Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 25-01-09, 19:28   #1
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie Jak to jest z tym filtrem cząstek stałych

Witam, przymierzam się do zakupu Focusa 2006r. z silnikiem najprawdopodobniej 1.6 TDCI, wyczytałem tu wielokrotnie w tematach typu "1.6 vs 1.8" o tym, że w silnikach 1.6 występują te filtry cząstek stałych.

Rzecz ma się tak, że z informacji przez Was podanych są one dość kosztowne w utrzymaniu, zaś ktoś kiedyś napisał, że są one tak jakby samoobsługowe, że coś tam się w nich przepala i są jak nowe ( +/- ) Więc jak to jest faktycznei w codziennym eksploatowaniu. Dodajmy, że auto do jakiego zakupu się przymierzam ma przebieg plus/minus 100 000km ...

Z góry dzięki za odpowiedzi,
szerokości.
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-09, 19:43   #2
ernestdoc
Turysta
 
Avatar ernestdoc
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: łódź
Ford Focus II
HB 5D
2005
Postów: 178
Domyślnie

teoretycznie filtry takie należy wymieniać co 120 000 km - Wymienić - tylko Duratorq-TDCi spełniający normy Etapu EURO IV, ale to teoria u jednych szybciej u innych wolniej się zużywa - to wygląda tak że kiedy zapali się kontrolka filtra to znaczy że sadza ze spalania disela zapchała filtr i trzeba go przepalić - czyli wyjechać na autoban i jechać z równą prędkością aż zgaśnie kontrolka, ale może nie zgasnąć... wtedy albo wymiana filtra albo regeneracja. A do filtra jest specjalny olej
ernestdoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-09, 19:46   #3
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

A orientujesz się może w cenach zarówno tkaiego filtra, jak i oleju.

BTW. co ten olej do filtra daje?

(Sorry, jeśli pytanie wydaje się być oczywiste, ale w kwestii diesela jestem dętka. )
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-09, 19:59   #4
ernestdoc
Turysta
 
Avatar ernestdoc
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: łódź
Ford Focus II
HB 5D
2005
Postów: 178
Domyślnie

za każdym razem kiedy tankujesz komputer dodaje do baku pewną ilość tego oleju, jeśli się nie mylę , ale wtedy poprawi mnie jakiś Klubowicz , jak pytałem w ASO czyli Ale Sobie Olewają to coś koło 2800 tysia, ale regenerowany pewnie wyjdzie taniej tylko na krócej starczy
ernestdoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-09, 20:13   #5
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

Eee to szczerze mówiąc, przy takich kosztach odechciewa się modelu z tym silnikiem.

A jak ten filtr sięzapcha.. to ni kija nie pojedziemy dalej, czy może pojedziemy ale po prostu obniży się norma emisji spalin.. ?
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-09, 20:16   #6
ernestdoc
Turysta
 
Avatar ernestdoc
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: łódź
Ford Focus II
HB 5D
2005
Postów: 178
Domyślnie

tego nie testowałem bo mój się jeszcze nie zapchał na zapas nie ma się co martwić
ernestdoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-01-09, 18:58   #7
Ranid
Turysta
 
Avatar Ranid
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kudowa Zdr.
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 534
Domyślnie

Dodam kilka uwag dla tych co mają silniki 1,6TDCI z'' filtrem cząstek stałych FAP'' że koszty z naprawą mogą wynieść 2500zł,np. nie wolno wlewać żadnych środków do paliwa w celu czyszczenia wtrysków,zamarzania,polepszania,uszczelniania,tank ować mniej jak 10l paliwa,wtedy komputer dokładnie steruje dodaniem płynu EOLYS,jeżeli jeżdzisz tylko po mieście to raz na kilka tyś trzeba auto przegonić po trasie w celu wypalenia sadzy z filtra,w takim silniku należy częsciej wymieniać olej,taki silnik ma też większe spalanie paliwa,kupno auta z takim filtrem może drogo kosztować.Jak podają filtr może być już do wymiany przy 80tyś.Zapchany filtr to wiele innych usterek.Fachowcy nie polecają tych francuskich silników z filtrem.Jeżeli jest możliwość brał bym bez filtra PDF.
Ranid jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 10:57   #8
Qazar
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Ustka
Postów: 3
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ranid
.Jeżeli jest możliwość brał bym bez filtra PDF.
czyli konkretnie jaki, bo pomimo że od niedawna posiadam "klekota" to również w tych sprawach jestem dętka jak kolega wcześniej zauważył
Qazar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 12:44   #9
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Filtr mają 1,6 109KM i 2,0 136KM i może jakieś tam ich odmiany.
Bez filtra jest 1,6 90 KM.

W silnikach z filtrem trzeba stosowac specjalny olej o obniżonej zawartści fosforanów i sirczanów. Oznacza się go wg ACEA: C1, C2 lub C3 oraz Ford: WSS M2C 934 A.
Na przykład taki:
Motul C1
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 18:02   #10
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

To ja już podziękuje za ten silnik... ehh a taki wydawał się optymalny pod względem mocy i spalania, a powiedzcie mi przy okazji tego tematu, czy jest jakas konkretna data produkcji znana powszechnie od kiedy zaczęto wciskać do tych motorów te 'gówna'? Czy to było jakoś od środka 2006 roku czy od stycznia, co i jak? I czy jak ktoś nam przekaże numer VIN pojazdu, który potencjalnie może nam się podobać to czy można z tym numerem jechać za free do ASO FORDa i czy oni po numerze są w stanie powiedzieć, czy dany model posiada ten filtr cząstek stałych?

Pozdrawiam
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 20:01   #11
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

nie kazde 2.0 ma chyba DPF... a nawet jezeli to dolewka plynu wcale nie jest takim problemem i robiac to poza ASO nie kosztuje majatku... nie warto rezygnowac z tego silnika ze wzgledu na DPF
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 20:14   #12
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

A co do daty, od kiedy zaczęli dokładnie je stosować?
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 22:43   #13
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Silniki 1,6 i 2,0 TDCi powstały coś po 2000 roku w koncernie PSA jako nowoczesne diesle dla pugeota i citroena specjalnie pod kontem zbliżających się ograniczeń emisji spalin Euro IV. 90 konny 1,6 ma na tyle "lekkie" earunki pracy, że spełni te wymagania z pomocą tylko elektroniki. Mocniejsze silniki, ze względu na potrzebę wtryśnięcia większej ilości paliwa, żeby osiągnąc pożądaną moc, muszą byc wyposażone w filtr cząstek.

Ta sytuacja dotyczy prawie wszystkich nowoczesnych diesli. Filtry i inne rozbudowane układy oczyszczania spalin są powszechne i znacznie podrażają cenę samochodu z takim silnikiem oraz jego obsługę. Nie oznacza, że jest to kiepski silnik. Po prostu czasy się zmieniają. Era silników, w których można sobie coś pogrzebac, ustawic wtrysk, czy podregulowac pompę śrubokrętem już dawno minęła.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 22:45   #14
ernestdoc
Turysta
 
Avatar ernestdoc
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: łódź
Ford Focus II
HB 5D
2005
Postów: 178
Domyślnie

od 2005 roku od połowy roku, a z tym odczytaniem VIN w ASO to nie do końca tak fajnie bo kiedy ich prosiłem o rozszyfrowanie mojego vinu to nie byli pewni do końca czy mam DPFa- młoty :P
ernestdoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 23:06   #15
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

A jeszcze jedno pytanie z tym związane, czy jeśli auto jest regularnie serwisowane w ASO to czy w książce serwisowej jest zaznaczone czy odbyła się już wymiana tego filtra cząstek stałych? Bo jeśli tak to mamy znowu plus minus 100kkm w zasadzie bez większych kosztów...
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-01-09, 23:13   #16
emde
Sympatyk
 
Avatar emde
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Skąd: Lubin / Wrocław
Inny
DLU powiat lubiński (Lubin)
Postów: 387
Domyślnie

zależy od ASO, czasami wbijają wymiany do ksiązki, ale rzadko
__________________
www.pajacyk.pl
emde jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-09, 20:13   #17
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

no to kicha, bo skoro taka radosna część kosztuje koło 2000 PLN, to jego wymiana mogłaby już być odżałowana i dopisana w książkę serwisową, w tym wypadku niegłupim wyjściem byłoby poszukanie pojazdu używanego, które już ową wymianę ma za sobą i jest ona udokumentowana...
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-02-09, 07:40   #18
grabber
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Brzeziny
Postów: 48
Domyślnie

Ja tylko powiem ze potwierdzam ze w FF II 1.6 TDCi 90KM z 2006 roku nie ma filtra... (i rowniez potwierdzam cytatem z ASO ze "filtr ten jest jedynie i wylacznie dla spraw ekologicznych... dla samej pracy silnika nie ma zupelnego znaczenia)
grabber jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-02-09, 13:39   #19
albanzg
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: FZ
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
2001
Postów: 28
Garaż
Domyślnie

no to szkoda, że jak nie zależy mi na ekologii, to, że tak po prostu nei moge go wypieprzyć.... szkoda, że taki fajny silnik jest obarczony takim natrętnym drobiazgiem...

Bo jeszcze jakby można było go usunąć to by była gitara, ale jeśli on odpowiada za spalanie, to pewnie jak sie go całkowicie usunie to kopci jak z komina, co nie?
albanzg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-02-09, 00:52   #20
grabber
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Brzeziny
Postów: 48
Domyślnie

Nie koniecznie kopci jak z komina... Przede wszystkim zmienil by sie zapach spalin na bardziej smierdzacy (trujacy)... ale wywalic go nie mozna (raczej nie)... Za duzo ma on do gadania by mozna bylo by go wywalic...
grabber jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-05-09, 01:31   #21
Artur83
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Mazowieckie
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 643
Domyślnie

Cytat:
Napisał MisiekT
nie kazde 2.0 ma chyba DPF... a nawet jezeli to dolewka plynu wcale nie jest takim problemem i robiac to poza ASO nie kosztuje majatku... nie warto rezygnowac z tego silnika ze wzgledu na DPF
No nie każde, mój np. nie ma, z czego bardzo się cieszę
Artur83 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-05-09, 21:44   #22
Mejfok
Turysta
Grupa: Brak
 
Avatar Mejfok
 
Zarejestrowany: May 2008
Skąd: Wawa
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
2005
Postów: 44
Garaż
Domyślnie

1,6 TDCI 109 km z 2005 też nie mają filtra cząstek stałych.
Mejfok jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-05-09, 21:48   #23
ernestdoc
Turysta
 
Avatar ernestdoc
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: łódź
Ford Focus II
HB 5D
2005
Postów: 178
Domyślnie

to tak w kwestii formalnej kolega wpisał
ernestdoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-08-09, 23:36   #24
googie
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kraków
Postów: 38
Domyślnie

Czy znacie kogoś, jakiś serwis lub mechaniora który podjął by się wyjebania DPFa z elektroniki mojego samochodu? Sytuacja jest taka, że samochód raportuje błędy DPFa (ostatnio dolewałem płynu w ASO, bo zapaliła się "usterka układu silnika"; błędy znikły), po czym przy kolejnej wizycie w ASO (innym) zauważyli, że ten filtr jest przecięty i w ogóle w zasadzie jakby go nie było (nie wiedziałem o tym, auto mam od pół roku - sprowadziłem je z Niemiec), a płyn bierze i wielce prawdopodobne, że dlatego kopci i spaliny śmierdzą jakby spalał olej - wygląda na to że elektronika fiksuje. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem wydawałoby się wypieprzenie DPFa z systemu... jest to w ogóle możliwe?
googie jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-08-09, 23:47   #25
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

na allegro sie reklamuja - http://www.allegro.pl/item700752474_...my_lowicz.html
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-08-09, 16:47   #26
googie
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kraków
Postów: 38
Domyślnie

Dzięki. Dzwoniłem do nich i jak się facet dowiedział, że dzwonię z Krakowa to polecił mi firmę V-Tech, której oni są dealerem. Dowiadywałem się o koszty - niecałe 1500zł.
Jak myślicie... warto?
googie jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-08-09, 16:52   #27
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

jezeli nie jestes ekologiem i nie potrzebujesz DPF to warto...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-08-09, 16:43   #28
googie
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Kraków
Postów: 38
Domyślnie

Cytat:
Napisał MisiekT
jezeli nie jestes ekologiem i nie potrzebujesz DPF to warto...
To na pewno .

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Bardziej chodzi mi o to, czy ta cena jest tego warta. Aktualnie sytuacja jest taka, że komputer nie raportuje żadnych błędów po wymianie EGRa w ASO i zresetowaniu, natomiast prawdopodobnie płyn DPFowy bierze i spala, dlatego śmierdzi. Płynu dolewałem jakiś miesiąc, dwa temu, więc powinno mi starczyć go na jakieś 80 tysięcy kilometrów.
Kwestia na ile takie spalanie jest zdrowe dla silnika i czy jest sens bulić 1.5 kafla na pogrzebanie przy sterowniku, bo osobiście wydaje mi się, że to stanowczo za dużo jak za taką usługę, choć sam na obecną chwilę nie wiem na czym dokładnie to polega i nie umiałbym tego zrobić samodzielnie. Po prostu mam wrażenie, że sprowadza się to do przestawienia góra kilku bitów w sterowniku (choć jasne, że trzeba wiedzieć których).
I tak, wiem, że wymiana całego filtra to >4000zł i jednorazowa wymiana płynu to jakieś 500zł, więc przy tym koszty wywalenia DPFa wydają się być nie-tak-wielkie, ale nadal...
googie jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] 2.0 TDCi Jak wyczyścić filtr cząstek stałych (DPF)? kwiecien83 Silnik i skrzynia 7 06-01-13 19:05
[FF I] montaż filtra cząstek stałych DPF w FF1 ? saperos Inne techniczne 12 12-10-09 12:23
[FFII] Filtr cząstek stałych- pomocy czarekpl Silnik i skrzynia 1 09-05-09 01:27
[ogólne] usunięcie DPF a filtra cząstek stałych Mejfok Inne techniczne 1 20-02-09 10:48

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u