Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 19-02-14, 19:13   #1
czuker
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
1.6 Zetec 100KM manual
wrzesień
1999
Postów: 62
Garaż
Domyślnie Alternator - wymiana pierścieni ślizgowych

Witam,

Czy przy wymianie pierścienie ślizgowych na wirniku konieczna jest wymiana łożysk? Czy wystarczy wymontować alternator, zdjąć regulator, rozlutować mostek i rozkręcić obudowę żeby uzyskać bezproblemowy dostęp do wspomnianego elementu?

Alternator Magneti Marelli 63321679 - 80A, silnik 1.6 benzyna


A jeśli konieczna jest wymiana łożysk to czy ktoś może podać ich symbole.

Pozdrawiam
__________________
bacia

Ostatnio edytowane przez czuker ; 19-02-14 o 20:01
czuker jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-14, 20:01   #2
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

A po co wymieniać komutator (tak to się fachowo nazywa)?
Oryginalnie tak wygląda:
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/...04341636_n.jpg
Podtoczenie jednego pierścienia jest fabryczne - prawdopodobnie zapobiega zwarciu się szczotek.
Łożyska wymieniasz jak je słychać, lub profilaktycznie. To nie jest obowiązek .
Żeby wymontować łożyska, konieczne jest rozlutowanie mostka. Troche problemowa robota, dlatego ja to zleciłem serwisowi.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-14, 21:06   #3
czuker
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
1.6 Zetec 100KM manual
wrzesień
1999
Postów: 62
Garaż
Domyślnie

Komutator to to chyba nie jest, choć bywa tak nazywany, komutator jest w silnikach
Teoria o tym że podtoczenie jest fabryczne żeby szczotki się nie zwarły nie bardzo do mnie przemawia, a argumenty mam dwa:
- zamienniki nie mają podtoczenia
- gdyby miało to zapobiegać zwarciu to podtoczone byłyby oba ślizgi, bo przy jednym ta szczotka z niepodtoczonego nadal mogła by wyjechać na sąsiedni ślizg i zwierać regulator.

Przeglądałem jak wyglądają zamienne wirniki czy same pierścienie - nigdzie nie widać aby któryś miał rowek

To co jest na zdjęciu - trudno powiedzieć czy to zamysł konstruktorów czy jednak efekt przejechania kilkuset tysięcy kilometrów i zużycie materiału. Wydaje się że pierścień jest fazowany, ale pewności nie mam.

Z rozlutowaniem mostka problemu nie będzie. Łożysk nie chcę ruszać o ile nie będzie to konieczne przy zmianie elementu na którym są pierścienie ślizgowe. Ale wolałbym znać oznaczenia łożysk gdyby w boju wyszło że zmienić trzeba bo inaczej zrobić się tego dobrze nie da.
__________________
bacia
czuker jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-14, 22:41   #4
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał czuker Zobacz post
Komutator to to chyba nie jest
Tak, jest. Termin występuje nie tylko w silnikach .
Cytat:
Napisał czuker Zobacz post
To co jest na zdjęciu - trudno powiedzieć czy to zamysł konstruktorów czy jednak efekt przejechania kilkuset tysięcy kilometrów i zużycie materiału.
Jeżeli podtoczenie nie byłoby firmowe, to obydwa pierścienie byłyby zużyte. Zdjęcie komutatora z mojej byłej foki.
Mechnicy wymienili mi komutator (nie wiem czemu) na zwykły - bez podtoczenia. Przejechałem na nim kilkanaście tysięcy kilometrów. Nic się nie działo. Aczkolwiek nie widzę potrzeby wymiany komutatora.
Cytat:
Napisał czuker Zobacz post
Ale wolałbym znać oznaczenia łożysk gdyby w boju wyszło że zmienić trzeba bo inaczej zrobić się tego dobrze nie da.
Niestety, rachunek już wyrzuciłem (alternator naprawiałem 2 lata temu), na rachunku widniały rozmiary łożysk. Wiem, że od strony szajby (paska) łożysko jest nietypowe. Jak dobrze pamiętam rolkowe.

Ostatnio edytowane przez Aras ; 19-02-14 o 22:44
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-14, 08:18   #5
czuker
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
1.6 Zetec 100KM manual
wrzesień
1999
Postów: 62
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Aras Zobacz post
Tak, jest. Termin występuje nie tylko w silnikach .

Jeżeli podtoczenie nie byłoby firmowe, to obydwa pierścienie byłyby zużyte. Zdjęcie komutatora z mojej byłej foki.
Komutator jak sama nazwa wskazuje służy do komutacji czyli przełączania. A w alternatorze chodzi jedynie o zapewnienie połączenia bez jakiegokolwiek przełączania. ALe specjalnie upierał się nie będę. Ważne abyśmy wiedzieli o czym mówimy, możemy nawet umówić się że nazwiemy to cyngwajs

Jeśli chodzi o zużycie pierścieni to u mnie widać że oba mają juz wyżłobienia. Fakt ten dalszy od wirnika wygląda gorzej co może wskazywać że pracuje w nieco innych warunkach, albo faktycznie jest podtaczany fabrycznie.

No i cięgle pozostaje pytanie: czy przy wymianie pierścieni ślizgowych/komutatora/cyngwajsa istnieje konieczność wymiany łożyska, czy daje się to bez problemy zrobić zachowując stare łożyska z których nie słychać żadnych niepokojących dźwięków.
__________________
bacia
czuker jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-14, 21:08   #6
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał czuker Zobacz post
No i cięgle pozostaje pytanie: czy przy wymianie pierścieni ślizgowych/komutatora/cyngwajsa istnieje konieczność wymiany łożyska, czy daje się to bez problemy zrobić zachowując stare łożyska z których nie słychać żadnych niepokojących dźwięków.
Nie ma takiej konieczności. Wymieniasz, jak łożyska wyją. Ja postanowiłem wymienić je, bo łożysko już hałasowało (ale bez tragedii) no i przy okazji demontażu alternatora je kazałem wymienić.
Cyngwajs można wymienić bez konieczności wymiany łożysk, ba nawet nie trzeba rozlutowywać mostka.
Ta fota, którą wcześniej Ci wkleiłem (link), to takie jest dojście do pierścieni po odkręceniu regulatora wraz ze szczotkami.
Przy okazji sprawdź ile Ci szczotek zostało.

Ostatnio edytowane przez Aras ; 20-02-14 o 21:12
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Wymiana pierścieni tłokowych w 1,6 zetec-se razz Silnik i skrzynia 41 04-09-13 11:58
[MK1] Pierścień ABS wymiana beherit Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 15 02-03-12 19:02
Uszczelka głowicy i wymiana pierścieni kj_dikembe Silnik i skrzynia 10 02-03-09 23:52

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u