Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 04-12-08, 18:36   #1
malyjurek
Turysta
 
Avatar malyjurek
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Nowe Miasto
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 104
Domyślnie Spryskiwacze lamp czy te bedą pasowały?

Witam! znalazłem ciekawą aukcje http://moto.allegro.pl/item496281697...torow_kpl.html
pan sprzedaje pełen komplet tylko podłączyć i git! moje pytanie brzmi czy spryskiwacze bedą pasowały do focus przed liftem? a drugie pytanie jak podłączyć zasilanie tej pompki (czy można pociągnąć zasilanie z tej pompki od spryskiwaczy przedniej szyby? czy jak mam to zrobić?pozdro
malyjurek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-08, 18:49   #2
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

jednoznacznie nie da się odpowiedziec na to pytanie

Ja kupiłem taki sam zestaw tyle że każdą rzecz osobno i wyszło mnie taniej. Wlasnie jestem na etapie montowania tego.

Z jednej strony mogę Ci powiedzieć, że spryski nie bedą pasowały.
Z drugiej strony natomiast, pasują po zrobieniu sobie odpowiedniego stelarza, wywierceniu odpowiednio dziur w zderzaku itd. Dużo rzeźby z tym jest. Ja walczę już czwarty dzień.

To są spryskiwacze od Octavii II, które z pompką od Mercedesa CLK u mnie działają.
2 metry rurki, które ktoś dorzuca to za mało. Minimum to 4,5 metra. Do tego jeszcze trzeba dokupić trójnik - ja kupiłem 16mm aby nie blokował za bardzo przepływu wody.

Zasilanie ciągnie się z kabelków od pompki szyb. Plus do plusa, minus do minusa.
Ta pompka z aukcji powinna idealnie pasować w miejsce w zbiorniczku. Z tyłu zbiorniczka jest miejsce na dodatkową pompkę. Wystarczy wywiercić otwór i włożyć pompkę spryskiwacza lamp z jakąś uszzczelką.
Jeśli nie masz własnego w miare ciepłego garazu to nawet nie zaczynaj.

Od 40strony jest opisany montaż oryginalnych sprysków Helli. Spójrz sobie gdzie są uchwyty na oryginalne spryski. każdy Focus je posiada
http://foka24.de/Focus/Xenon/Ford_Fo..._Doppel_SW.pdf
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-08, 19:33   #3
malyjurek
Turysta
 
Avatar malyjurek
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Nowe Miasto
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 104
Domyślnie

No to ładnie! Widze z pdfa ze spryski nie bedą pasowały napewno poczekam aż założysz swoje i zobacze jaki patent ty na to wymysliłeś ok?zrób kilka fotek jak to robisz bedzie dla potomnych i dla mnie przy okazji! dzwoniłem do tego kolesa z auckji i powiedział mi nie moge bezpośrednio pod pomke od spryskiwaczy szyby podłączyć bo moge instalacje spalić bo ona 60 watowa jest i mówil ze musze jeszcze cos miedzy zamonować (miedzy pomką od szyby a pompką od lamp nie wiem o co mu chodziło ale skoro mówisz ze bedzie działac tan na krótko to ok!) wiec czekam na twoje rezulaty i dzięki za zaintersowanie pozdro
malyjurek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-08, 21:49   #4
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał malyjurek
dzwoniłem do tego kolesa z auckji i powiedział mi nie moge bezpośrednio pod pomke od spryskiwaczy szyby podłączyć bo moge instalacje spalić bo ona 60 watowa
kolega kasprzak jeździ z takimi spryskami już dłuższy czas i nic mu się nie stało do tej pory.

Wczoraj z nim rozmawialem nt. montażu i wywnioskowaliśmy, że na nieoryginalne spryski, każdy musi znaleźć swój własny sposób. Można stworzyć FAQ, w którym będzie napisane co trzeba kupić i gdzie montować ale niestety trudno opisać montaż stelarza. Jest dużo gięcia i kombinowania.
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-08, 10:54   #5
Czarnuch
Turysta
 
Avatar Czarnuch
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Radom
Postów: 319
Domyślnie

Każdy FFI ma pod lampami takie specjalne uchwyty na dysze spryskiwaczy. Te z aukcji wyglądają podobnie do fordowskich, ale mogą mieć inaczej zamontowane uchwyty, być dłuższe, krótsze, ew. byś musiał dorobić dodatkowe mocowanie na dyszy. Pompke zamontujesz, nawet bez zmiany standardowego zbiornika na płyn. Trójnik, przewody i opaski zaciskowe to groszowe sprawy.
Szczerze mówiąc, ja bym nie zaryzykował kupna tego zestawu bez sprawdzenia, czy gabarytami będzie pasował.

Co do podłączenia zasilania, ja mam u siebie osobny włącznik podpięty pod zapalniczkę lub ogrzewanie tylnej szyby (już nie pamiętam). Jest to o tyle korzystniejsze, że spryski nie tryskają za każdym razem z szybami, co pozwala oszczędzić znaczne ilości płynu (uzupełnianie go codziennie byłoby bardzo irytujące, a przy warunkach pogodowych takich jak choćby dziś i oryginalnym podłączeniu do tego to się sprowadza).

Poza tym, warto jeszcze rozważyć opcję zamontowania stałych wystających spryskiwaczy (takich jak w starszych autach). Odpada wtedy konieczność zakupu dysz, wystarczy sama pompka i połączenia.

pzdr
Czarnuch jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-08, 11:09   #6
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Czarnuch
warto jeszcze rozważyć opcję zamontowania stałych wystających spryskiwaczy
Racja, przede wszystkim to warto wlasnie rozpatrzec. Psiknięte pod kolor też nieźle wyglądają, ale oczywiście nie tak jak wyskakujące.
Cytat:
Napisał Panther
jednoznacznie nie da się odpowiedziec na to pytanie
Panther wyczerpał temat moim zdaniem. Ze swojej strony dodam, że nie jest to zabawa łatwa o czym Panther sie przekonał. Jeżeli ktoś nie jest cierpliwy - nie polecam. Napisanie poradnika czy opisu nie jest łatwe, bo po co robić zdjęcie stelaża który sami musimy wykonać i np. jest on jeszcze w trakcie gięcia, dostosowywania, a gdy już go ładnie dogniemy, że wszystko pasuje - żal rozkręcać, rozregulować wykonaną pracę - bo po paru dniach i tak zapewniam - będzie działać na nerwy

Zestaw będzie pasował (gabarytowo - tzn. ze wejdzie pod zderzak, ale bedzie trzeba robic mocowanie metoda "cięcia-gięcia") napewno, bo jest on VW - to samo co mamy z Pantherem, od Octavii...pompka moze byc bylejaka, wazne zeby byla to pompka wysokiego cisnienia (do lamp), a nie zwykła do spryskiwaczy szyb.
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-08, 16:33   #7
Kamil_K
Turysta
 
Avatar Kamil_K
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2004
DW Wrocław
Postów: 113
Domyślnie

Z mojej strony mogę dodać... montuję spryski z Octavi do swojej VB...
i kupiłem z angilka oryginalny przekaźnik do popki sprysków reflektorów... ten przekaźnik włącza spryski tylko na kikla milisekund... po włączeniu zwykłych sprysikwaczy i pod warunkiem, że światła są zapalone... pozwala znacznie zaoszczędzić na płynie do szyb... zwłaszcza zimowym

Warto pokusić się o taki dodatek
koszt używanego przekaźnika ok 20zł z innych aut niż Opel też powinien pasować
Kamil_K jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-01-09, 10:26   #8
mioti79ce
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: gdynia
Postów: 44
Domyślnie

ja bym nie dal do swojej foczki wstawic fordowskich spryskow czy z allegro [ szpetne wystajace pindle] golf 4 nawet ma pompki a jak wiadomo to syf nie samochod. moja foka ma spryski od cctawi rs, bylo to chwilowo podloczone z pompka wysokocisnieniowa pod spryskiwacze szyb, ale zrezygnowalem z tego rozwiozania gdyz plyn mi starczal doslownie na parenascie myc szyby. wiec zrezygnowalem z tego, teraz kombinuje podlaczyc to pod spryskiwanie razem z tylna szyba. bedzie ekonomiczniej. tak to wyglada...

[ Dodano: Pią 30 Sty, 2009 10:35 ]
http://img527.imageshack.us/my.php?i...sc01513rv1.jpg
__________________
mk1
mioti79ce jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-01-09, 19:55   #9
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

mioti79ce, bardzo ładnie Ci to wyszło.
Ja mam te same lecz u mnie dziury na spryski wyszły troszkę krzywo.
Na wiosnę jak zrobi się cieplej będę myślał o poprawkach.

Co do podłączenia :
ja w kabel plusowy z pompki lamp wpiełem przełącznik dzięki któremu mam możliwość ustawienia spryskiwaczy razem z przednią szybą lub wyłaczenia ich całkowicie.
Dzięki temu przy każdym spryskiwaniu szyb, spryskiwacze lamp nie muszą wyskakiwać.
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:00   #10
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał mioti79ce
http://img527.imageshack....dsc01513rv1.jpg
Kultura, ładnie wyszło. Zlewa się jakby było tak w ori. Dobra robota!

Jest pare patentów, ciągle o tym zapominam, bo też muszę założyć jakieś odcięcie.
Chwilowo czas sesji, więc mimo, że często myśli się o kolejnych modach to czasu na realizacje ich nie ma, ale rozważam takie warianty :

zrobienie układu, który po 2s od podania napięcia na pompkę spryskiwaczy szyb poda napięcie na pompkę spryskiwaczy. Ewentualnie, dołożenie przekaźnika, który przekaże napięcie wtedy gdy lampy będą włączone - generalnie niepotrzebne, bo cały rok jeździmy na zapalonych świeczkach, więc nie ma co kombinować
dodanie przełącznika tak jak Panther, bo teraz, w okresie syfu zimowego chyba odepnę spryski, bo mimo, że wyczułem tak w miare jak delikatnie chce prysnąć płynem to i tak mi "wystrzelą" spryski od lamp.
opcja z włącznikiem osobnym do spryskiwania, przycisk, który będziemy montować gdzieś pod ręką.

Osobiście jestem za 1 opcją. Może dzisiaj zapytam ojca, żeby mi 'namalował' układzik...
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:16   #11
Vadero
Turysta
 
Avatar Vadero
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Katowice
Inny
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
lipiec
2007
SPS powiat pszczyński (Pszczyna)
Postów: 396
Domyślnie Re: Spryskiwacze lamp czy te bedą pasowały?

niestety duzo dłubania i kombinowania ze stelażami. proponuję podzwonić po sprzedawcach z allegro, którzy sprzedają ksenony oryginalne do foczek - ja po wielu telefonach w końcu znalazłem - kupiłem komplet oryginalnych sprysków z zaślepkami, przewodami, zbiorniczkiem i pompkami za 450zł.
__________________
Focus mkII '06 1.6
Vadero jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:31   #12
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Jestem innego zdania, Panther i reszta potwierdzi napewno, że dłubania było dużo, trzeba się napocić, przeklina się, ale efekt jest i tak lepszy niż montaż klasycznych nakładanych na zderzak sprysków. Tak naprawdę o gustach się nie dyskutuje, bo to o to się rozchodzi, przecież funkcjonalność jest ta sama
Inna sprawa, że roboty 2 albo 3x więcej
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:37   #13
mioti79ce
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: gdynia
Postów: 44
Domyślnie

juz wiem jak u mnie bedzie to wygladalo , niestety z tym juz nie poradze sobie sam, jak trzymam sprysk na szybe to daje tylko na szybe a jak klikne go 3 razy to wystrzela pompki, dogadalem sie z elektrykiem z sasiedztwa wezmie za to 2 stowki, uwazam ze bedzie ciekawe takie rozwiazanie, poza tym mam jeszcze jeden ciekawy elektroniczny gadzet ktory robi wrazenie, tzn jak uzbrajam alarm mruga ksenon raz jeden raz drugi , przy zamykaniu 2 razy , przy otwieraniu 3 razy , w odstepach co 2 sekundy. wyglada to kosmicznie . wiem ze palniki dostaja w d.p.e, ale bajer sie liczy, pierwsze mrugniecie jest delikatne nastepne juz mocniejsze tak jak przy wlaczaniu ksenonow.
__________________
mk1
mioti79ce jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:46   #14
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał mioti79ce
wiem ze palniki dostaja w d.p.e, ale bajer sie liczy
i palniki i przetwornice bo podobno przy włączaniu przetowrnice najbardziej są podatne na zużycie.

Poza tym miganie xenonem może rozpraszać innych użytkowników drogi. Chociażby jak będziesz zaparkowany równolegle na jakimś podjezdzie/parkingu przy ulicy włączał/wyłączał alarm to takie mruganie może oślepiać i dezorientować kierowcę jadącego z naprzeciwka.
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:51   #15
mioti79ce
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: gdynia
Postów: 44
Domyślnie

apropo montarzu spryskow bylo z tym tydzien rzezbienia kombinowania , przeklenstw, nawet zderzak dostal z kopa bo klej puscil od plastikowego zamocowania , i musialem od nowa rozbierac foke a niemam kanalu wiec sprawia to problem, ale nie zaluje bo nie mam szpetych wystajacych spryskow tylko prawdziwe pompki i to sie liczy , i na przegladach od razu inaczej patrza jeszcze musze wylaczyc te tandeciarskie ringi i podejdzie prawie jak orginal, bo lampy fk sa bardzo dobrze wykonane i spasowane.
__________________
mk1
mioti79ce jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:53   #16
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Cytat:
Napisał mioti79ce
wiem ze palniki dostaja w d.p.e, ale bajer sie liczy
Podejście prawdziwego tunera
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 13:58   #17
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał grzybek
Podejście prawdziwego tunera


Kiedyś widziałem taki moduł do BMW, zapalają się kolejno kierunki, długie, xenon... przy zamykaniu auta
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 14:01   #18
mioti79ce
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: gdynia
Postów: 44
Domyślnie

jest w tym troche racji ze jest to napewno nie legalne i rozprasza , ale oczywiscie mam na to specjalny wylacznik ze albo mruganie ksenonem albo swieca chalogeny przez 10s. , kierunki niestety nie mrugaja przy uzbrajaniu. ale to jest tylko ulamek sekundy jak samochod odstoi 2 godziny i otworze go to palniki nie rozswietla sie az tak zeby oslepic kogos gorzej jak sa rozgrzane. praktycznie pierwszego mrugniecia w dzien nie widac.
__________________
mk1
mioti79ce jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 14:01   #19
Yerzo
Żyrandol
Zlotowicz
Grupa: Warszawa
 
Artur
Zarejestrowany: Aug 2006
Skąd: Sokołów Podlaski
Ford Focus II
HB 3D
listopad
2006
Postów: 8 706
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał kasprzak
Kiedyś widziałem taki moduł do BMW, zapalają się kolejno kierunki, długie, xenon... przy zamykaniu auta
a na końcu gwiazda na dachu i dźwięk lambady :P
__________________

Tiguan R-line - Ateca FR
Yerzo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-01-09, 14:24   #20
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Panther
a na końcu gwiazda na dachu i dźwięk lambady
"hej suczki..."

Panienkom automatycznie sukienki podwiewa
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 08:14   #21
bartek1351
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: RADOM
Postów: 146
Domyślnie

a ja poszukuje spryskiwacza do soczewek helli niestety ktos mi jedna sztuke za^%$^&%$. W ASO chca za takie cos 170zl

Dodkladnie chodzi mi o te lampy co na fotce

__________________
Moje oczko w głowie:

http://polskajazda.pl/Samochody/Ford/Focus/23979
bartek1351 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-04-09, 03:27   #22
Kuras77
Turysta
 
Avatar Kuras77
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
2007
WY Warszawa Wola
Postów: 472
Garaż
Domyślnie

Chłopaki, wszystko pięknie i ładnie ale czy czasem nie zapomnieliście o samopoziomowaniu się waszych cudownych xenonów? Jeśli tak to uskuteczniacie tak zwane "druciarstwo"!! To jest nielegalne i poprzez zakładanie takich lamp xenonowych, i to jeszcze nie daj Boże na żarówkę H7, stanowicie śmiertelne zagrożenie na drodze!!! Bez samopoziomowania będziecie wszystkich oślepiali - nie zauważyliście jeszcze że jak jedziecie w nocy to kierowcy z przeciwka zjeżdżają do rowu?? Pan przykazał - samopoziomowanie i spryskiwacze lamp to bezwzględny wymóg przy tego typu modyfikacjach!! Nie spełniając tych wymogów diagnosta na stacji ma prawo przykuć Was do kaloryfera do czasu przyjazdu Policji!!
Więcej niezbędnych i pouczających informacji oraz nawracającego na jedyną słuszną ścieżkę moralizatorstwa znajdziecie w tym temacie:
http://forum.focusklubpolska.pl/view...r=asc&start=60
__________________
!!! FOCUS II 2.0 Duratec 145KM Platinium !!!
-------->>> CarPC czyli PeCet w Focusie <<<--------
Kuras77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Czy to radio będzie pasowało i grało ? Marek78 Elektryka, audio i alarmy 2 31-07-09 17:55
[FF2] zegary od FF2FL będą pasowały? mayak Elektryka, audio i alarmy 0 31-07-09 10:16
Pilot Joystick - czy będzie pasował. krzysztofko Elektryka, audio i alarmy 2 03-11-08 20:46
Felgi - Opony - Czy będą pasowały szymbura Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 5 18-02-08 17:27
Będzie pasowało od ST-ka mr_swistak Tuning mechaniczny 3 25-11-06 14:43

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u