzą. Diagnoza - krzywa piasta (sprawdzane jakimś czujnikiem). Dodatkowo zakupiłem piastę i łożysko. I wszytko ładnie hamowało nie trzęsło kierownicą, ale tylko przez pierwsze 100-200km. Potem zaczęły się cyrki z głośnym hamowaniem. Szczególnie gdy hamowałem z małej prędkości to wydobywał się jakiś dziwny dźwięk - jakby coś obcierało taki trochę gumowy odgłos (podobny dźwięk wydawały stare autobusy hamując ). Za jakiś czas słychać było w czasie wolnej jazdy jakby klocek szorował po tarczy. Pojechałem do mechaniora rozebrał poptrzył - przekręcił cylinderek o 90 st - stwierdził wszystko OK. Rzeczywiście przez jakieś 100km było ok. Wróciłem znów do niego, rozebrał zacisk, posprawdzał wyczyścił - stwierdził że cylinderki chodziły delikatnie, syfu nie było, wszystko ok. I znów sytuacja się powtarza. Z tym, że teraz dżwięk jest bardziej intensywny i jakiś taki metaliczny. Mechanior chce mi teraz wymienić zwrotnice - bo może być krzywa . Średnio mi się uśmiecha wydawać 1000PLN nie wiedząc czy to to.
Dodam że na starych tarczach oprócz bicia kierownicy przy hamowaniu nie było innych objawów.

Żeby było ciekawie niedawno pojawiło się znów bicie podczas hamowania

Może ktoś przerabiał coś takowego.

Ja już 3 razy wymieniałem tarcze na nowe i nie wiem czy opłaca się dalej z tym walczyć. Po drodze przetaczanie, polerowanie powierzchni piasty, wymiana łożysk, wyważanie kół, zamiana kół przód-tył,diagnostyka zbieżności, szarpaki (te czynności nie były robione jednorazowo) Mechanik twierdzi, że to materiał tarcz jest wadliwy ale ja myślę, że to nie jest przyczyna. Kiedy tarcze są pokrzywione strasznie bije pedał i kierownica. Kiedy wymienię na nowe to coś obciera dziwnie w prawym kole a kiedy podejmuję próbę hamowania to w momencie kiedy jeszcze dobrze nie wcisnę pedału hamulca słychać takie chrupnięcie - to chrupnięcie zanika kiedy już tarcze się pokrzywią. Kasy na tarcze wydałem tyle, że mam już dość. Mówiłem mechanikowi, że to mogą być piasty ale on twierdzi, że to niemożliwe bo jeśli piasty to czy nowe tarcze czy pokrzywione to i tak powinno ciągle bić. Nagroda dla tego kto zna przyczynę krzywienia się tarcz. Widziałem w innych markach samochodów takie metalowe osłony z blachy za tarczami (myślę, że przed wodą). Winne też mogą być alusy (woda łatwo się dostaje od zewnętrznej strony).

Ostatnio wymieniałem tarcze- było dobrze przez jakiś czas (miesiąc). Kolega ostatnio przejechał się moim samochodem i powiedział, że coś bije. Nie mam już sił.
matijen jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem