Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne > Szkody, Naprawy, Porównania

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 20-06-12, 22:43   #1
chemiqs
Turysta
 
Avatar chemiqs
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Siedlce
Postów: 41
Domyślnie Usunięcie rdzy z elementów lakierowanych - manual...

Witam Was serdecznie

Słuchajcie, przewaliłem chyba wszystkie posty na forum w jakich użyto słowo "RDZA". Było ich od groma, ale żaden z postów nie pokazał dokładnie procedury w jaki sposób i z jakimi materiałami trzeba startować do usunięcia rdzy z elementów lakierowanych. Przeczytałem to wszystko i tak naprawdę dalej nie wiem co dokładnie mam kupić i jak po kolei wszystko robić i wykorzystywać wszystkie zakupione preparaty.
Nie jestem blacharzem, lakiernikiem, mechanikiem ani elektrykiem. Autem można powiedzieć że tylko jeżdżę i leję paliwo jak zapali się kontrolka

Niestety przyszedł czas aby się zainteresować tego typu zagadnieniem ponieważ dopadła mnie korozją zwana chyba "rdzą", "rudą", etc.
Chciałbym poprosić Was abyśmy (ale chyba nie ja - brak wiedzy) - tak więc - abyście - spróbowali stworzyć taką procedurę krok po kroku co mają kupić a później zrobić użytkownicy samochodów, dla których 500 pln za malowanie elementu to duży wydatek.
Chciałbym skromnie rozpocząć ten wątek - jeżeli pozwolicie - na przykładzie mojego autka. A więc sprawa przedstawia się następująco ...

Autko wygląda tak-
STRONA PRAWA:
1)
2)
3)

STRONA LEWA (malowana - była kraksa drobna):
4)
5)
6)

Jak zauważyliście pościągane mam przednie chlapacze. Niestety w pewnym momencie życia mojej foczki musiałem to zrobić, bo połamałem je na naszych wspaniałych polskich "niskich" krawężnikach, a później już jakoś tak wyszło, że nie kupiłem.



Ze wszystkich postów jakie przeczytałem ułożyłem taką oto procedurę naprawy tego typu korozji.

1) dobranie odpowiedniego koloru farby akrylowej

2) dokładne umycie pojazdu

3) wyczyszczenie całego "rudego" miejsca tarczą na wiertarce

4) następnie używamy ZMYWACZ SYLIKONU - ODTŁUSZCZACZ - odtłuszczamy całą powierzchnię - http://moto.allegro.pl/listing.php/s...%C5%81USZCZACZ

5) wszystko przycieramy używając papier ścierny P180 a kończymy na papierze P240.

6) czyścimy sprężonym powietrzem

7) następnie używamy ZMYWACZ SYLIKONU - ODTŁUSZCZACZ - odtłuszczamy całą powierzchnię

8.) odtworzenie ochrony antykorozyjnej elementu robimy poprzez podkład epoksydowy (może być w sprayu) - http://moto.allegro.pl/listing.php/s...&change_view=1

9) czekamy 30min do 1h na wyschnięcie podkładu (temp 20stC)

10) jeżeli są jakieś duże wżery to uzupełniamy je za pomocą szpachlówki wypełniającej - http://moto.allegro.pl/listing.php/s...&change_view=1

11) czekamy 20 min żeby wyschło

12) Następnie po wyschnięciu szpachlówki przycieramy ją papierem ściernym P120, później P180

13) Po przytarciu szpachli najlepiej sprężonym powietrzem oczyścić szlifowane miejsca

14) Po oczyszczeniu ponownie nakładamy ZMYWACZ SYLIKONU na szpachlowane miejsce

15) następnie używamy szpachlówki wykańczającej aby usunąć wszystkie mikroubytki - http://moto.allegro.pl/listing.php/s...&change_view=1

16) Szpachlówkę wykańczającą szlifujemy papierem P240

17) Po przytarciu szpachli oczyszczamy element najlepiej sprężonym powietrzem

18.) Po oczyszczeniu ponownie nakładamy ZMYWACZ SYLIKONU na szpachlowane miejsce

19) w celu izolacji szpachlówki używamy ponownie podkład epoksydowy (patrz pkt 8.)

20) czekamy na wyschnięcie (15-20 min)

21) Na wyschnięty podkład epoksydowy kładziemy bezpośrednio podkład akrylowy wypełniający w 2-3 warstwach w odstępach czasowych 5-20 min na odparowanie (może być spray) - http://moto.allegro.pl/listing.php/s...82niaj%C4%85cy

22) po położeniu ostatniej warstwy czekamy aż wszystko wyschnie (3-4h)

23) po wyschnięciu podkładu akrylowego konieczne jest jego przeszlifowanie. Wykorzystujemy do tego papier P320 a później P360/P400

24) papier P500/P600 wykorzystujemy do wyszlifowania kształtu detali

25) kolejnym etapem jest zabezpieczenie elementów które nie chcemy malować. Zabezpieczamy to papierem, folią i taśmą (chyba może być malarska)

26) po wyszlifowaniu ponownie odtłuszczamy ZMYWACZEM SYLIKONU

27) Aplikacja lakieru bazowego i bezbarwnego lub TYLKO samego lakieru akrylowego

Koszt średnio od 120-250 pln w zależności od tego jaki towar wybierzemy.



Przykładowe rozwiązanie nr 1 (nr punkt - nazwa i cena w pln):
--------------------------------------------------
4) Novol 20
5) 10
6) 20
8.) novol spray 25
10) BC-START 10
15) NOVOL 7
21) DECO-COLOR 10
25) 10
27) ACRYL LACK 10
=======================
CAŁKOWITY KOSZT = 120 PLN
=======================




Przykładowe rozwiązanie nr 2 (nr punktu - nazwa i cena w pln):
--------------------------------------------------
4) Boll 15
5) 10
6) 20
8.) Brunox Epoxy 60
10) U-POL 40
15) SPECTRAL FINAL 25
21) BOLL 20
25) 10
27) ??? 40
=======================
CAŁKOWITY KOSZT = 240 PLN
=======================


Szanowni forumowicze - bardzo proszę o sprawdzenie merytoryczności mojego postu bo może jest całkowicie bez sensu i odbiega od rzeczywistości, ale znając Was mam nadzieję, że pomożecie w ułożeniu tego krótkiego "pomocnika dla laika" .

Pozdrawiam i czekam na propozycje zmian a może na całkowitą zmianę koncepcji.
chemiqs
__________________
Foka 1.6 16V - XII 1999r.

Ostatnio edytowane przez mjq ; 07-07-12 o 09:00 Powód: Poprawa fotek
chemiqs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Malowanie elementów plastikowych mayak Tuning Optyczny 67 01-02-15 23:50
[MK2] Koszt wymiany elementów tylnego zawieszenia edelman Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 15 08-05-11 09:42
zużycie pewnych elementów a faktyczny przebieg kuffs Silnik i skrzynia 7 14-03-09 21:13
FF1 - problem z wyborem elementów wydechu paweł5 Silnik i skrzynia 1 23-10-08 22:05

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u