Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 24-04-12, 09:36   #1
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Question Klapka regulacji kierunku nawiewu - dostęp

W jaki sposób, najlepszy i w miarę mało inwazyjny można dostać się do tej klapki, którą reguluje się kierunek nawiewu? Strasznie ciężko mi ona chodzi i przez nią urwałem już dwa cięgna bowdena. Chciałem się tam dostać i spróbować to jakoś przeczyścić, ewentualnie nasmarować, żeby lżej chodziła.
Z góry dziękuje.
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-12, 12:55   #2
Arturek90
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2001
Postów: 237
Domyślnie

Mam identyczną sytuację, w tamtym tygodniu u mnie również poszła już drugie cięgno. Poprzednie wymieniałem ok. 3-4miesięcy temu. Nie uśmiecha mi się wymiana co kwartał cięgna za 130zł. Może ktoś już to robił? Wczoraj próbowałem się do tego dostać, to wygląda na to ,że trzeba kokpit rozebrać.
Arturek90 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-05-12, 14:44   #3
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Widać, tylko my mamy takie problemy. Kolego Arturek90 przeglądałem http://focus.korona-pl.com/TIS/index.html#top jak sobie wejdziesz w instalacje elektryczną dalej ogrzewanie i wentylacja i dalej wymontowanie i zamontowanie może to będzie dla Ciebie choć trochę pomocne. Wydaje mi się, że ta nieszczęsna klapka porusza się po jakiejś taśmie uszczelniającej, która już się wyrobiła i dlatego nam się zacina. Zastanawiam się cały czas jak do tego dojść? Na chwilę obecną wydaje mi się, że trzeba zdemontować konsolę środkową, tą czarną maskownicę co łączy się z tunelem środkowym, ewentualnie tunel środkowy, silnik dmuchawy, nawiewniki środkowe i mieć nadzieję, że coś to da. Wiesz może jak zdemontować te nawiewniki środkowe? Skąd jesteś?
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-12, 17:52   #4
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Jestem po wstępnym rozeznaniu sprawy. I tak:
1. W moim przypadku winna jest ewidentnie jedna z klapek, bo są dwie. Z tego co udało mi się zobaczyć, to ta klapka ma na końcu gumową uszczelkę i w jednym z jej rogów jest ona trochę urwana i o coś zahacza jak próbuję przesunąć klapką.
2. Dostęp jest bardzo ciężki. Według mnie najlepsze rozwiązanie to demontaż całej deski rozdzielczej, ale dla mnie to wyższa szkoła jazdy więc się za to nie zabieram. Jest co prawda szansa na uniknięcie tego, a mianowicie, jak wyjmie się te środkowe nawiewniki i taki plastik, które kieruje powietrze w nie, to mamy dostęp do otworu, w którym znajdują się te klapki (czerwona strzałka). Jednakże, aby dostać się bezpośrednio do nich, to trzeba zdemontować taki plastik (żółta linia). Trzeba po bokach (zielona strzałka) odczepić rury doprowadzające powietrze do bocznych nawiewników, odczepić jeden zatrzask i tyle udało mi się ustalić, bo nie mam zielonego pojęcia czy i jak można to wyciągnąć, bez wyciągania deski. Nie wiem czy czasem od góry nie jest to czymś przymocowane. Gdyby się to udało odczepić, to jest wtedy dostęp do klapek.

3. W związku z tym chciałem się poradzić jak rozwiązać ten problem i mam mam dwa rozwiązania. Pierwsze to spróbować usunąć tą uszczelkę, aczkolwiek myślę, że będzie to miało jakiś negatywny skutek, bo po coś ona tam jest. Drugi to spróbować posmarować końce tej uszczelki np. wazeliną techniczną.
4. Przyszedł mi jeszcze jedne pomysł. Jako, że nie mam poduszki pasażera, to może spróbować usunąć tą maskownicę? Próbował już ktoś to usunąć? Jest na to jakiś dobry sposób?
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-12, 20:34   #5
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Jak widzę męczysz te klapkę już ponad tydzień czasu. A gdybyś zrobił to jak człowiek demontując deskę to zrobił byś to za pół dnia z paluszkiem w d.
Demontaż deski to nie jest nic strasznego, i nawet pod blokiem na parkingu oraz robiąc to pierwszy raz to jest góra pół godziny. Nie zdemontujesz deski to będziesz jeszcze z miesiąc czasu szukał dojścia do tej klapki i tak jej nie naprawisz.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-05-12, 12:17   #6
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Kolego moons przeglądam właśnie stronkę http://focus.korona-pl.com/TIS/index.html na której jest instrukcja demontażu deski i mam pytania. Czy sama deska jest ciężka? Czy podczas jej wyciągania trzeba zwracać szczególną uwagę na jakieś przewody itp. żeby czegoś nie urwać. Czy konieczne jest odczepienie kolumny kierowniczej? Może to już robiłeś i mógłbyś się podzielić jakimiś uwagami.
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-05-12, 20:48   #7
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Niestety nie podpowiem Ci za mocno w tym temacie bo nie robiłem tego. Jedyne co mogę podpowiedzieć to że deska nie jest ciężka, a jedyne kable jakie do niej są przyczepione to chyba te od zapalniczki przy panelu środkowym. Kolumny raczej nie trzeba odczepiać ale kierownicę trzeba zdjąć. Pewnie kolega Rasta mógłby coś więcej powiedzieć bo zdjął tych desek w focusie że pewnie zliczyć już nie potrafi.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-05-12, 20:50   #8
Arturek90
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Ford Focus I
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2001
Postów: 237
Domyślnie

kunte, u mnie jest problem z dolnymi klapami;/ narazie zostawiłem to, póki ciepło mam ustawione 'ręcznie' na nawiew na mnie (skrajne lewe położenie). Przyjdzie zima będę się martwił, chyba że do tego czasu coś wymyślę.
Arturek90 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 09:33   #9
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

moons dzięki za info. Aczkolwiek zmartwiłeś mnie tym, że trzeba kierownicę ściągać. Popytam tak jak napisałeś Rasty.

Arturek90 narazie jedyne co udało mi się zrobić to wyczyścić tą uszczelkę i trochę lżej chodzi. Muszę kupić nowe cięgno założyć i zobaczę jak chodzi. Jeżeli dalej będzie się zacinać, to demontaż deski i naprawa.
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 15:00   #10
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

zdjęcie kierownicy to moment,chyba 3 śruby do odkręcenia i po krzyku,nie ma tragedii
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 17:37   #11
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Dokładnie, odłącz akumulator i naprawdę nie ma się czego obawiać tylko jak pamiętam w mały kluczyk trzeba się zaopatrzyć
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 18:06   #12
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Problem leży w tym kluczyku. Z tego co wyczytałem to jest to klucz nasadowy w rozmiarze 5,5. Żeby było śmieszniej to przejrzałem dziś wszystkie klucze i nie mam takiego. Dlatego rozważam opcje z zostawieniem kierownicy. Choć z drugiej strony będę to robił sam, więc wyjęcie kierownicy na pewno mi to ułatwi.
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 19:01   #13
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

jeden klucz duży jest do odkręcenia kierownicy a chyba klucz torx do odkręcenia poduszki jak się nie mylę
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-12, 22:21   #14
Rasta
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Sep 2005
Skąd: Z dupy
Inny
cabrio
1.4 Zetec 75KM manual
2011
Postów: 7 209
Domyślnie

Tak jak napisano wyżej, jasiek odkręca się nasadką 5.5, a potem kierownicę też nasadką 24.

Nie trzeba demontować kiery do wyjęcia deski.
Rasta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-12, 08:32   #15
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Dzięki Rasta za info.
Powiedz mi jeszcze jak poradzić sobie z trzema bolcami, które znajdują się od strony przedniej szyby w kratce nawiewu? Czy ona podczas wyciągania deski same "puszczą" czy trzeba je wyciągnąć najpier?
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-12, 17:02   #16
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Dziś trochę powalczyłem z tą nieszczęsną klapką i zdam krótką relację co i jak.
Na początek powiem tylko, że nie demontowałem deski rozdzielczej. Dlaczego? Już mówię. Generalnie zdemontowałem wszystko co jest wymagane, plus urwałem spinki plastiku na słupku A , a naprawdę starałem się to robić delikatnie. Zacząłem delikatnie ruszać deską na boki, podnosić ją do góry i nic. Po dłuższym szarpaniu się stwierdziłem, że odpuszczę sobie to, bo jestem do tego sam, a nie chciałbym narobić sobie problemu (najlepiej gdyby ktoś był ze śląska kto to robił i mógł podjechać z pomocą).
Przyjrzałem się dokładnie temu wylotowi powietrzna i tam jest w środku taki plastik. Po chwili namysłu urwałem go. Jak to bywa przy takiej robocie, dwa kawałki wleciały mi do środka.
Tak to wygląda: Na środku widać resztki tego plastiku.

Powiem, że to była dobra decyzja, bo wreszcie miałem dostęp do tej uszczelki na klapce. Po dokładnym wymacaniu okazało się, że jej prawy koniec jest bardzo zniszczony. Nie dość, że był pourywany to jeszcze w tym miejscu uszczelka stała się bardzo plastyczna, coś jak smoła i jak za pomocą pokrętła chciało się zmienić kierunek nawiewu, to stwarzała duży opór bo kleiła się do ścianki wewnątrz. A po którymś razie urywało się cięgno bowdena. Zmywaczem do paznokci (spokojnie nic nie śmierdzi w aucie) wyczyściłem to jak tylko mogłem i zerwałem ten zniszczony fragment. Efekt - odczuwalna poprawa, zdecydowanie mniej siły trzeba użyć by zmienić kierunek nawiewu. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to super rozwiązanie, ale trzeba sobie jakoś radzić. Teraz pozostaje testowanie. Aczkolwiek zastanawiam się, czy nie pozbyć się całkowicie tej uszczelki - minus jest taki, że nie będzie całkowitego odizolowanie strumienia powietrzna pomiędzy położeniami klapek.
Podsumowując:
1. Demontaż radia i panelu środkowego
2. Demontaż dwóch środkowych nawiewników
3. Demontaż plastiku, który kieruje powietrze do środkowych nawiewników, jest on zakładany na wcisk
4. Likwidacja plastiku w wylocie
5. Sprawdzenie w jakim stanie jest uszczelka i ewentualne jej czyszczenie.
To tyle, mam nadzieję, że się komuś przyda.
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-01-13, 19:21   #17
Lukasz90
Turysta
 
Avatar Lukasz90
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 54
Garaż
Domyślnie

zrobilem tak samo . wycialem ta uszczelke narazie jest bajka, zobaczymy co dalej
Lukasz90 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-13, 09:54   #18
kunte
Turysta
 
Avatar kunte
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2011
Skąd: Katowice
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
marzec
2010
SK Katowice
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lukasz90 Zobacz post
zrobilem tak samo . wycialem ta uszczelke narazie jest bajka, zobaczymy co dalej
W jaki sposób dostałeś się do tej uszczelki? Wyjąłeś tą klapkę?
kunte jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-08-13, 08:55   #19
grysza2
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2001
Postów: 9
Domyślnie Vacum pompa

Witam,

Czy vacum pompa może mieć związek z blokującym się pokrętłem wyboru kierunku nawiewu ? Niestety po wymianie vacum pompy zauważyłem że nie mogę przekręcić pokrętła wyboru kierunku nawiewu w skrajne lewe położenie.
grysza2 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-08-13, 11:13   #20
grysza2
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
2001
Postów: 9
Domyślnie

podbijam temat, niestety pytanie o vacum pompę:
"Czy vacum pompa może mieć związek z blokującym się pokrętłem wyboru kierunku nawiewu ? Niestety po wymianie vacum pompy zauważyłem że nie mogę przekręcić pokrętła wyboru kierunku nawiewu w skrajne lewe położenie."

nadal aktualne :/
grysza2 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-15, 20:45   #21
Yokura
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Yokura
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Skąd: Oberschlesien
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 68
Domyślnie

Witam

Chodzi o regulacje kierunku nawiewu:


W moim przypadku cięgna nie są zerwane tylko pospadały...
Rozbroiłem mechanizm i złożyłem. Problem jednak tkwi w tym iż przełącza się wszystko za wyjątkiem nawiewu na szybę przednią.

Czy ktoś wie jak powinny być ustawione cięgna bowdena na szpuli? Jak powinny być naciągnięte? Ewentualnie jakieś fotki pomocnicze?

Pzdr
Yokura jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-09-16, 22:45   #22
Kepas
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Aug 2016
Inny
cabrio
2.3 EcoboostRS 350 KM
2019
Postów: 240
Domyślnie

Witam serdecznie czy jest to normalne ze 2 pokretla nawiewu w mk1 schodza normalnie a jedno od cieplo/zimno nie chce wyjsc? Trzeba mocno ciągnąć czy inaczej sie go wyciąga?
Kepas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Naprawa pokrętła regulacji kierunku powietrza do kabiny Yerzo Inne 10 12-06-16 13:28
[MK1] Linki regulacji nawiewu kikul Inne techniczne 5 23-11-15 21:06
[MK1] Linki regulacji nawiewu slawekz1 Inne techniczne 1 18-08-11 16:29
[MK2] Potrzebny schemat regulacji nawiewu - brak nawiewu na szybe mkaminski100 Inne techniczne 0 31-10-10 21:52
[FFI] Awaria pokrętła regulacji kierunku powietrza Yerzo Inne techniczne 10 24-10-07 12:47

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u