Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 16-12-09, 19:33   #1
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Question Docieranie a zmiana oleju

Witam
doczytałem, że przy docieraniu silnika powinienem zmienić olej po 5 tys. kilometrów (1.6 Ti-VCT).
Zastanawiam się jednak czy przy cięższych warunkach pracy docierania, jak ujemne temperatury, sporo niezbyt długich jazd po mieście, nie dokonać tej pierwszej wymiany szybciej, np. po 2,5 tys. kilometrów ?
Ma to sens ? Wiem - "wymieniaj olej tak często jak Ciebie stać", ale..... ?
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-12-09, 21:09   #2
kodak
Turysta
 
Avatar kodak
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Lublin
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2009
Postów: 86
Garaż
Domyślnie

Mam 1.8 tdci z przebiegiem 600 km i postanowiłem wymienić olej po równych pięciu tysiącach, oczywiście na Formula F. Nie wiem do końca, czy taki zabieg ma jakis wpływ na żywotność silnika, jedni twierdzą że tak, inni że to bzdura. W każdym razie będę spokojniejszy zwłaszcza, że chcę nim pojeździć przez kilka lat.
kodak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-12-09, 22:52   #3
Lelon
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Raszyn/Wawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 166
Domyślnie

Dobrze jest pierwszy raz wymienić olej po 3-5tys km
Lelon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-12-09, 23:04   #4
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lelon Zobacz post
Dobrze jest pierwszy raz wymienić olej po 3-5tys km
ok, ok, wiem to
pytam się czy może ze względu na pogodę nie przyspieszyć tego momentu
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-12-09, 23:29   #5
kodak
Turysta
 
Avatar kodak
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Lublin
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2009
Postów: 86
Garaż
Domyślnie

Ujemne temperatury przy nowym silniku to na pewno większe spalanie, ale czy wieksze zużycie oleju? Dzisiaj sie trochę spiąłem, wyprowadziłem auto z garażu , gdzie jest temperatura koło zera, jadę 10 minut a tu komputer pokazał średnie 12.9
Ale myślę, że to sie poprawi przy przebiegu jakieś 10 tys.
kodak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 00:22   #6
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

langolier - twoja foka byla juz dotarta zanim dostales do niej kluczyki...

powodem wymiany oleju po 2-3tys moze byc raczej niepewnosc co do oleju "z fabryki" albo chec spuszczenia syfow (opilki metalu), ktore zostaly w silniku po produkcji i plywaja sobie w oleju...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 00:33   #7
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Co więcej, wg. planu serwisowego, wymiana ta nie jest już zalecana. Auto może spokojnie zrobić 20 tyś km na fabrycznym oleju. No ale wiadomo, że niekórzy w to nie uwierzą . Jesli więc należysz do tej kategorii, wymianiaj kiedy masz ochotę. czy to zrobisz po 2 czy po 5 tyś km, nie ma żadnego znaczenia...
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 00:38   #8
Lelon
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Raszyn/Wawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 166
Domyślnie

No widzisz a niektóre marki jednak to praktykują. Np. ASO Mitsubishi wymieniło gratis olej po 3tys km... Ciekawe czemu tak bezsensownie wydają pieniądze?
Lelon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 00:47   #9
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Tylko na Boga nie zaczynajmy znów dyskusji, że producenci specjalnie psują swoje auta, ukrywając w instrukcji i planie serwisowym koniecznośc wymiany oleju. Ta wymiana po kilku tyś to już obecnie rzadkość - być może jeszcze spotykana w jakichś autach, ale w zdecydowanej większości na pewno nie. Czasy i technologia się zmienia. To juz nie sa silniki jak w "dużym fiacie" i oleje też sa zupełnie inne. Ja uważam, że nalezy stosować zalecenia producenta, zarówno co do materiałów ekslpatacyjnych jak i terminów wymian. Inni będą lali Motule i co 10 OOO km, sru-pałery, sportowe klocki itd... Wolnoć tomku w swoim autku.
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 01:00   #10
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Cool

Cytat:
Napisał kodak Zobacz post
Ujemne temperatury przy nowym silniku to na pewno większe spalanie, ale czy wieksze zużycie oleju? Dzisiaj sie trochę spiąłem, wyprowadziłem auto z garażu , gdzie jest temperatura koło zera, jadę 10 minut a tu komputer pokazał średnie 12.9
Ale myślę, że to sie poprawi przy przebiegu jakieś 10 tys.
Raczej chodziło mi o cięższe warunki startu: zimniejszy silnik, zimniejszy (gęstszy) olej. Kto wie jaki, czy w ogóle 5W (płynność w niskich temperaturach). A ma być sporo zimniej (podobno -20st.C).
I tyko nie mówcie, że nie słyszycie, że silnik jest głośniejszy przy starcie po zimnej nocy niż jeszcze miesiąc temu....
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 07:55   #11
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał langolier Zobacz post
Raczej chodziło mi o cięższe warunki startu
nie ma znaczenia, olej masz swiezutki tak czy inaczej
Cytat:
Napisał langolier Zobacz post
tyko nie mówcie, że nie słyszycie, że silnik jest głośniejszy przy starcie po zimnej nocy niż jeszcze miesiąc temu
ja nie slysze...
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 19:58   #12
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Icon1

Cytat:
Napisał MisiekT Zobacz post
nie ma znaczenia, olej masz swiezutki tak czy inaczej
"świeżutki" nie oznacza "dociera szybko wszędzie gdzie trzeba"
może być za gęsty, nawet prosto z beczki czy kanisterka
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-09, 23:34   #13
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Lan, po co w ogóle pytasz, skoro sam już wybrałeś odopowiedź i tylko taka cię satysfakcjomuje? . Swoją drogą, niskie masz mniemanie o konstruktorach silników i fabrykach je produkujących, skoro wszystko po kolei chcesz poprawiać po nich... Tak z ciekawości, kto jest dla ciebie mądrzejszy niż inzynierowie Forda, że akurat jego słuchasz a nie ich?
My tu jesteśmy łebskie chłopaki, ale jakoś mam dziwne preczucie, że Ford ma lepszych specjalistów. lepszych także od róznych naszych mechaników po zawodówce czy technikum. Ale jak widac się mylę
A tak z ciekawości, jak kupiłeś telewizor to do czego go podłączyłeś, bo przeciez nie chyba do zwykłego gniazdka 230V? Przeciez tam jest kurczę zwykły prąd

Ostatnio edytowane przez skylla1 ; 17-12-09 o 23:43
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-12-09, 00:02   #14
Komor
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Opole
Ford Focus III FL
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
styczeń
2015
Postów: 1 239
Garaż
Domyślnie

Jedź i wymień sobie. To że fabryka zalewa mineralny to raczej prawda. Niech tam się coś dotrze troche i wymień. Koszt ... ja za 5,6 L i filtr oleju zabuliłem 230 zł z moim zniżkami.

Docieranie i tak trwa raczej do ok. 10 kkm. Docieranie w sensie że ciągle spda zużycie paliwa. Na piczątku jarał ok. 7,5, potem 7 6,5 i teraz 6 już
__________________

Komor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-12-09, 08:45   #15
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Cool

Cytat:
Napisał Komor Zobacz post
Docieranie i tak trwa raczej do ok. 10 kkm. Docieranie w sensie że ciągle spda zużycie paliwa. Na piczątku jarał ok. 7,5, potem 7 6,5 i teraz 6 już
Przy takiej zmianie pogody (temperatura i styl jazdy) i niezbyt dużej ilości przejechanych kilometrów ciężko stwierdzić obniżanie się spalania w sensie l/km.
Zauważyłem jednak, że spada mi ilość paliwa pobieranego przez rozgrzany silnik na biegu jałowym - na początku to było 1,1-1,2 l/h, teraz 0,8-0,9 l/h (auto ma 1,5 miesiąca i 1100km na liczniku).

I z całą pewnością silnik rano po uruchomieniu pracuje głośniej niż na początku - co wskazuje albo na szybsze docieranie albo po prostu na ... luz zaworów przed nagrzaniem silnika (w 1.6 Ti-VCT nie ma hydraulicznej kompensacji luzu) ?

---------- Post dodany o 08:45 ---------- Poprzedni post był z 08:29 ----------

Cytat:
Napisał skylla1 Zobacz post
Lan, po co w ogóle pytasz, skoro sam już wybrałeś odopowiedź i tylko taka cię satysfakcjomuje? . Swoją drogą, niskie masz mniemanie o konstruktorach silników i fabrykach je produkujących, skoro wszystko po kolei chcesz poprawiać po nich... Tak z ciekawości, kto jest dla ciebie mądrzejszy niż inzynierowie Forda, że akurat jego słuchasz a nie ich?
My tu jesteśmy łebskie chłopaki, ale jakoś mam dziwne preczucie, że Ford ma lepszych specjalistów. lepszych także od róznych naszych mechaników po zawodówce czy technikum. Ale jak widac się mylę
A tak z ciekawości, jak kupiłeś telewizor to do czego go podłączyłeś, bo przeciez nie chyba do zwykłego gniazdka 230V? Przeciez tam jest kurczę zwykły prąd
Cóż, z tym parciem na wymianę oleju to pewnie masz rację - i tak chcę wymienić, tylko zastanawiam się, KIEDY
Co do poprawiania "inżynierów Forda" - cóż innego robią koledzy od tuningu mechanicznego, elektronicznego a nawet optycznego ? Czyż nie jest to "poprawianie inżynierów Forda" ?
Poza tym - jak już kiedyś pisałem - Ford (dotyczy to też innych marek aut) nie ma wielkiego biznesu aby zapewnić mojemu autku długowieczność, na której mnie najbardziej zależy. Najfajniejszy (najbardziej opłacalny) etap dla Forda się skończył - kupiłem auto, zostało wprowadzone na rynek. Teraz dobrze jakbym jeździł do serwisu (oczywiście dopiero PO gwarancji). Można zapytać - czemu Ford nie ZALECA szybszej wymiany oleju - przecież to "przyjechanie do serwisu" ? Oczywiście dlatego, że nie pozwala mu na to ... wizerunek marki. Chyba żadna marka nie zaleca teraz tak szybkiej wymiany oleju (miałem takie zalecenie w Skodzie Felicii w 1998 roku - OBOWIĄZKOWY przegląd + wymiana oleju po 1500km), więc i Ford musi się do tego trendu dostosować....
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-12-09, 10:27   #16
kodak
Turysta
 
Avatar kodak
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Lublin
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2009
Postów: 86
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Komor Zobacz post
Jedź i wymień sobie. To że fabryka zalewa mineralny to raczej prawda. Niech tam się coś dotrze troche i wymień. Koszt ... ja za 5,6 L i filtr oleju zabuliłem 230 zł z moim zniżkami.

Docieranie i tak trwa raczej do ok. 10 kkm. Docieranie w sensie że ciągle spda zużycie paliwa. Na piczątku jarał ok. 7,5, potem 7 6,5 i teraz 6 już
Ja jestem trochę przerażony, odpalam wczoraj zmarźlucha, skasowałem spalanie na kompie, jadę a tu 18.9, potem 17.5, dalej 15.9 Po przejechaniu 15 km trochę się rozgrzał i pokazał 10.9 i tak już zostało do końca. Ale pocieszam się, ze to tylko tak na początku.
Komor, jakim woskiem woskujesz czarna panterę?
kodak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-12-09, 11:17   #17
Komor
Sympatyk
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Opole
Ford Focus III FL
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
styczeń
2015
Postów: 1 239
Garaż
Domyślnie

Spalanie spada cały czas do około 5-6 kkm. Na początku jest nieznośne
Mi dzisiaj pokazuje 8,3 ale sama jazda bokiem po ulicach i pełny ogień

Woskuje Carnaubą Formula 1.
__________________

Komor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u