Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 14-04-15, 13:47   #1
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie 2.0 Duratec-HE Silnik chodzi jak traktor i włącza się tryb awaryjny

Problem jak w temacie - silnik benzynowy 2.0 Duratec-HE (145 KM), auto Ford Focus II z roku 2005.

W czasie jazdy nagle silnik zaczyna chodzić jak traktor i na wyświetlaczu pojawiają się "usterka układu silnika" i "tryb ograniczonej prędkości". Jak zgaszę silnik i znów odpalę, to pracuje normalnie przez jakiś czas i później znów to samo. Identyczne objawy występują też na "luzie" - odpalę silnik, przez chwile chodzi ok, a później znów traktor. Forscan wywala dwa błędy P0607,63 i P2110,63.

Ostatnim razem jak zaczął źle pracować to zdejmowałem cewki ze świec, zdjąłem 1-szą (od rozrządu) i żadnej różnicy, 2-gą - to samo, jak zdjąłem 3-cią cewkę to auto zupełnie zgasło. Więc wygląda na to, że w czasie gdy "pojawia" się usterka, silnik pracuje jedynie na 3-cim (od rozrządu) cylindrze. Świece są wymienione, cewki są ok bo jak je zamieniałem miejscami to wciąż to samo... Co ciekawe po wykręceniu świec żadna nie jest zalana (są okopcone), natomiast czuć wtedy zapach benzyny przy aucie. Sprawdziłem też pompę paliwa - działa prawidłowo.

Spotkał się ktoś z taką awarią w Duratec`ach?? Co może powodować, że silnik pracuje ok i nagle trzy cylindry przestają działać???

Po przekręceniu kluczyka w pozycję ON, napięcie na przewodach do wtryskiwaczy jest 12 V, natomiast na przewodach do cewek wynosi odpowiednio: do 1-szej 0,02 V; do 2-giej 0,02 V, do 3-ciej 0,47 V i do 4-tej 0,02 - 0,13 V. Wydaje się więc, że tu jest problem, ale z czego to może wynikać?? Błędy, które 'wywala" Forscan sugerują (opisy w programie) uszkodzony ETB (zespół elektronicznej przepustnicy), nieszczelności w kolektorze dolotowym, zator w ETB oraz niesprawny lub uszkodzony PCM (komputer sterowania silnikiem). ETB już wymieniłem i niestety nic to nie dało, lewego powietrza na pewno nie łapie bo sprawdziłem, więc czyżby PCM?? Chociaż to też ryzykowne bo jak wyciągałem cewki to Forscan od razu wywalał błąd DTC związany z cewką i sugerował m.in. przy tym błędzie też niesprawny lub uszkodozny PCM.

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 24-04-15 o 14:22
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-04-15, 14:28   #2
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Kurcze, widzę, że nie ma mocnych w tym temacie...
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-04-15, 12:07   #3
Deusblade
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Zarejestrowany: Mar 2014
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2009
Postów: 22
Domyślnie

Mój Kolega miał podobny problem w c-maxie 2007r.
Przyczyną była usterka sterowania klapkami w silniku, tam podobno są takie pracujące klapki które w jakiś sposób sterują dopływem powietrza. Mechanik wymienił mu ten mechanizm i działało dobrze do momentu sprzedaży auta. O wiecej informacji moge sie zapytać. Pozdrawiam.
Deusblade jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-04-15, 10:34   #4
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał Deusblade Zobacz post
Mój Kolega miał podobny problem w c-maxie 2007r.
Przyczyną była usterka sterowania klapkami w silniku, tam podobno są takie pracujące klapki które w jakiś sposób sterują dopływem powietrza. Mechanik wymienił mu ten mechanizm i działało dobrze do momentu sprzedaży auta. O wiecej informacji moge sie zapytać. Pozdrawiam.
Też to podejrzewałem, tym bardziej, że czasem w okolicach kolektora słychać było dziwne odgłosy jakby przeciskające się z trudem powietrze. Ale po zdjęciu kolektora nie wyglądały one na wyrobione czy uszkodzone więc nie poszedłem dalej tym tropem...
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-04-15, 08:52   #5
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Zostaw wtryski-i cewki w spokoju. Nie sciagaj nigdy cewek ze swiec bo mozesz cewki uszkodzic-mozna najwyrzej odpinac przewody od cewek-ale nie sciaga sie cewek od swiec bo wysokie napiecie niema gdzie uciekac.

607
The Engine Control Module (ECM) continuously monitors its internal memory status, internal circuits, and output signals to the throttle actuator. This self−check insures that the ECM is functioning properly. If any malfunction is detected, the ECM will set the code and illuminate the engine light.

tak czy siak to sie dotyczy przepustnicy.
P2110 Throttle Actuator Control System - Forced Limited RPM

ten drugi blad ma ograniczac obroty silnika-przypuszczam ze wowczas silnik nie wkreca sie na obroty wysokie?

A jaki powod? hmmm-na poczatek skupilbym sie na przepustnicy-wiazka przewodow pomiedzy przepustnica i sterownikiem silnika.
Sprawdz wszystkie bezpieczniki od sterownika silnika-czy dobrze masuja-czy sterownik ma dobre zasilanie.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-04-15, 15:20   #6
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał mjprzem Zobacz post
Zostaw wtryski-i cewki w spokoju. Nie sciagaj nigdy cewek ze swiec bo mozesz cewki uszkodzic-mozna najwyrzej odpinac przewody od cewek-ale nie sciaga sie cewek od swiec bo wysokie napiecie niema gdzie uciekac.
607
The Engine Control Module (ECM) continuously monitors its internal memory status, internal circuits, and output signals to the throttle actuator. This self−check insures that the ECM is functioning properly. If any malfunction is detected, the ECM will set the code and illuminate the engine light.
tak czy siak to sie dotyczy przepustnicy.
P2110 Throttle Actuator Control System - Forced Limited RPM
ten drugi blad ma ograniczac obroty silnika-przypuszczam ze wowczas silnik nie wkreca sie na obroty wysokie?
A jaki powod? hmmm-na poczatek skupilbym sie na przepustnicy-wiazka przewodow pomiedzy przepustnica i sterownikiem silnika.
Sprawdz wszystkie bezpieczniki od sterownika silnika-czy dobrze masuja-czy sterownik ma dobre zasilanie.
Ups...źle się wyraziłem - właśnie odpinałem przewody od cewek, a nie ściągałem cewki przy pracującym silniku

Na luzie - po wciśnięciu gazu do dechy - wkręca się na obroty rzędu 3500 - 4000 obr/min, zaś w czasie jazdy utrzymuje obroty na poziomie 1500.

Czy zasilanie sterownika (PCM) wynoszące ok 13,5 V (na pracującym silniku) jest ok??? Bo napięcie mierzone na akumulatorze wynosi 14,3 V, a Forscan pokazuje, że zasilanie PCM wynosi ok 13,5 V (waha się od 13,2 V do 13,8 V)
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-04-15, 08:15   #7
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

to tymi wskazaniami z forscan ani z deski rozdzielczej czy niewiadomo skad sie nie kieruj.
to mozna tylko miernikiem poprawnie sprawdzic wiedzac ktore kabelki sa od zasilania sterownika-czyli ze schematem w reku.

Nawet jesli takie napiecie by bylo-to jest to do przyjecia-bo sterownik silnika musi od 8~9Volt startowac do napiecia 16V. Taki szeroki zakrs normalnie posiada.

Pozatym te wskazania z programikow to nigdy nie sa w 100% dokladne.

ale skoro tyle pokazuje to mysle ze z tym jest wszystko ok-bo to normalne ze moze tyle pokazywac z wielu powodow o ktorych nie bede sie rozpisywal.

Zostaje wiec sie z bliska przyjrzec przepustnicy.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-04-15, 08:24   #8
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Przepustnica jest nowa, więc powiedziałbym, że to akurat musi być sprawne...
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-04-15, 10:58   #9
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

z tego co wiem cewek tez nie powinno się zamieniać (a opisałeś wcześniej, że zamieniałeś) to tez moze uszkodzić cewki. Jaką masz przerwe na świecach, pod przepustnicą masz sterownik do klapek może to jest usterką.
Po wymianie przepustnicy jak zrobiłeś adaptacje?
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-04-15, 12:07   #10
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał ffelmer Zobacz post
z tego co wiem cewek tez nie powinno się zamieniać (a opisałeś wcześniej, że zamieniałeś) to tez moze uszkodzić cewki. Jaką masz przerwe na świecach, pod przepustnicą masz sterownik do klapek może to jest usterką.
Po wymianie przepustnicy jak zrobiłeś adaptacje?
Raczej to im chyba krzywdy nie zrobiło bo na każdej silnik pracował tylko na 3 cylindrze... choć zastanawiam się czy gdyby pracował tylko na jednym cylindrze to byłby w stanie w ogóle jechać, więc może pracuje na każdym tylko na tym 3 najlepiej (bo po odpięciu przewodów od cewki nr 3 silnik od razu gaśnie, a po odpięciu od pozostałych nie).

Co do świec to przerwa (fabryczna) była 1,3 mm, ale jak zaczęło się psuć to zmniejszyłem przerwę do 1 mm, a nawet do 0,7 mm ale to nie przyniosło żadnej poprawy (ani pogorszenia )
Po wymianie przepustnicy nie robiłem żadnej adaptacji - w serwisie powiedzieli (przy jej zakupie), że nie robi się żadnej adaptacji. Ale akumulator był odpięty przez ponad dobę, a poza tym robiłem w ELMconfigu "reset module" i "reset CAM" i żadnych zmian to nie spowodowało...

Słuchajcie - pytanie podstawowe i najważniejsze jest takie - czy jeżeli "usterka układu silnika" i "tryb ograniczonej prędkości" wyskakują na wyświetlaczu jak tylko włączę zapłon (bez odpalania) to znaczy, że wina leży w sterowniku silnika (PCM) tzn. w elektryce??? Bo jeżeli jest uszkodzona np. cewka, świeca, sonda lambda, wtryskiwacz, te sławne klapki w kolektorze, jest nieszczelność w kolektorze dolotowym lub wydechowym lub wreszcie EGR jest niesprawny - to komputer "wykryłby" to dopiero po odpaleniu silnika - prawda??? A tu skasuje wszystkie błędy, przekręcę kluczyk w pozycję ON i od razu "usterka...".

ps. zmieniłem temat bo już teraz nie dzieje się to czasem tylko cały czas silnik chodzi w trybie awaryjnym...

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 24-04-15 o 15:17
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-04-15, 22:43   #11
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

po wymianie przepustnicy podłcz wtyczke przekrec zapłon II i jak dobrze pamietam 2 min zostaw na zapłonie , adaptuje sie wtedy przepustnica.
a teraz to faktycznie moze byc problem elektryczny PCM lub jakies zwarcie na kablach. spawdz (BCMii)->[chodziło mi o skrzynkę CJB] czy nie ma w kablach zielonego nalotu, czesto tam dostaje sie wilgoc.

Ostatnio edytowane przez ffelmer ; 02-05-15 o 10:29 Powód: pomyłka BCM -> CJB
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-04-15, 08:50   #12
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał ffelmer Zobacz post
po wymianie przepustnicy podłcz wtyczke przekrec zapłon II i jak dobrze pamietam 2 min zostaw na zapłonie , adaptuje sie wtedy przepustnica.
a teraz to faktycznie moze byc problem elektryczny PCM lub jakies zwarcie na kablach. spawdz BCMii czy nie ma w kablach zielonego nalotu, czesto tam dostaje sie wilgoc.
BCMii??? Nie kojarzę takiej zakładki w Forscan-nie... A to musi być dokładnie 2 minuty??? Bo jeśli by to miało działać to już by chyba zadziałało, bo jak podpinałem kompa (wiele razy już od wymiany przepustnicy) to kluczyk był za zapłon (II) nawet dużo więcej niż 2 minuty i nic...

Słuchajcie mam zagadkę - wydawało mi się, że wiem już jak działa układ sterowania przepustnicą w tym aucie ale po sobocie wychodzi, że nie Jest czujnik przy gazie i na podstawie jego wskazań (stopnia wciśnięcia gazu) PCM odpowiednio otwiera przepustnicę - prosta sprawa, ale jak u licha - przy odpiętej wtyczce z przewodami od przepustnicy - silnik wchodzi na obroty???? Oczywiście w trybie awaryjnym wkręca się (na luzie) tylko do ok. 4000 obr/min ale co wtedy steruje przepustnicą, skoro napięcie do silniczka sterującego przepustnicą nie dochodzi bo wtyka odpięta???
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-04-15, 10:12   #13
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Aleksander1404
A kto wpadł na taki pomysł aby odrazu starą przepustnice wymienic? bo tania chyba nie była?
Ty za to płaciłeś? w serwisie? Skoro tak to jedz ją kolejny raz wymień! Bo niby skąd nie wiadomo ze jak tylko porusza sie wtyczką od sterownika silnika-to czy wszystko sie samo nie naprawi?
Bo ja rozumiem ze wydałes kupe kasy na coś co nie było zepsute?
Chyba że cię uprzedzili o tym żę to może być nie przepustnica?
Lub że nie sprawdzili wiazki elektrycznej pomiedzy PCM i przepustnicą.
A procedura serwisowa mowi:
-1-przed wymianą czujnika, itp-czytaj tez przepustnicy-sprawdz przewody elektryczne pomiedzy sterownikiem i czujnikiem(przepustnicą)

Jakie BCM? co ma Board? Body control module do przepustnicy.
droga nie w tym kierunku

W tym przypadku sterownik silnika generuje błędy od przepustnicy- i tylko tyle.

Wine więc jest w czymś co moze być przepustnicą-wiązką-sterownikiem silnika.

No chyba aby było słabe zasilanie do sterownika silnika-ale to raczej pominę bo chyba nic na to nie wskazuje.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 27-04-15 o 10:14
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-04-15, 15:04   #14
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Nie nie, żaden serwis mi nic nie ściemniał i nie wymieniał mi żadnych części. Przepustnicę kupiłem (nowa oryginalna) po promocyjnej cenie (choć dalej tania ona nie była) i wymieniłem sam. A kupiłem dlatego, że Forscan wywalił kilka błędów związanych z uszkodzeniem czujnika położenia przepustnicy i samej przepustnicy, a po wyjęciu starej i jej dokładnym obejrzeniu okazało się, że poprzedni właściciel rozcinał tę plastikową obudowę aby się dostać do tego czujnika położenia przepustnicy i smarował to jakimś środkiem niby poprawiającym przewodzenie (tak przynajmniej wyczytałem w sieci, że tak się ratuje zużyty już czujnik). Więc dla świętego spokoju założyłem nową. I tak jak pisałem wcześniej po zamontowaniu silnik co prawda dalej chodzi jak traktor, ale Forscan już nie pokazuje 6 błędów tylko 2.
Oddałem dziś auto do bardzo dobrego (a przynajmniej taka chodzi o nim wieść) elektronika samochodowego - zobaczymy może coś się dziś wyjaśni....

ps. przewody też sprawdzałem (pisałem o tym) i żaden od przepustnicy do PCM nie był ani przerwany ani w inny sposób uszkodzony.
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-15, 08:43   #15
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

czyzby cos ze sterownikiem silnika?

a jakie byly te wczesniejsze bledy? zapisales je może?
bo podałes w tym temacie tylko 2 błedy.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-15, 11:23   #16
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał mjprzem Zobacz post
czyzby cos ze sterownikiem silnika?

a jakie byly te wczesniejsze bledy? zapisales je może?
bo podałes w tym temacie tylko 2 błedy.
Wcześniejsze błędy to P0121,63, P0221,63, P0222,63, P0223,63 i P2135 czyli te związane z czujnikiem położenia przepustnicy/gazu (za wysokie i za niskie napięcia). Po wymianie ETB już żaden z nich się nie pojawił.
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-04-15, 15:57   #17
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

No tak ale masz 2 inne bledy ktore sa jakby wynikiem poprzednich bledow.

Duzo jest roboty z przelozeniem starej przepustnicy?

Bo te 2 nowe bledy zamiast tych starych poprzednich oznacza ze cos jednak sie zmienilo przy wymianie przepustnicy-aczkolwiek skoro przewody sa dobre-to ja zacząłbym od zalozenia z powrotem starej przepustnicy na ktorej auto kiedys chodziło dobrze-o ile jeszcze jest dobra.

ale wazne by sprawdzic czy od nowa tamte błędy powrócą-bo jesli tak-to moze nowa przepustnica-ma jakiś inny problem.

patrzyłem chwile ale nic sie nie doszukałem o tym czy potrzeba robić adaptacje nowej przepustnicy-wydaje sie ze nie potrzeba i powinno sie tylko zamieniac.
Tak czy siak ja bym sie upewnil jeszcze ze na starej dalej te bledy pojawiają.

Sprawdzilem na schemacie-tylko niemam akurat do FF2-2.0 ale do 1,8L.
Mysle ze to samo powinno byc:
masz 6 kabelkow do przepustnicy ETA
2 z z nich to zasilania
reszta sterowanie do sensora i silnika przepustnicy.
PIN1= +
PIN2= -

reszta sterowanie.

Masa i napiecie do przepustnicy-są wlasciwe?
Wszystkie przewody lecą od PCM-ECM.

Wtyczki sa(powinny byc) pozłacane-wiec tam raczej nic nie zasniedziało.

Musisz sprawdzic czy na masie i na napieciu zasilania wystepuje duza roznica napiec pomiedzy akumulatorem.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 30-04-15 o 08:11
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-15, 08:00   #18
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał mjprzem Zobacz post
No tak ale masz 2 inne bledy ktore sa jakby wynikiem poprzednich bledow.

Duzo jest roboty z przelozeniem starej przepustnicy?

Bo te 2 nowe bledy zamiast tych starych poprzednich oznacza ze cos jednak sie zmienilo przy wymianie przepustnicy-aczkolwiek skoro przewody sa dobre-to ja zacząłbym od zalozenia z powrotem starej przepustnicy na ktorej auto kiedys chodziło dobrze-o ile jeszcze jest dobra.

ale wazne by sprawdzic czy od nowa tamte błędy powrócą-bo jesli tak-to moze nowa przepustnica-ma jakiś inny problem.

patrzyłem chwile ale nic sie nie doszukałem o tym czy potrzeba robić adaptacje nowej przepustnicy-wydaje sie ze nie...dokoncze jutro
To nie tak - jak pisałem wcześniej, te dwa błędy czyli P0607,63 i P2110,63 na starej przepustnicy też były, razem z tymi, które podałem w poprzednim poście, a po założeniu nowej przepustnicy już tylko te dwa zostały...

A co do zmiany przepustnicy to zajmuje to ok 10 minut siedzi na 4 śrubach i poza odłączeniem wiązki przewodów do niej nic więcej się nie robi.
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-15, 10:42   #19
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

Post edytowalem wyŻej-w tym samym czasie jak mi pisales-wiec sie rozminelismy.
W takim razie nie dobrze to brzmi-posprawdzaj te napiecia-czy wszystko jest Ok.

Jezeli sie okaŻe ze czegoś brakuje spada znacznie ponirzej normy to oby to było Słabe zasilanie PCM-ale mam wrazenie ze jesli to nie przewody-to moze to być wina PCMa.
Przydałoby sie inny wykombinować na podmianę. Albo w serwisie dopytac czy mają czy ci na próbe nie podepną.

Ostatnio edytowane przez Falcon ; 30-04-15 o 11:53
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-15, 14:17   #20
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Sprawa się wyjaśniła (a przynajmniej mam taką nadzieję) - dziś elektronik samochodowy (jeśli ktoś jest z okolic Radomia to może go znać - nazwiska nie będę pisał ale zakład ma w miejscowości Ślepowron) powiedział (po przeprowadzeniu całej diagnostyki), że PCM jest uszkodzony i niestety wymaga wymiany.

Niestety nowy PCM kosztuje ponad 6000 zł więc w grę wchodzi jedynie używany - gość już znalazł jakiś egzemplarz w sieci i na poniedziałek ma mi to zrobić (montaż + ustawienia).

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia - czemu nie wchodzi w grę regeneracja tego PCM`a tylko od razu wymiana na inny. W ASO "wymiana" to obowiązkowa propozycja ale ten gość jest specem od elektroniki samochodowej więc dziwne, że nie może naprawić starego PCM`a. Wydawało mi się, że jedynie uszkodzenie mechaniczne PCM`a (spalenie, pęknięcie płytki) dyskwalifikuje sterownik do regeneracji...

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 30-04-15 o 14:22
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-04-15, 15:06   #21
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

diagnosta-niechce bawic sie w naprawe elektroniki-bo elektronika jest bardzo drobna-ale byc moze to zimny lut-na ukladzie bo to tak wyglada.
Ja moge ci tylko wyjscia podac ze sterownika-i wowczas nalezy posprawdzac sciezki od tych wyjsc wenatrz elektroniki-czy nie widac problemow z lutami.
Ale tak czy siak jakby mialo cos byc nietak to powinienes sie zaopatrzec w nowy PCM.
Jednak upewnij sie ze diagnosta sprawdzil zasilanie PCMa szczegolnie zasilanie Od PCMa-do ETC-bo jezeli tam jest spadek napiecia-to miernik nie wykryje problemu z przewodami-a elektronika sie oszuka.
To tak abys nie wymieniał w ciemno-choc tez przypuszczam ze to bedzie wina PCMa.
Zasilanie mozna sprawdzic tylko na podpietej przepustnicy. Dobrze Ci radze -zapytaj se czy to sprawdził i jak to sprawdził abyś nie robił zakupów w ciemno.
Tego wymagają zawsze procedury serwisowe-dopiero wtedy powinna byc decyzja-wymiana PCMa.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-05-15, 10:59   #22
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

Z tym zasilaniem to było tak, że zasilanie PCMa - tak jak już kiedyś pisałem - wynosiło ok 13,5 - 13,8 V, natomiast tuż po odpaleniu silnika PCM odłączał zasilanie do silniczka sterującego przepustnicą i to powodowało problem.

Powiem szczerze, że korciło mnie aby rozciąć obudowę PCMa i sprawdzić czy nie ma tzw. "zimnych lutów" i ewentualnie przelutować styki na nowo. Bo awaria nie pojawiła się od razu tylko stopniowo - najpierw PCM tylko czasem odłączał zasilanie od przepustnicy, później robił to coraz częściej, a na końcu już zawsze po włączeniu silnika.

A to czy sprawdził napięcie czy nie to się okaże w praniu - w końcu bierze odpowiedzialność za to co robi, jak auto będzie jeździło ok to znaczy, że zrobił wszystko jak trzeba, a jak znów usterka wystąpi to albo ją naprawi albo odda kasę...

Swoją drogą mając inny komp w aucie, ten teraz rozłożę i sprawdzę czy to nie zimne luty czasem powodowały ten problem (tak już z ciekawości).
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-05-15, 22:18   #23
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

hmm... miałem zakończyć temat bo po wymianie PCM`a wszystko wróciło do normy, auto znów jeździ jak powinno, silnik chodzi bez zastrzeżeń i żadnych niespodzianek nie ma...ale jak tylko wróciłem od fachowca to podłączyłem auto pod Forscana i wyskoczył mi błąd PCM o oznaczeniu P1000. Z opisu wynika, że to "Test gotowości diagnostyki On-board (OBD) niekompletny", a szczegóły kodów usterek to: "Test gotowości układów EOBD nie ukończony", zaś przyczyną tego kodu DTC może być: "Niektóre lub wszystkie testy EOBD nie są prawidłowo wykonane".

I druga rzecz - jak zrobiłem w Forscan`nie test diagnostyki na żądanie to wyskoczył jeszcze inny DTC na PCM`ie - P1709 z opisem: "Wartość czujnika PNP poza zakresem dla testu własnego. PNP nie wskazuje wymaganego położenia podczas testu własnego KOEO". Przyczyną tego kodu DTC może być: "Błąd operatora", "Wadliwe działanie przełącznika". Dodam, że PNP to Przełącznik położenia NEUTRAL, a KOEO to Stacyjka zapłonowa w położeniu wyłączenia silnika (Key On EngineOff).

Czytałem na forum forda mondeo, że tym DTC P1000 to nie ma się co przejmować, bo po prostu nie wszystkie czujniki zakończyły swoje testy i prędzej czy później ten błąd sam zniknie. Jak myślicie - czy mam znów podjechać do tego fachowca niech się temu przyjrzy???

No i ostatnia rzecz - robiąc odczyt z PCM`a przez Elmconfig pokazuje mi inny nr VIN (pokazuje VIN auta, z którego pochodzi ten PCM) - czy to nie będzie powodować w przyszłości jakichś problemów??? Czy ten koleś programując PCM w innym aucie nie powinien wpisać nr VIN mojego auta???
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-15, 07:48   #24
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

P1000 obd to jest blad od emisji spalin. ten blad sam zniknie po czasie jak wszystkie wartosci beda w normie.

Poprostu silnik musi przejechac iles tam km, byc rozgrzany zimny rozgrzany itp i dopiero wowczas P1000 zakonczy test wlasny. to nie chodzi o to ze czujniki sa nie sprawdzone tylko ze nieda sie potwierdzic ze wszystko z emisja spalin jest ok, dopoki samochod nie przejedzie iles km, i sondy nie beda rozgrzane, zimne i rozgrzane-bo nie wszystko dziala na zimnym silniku.

Wartosc czujnika PNP ? niechce mi sie szukac w opisie ale to chyba albo od sprzegla albo od skrzyni-tyle ze to raczej w automacie.

wydaje mi sie ze ten blad moze niemiec znaczenia-ale sprawdzac mi sie niechce-no chyba ze ci na tym zalezy?

Poki co cieszylbym sie ze problem juz rozwiazany-i zycze by nie okazał sie to po czasie problem z wiązką od PCMa.
ps. jak teraz masz wymieniony sterownik to stary mozesz rozkrecic-i zobaczyc jak to wyglada. musialbys tylko sprawdzic ktore sciezki sa zwiazane z przepustnica-powinno byc gdzies na schematach-wyjscia pinow ze sterownika- i sprawdzic czy wszystko z tymi sciezkami jest ok. bo to wyglada tak jakby faktycznie niebardzo łączyły wyjscia ze sterownika-bo błedy są typowe dla braku obwodów-a gdyby to było wewnątrz sterownika-to wówczas błedy byłyby inne-jako błąd wewnetrznyPCMa.-bynajmniej tak sie mi wydaje.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-15, 08:28   #25
Aleksander1404
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Ford Focus II
HB 5D
2.0 Duratec 145KM manual
kwiecień
2005
Postów: 112
Domyślnie

No niestety nie mogę starego sterownika rozpołowić i sprawdzić jak wygląda bo gość wziął stary sterownik, twierdząc, że "po co mi to", "jest zepsuty" itp. Normalnie to bym mu kazał go oddać ale powiedzmy, że poszedł w rozliczeniu Zapłaciłem za naprawę trzy stówki mniej niż mówił na początku...

Z tego co wyczytałem w sieci ten błąd P1000 pojawia się nie tylko przy wymianie PCM`a więc ciekawe czemu u mnie - resetowałem kompa wiele razy (reset module, reset kam), odłączałem go od instalacji, odłączałem akumulator czasem na kilka dni - nigdy ten P1000 (na starym PCM`ie) się nie pojawił...

Ok więc chyba już wszystko wyjaśnione, dzięki za wszystkie info
Aleksander1404 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-15, 12:25   #26
mjprzem
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: podkarpackie,mielec
Ford Focus I
sedan
1.8 TDDi 90KM manual
2000
Postów: 3 995
Domyślnie

taki blad pojawia sie po usterkach zwiazanych z obd-emisja spalin-i jest to normalne. Za jakis czas zniknie sam a jak nie zniknie to i tak nic sie nie stanie.
mjprzem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Tryb awaryjny jak skasować błąd? qzyn69 Szkody, Naprawy, Porównania 0 08-07-13 17:25
[MK1] 1.8 tddi nagle klekoce jak traktor... Tcharkovsky Silnik i skrzynia 22 19-05-11 12:33
[MK1] TDDI Tryb awaryjny magik133190 Silnik i skrzynia 2 07-12-09 16:30
[MK1] Początek kłopotów ?? Tryb awaryjny karlos349 Silnik i skrzynia 30 09-11-09 21:01
TRYB AWARYJNY GDY JEST GORĄCO(1,6) mikolaj_j Silnik i skrzynia 0 16-08-08 21:05

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u