Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-05-09, 17:55   #1
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie Jak uzywać klimatyzacji manualnej?

Temat na czasie. Omawiany na forum, ale chyba nie w dokładnie takim ujęciu, w każdym razie nie znalazłem. Zatem kilka pytań/tematów:
1. Rozumiem, że klimatyzacja manualna w FFII jest nieregulowana, tzn. zawsze pracuje na max i bierze tyle samo energii, a regulacja pokrętłem tylko miesza powietrze zimne i ciepłe? Tak?
2. Jesli tak, to jak jej lepiej uzywać w sytuacji gdy chłodzić chcemy tylko trochę bo żaru nie ma a tylko trochę za ciepło. Właczyć, ustawić na pole między niebieskim i białym i zapomnieć, czy też lepiej właczać na parę minut na max a potem parę minut przerwy?
Ekonomiczznie (o ile na 1 odpowiemy Tak) jest to drugie, ale jak to się ma do twałości takie włączanie i wyłaczanie?
3. Jaki obieg przy właczonej klimie, szczególnie na poczatku, zamknięty czy otwarty?
4. Rozumiem ze lepiej ją zawsze wyłaczyć kilka minut wcześniej niż silnik?
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-05-09, 18:20   #2
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

Odp. 1 Tak
Odp. 2 Ja robię tak że ustawiam nawet troszkę bardziej na czerwonym i pracuje ciągle. Włączanie na maxa raczej do bani choćby przez to że trzeba ją włączać i wyłączać a tak raz wciskasz guzik i jazda . No i chyba nie bardzo zdrowe jest tak sobie dmuchać zimnym powietrzem jak na dworze jakieś 20 stopni. Na ekonomiczność raczej tutaj nie patrzę, używam klimy tak żeby mi było wygodnie i dobrze
Odp. 3 ja mam zawsze obieg otwarty.
Odp. 4 Oczywiście że tak, zostawiając oczywiście wiatrak a klima będzie Ci służyć na pewno dłużej.
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-05-09, 18:36   #3
Artur83
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Mazowieckie
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 643
Domyślnie Re: Jak uzywać klimatyzacji manualnej?

Cytat:
Napisał skylla1
3. Jaki obieg przy właczonej klimie, szczególnie na poczatku, zamknięty czy otwarty?
Na początku zawsze otwarty i przy uchylonych lekko oknach co by nam się smrodek z nawiewów ulotnił z samochodu. Po jakiejś minucie zamykasz okna i obieg, jaki jest sens mieszać zimne powietrze z klimy z tym cieplejszym z zewnątrz? Co jakiś dłuższy czas można otworzyć obieg i dla świeżości wymieszać powietrze, ale zasada jest taka, że z klimą powinno się jeździć na zamkniętym obiegu.
Artur83 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-05-09, 20:20   #4
fakir
Turysta
 
Avatar fakir
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Tarnów
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 101
Domyślnie

Ja też mam manuala i zawsze mam włączony wewn. obieg , regulacja ustawina na max. zimno , przez pierwsze 3-5 minut studze na maxa potem daje na 1-2 najlepiej nadmuch nie na szybe , ale na samą głowe bez nóg , bo dużo kurzu jest na wycieraczkach. Jak dotąd nie chorowałem ,a jestem alergikiem .

Polecam zamontowanie termometra takiego za 30 zł. z 2-ma czujnikami .

Pozdro !
fakir jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-05-09, 21:36   #5
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Ale skoro klima i tak cały czas pracuje na max mozliwości to po co obieg zamkniety? Chyba lepiej chłodzić swieże powietrze. Zuzycie paliwa to samo, a wszystko i tak idzie przez filtr ppyłkowy.
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-05-09, 22:06   #6
moons
Kataryna
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Hajnówka
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
luty
2001
BHA powiat hajnowski (Hajnówka)
Postów: 5 021
Domyślnie

W climatroniku jest tak że gdy ustawisz na auto to najpierw zamyka obieg i chłodzi tylko powietrzem z auta a potem kiedy temperatura spadnie otwiera obieg i pobiera już tylko powietrze z zewnątrz. Ja osobiście nigdy nie zamykam obiegu wewnętrznego. Szyby momentalnie moje auto odparowywuje, grzeje też całkiem nieźle, chłodzi też, także co mam używać "zużyte" powietrze skoro mogę świerze :razz:
Pozdrawiam
__________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
p.s. nie bądź rasistą, bądź jak panda: czarny, biały i azjata
moons jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-05-09, 10:39   #7
Vadero
Turysta
 
Avatar Vadero
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Skąd: Katowice
Inny
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
lipiec
2007
SPS powiat pszczyński (Pszczyna)
Postów: 396
Domyślnie Re: Jak uzywać klimatyzacji manualnej?

Cytat:
Napisał skylla1
Temat na czasie. Omawiany na forum, ale chyba nie w dokładnie takim ujęciu, w każdym razie nie znalazłem. Zatem kilka pytań/tematów:
1. Rozumiem, że klimatyzacja manualna w FFII jest nieregulowana, tzn. zawsze pracuje na max i bierze tyle samo energii, a regulacja pokrętłem tylko miesza powietrze zimne i ciepłe? Tak?
2. Jesli tak, to jak jej lepiej uzywać w sytuacji gdy chłodzić chcemy tylko trochę bo żaru nie ma a tylko trochę za ciepło. Właczyć, ustawić na pole między niebieskim i białym i zapomnieć, czy też lepiej właczać na parę minut na max a potem parę minut przerwy?
Ekonomiczznie (o ile na 1 odpowiemy Tak) jest to drugie, ale jak to się ma do twałości takie włączanie i wyłaczanie?
3. Jaki obieg przy właczonej klimie, szczególnie na poczatku, zamknięty czy otwarty?
4. Rozumiem ze lepiej ją zawsze wyłaczyć kilka minut wcześniej niż silnik?



1. Tak.
2.Nijak się ma do trwałości, bo przeciez kompresor się sam załącza iwyłącza cyklicznie zależjnie od temperatury parownika Ja tam wolę jeździć ciągle na klimie isobie tylko temperaturą regulować - powietrze z klimy ma ściśle określoną wilgotnosc co pozwala ci pozostac rześkim mimo długiej trasy.
3. na poczatku zamkniety, az sie schlodzi wnetrze, potem otwierasz.
4. mozna. nie trzeba
__________________
Focus mkII '06 1.6
Vadero jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-05-09, 18:20   #8
Krisol
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Wolsztyn, wlkp
Postów: 37
Domyślnie Re: Jak uzywać klimatyzacji manualnej?

Cytat:
Napisał skylla1
Temat na czasie. Omawiany na forum, ale chyba nie w dokładnie takim ujęciu, w każdym razie nie znalazłem. Zatem kilka pytań/tematów:
1. Rozumiem, że klimatyzacja manualna w FFII jest nieregulowana, tzn. zawsze pracuje na max i bierze tyle samo energii, a regulacja pokrętłem tylko miesza powietrze zimne i ciepłe? Tak?
2. Jesli tak, to jak jej lepiej uzywać w sytuacji gdy chłodzić chcemy tylko trochę bo żaru nie ma a tylko trochę za ciepło. Właczyć, ustawić na pole między niebieskim i białym i zapomnieć, czy też lepiej właczać na parę minut na max a potem parę minut przerwy?
Ekonomiczznie (o ile na 1 odpowiemy Tak) jest to drugie, ale jak to się ma do twałości takie włączanie i wyłaczanie?
3. Jaki obieg przy właczonej klimie, szczególnie na poczatku, zamknięty czy otwarty?
4. Rozumiem ze lepiej ją zawsze wyłaczyć kilka minut wcześniej niż silnik?
Ad.4 tak, aby podmuchem z wentylatora osuszyć układ wentylacji i zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów
Krisol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-09, 09:24   #9
konfuzja
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar konfuzja
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: KRK
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
luty
2008
KR Kraków
Postów: 129
Domyślnie

Dzięki za temat, gdyż dowiedziałem się naprawdę kilku ciekawych kwesti
Co prawda mam klimę automatyczną, ale uwaga, iż warto wyłaczyć OFF-em klimę kilkaset metrów od miejsca planowanego zatrzymania auta, uważam za baaardzo istotną. Jeżeli ogranicza to znaczaco rozwój pieczarek, to naprawde warto.
Ponadto mam takie oto ogólne przemyslenia odnośnie uzywania klimy:
- nie używać chłodzenia nóg (ponieważ chłodne powietrze i tak bedzie się gromadzic w dole kabiny, takie są prawa fizyki, ponadto faktycznie kurz z wycieraczek nie fruwa nam po aucie, jak ktos trafnie zauważył),
- gdy auto rozgrzane to pierwszy etap schładzania kabiny z otwartym obiegiem i uchylonymi oknami (powietrze wew. auta zdecydowanie cieplejsze niż na zawnatrz), natępnie okna zamknięte i wew. obieg powietrza,
- gdy auto schłodzone (bo wyjeżdamy z garażu) a na zewnątrz ukrop, to okienka szczelnie zasunięte, obieg otwarty przez chwilkę na początku (by wymienić powietrze), zaś potem obieg zamknięty.

[ Dodano: Czw 07 Maj, 2009 09:38 ]
Precyzując: Klimę wyłączyć OFF-em zostawiając ozywiście włączony wiatrak!

I jeszcze pojawiło mi się jedno pytanie: w klimie automatycznej (ale pewnie w manualu też) nawieny na tylną kanapę mamy umieszczoe pod przednimi fotelami. Dzisiaj wsadze tam łape i zobacze sam, ale może ktoś wie: jak się odcina nawiem powietrza (z klima lub bez) na tylna kanapę? Jest to wogóle mozliwe? Jezeli ustawię np. nawiew tylko na szybę (z klimą lub bez) to wentylacja na tylną kanapę działa czy nie Sprawdzał ktoś?
__________________
Czasy się zmieniły, dawniej by ujrzeć pośladki trzeba było zsunąć majtki, dziś by zobaczyć majtki trzeba rozsunąć pośladki...
konfuzja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Przeróbka manualnej klimy na automatyczną xaxaraxa Elektryka, audio i alarmy 21 29-08-10 08:59
[FFI] Autoklima zamiast manualnej... Duzy koszt? enzoparis Elektryka, audio i alarmy 2 10-10-08 11:28
[FII] zestaw do automatycznej klimy zamiast manualnej mayak Elektryka, audio i alarmy 6 19-11-07 19:18
Automatyczna klima zamiast manualnej? moon Inne techniczne 8 12-05-05 13:20

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u