Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 18-01-16, 17:40   #1
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie Focus II FL 2009 kombi - wymiana pompki spryskiwaczy - jak ?

Pompka najpierw zaczęła gorzej działać (mniejsze ciśnienie płynu) a potem całkiem stanęła (nie słychać było żadnego dźwięku po uruchomieniu spryskiwaczy) i oczywiście zero strumienia.
Płyn zimowy do -22 (teoretycznie) - jest.
Sprawdziłem bezpiecznik (wewnętrzna skrzynka, nr 136, 15A, jasnoniebieski) i niestety jest ok.
Poczytałem trochę wątki na forum ale rozmywają się trochę i mało konkretów, więc chciałbym usystematyzować zanim sam się wezmę za ten temat.
Pytania, proszę też o potwierdzanie:
1) pompka jest doczepiona do zbiornika płynu ?
2) żeby wymienić pompkę muszę:
a) zdjąć koło i nadkole
b) spuścić płyn ze zbiornika
c) wymienić starą pompkę na nową - czy muszę mieć jakąś uszczelkę na wymianę (niektóre pompki - zamienniki są sprzedawane z uszczelką jako dodatkiem) ?
d) pompka nie powinna pracować "na sucho" - czy po montażu nowej muszę ją jakoś specjalnie (bez podłączenia zasilania) zalać płynem ?
e) założyć nadkole i koło
Czy to wystarcza czy też muszę być przygotowany na jeszcze jakieś niespodzianki (konieczne długie palce albo pomoc drugiej osoby) ?


I jeszcze jedno - jak się zdejmuje nadkole ? Oglądałem dziś rano ale może dlatego, że nadkole jest z warstwą zamrożonego śniegowego błota, nie dostrzegłem jakiś zatrzasków, zapinek lub wkrętów...

Ostatnio edytowane przez langolier ; 19-01-16 o 08:57
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 09:53   #2
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie

1) pompka jest doczepiona do zbiornika płynu ? TAK
2) żeby wymienić pompkę muszę:
a) zdjąć koło i nadkole TAK
b) spuścić płyn ze zbiornika TAK
c) wymienić starą pompkę na nową - czy muszę mieć jakąś uszczelkę na wymianę (niektóre pompki - zamienniki są sprzedawane z uszczelką jako dodatkiem) ? No Idea
d) pompka nie powinna pracować "na sucho" - czy po montażu nowej muszę ją jakoś specjalnie (bez podłączenia zasilania) zalać płynem ? Zdrowy rozsądek tak podpowiada
e) założyć nadkole i koło
Czy to wystarcza czy też muszę być przygotowany na jeszcze jakieś niespodzianki (konieczne długie palce albo pomoc drugiej osoby) ? Teoretycznie tak


I jeszcze jedno - jak się zdejmuje nadkole ? Oglądałem dziś rano ale może dlatego, że nadkole jest z warstwą zamrożonego śniegowego błota, nie dostrzegłem jakiś zatrzasków, zapinek lub wkrętów... Jeśli dobrze pamiętam to są 3 wkręty i nic poza tym, jeden przy zderzaku, drugi jakoś za kołem, trzeci w skierowany chyba w stronę pasażera. Kiedyś przeciągałem pod nadkolem kabel i zdjęcie go to pikuś.

Ostatnio edytowane przez Dom1n ; 19-01-16 o 11:01
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 11:03   #3
robdol
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznań
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2008
Postów: 321
Domyślnie

miałem identyczne objawy jak zamarzł mi płyn Jaan zimowy do -22 , mimo że na dworze aż takich mrozów nie było
pomogło - zakup koncentartu do sprysków (Ford) ale może być dowolny , potrzymalem go dodatkowo na grzejniku i dolałem po prostu ciepłego koncentaratu i jak ręką odjął
__________________
Był
FFI 2000 oraz FF I 2003
1.6 16V 1.6 16V
Jest
FF II 2008
1.8 TDCI GOLD X (115PS)
robdol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 12:19   #4
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Cytat:
Napisał robdol Zobacz post
miałem identyczne objawy jak zamarzł mi płyn Jaan zimowy do -22 , mimo że na dworze aż takich mrozów nie było
pomogło - zakup koncentartu do sprysków (Ford) ale może być dowolny , potrzymalem go dodatkowo na grzejniku i dolałem po prostu ciepłego koncentaratu i jak ręką odjął
A u Ciebie słychać pompę ?
Nawet jeśli zamarzł płyn w pompie czy gdziekolwiek to czy nie powinno być słychać bzyczenia silnika pompy ? Tymczasem cisza kompletna jest...
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 17:41   #5
robdol
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznań
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2008
Postów: 321
Domyślnie

Było jak u ciebie tzn leciało coraz gorzej i potem cisza nic nie było słychać
robdol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 18:50   #6
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

Mnie też kiedyś zamarzł letni płyn w zbiorniku i nie było słychać pompki.Potrzymałem auto w garażu i pompka ożyła jak puścił lód.Wywaliłem letni ->wlałem zimowy i do dziś śmiga
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-16, 23:02   #7
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Ja lałem raczej zimowy, więc… hmm
Dodatkowo problem w tym, że jak leciało coraz mniej a potem wcale to po prostu dolałem płynu do pełna… jak zamarzł cały to nawet nie mam gdzie dolać gorącej wody by roztopić resztę…
Myślałem, żeby postawić auto na dłużej w jakimś ciepełku ale jedyne dostępne dla mnie to garaże przy supermarketach (np. pod IKEA) ale tam nie jest zbyt ciepło więc musiałbym tam stać długie godziny…
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 14:35   #8
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Pożyczyłem rurkę i odlałem trochę płynu - ale zaledwie z jakieś 2 litry a zbiornik był nalany pod czubek.
Jaką pojemność ma ten zbiornik ? (EDIT: wg instrukcji 3,3 litra) Do tej pory wlewałem zawsze bez zastanowienia do pełna i wydaje mi się, że 3 litry to na 100% wchodziły...
Czy jak wepchnę rurkę to ona dochodzi do samego dna zbiornika (lub pewnie raczej do miejsca gdzie wchodzi kruciec pompki) ? Oglądam zbiorniki w internecie i za cholerę nie mogę tego rozgryźć...

I jeszcze jedno - chcę wlać - dla próby "rozmrożenia" - alkohol. Wydawało mi się, że najlepszy jest izopropylowy (jest używany min. w sprayowych odmrażaczach do szyb) ale kolesie z pracy twierdzą, że równie skuteczny będzie zwykły denaturat... Prawda to ?
Myślałem o gorącej wodzie ale jak nie zadziała a nie zdołam jej wyciągnąć z powrotem to nie będzie fajnie....

EDIT:
jeszcze jedno - czy płyn w zbiorniczku nie powinien nagrzewać się trochę od silnika ?

Ostatnio edytowane przez langolier ; 20-01-16 o 14:46
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 15:38   #9
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

zdarzają się akcje i to dość często że w zbiorniku płyn zimowy a psikniesz na szybę i się zamarza.Może podgrzać zbiorniczek z pompką jakąś suszarką/opalarką (tym drugim urządzeniem ostrożnie) po zdjęciu nadkola? będzie szybciej podgrzane niż alkoholem.Ogrzej pompkę i powinna ożyć
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 15:54   #10
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Cytat:
Napisał MATRIX60MW Zobacz post
zdarzają się akcje i to dość często że w zbiorniku płyn zimowy a psikniesz na szybę i się zamarza.Może podgrzać zbiorniczek z pompką jakąś suszarką/opalarką (tym drugim urządzeniem ostrożnie) po zdjęciu nadkola? będzie szybciej podgrzane niż alkoholem.Ogrzej pompkę i powinna ożyć
Pogrzanie - fajny pomysł ale jak się ma dostęp do odpowiedniej mocy w okolicach auta i nie piździ po oczach (czytaj - garaż)
Jak zdejmę koło i nadkole to raczej będę myślał o założeniu nowej pompki, którą już zakupiłem...
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 16:29   #11
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

zapytaj kogoś z łodzian (forumowiczów) czy ci nie użyczy garażu i wiadra prądu.Tylko nie garaż blaszak bo w tych wiadomo że taka sama temperatura w garażu jak i na zewnątrz.U mnie jest murowany ale ja mieszkam za sieradzem więc bez sensu
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 16:40   #12
robdol
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznań
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2008
Postów: 321
Domyślnie

Kombinujesz wg mnie
najprościej wlej tam butelkę podgrzanego denaturatu lub koncentratu płynu .nie zaszkodzi a może tylko pomóc
pompkę wymienisz jak będziesz miał warunki
robdol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 16:53   #13
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Cytat:
Napisał robdol Zobacz post
Kombinujesz wg mnie
najprościej wlej tam butelkę podgrzanego denaturatu lub koncentratu płynu .nie zaszkodzi a może tylko pomóc
pompkę wymienisz jak będziesz miał warunki
Jasne, że kombinuję
U mnie to się nazywa "rozważam wszystkie opcje"

W drodze powrotnej wstępuję do sklepu po flaszkie dykty, wlewam i zobaczymy...
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-01-16, 18:04   #14
M4rc1n
Turysta
 
Avatar M4rc1n
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
2010
Postów: 245
Domyślnie

Podjedź na ten parking IKEA i potrzymaj odpalone auto z pół godziny i się samo rozmrozi.
M4rc1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-16, 18:48   #15
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Pompka wymieniona !
Aczkolwiek mocowanie nadkola to u mnie nie są to 3 wkręty ani nawet 5. Dokładnie.... 8.
Dwa na wewnętrznej części nadkola (od silnika), trzy na rancie (dwa przód jeden tył), jeden od mocowania chlapacza i dwa od spodu (przed nadkolem).
Dodatkowo trzeba odkręcić i zdjąć zbiornik płynu bo pompka jest ukryta za nim (za tylnym rantem nadkola) - przy tej okazji łatwo złamać taki biały zaczep na zbiorniku który jak odwrócony haczyk "zawiesza" zbiornik na nadwoziu (aczkolwiek ze względu na trzymanie zbiornika w jeszcze dwóch punktach nie za bardzo odkryłem jego sens...
Oczywiście przy wyjmowaniu pompki ze zbiornika wylewa się resztka płynu - warto mieć pod ręką jakiś zbiornik.
Wyjmowanie zbiornika trzeba robić z wyczuciem, bo połączenie wlew płynu-zbiornik też jest zrobione na wcisk z uszczelką (jak pompy ze zbiornikiem).
Nie wiem też jak w lecie ale przy takiej pogodzie (-2st.C) jak teraz dobrze mieć coś do podgrzania końców wężyków wchodzących na krućce pompki bo schodzą baaardzo ciężko (byłem bliski ucięcia ich).
Dla przyszłych naprawiających - dolny wężyk na boku zbiornika = czarny kruciec
Nie zaszkodzą też:
- sprawdzenie działania pompki oraz czy nie ciekną połączenia wciskane pompka-zbiornik oraz wlew płynu-zbiornik PRZED założeniem nadkola (należy wlać przez próbą pompki z pół litra płynu a po pomyślnej próbie - płynu do pełna)
- dwa piwka (jedno po założeniu pompki a drugie po skończonej robocie) - chyba, że natychmiast się gdzieś wybieracie kierować autem...

Dodam jeszcze, że wczoraj wieczorem próbowałem jeszcze patentu z denaturatem (w dodatku podgrzanym do co najmniej 60st.C) - jak rozumiecie - bez powodzenia....
Wszystkim zaangażowanym i niezaangażowanym dziękuję za pomoc i wsparcie !

---------- Post dodany o 18:48 ---------- Poprzedni post był z 16:59 ----------

No to się za szybko ucieszyłem… okazało się, że nie działa spryskiwacz… tylnej szyby
po pociągnięciu dźwigni silniczek pracuje
Poczytałem forum i na razie nic nie zauważyłem cieknącego w kabinie czy bagażniku…
no orzeszku !
rozumiem, ze pompka po załączeniu daje ciśnienie na oba krućce (tył i przód) - co decyduje o tym, że płyn leci z danych (przednich lub tylnych) spryskiwaczy ? sterowane są chyba jakieś dodatkowe zawory ?

Ostatnio edytowane przez langolier ; 21-01-16 o 17:16
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-16, 09:10   #16
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał langolier Zobacz post
Pompka wymieniona !
Aczkolwiek mocowanie nadkola to u mnie nie są to 3 wkręty ani nawet 5. Dokładnie.... 8.
Dwa na wewnętrznej części nadkola (od silnika), trzy na rancie (dwa przód jeden tył), jeden od mocowania chlapacza i dwa od spodu (przed nadkolem).
Ty na pewno masz focusa? Masakrycznie dużo, jakbyś miał nadkole z ołowiu...
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-16, 19:23   #17
Falcon
Ja tu tylko sprzątam...
Zlotowicz
Grupa: WLKP
 
Avatar Falcon
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: WLKP
Ford Focus III
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
styczeń
2012
PSE powiat śremski (Śrem)
Postów: 9 739
Garaż
Domyślnie

Jest opcja, że masz zamarznięty płyn w wężyku.
Falcon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-16, 09:36   #18
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Wypompowałem płyn przednimi spryskiwaczami i wlałem 2l podgrzanego denaturatu, popracowałem trochę pompką, pouciskałem wężyk między blachą i klapą, poczekałem ze 2h i puściło....
Ale zapaszek w aucie - bezcenny

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc !

Ostatnio edytowane przez langolier ; 22-01-16 o 09:39
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] Focus 2009 1.6 ti vct model18818 Inne techniczne 1 02-03-13 22:42
FFII bezpieczniki spryskiwaczy reflektorów KOTYLION Elektryka, audio i alarmy 1 11-11-10 15:41
Które opony 17' na lato 2009 argon Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 16 09-03-09 19:48

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u