Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 24-02-10, 15:21   #1
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie Temperatura spada po wcisnieciu gazu

Temperatura spada po wcisnieciu gazu - tak mozna krotko opisac problem.

Wydaje mi sie ze silnik dluzej dochodzi do swojej znamionowej temperatury. To zanim to nastapi, kazde przyspieszanie powoduje opadniecie wskazowki o jakas wartosc. Potrafi spasc z drugiej kreski na pierwsza (60*) czy z 3ciej (90*) na druga(75*).

Dzis jest 11* i na trasie 10km go dogrzalem. Ale w weekend bylo +3 prawie caly dzien jezdzilem po miescie i osiagnalem max druga kreske (75*).

Innymi slowy wygklada na to ze jak sie zwiekszaja obroty, to zwieksza sie przeplyw cieczy i bardziej chlodzi.

Byl wymieniony termostat - i dalej to samo. Moj mechaink konsultowal sie z mechanikiem od Forda i ten wskazal ze trzeba aktualizowac soft wskaznikow. Ale czemu wczesniej bylo idealnie a naraz sie popsulo? program sie sam nie zmienil.

A moze to jest awaria czegos innego? czujnika temp? jakiegos zaworu?
Pomozecie?
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-02-10, 15:52   #2
kleofas
Administrator
Grupa: Warszawa
 
Avatar kleofas
 
Zarejestrowany: Nov 2005
Skąd: wawa
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
październik
2004
WPL powiat płocki (Płock)
Postów: 2 425
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaXyM Zobacz post
Innymi slowy wygklada na to ze jak sie zwiekszaja obroty, to zwieksza sie przeplyw cieczy i bardziej chlodzi.
bo tak jest - pompa wody napędzana jest paskiem wielorowkowym - czyli im szybsze obroty wału tym szybciej się kręci
dodatkowo zwiększenie prędkości jazdy powoduje znacznie lepsze chłodzenie cieczy w chłodnicy

tylko czy powinno to być aż tak drastyczne?
__________________



schemat przyjmowania petentów przez admina:

1. ,
2. admin ma zawsze rację, jeśli uważasz inaczej, to patrz punkt 1
kleofas jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-02-10, 16:37   #3
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

no na pewno nie powinno bo tak nie bylo. Stalo sie to nagle. Przynajmniej tak zauwazylem. A nie sadze zebym przegapil takie zachowanie wcesniej.
Zreszta to ze jest zle swiadczy o tym ze ciecz sie nie dogrzewa, co by znaczylo ze za szybko sie otwiera drogi obwod wody. No ale termostat wymieniono, po czym go sprawdzano i jest OK.
Co jeszcze mozna sprawdzic?

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 24-02-10 o 16:39
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-02-10, 19:07   #4
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Ja bym powiedział, że termostat walnięty (cały czas otwarty). Ale jeżeli był wymieniany i sprawdzany, to nie mam pojęcia.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-02-10, 23:42   #5
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

No kurde dzis kolejne odkrycie i wieksze zdziwienie.

Jade autostrada. 140km/h. tempomat. Jade z gorki, po prostej.. temp stabilna. Auto zaczyna jechac pod gorke a wskazowka temp spada z 90 na 75. No szok.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 28-02-10, 18:54   #6
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

No to faktycznie kosmos. Pierwszy raz z takim czymś się spotkałem, dziwne zjawisko oO.
Nic mi nie przychodzi do głowy. Może czujnik walnięty czy cuś?
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-10, 13:18   #7
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

dostalem na PM pytanie czy cos poradzilem. Wiec napisze odpowiedz takze tu:

No niestety nie poradzilem.
Bylem w dwoch serwisach: swoim i autoryzowanym. W obu przeprowadzono diagnostyke komputerowa ktora wykazala ze wszystkie czujniki dzialaja poprawnie. A wiec ze prawdopodobnie jest uszkodzony komputer w 'zegarach'. Trzeba wymienic cala deske ze wskaznikami co jest dosyc drogie.

Z drugiej strony przypomnialem sobie, ze problem zaczal sie objawiac kiedy wymienilem przelacznik swiatel na taki ze sciemniaczem podswietlenia wskaznikow. Moze zbieg okolicznosci a moze to on spowodowal usterke. Na razie mi sie nie chcialo montowac stary przelacznik zeby zobaczyc czy to pomoze. Jakbys cos wymyslil to daj mi prosze wiedziec.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-10, 11:29   #8
langolier
Gaduła
Grupa: Łódź
 
Avatar langolier
 
Piotr
Zarejestrowany: Aug 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
październik
2009
EL Łódź
Postów: 1 888
Domyślnie

Nadal nie kapuję czemu przy "awarii zestawu wskaźników" wskazówka opada przy jeździe pod górkę albo przy dodawaniu gazu.
Raczej bym powiedział, że wówczas do czujnika dopływa nierozgrzany płyn i powoduje opadnięcie wskaźnika (jazda pod górę to też zwiększenie obrotów silnika a więc i przepływu w pompie).
A poziom płynu sprawdzałeś ?
Sprawdz tez ręką temperaturę rur po nagrzaniu silnika.
langolier jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-10, 12:57   #9
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

MaXyM, jest jeszcze jedna opcja. Może temperatura jest ok, tylko Ci zegary szwankują? Być może jakieś wahania napięcia są i wskazówka opada. Weź uruchom tryb testowy zegarów i sprawdź wahania temperatury silnika. Wtedy będziesz miał pewność czy to zegary czy faktycznie następuje taka szybka zmiana temperatury.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-10, 23:54   #10
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

@langolier
z moich doswiadczen wynika ze wskazowka opada jak silnik jest obciazony. Wystarczy jechac np. na II biegu z rownoczesnie wcisnietym hamulcem - wskazowka bardzo ladnie sie kladzie.
Wszystko bylo sprawdzane w 2 serwisach w obu przypadkach takze z komputerem.

@Aras
Sprawdzalem w trybie testowym. Temperatura silnika jest podawana w dwoch miejsach. W jednym jest to wartosc w kodzie szesnastkowym w drugim jest to wartosc w *C. W obu przypadkach wartosci maleja wtedy kiedy opada wskazowka temperatury.

Co ciekawe temp w *C pokazuje wartosc w okolicy 130* i spada do ok 120 przy jezdzie z obciazeniem. Nie wiem co to jest za temp i wydaje mi sie za wysoka. Ale ww. pomiary w dwoch serwisach nie wykazaly zadnych anomalii w odczytach z czujnikow i pracy silnika.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-11-10, 22:57   #11
Aras
Turysta
Grupa: Cujawy
 
Avatar Aras
 
Arkadiusz
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Bydgoszcz
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
luty
2009
CB Bydgoszcz
Postów: 582
Garaż
Domyślnie

Przy takiej temperaturze, to powinny Ci się załączyć wentylatory.
Aras jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-11-10, 23:02   #12
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

Nic sie nie wlacza. Zreszta to nie jest temp wody jak sadze tylko glowicy. Ale to tez chyba za duzo (olej powinien miec gdzies do 108*). No w kazdym razie tak jest ale diagnostyka komputerowa nie wykazuje anomalii
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-10, 17:22   #13
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Maxym to jest nas już do pary z tym problemem. Mechanior mi badał czujnikiem laserowym temperaturę płynu i odpowiada ona nieszczęsnym wahaniom wskazówki, czyli pokrywa się ze wskazaniami zegarów. Jazda na zimnym silniku to same straty. Wymieniłem termostat, czujnik i nadal to samo. A wskazania serwisowe temp. cieczy chłodzącej mam takie same jak Ty, 130 -132 st. C i spadają do 119- 122 ..... może ktoś nam pomoże !!!!! Jakie Wz macie wskazania _
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-10, 17:41   #14
Adam Getka
Moderator
Grupa: Warszawa
 
Avatar Adam Getka
 
....
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Inny
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
czerwiec
2001
WE Warszawa Mokotów
Postów: 4 454
Domyślnie

Cytat:
Napisał ptasiekm Zobacz post
Maxym to jest nas już do pary z tym problemem. Mechanior mi badał czujnikiem laserowym temperaturę płynu i odpowiada ona nieszczęsnym wahaniom wskazówki, czyli pokrywa się ze wskazaniami zegarów. Jazda na zimnym silniku to same straty. Wymieniłem termostat, czujnik i nadal to samo. A wskazania serwisowe temp. cieczy chłodzącej mam takie same jak Ty, 130 -132 st. C i spadają do 119- 122 ..... może ktoś nam pomoże !!!!! Jakie Wz macie wskazania _
Panowie, kiedyś miałem problem w Mondeo MK3 2.2 TDCI, że jak jechałem dłużej ze stałą prędkością w zimie, bez mocnego pałowania (tak powiedzmy 160~180) to mi spadała tempertatura silnika i po kilku minutach robiło się zimno w kabinie. Samochód stał ze 2 tygodnie w warszawskim Ursyn Carze i walczyli z nim (uparłem, dostałem zastępczy, bo to służbówka była). Okazało, się że nie domykał się jeden z termostatów, bo są 2 tym modelu z tym silnikiem. Chłodnica jest dwu-częściowa. Sam tego nie widziałem powtarzam tylko słowa mechaników z Ursyna, tymbardziej byli zdziwieni, bo to był ich pierwszy 2.2TDCI w życiu. Fakt, że po tym problem ustał.
__________________
DSG Das iSt Gówno
Adam Getka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-10, 17:45   #15
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

w Foce 1.8TDCi sa 2 termostaty podobno: w pompie wodnej i w bloku silnika (jesli czegos nie pomieszalem). Oba mam wymienione na oryginaly Forda. Problem nie zniknal.

Ptasiek, jakim sposobem mierzyli temperature plynu jak ona sie niby zmienia tylko przy obciazeniu silnika? jakis dataloger podczas jazdy?
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-10, 20:37   #16
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Max, temperaturę mierzyli po otwarciu zbiorniczka wyrównawczego tzw miernikiem laserowym ( w trakcie jazdy kiedy wskazówka na zegarach po wybraniu biegu jałowego szła w górę do temperatury około 88 st. C) wyłączali silnik i pomiar wskazywał 86-88 st.
Kolejny pomiar czyli jazda na 5 biegu z prędkością 140 km/h - temperatura na zegarach szła w dół do +/- 65 st. C, mechanik zatrzymywał pojazd i znowu pomiar w zbiorniczku wyrównawczym wskazywał 63-65 st. C, czyli tyle ile zegary.
Auto w 90 % jazdy niedogrzane, muszę rozwiązać ten problem bo mnie trafi przysłowiowy sz....k.
MaXyM ten termostat w pompie wodnej miałby sens, bo skoro w czasie biegu jałowego kiedy pojazd jest w ruchu temperatura rośnie do tak dalece przez nas oczekiwanej to znaczy, że pompa działa w tym momencie na niższych obrotach a po dodaniu gazu jej prędkość mieszania cieczy jest większa w związku z tym temperatura na zegarach spada.
Proszę napisz coś więcej o termostacie znajdującym się w pompie wodnej !!!! Może ktoś ma jakiś schemat lub to potwierdzi ?!
W Mondeo 2,0 TDCI jest termostat tzw mały w obiegu osobnego chodzenia oleju niestety moi mechanicy nie wiedzą czy to samo występuje w motorze 1,8 TDCI.

PS
W moim małym obiegu bierze udział zbiorniczek wyrównawczy, czyli nagrzewa się od początku wraz z cieczą krążącą w małym obiegu, pytanie do posiadaczy 1,8 TDCI czy macie tak samo ?
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-10, 21:54   #17
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

Cytat:
Napisał ptasiekm Zobacz post
MaXyM ten termostat w pompie wodnej miałby sens, bo skoro w czasie biegu jałowego kiedy pojazd jest w ruchu temperatura rośnie do tak dalece przez nas oczekiwanej to znaczy, że pompa działa w tym momencie na niższych obrotach a po dodaniu gazu jej prędkość mieszania cieczy jest większa w związku z tym temperatura na zegarach spada.
Tyle ze mi temp spada niezaleznie od rpm. Zalezna jest od obciazenia silnika.
Jak jechalem na tempomacie i auto zaczelo jechac pod gorke (nie tracac predkosci) to temp zaczela spadac.


Zastanawia mnie czy innym (tym ktorym wszystko dziala ok) tez tryb serwisowy pokazuje ok 130* i czy ta temp sie utrzymuje przy obciazeniu (np. jazda na II biegu z wcisnietym hamulcem). Wystarczy pojechac tak 5 sek. Uczynnej osobie z gory dziekuje
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-11-10, 18:42   #18
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Maxym opisz lub wskaż dokładnie gdzie znajduje się termostat w pompie wodnej lub jej okolicach ?!
Może masz nr części lub jakieś foto gdzie go szukać. Dziś mój serwis Forda stwierdził, że w 1,8 TDCI jest tylko jeden termostat ten pomiędzy blokiem a chłodnicą.

Żaden z moich mechaników nie wie dlaczego mam niedogrzany silnik, termostat jest sprawny a w czasie jazdy temperatura na zegarach w trakcie jazdy (56 - 71 *C) i w trybie serwisowym ( 105 - 121 *C), dane z gniazda diagnostycznego w trakcie jazdy (58 - 71 *C)

Dodatkowe pytanie do posiadaczy 1,8 TDCI gdzie w naszych silnikach jest czujnik cieczy chodzącej (może jakieś foto) ?
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-11-10, 19:57   #19
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

Szczerze - nie mam pojecia. Tak mi powiedzial mechanik (ale on szukal tej usterki prawie rok temu, wiec nie zdziwilbym sie jesli mu sie pomylilo). Za pare dni bede sie z nim widzial to wypytam o szczegoly, kaze sobie pokazac gdzie co sie znajduje. Natomiast imo musza byc dwa, bo zdaje sie silnik ma dwa obiegi chlodzenia.

Z tego co natomiast jeszcze moge dodac to to ze nie byl wymieniany czujnik temperatury. Ale 2 komputery wskazuja poprawne temperatury.

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 24-11-10 o 20:03
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-11-10, 20:19   #20
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Maxym poczekam na Twojego mechanika, może mu się przypomni gdzie jest drugi termostat ?!
A może ktoś z forumowiczów wie coś na temat ilości termostatów oraz umiejscowienia czujnika cieczy w 1,8 TDCI ???
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-11-10, 20:48   #21
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaXyM Zobacz post
w Foce 1.8TDCi sa 2 termostaty podobno: w pompie wodnej i w bloku silnika (jesli czegos nie pomieszalem). Oba mam wymienione na oryginaly Forda. Problem nie zniknal.

Ptasiek, jakim sposobem mierzyli temperature plynu jak ona sie niby zmienia tylko przy obciazeniu silnika? jakis dataloger podczas jazdy?
Maxym podpowiesz gdzie znajduje się ten drugi termostat. ???
Dziś aso w Lesznie wymieniło mi czujnik temperatury, temperatura nadal spada w momencie obciążania silnika. ASO nie ma pojęcia co jest grane i umywa ręce mówiąc, że w niektórych autach tak ma być .....
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-10, 07:46   #22
Adam Getka
Moderator
Grupa: Warszawa
 
Avatar Adam Getka
 
....
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Inny
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
czerwiec
2001
WE Warszawa Mokotów
Postów: 4 454
Domyślnie

Poproś to na piśmie. Jak dostaniesz to na piśmie to się zrobi pośmiewisko z nich...
__________________
DSG Das iSt Gówno
Adam Getka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-10, 19:01   #23
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Adam też mi to przyszło na myśl aby pisemnie ASO oświadczyło, iż nie zna przyczyny niedogrzewania się silnika. Odpuściłem jednak mając na względzie własny komfort psychiczny. Wracając do tematu.

Kto wskaże w silniku 1,8 TDCI 115 KM,(2006r) inny termostat poza tym głównym na głowicy ??!! Może występuje jakiś w układzie chłodzenia oleju (przez właścicieli Mondeo 2,0 TDCI - zwany małym termostatem) bądz gdzieś przy pompie wody ?!
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-12-10, 21:21   #24
dziii
Turysta
 
Avatar dziii
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDCi 115 KM manual
2003
Postów: 145
Garaż
Domyślnie

jeżdze codziennie ok 22 km do pracy i przy morazach nie dogrzewa mi auto tzn dojdzie do połowy czyli z 60 stopni ale cieżko mu dojśc do 90 stopni temp otoczenia wacha sie od -8 do - 14 czy to normalne bo nie wiem może walnięty mam termostat ?
dziii jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-10, 15:00   #25
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

moze byc i termostat i kwestia stylu jazdy+temp
Jak jedziesz powoli i lagodnie to ci sie moze nie dogrzac (tak jezdzi moja dziewczyna).
Ale 3 dni temu jak Praga zostala sparalizowana sniegiem, wracalem do domu 2 godz (ok 10 km) i tez sie silnik nie zagrzal do roboczej temp.

@ptasiek
sorry, ale jak odbieralem auto ostatnio to tak bylem zszokowany cena (wymiana rolek, napinaczy, paska, lozysk alternatora i bloku diodowego) ze zapomnialem. Zadzwonie do niego w poniedzialek i popytam o szczegoly.

Ogolnie w tym momencie auto sie slabiej dogrzewa, ale to z powodu zimy. Jednak wahanie temp przy obciazeniu nadal mi wysteuje (liczylismy ze sie poprawi po wymianie mostku diodowego - fordy sa wrazliwe na elektronike). Wiec dalej nic. Jestesmy chyba 2 przypadkami na swiecie ktorym sie to zdarza. U mnie ASO forda wini panel z zegarami. U ciebie mowia ze tak niektore foki maja (ale moja na pewno nie miala wczesniej).

Bede walczyl dalej

Ciagle mnie zastanawia czego temp pokazuje komputer w trybie testu. 130* roboczej temp to nawet dla oleju za duzo imo.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-10, 16:36   #26
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Maxym będę zobowiązany jeśli wyciągniesz jakieś informacje od swojego mechanika.
U mnie komp nie dociera do takich wartości - max wskazuje 120* C ale skoro początkiem jego wskazywania jest wartość 40*C to redukując od Twoich 130 wychodzi, że jeździsz w temperaturze 90*.
Dziś po 20 km w trasie wskazówka ruszyła z 60 st. a po 50 km wahała się w granicach 60 do 78*C - w aucie ciepło leci martwię się tylko niedogrzaniem motoru.
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-10, 10:43   #27
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

A może problem tkwi w tym:

cytaty:
http://www.focusklubpolska.pl/showth...na+ch%B3odnicy

W termostacie jest usunięta tylko ta kulka w zaworku odpowietrzającym (ok 2 mm), raczej tak mała dziurka nie powinna mieć wpływu na niedogrzewanie silnika, o ile można to nazwać niedogrzewaniem się silnika. Poza tym zauważyłem że na zbiorniczku wyrównawczym mam założony jakiś żółty korek - uniwersalny....??

http://www.motonews.pl/forum/?op=fvt&t=134720&c=45&f=20

Jak się zdejmie obudowę i wyleje z niej płyn to słychać jak ta kuleczka grzechocze. Kuleczka jest słabo widoczna, znajduje się w najwęższym króćcu, tym co idzie do zbiorniczka wyrównawczego. Można ją dotknąć cienkim śrubokrętem. Jeżeli śrubokręt wychodzi na wylot - kuleczki niet.


http://forum.fordclubpolska.org/arch...p/t-85363.html

Wymiana, na nowy termostat również nie przyniosła spodziewanego efektu. Prawda jest taka, że układ powinien sie odpowietrzyć, a tego do końca nie robi. Teraz bez tej kulki w termostacie jak jeżdżę to wszystko jest OK, z małym minusem-dłużej się autko zagrzewa i czasem spadnie temp. do 85 st. Wtedy widać jak wskazówka cofa się o jakieś 2mm.

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=41523

o ile pamiętam w konstrukcji termostatu w 1.4 jest problem wypadającej kulki zaworu odpowietrzjącego przez co masz otwarty jak by duży obieg. Spójrz czy nie nagrzewa ci się od razu ten mały wężyk do zbiorniczek i duży na chłodnicę. Pomaga zwykle zaślepienie, ja tak mam.





-------------- W mojej obudowie termostatu kulki stanowczo nie ma, podczas wymiany miałem obudowę w ręku i rurka do zbiorniczka wyrównawczego była pusta. Po mocniejszym dodaniu gazu pompa wody tłoczy płyn w małym obiegu tak skutecznie, że strumień w zbiorniczku wyrównawczym wygląda jak zwęża ogrodowego !! Dodatkowe chłodzenie cieczy w zbiorniczku wyrównawczym (w małym obiegu) w czasie jazdy na wysokich obrotach powoduje spadek temperatury ??!!!! -------------------
Zapewne w silnikach standardowo zaopatrzonych w układ podgrzewania cieczy chłodzącej uczestnictwo zbiorniczka wyrównawczego w małym obiegu nie ma znaczenia za to ma w autach bez PTC. Może ktoś się ustosunkuje do moich przemyśleń ??
Kto z posiadaczy 1,8 TDCI mając w ręku obudowę termostatu widział metalową kulkę w rurce prowadzącej do zbiorniczka wyrównawczego ??
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-10, 10:50   #28
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

no wiec rozmawialem z mechanikiem telefonicznie.
Sa 2 termostaty: duzy - "na gorze" i drugi przy wodnej pompie. Nie wiem dokladnie w ktorym miejscu bo przez telefon i tak by mi nie wytlumaczyl.
Ten pierwszy to termostat wody. ten drugi to mozliwe ze oleju.

Pytalem jeszcze o temperatury, a wlasciwie o te 130*. Moze to byc temp z czujnika temp silnika (nie wody). Ale ten podobno byl sprawdzany i jest dobry. Inna sprawa ze ja w to sprawdzanie nie wierze bo by musieli jezdzic z datalogerem. Tzn sprawdzili czy pokazuje poprawnie w statycznym stanie. To moje podejrzenie.
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-10, 18:19   #29
ptasiekm
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 16
Domyślnie

Dziękuję Maxym, ASO w którym byłem upiera się, że w 1,8 TDCI jest tylko jeden główny termostat mam nadzieję że Twój mechanik miał na myśli właśnie 1,8 TDCI.
Teraz mam podstawy aby żądać od nich znalezienia drugiego, który w TIS występuje nie w układzie chłodzenia a w układzie smarowania i rzeczywiście jest przy pompie - przynajmniej w silnikach Mondeo 2,0 i 2,2 tdci.
przykład tutaj:
http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...wtopic&t=69836

Maxym zerknij z łaski swojej i ewentualnie potwierdź czy jestem na dobrym tropie?!

Ostatnio edytowane przez ptasiekm ; 06-12-10 o 19:15
ptasiekm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-10, 22:21   #30
MaXyM
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Praga
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 417
Domyślnie

chcialbym Ci pomoc (i sobie) ale ja jestem w tych rzeczach (tzn samochodowych) zupelnie zielony.
Trzeba by sprawdzic w TIS dla FFII.

Imo pozostaja 3 mozliwosci:
1. uszkodzony drugi termostat lub jego zasilanie (o ile istnieje)
2. uszkodzony czujnik temp (lub jego zasilanie), mierzacy temp bloku silnika/glowicy/czy czegos tam - ktorego wskazanie jest pokazywane na zegarach
3. uszkodzone zegary/jednostka komputerowa w zegarach
MaXyM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u