View Single Post
stare 10-11-09, 20:45   #4
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie

niestety nie posiadam lusterka elektrycznego, więc nawet nie znam jego budowy, więc napisze co bym zrobił - ale to takie strzały na ślepo. Skoro jednak masz miernik i podstawowe pojęcie o elektryce, to:
1) spróbuj podać silniczkowi prąd osobno, na sztywno - ten punkt widzę spełniłeś, bo piszesz, że silniczki są w porządku - czyli przetestowałeś je.

2) sprawdź przycisk - wymontuj go, weź miernik i sprawdzaj po kolei pochylenia i miernik ustaw na zwarcie - czyli będzie dźwięk jak zewrą się kable. Ustal które piny odpowiadają za regulację wertykalną i odpowiednio ruszając tym jostickiem sprawdzaj czy występuje na nich zwarcie (tzn nie plus z minusem - ale np PIN który dostarcza plus do josticka i PIN którym ten plus ma wychodzić gdy ruszasz manetką).
Przetestuj to też na regulacji horyzontalnej, czyli sprawdź czy mój tok myślenia się zgadza - czy pojawi się zwarcie między zasilaniem a Pinem odpowiadającym za regulacje lustra. Jak tak, to w tedy sprawdź wertykalną. Wykluczam spalony bezpiecznik i kłopoty z zasilaniem joisticka, bo przecież działa regulacja horyzontalna.
Żeby było totalnie jasno - np biorąc przycisk od elektrycznych szyb, to wciskając go, pojawia mi się przejście między jakimś tam pinem a jakimś - jak puszczam to przejścia nie ma. Trzeba sprawdzić czy to przejśćie się pojawia, jeżeli nie to pewnie uszkodzony joistick.
Może być też taka sytuacja, jaka ma miejsce przy elektrycznych szybach: czyli jeżeli mamy 4 Piny: plus, minus, 2 do silniczka szyb, to minus jest na obu kablach do silniczka szyb! dopiero wciśnięcie przycisku, w zależności w którą stronę, powoduje, że blaszka w samym przycisku się podnosi - odrywa od styku z masą, i dociska do styku na przeciw, który jest plusem. W ten sposób mamy minus i plus i silnik działa. W drugą stronę, to podnosi się druga blaszka, a tamta pozostaje w spoczynku - czyli mamy w tedy plus i minus - czyli odwrotną polaryzacje jak przed chwilą, stąd silniczek kręci w drugą stronę. Nigdy nie miałem w ręku elektrycznego lusterka oraz joisticka, nawet nie wiem jaka jest zasada działania, stąd tak się rozpisuje.

3) Wracając do zasilania... joistick napewno jest prawidłowo zasilony, ale - jak masz zlokalizowane PINy od regulacji wertykalną, to sprawdź czy jest przejście od joisticka do lusterka - może kabel się ukręcił, pękł, przetarł np przy drzwiach ? Sprawdź czy jest zwarcie między PINem joisticka a odpowiednim pinem w kostce zasilającej silniczek


Acha - najszybciej zlokalizujesz odpowiedni PIN joisticka (ten odpowiadajacy za regulację wertykalną również przez zwarcie - skoro masz już zlokalizowaną wtyczkę zasilającą silniczek i wiesz który pin odpowiada za reg. wertyk. to metodą "na zwarcie" w mierniku dowiesz się, który to pin przy joisticku.

Powodzenia !
Kacper
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem