Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-06-09, 19:54   #1
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie [FFI] Wentylatory chlodnicy - kiedy startuje drugi ?

Witam,
Dzis byl dosyc cieply dzien (jak na Irlandie cieply), i jezdzilem troche z klimatyzacja, na postoju z ciekawosci otworzylem maske, i krecil sie tylko jeden wentylator, chwile potrzymalem auto z wyzszymi obrotami (4-5 tys.) i ten sam wentylator wlaczyl sie na II bieg. Pytanie: Kiedy powinien sie zalaczyc drugi wentylator ? W jakiejs totalnie goracej sytuacji ? Da sie jakos sprawdzic czy dziala (bezpieczniki obejrzalem, wygladaja ok).
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 20:50   #2
elias26
Turysta
 
Avatar elias26
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Coventry
Postów: 43
Domyślnie

II wentyl nie jest od klimy ?
__________________
elias26 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 20:59   #3
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie

Cytat:
Napisał elias26
II wentyl nie jest od klimy ?
Nie sadze, zeby byl tu jakis rozdzial. Wyglada na to, ze ten drugi (przed kierowca w wersji europejskiej, a przed pasazerem w wersji UK) zalacza sie w bardziej goracej sytuacji, auto mi sie nie przegrzewa, ale ciekaw jestem czy nie jest cos tam upalone. Auto raczej nie mialo zadnego wypadku, ani nikt nie grzebal w elektryce.
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 21:25   #4
Paweł
Dukacz
 
Avatar Paweł
 
Witold
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
luty
1999
LU Lublin
Postów: 1 010
Domyślnie

tak jak u mnie II wentylator jest załaczany czujnikiem temperatury powietrza w komorze silnika czujka jest z boku obudowy aku od środka
__________________
FF 1.8 sedan Ghia
Paweł jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 21:28   #5
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł
tak jak u mnie II wentylator jest załaczany czujnikiem temperatury powietrza w komorze silnika czujka jest z boku obudowy aku od środka
Tzn. w przypadku zalaczenia klimy ma sie krecic tylko jeden ? Wlasnie robilem "pomiary" i prawde mowiac to raczej ubogi jestem we wnioski, ale na konektory idace do tego wentyla co sie nie kreci bylo podane 12V jak zalaczylem klime - wiec juz wniosek wysnulem, ze albo zjarany, albo sama wtyczka przy nim uszkodzona (srednio mi sie to chce rozbierac). A ten czujnik, o ktorym piszesz to jak wyglada ? To moze wyglada jak taka "przelotka" ? Zewrzec to z czyms, zeby sie ten drugi zakrecil czy jak ?
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 07:30   #6
Paweł
Dukacz
 
Avatar Paweł
 
Witold
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
luty
1999
LU Lublin
Postów: 1 010
Domyślnie

jak włączę klimę startują oba, u mnie czujka wygląda jak czujka od temperatury wody wkręcana, w późniejszych chyba wygląda coś tak jak przelotka wypnij czujkę w kostce są dwa styki zewrzyj kawałkiem drutu i powinien zastartować, lub zasil wentylator bezpośrednio z aku w celu go sprawdzenia ,możesz nie mieć styku w kostce, tak miałem
__________________
FF 1.8 sedan Ghia
Paweł jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 11:01   #7
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł
jak włączę klimę startują oba, u mnie czujka wygląda jak czujka od temperatury wody wkręcana, w późniejszych chyba wygląda coś tak jak przelotka wypnij czujkę w kostce są dwa styki zewrzyj kawałkiem drutu i powinien zastartować, lub zasil wentylator bezpośrednio z aku w celu go sprawdzenia ,możesz nie mieć styku w kostce, tak miałem
Hmm... to chyba jakis inny element znalazlem, u mnie to bylo takie cos z boku akumulatora, ale to chyba nie to. Jedyne co jeszcze znalazlem w schematach to jakis rezystor na gorze chlodnicy. A co mi grozi jak jeden wentyl jest sfajczony ?
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 13:09   #8
Paweł
Dukacz
 
Avatar Paweł
 
Witold
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
luty
1999
LU Lublin
Postów: 1 010
Domyślnie

Cytat:
Napisał Piotr_T
u mnie to bylo takie cos z boku akumulatora, ale to chyba nie to
to chyba to
Cytat:
Napisał Piotr_T
A co mi grozi jak jeden wentyl jest sfajczony ?
przegrzanie silnika i mogą być problemy z klimą u mnie jak nie chodził - brak styku w kostce na obudowie wentylatora - klima nie chciała chodzić nie skrapla odpowiedni szybko gazu w układzie
__________________
FF 1.8 sedan Ghia
Paweł jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 13:41   #9
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł
to chyba to
Wiec z tym jest ciekawostka bo jak to rozlaczylem to samochod nie zapala - rozrusznik nie kreci, ale zeby to obejsc musialbym ciac, a to mi sie nie usmiecha.
Inna sprawa, ze na jakims anglojezycznym forum Forda sporo osob pisalo o zgniciu tego rezystora na chlodnicy i najpierw temu sie przyjrze, a przedtem sprobuje jakos zmierzyc czy na kablach przy samym wentylatorze jest napiecie (bo wtyczka to jedno, ale chyba potem ten rezystor na chlodnicy cos ma do powiedzenia)

Cytat:
Napisał Paweł
przegrzanie silnika i mogą być problemy z klimą u mnie jak nie chodził - brak styku w kostce na obudowie wentylatora - klima nie chciała chodzić nie skrapla odpowiedni szybko gazu w układzie
Przegrzanie to raczej odpada - nie ten klimat. Co do skraplania klimy to faktycznie tam moze sie troche "psuc". Pogrzebie przy tym, masakra by byla jakby byl jednak upalony wentyl, kupa rozbierania I pewnie jeszcze wieksza kupa kasy, generalnie straszna kupa
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 15:18   #10
Paweł
Dukacz
 
Avatar Paweł
 
Witold
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Lublin
Ford Focus I
sedan
1.8 Zetec 115KM manual
luty
1999
LU Lublin
Postów: 1 010
Domyślnie

Cytat:
Napisał Piotr_T
ale chyba potem ten rezystor na chlodnicy cos ma do powiedzenia)
o ile się orientuje rezystor jest jak jest jeden wentylator z dwoma prędkościami, jak są 2 wentylatory to jest jedna prędkość wentylatora, tyle że pracuje w zależności od potrzeb jeden lub dwa
__________________
FF 1.8 sedan Ghia
Paweł jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 16:19   #11
Piotr_T
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Limerick
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 189
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł
Cytat:
Napisał Piotr_T
ale chyba potem ten rezystor na chlodnicy cos ma do powiedzenia)
o ile się orientuje rezystor jest jak jest jeden wentylator z dwoma prędkościami, jak są 2 wentylatory to jest jedna prędkość wentylatora, tyle że pracuje w zależności od potrzeb jeden lub dwa
U mnie na 100% ten co dziala ma dwa biegi, faktycznie jest to troche dziwne, ale np. Octavia miala tak samo (z tym, ze chyba oba wentyle mialy 2 biegi). Zaczne od tego rezystora bo najlatwiej sie tam dobrac.

[ Dodano: Wto 02 Cze, 2009 23:11 ]
Okazalo sie, ze cos jest upalone we wtyczce juz przy silniku - jak sie palcem nacisnie mocno to sie zaczyna krecic, rozebralem caly ten interes, przelutowalem kable i dalej zero efektu. Jade jutro na szrot moze beda mieli, a jak nie ta sa na ebayu w UK wiec sadze, ze mi dostarcza. Szczescie, ze to nic z elektronika czy elektryka bo to by byla kaplica totalna.
Piotr_T jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-06-11, 22:30   #12
Ukashq
Turysta
Grupa: Brak
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2000
Postów: 19
Domyślnie

Witam! Wiem, że odkopałem strasznie dawny temat, ale problem ten sam: w zeszłym tygodniu wywalił mi zbiornik wyrównawczy, więc wymieniłem - pozostało pytanie: czy uszczelka pod głowicą? Pojeździłem na nowym zbiorniku i poobserwowałem: nie wywala ciśnienia do układu chłodzenia. Dwa dni później w czasie przeglądu klimy odkryłem, że jeden z wentylatorów nie działa... To by tłumaczyło awarię zbiornika (upał + klima/ 1 wentylator). Dopełniono mi czynnika, ale zapowiedziano żeby klimy nie używać bo zaduże obciążenie na 1 wentylator. Więc odjechałem z serwisu i po paru kilometrach samochód zaczął mi szarpać :/ i jak stoję np. na światłach to gaśnie. Zauważyłem taką zależność: samochód, gdy się nagrzewa jest OK, ale gdy sie nagrzeje (wskazówka w połowie) zaczynają się jazdy: kilka szarpnięć lub gaśnięcie... Wiecie co to może być? Czy wina leży w niesprawnym wentylatorze czy może grubsza sprawa...
Ukashq jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-06-11, 23:16   #13
Eko
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Eko
 
Kamil
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: WWL
Inny
HB 5D
1.4 Zetec 75KM manual
grudzień
2007
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 709
Garaż
Domyślnie

Jak wygląda płyn w zbiorniczku? Przypomina rosołek? Czy podczas dodawania gazu (przyda sie 2 osoba) w zbiorniczku widzisz pęcherzyki gazu? Czy ubywa Ci płyn?(a wycieków niegdzie nie ma) Czy olej przypomina kawę z mlekiem?
Jeśli któreś z powyższych na "tak" może to właśnie wskazywać na uszczelkę.

Co do zbiorniczka (o ile korek był sprawny) to rozsadzenie go nie było raczej spowodowane bezpośrdenio niesprawnym wentylatorem. Taki efekt mogła dać właśnie wydmuchana uszczelka pod czapką. Niestety... No lub oczywiście zatkane odpowietrzenia korka
__________________
Jeepać ekologię

Ostatnio edytowane przez Eko ; 27-06-11 o 23:20
Eko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-06-11, 19:36   #14
Ukashq
Turysta
Grupa: Brak
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2000
Postów: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał Eko Zobacz post
Jak wygląda płyn w zbiorniczku? Przypomina rosołek? Czy podczas dodawania gazu (przyda sie 2 osoba) w zbiorniczku widzisz pęcherzyki gazu? Czy ubywa Ci płyn?(a wycieków niegdzie nie ma) Czy olej przypomina kawę z mlekiem?
Jeśli któreś z powyższych na "tak" może to właśnie wskazywać na uszczelkę.

Co do zbiorniczka (o ile korek był sprawny) to rozsadzenie go nie było raczej spowodowane bezpośrdenio niesprawnym wentylatorem. Taki efekt mogła dać właśnie wydmuchana uszczelka pod czapką. Niestety... No lub oczywiście zatkane odpowietrzenia korka
Odpowiedzi na pytania powyżej:
- płyn wygląda w zbiorniku na wodę z rdzą...
- w zbiorniku nie pojawiają sie pęcherze przy dodawania gazu,
- nie ubywa płynu,
- olej normalny - czarny

Ciągle mnie trapi co jest przyczynątego szarpania. Jutro jadę podpiąć się do kompa i się zobaczy czy coś ze sterowaniem czy coś z wentylatorem.
Ukashq jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-06-11, 17:38   #15
Eko
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Eko
 
Kamil
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: WWL
Inny
HB 5D
1.4 Zetec 75KM manual
grudzień
2007
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 709
Garaż
Domyślnie

fordowski płyn czasami mętnieje... wiec przynajmniej na odległość wygląda na ok.
Sprawdź tęperaturę w trybie serwisowym.
Niekoniecznie sprawcą szarpania może być uszczelka pod czapką.
__________________
Jeepać ekologię
Eko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-06-11, 18:06   #16
Ukashq
Turysta
Grupa: Brak
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2000
Postów: 19
Domyślnie

Dziś podpiąłem samochód do kompa. Manualne odpalenie wentylatorów nie przyniosło rezultatu - tylko jeden ruszył. WYskoczył za to jeden bład: P0340 - awaria czujnika położenia wałka rozrządu. Jednak bardziej zmartwiły mnie odczytu z wtrysków:
1- - 0,5xxxx
2- - 0,2xxx
3- 1,8xx
4- - 0,3
Czyżby wtryski padały...? Bo borykam się także z problemem szarpania i włączania się kontrolki świec żarowych przy wciskaniu pedału przyspieszenia do dechy na 4i 5 biegu
Ukashq jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-07-11, 20:15   #17
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Wentylatory działają obydwa razem. Albo obydwa szybko albo wolno (zależy to od rezystora dmuchaw umieszczonego pomiędzy wentylami).
Dziwi mnie rozwiązanie, bo jeden silnik dmuchawy jest 4-szczotkowy, a drugi ma dwie szczotki. Najprawdopodobniej szczotki Ci się skończyły i blachy "zheblowały" Ci komutator. Ja sam naprawiłem taki silnik za 38 zł. Zeszłego roku miałem taką awarię.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Plyn do chlodnicy Larry43 Silnik i skrzynia 10 27-09-10 22:56
Wentylatory radekkawa Silnik i skrzynia 6 28-05-09 15:03
[FFI] Temperatura silnika, wentylatory przemon Silnik i skrzynia 6 28-12-08 13:11
Korek od chlodnicy JACO100 Silnik i skrzynia 7 14-11-06 18:37

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u