Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 14-03-10, 01:08   #1
czechol
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar czechol
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Ruda Śląska
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 520
Garaż
Domyślnie Podłączenie kondensatora i wzmacniacza!!!

Witam mam mały problem zakupiłem sprzęt wzmacniacz kondensator i skrzynie mam do tego kable o grubości 35mm2 ale za nic nie chce to wejść w kondensator czy jak zmniejszę średnicę coś się stanie? z góry dzięki za szybką odpowiedz
czechol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-03-10, 08:02   #2
DonLoth
Turysta
 
Avatar DonLoth
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Zabrze
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
styczeń
2002
SZ Zabrze
Postów: 9
Garaż
Domyślnie

Nic nie powinno się stać o ile odetniesz nadmiar żył żeby nie spowodowały nigdzie zwarcia (albo je odpowiednio zaizolujesz).

Jaką masz moc tego wzmacniacza i ile z tego będziesz wykorzystywać że ci są kable 35 mm2 potrzebne ???
DonLoth jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-03-10, 09:10   #3
volwerine
Turysta
 
Avatar volwerine
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: Piekary Sląskie
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
grudzień
1999
SPI Piekary Śląskie
Postów: 153
Garaż
Domyślnie

Ja mam taki kabel pradowy 20mm2 http://www.allegro.pl/item949210290_...iacza_hit.html
tylko innej firmy i posiadam dwa wzmacniacze rzeczywistej mocy 4x50 rms i kondensator i spoko starcza taki kabel to musisz mieć niezłego potwora mocy skoro chcesz dowalic taki gruby kabel.Ja mam taki i jest git nic się nie grzeje i juz jeźdze z takim z 5 lat.Pozro
volwerine jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-03-10, 12:00   #4
dziii
Turysta
 
Avatar dziii
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDCi 115 KM manual
2003
Postów: 145
Garaż
Domyślnie

o takim przekroju to widzę, że zapowiada się duża moc :P
dziii jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-03-10, 22:39   #5
czechol
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar czechol
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Ruda Śląska
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 520
Garaż
Domyślnie

no wzmacniacz ma 1400W a skrzynka ma 1200W w RMS 600W. wzmacniacz to CARPOWER 4/600 w skrzynka CRUNCH MXB 12 BP chciałem tylko 20mm2 ale przy zakupie sprzedawca powiedział ze moze byc za malo a po za tym za jakis miesiac bede jeszcze podpinal pod niego głośniki JBL P 6560C wiec ten kabelek chyba nie moze byc cienszy?
czechol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-03-10, 09:31   #6
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Kable 35mm2 są ok bo wzmacniacz pobiera do 100A.

__________________


Uploaded with ImageShack.us
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 07:14   #7
DonLoth
Turysta
 
Avatar DonLoth
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Zabrze
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
styczeń
2002
SZ Zabrze
Postów: 9
Garaż
Domyślnie

No to niezłą będziesz mieć moc w samochodzie, postaraj się żeby jak najmniej odciąć wiązki bo przy takim prądzie to im większa powierzchnia tym lepiej. A po zmontowaniu sprawdź tylko czy się miejsca połączeń nie grzeją za bardzo.

Niko123 ta tabela którą wstawiłeś od czego zależy (od strat, albo czyjegoś odsłuchu)??? Bo teoretycznie prąd dopuszczalny długotrwale w kablach o średnicy 35mm2 wynosi coś około 135 A i z tego co mi wiadomo nie zależy on od długości kabla, także zdziwił mnie podział na odległość.
DonLoth jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 09:57   #8
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Szczególnym rodzajem kabli w samochodzie są kable zasilające wzmacniacze. Ze względu na bardzo duży pobór prądu przez wzmacniacz ich średnica musi być bardzo duża. Aby nie powodowała spadków napięcia zasilającego wzmacniacz a tym samym spadków mocy. Dobór odpowiednich przewodów jest podobny do dobierania przewodów głośnikowych. Im większa moc wzmacniacza i czym dalej jest on oddalony od akumulatora tym przewód powinien mieć większą średnicę. Ideałem jest zamocowanie wzmacniacza zaraz przy akumulatorze. Mocowanie wzmacniacza w bagażniku (z tyłu), przy akumulatorze znajdującym się z przodu pojazdu, jest najbardziej niekorzystną sytuacją.

---------- Post dodany o 09:45 ---------- Poprzedni post był z 09:44 ----------

Długość kabli zasilających ma tak samo wpływ jak ich grubość, gdzie przeczytałeś że jest inaczej ?
Prawo Ohma itp.......

O zasilaniu trochę wiem bo przez 3 lata stratowałem na db dragu i parę pucharków mam.

---------- Post dodany o 09:57 ---------- Poprzedni post był z 09:45 ----------

Cytat:
Napisał czechol Zobacz post
Witam mam mały problem zakupiłem sprzęt wzmacniacz kondensator i skrzynie mam do tego kable o grubości 35mm2 ale za nic nie chce to wejść w kondensator czy jak zmniejszę średnicę coś się stanie? z góry dzięki za szybką odpowiedz

35mm2 są odpowiednie ale to nie takie proste aby było ok....

Nie mam dobrego zdania o kondensatorach, można poczytać o tym na forach car audio, kondensator coś tam da ale muszą być spełnione odp. warunki.

Na db dragu pod 1600 rms pod 1ohm firmowy kondensator 10F spowodował u mnie spadek wynik i 0,2db mniejszy, niekiedy taka wartość wystarczy aby przegrać medal.
Mogę dać linki na forum car audio gdzie inni opisują to samo że bez kondensatora wynik na zawodach był większy.

Wzmacniacz co posiadasz pobiera do 100A, i kondensator nic nie da nawet przy kablach 100mm2 jeśli masz słaby alternator, jeśli twoje autko ma alternator 75A a wzmacnaicz pobiera do 100A to dobre kable, akumulator i nawet kondensator 5000F nic tu nie dadzą, jeśli już to minimalnie.

Na początek podaj wartość alternatora i aku, aku też dobiera się odpowiednio do alternatora więc nie można wymieniać na większy bo alternator nie doładuje dużo większego akumulatora.
Wszystko z głową.
__________________


Uploaded with ImageShack.us

Ostatnio edytowane przez niko123 ; 16-03-10 o 09:49
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 13:03   #9
DonLoth
Turysta
 
Avatar DonLoth
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Zabrze
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
styczeń
2002
SZ Zabrze
Postów: 9
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał niko123 Zobacz post
Szczególnym rodzajem kabli w samochodzie są kable zasilające wzmacniacze. Ze względu na bardzo duży pobór prądu przez wzmacniacz ich średnica musi być bardzo duża. Aby nie powodowała spadków napięcia zasilającego wzmacniacz a tym samym spadków mocy. Dobór odpowiednich przewodów jest podobny do dobierania przewodów głośnikowych. Im większa moc wzmacniacza i czym dalej jest on oddalony od akumulatora tym przewód powinien mieć większą średnicę. Ideałem jest zamocowanie wzmacniacza zaraz przy akumulatorze. Mocowanie wzmacniacza w bagażniku (z tyłu), przy akumulatorze znajdującym się z przodu pojazdu, jest najbardziej niekorzystną sytuacją.

---------- Post dodany o 09:45 ---------- Poprzedni post był z 09:44 ----------

Długość kabli zasilających ma tak samo wpływ jak ich grubość, gdzie przeczytałeś że jest inaczej ?
Prawo Ohma itp.......

O zasilaniu trochę wiem bo przez 3 lata stratowałem na db dragu i parę pucharków mam.[COLOR="Silver"]
Po części się zgodzę, wiadomo długość kabli powoduje zwiększenie rezystancji kabla którą można za modelować jako rezystancję szeregową połączoną z rezystancją wejściową wzmacniacza (dotyczy to długości i grubości). Jednak rezystancja przewodów z reguły nie jest za duża a dąży się do tego aby rezystancja wejściowa wzmacniaczy była jak największa, także z dzielnika napięcia wynika że spadki na przewodach powinny być niewielkie, a nawet znikome czyli teoretycznie (zaznaczam!!!) nie powinna mieć długość kabla dużego znaczenia, a przynajmniej nie przy długościach rzędu 10m. Z tabeli którą przedstawiłeś wynika, że wraz ze wzrostem odległości zwiększamy przekrój czyli dążymy aby zmniejszyć jego rezystancje, ok ale dziwią mnie tak duże różnice np w 1 wierszu gdzie przyrost jest mega duży (zaczynamy od 4 mm2 a kończymy na 10 mm2), według mnie można zastosować mniejsze przewody, ale mogę się mylić, dlatego właśnie zapytałem się skąd ta tabela :]

A Idd o którym wspomniałem, jest to jeden z parametrów kabla, który nie zależy od odległości i który jest podawany przez producenta, jest to parametr który mówi nam jaki prąd może być stale przez niego przepuszczany żeby nie przypalić izolacji.
DonLoth jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 13:29   #10
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Tabela z poradników car audio, ale dam inne tabele.









---------- Post dodany o 13:29 ---------- Poprzedni post był z 13:27 ----------

Od 5 lat jestem i pomagam na car audio '' elektroda''
Dam wam linka że nawet z firmowymi kablami 35mm2 Dietz bywa lipa.

Daje linka gdzie opisuje problem z kablami 35mm2.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...d7c312c282d95d
__________________


Uploaded with ImageShack.us
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 14:21   #11
DonLoth
Turysta
 
Avatar DonLoth
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Zabrze
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
styczeń
2002
SZ Zabrze
Postów: 9
Garaż
Domyślnie

Wielkie dzięki, już wiem kogo będę męczyć w bliskiej przyszłości, bo też mnie czeka zmiana na coś lepszego a nie mam w tym doświadczenia praktycznego
DonLoth jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-03-10, 23:08   #12
czechol
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar czechol
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Ruda Śląska
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 520
Garaż
Domyślnie

Powiem tak nie potrzebuje tego sprzętu żeby na zawody jeździć tylko dla własnych potrzeb wiec wydaje mi się ze to iż stracę 0,2 db nie sprawi mi większej różnicy.Niko 123 a skoro znasz się na sprzęcie zadam jeszcze jedno pytanie: będę ładował jutro kondensator i słyszałem ze jak już go naładuje to po zgaśnięciu lampki muszę go ponownie rozładować poprzez odłączenie klemy + od aku i włączenie zapłonu lub świateł jest to prawda coś się zmieniło od 5 lat bo wtedy ostatnio montowałem kondensator w aucie chciałbym to zrobić tak popołudniu a nie będę miał dostępu do neta wiec jeśli byłbyś tak uprzejmy prosił bym Cie o esa czy tak mam zrobić czy nie. to mój nr tel: 660-465-308 z góry dzieki
czechol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-03-10, 15:02   #13
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Nie chodzi o jakieś 0,2db, tyle było ale z odpowiednim zasilaniem, alternator, kable, aku itp, u ciebie wzmacniacz pobiera do 100A a masz alternator chyba 75A i przy większym volume będziesz miał takie spadki że kondensator prawie nic nie da. - jak mi nie wierzysz to na dużym volemie w radiu na włączonym silniki miernikiem zapisz sobie jakie masz spadki napięcia ( na wejściach zasilania wzmacniacza a nie na aku ) potem porównaj pomiary z miernikiem po zamontowaniu kondensatora i napisz nam tu ile się zmieniło ? czy cokolwiek się zmieniło jak znam odp.
Spadki będziesz miał na włączonym silniku do około 12v z 14,4v, - przy altku 75A.
Volume w radiu oczywiście na granicy przesteru.

Z tego ci piszesz to masz kondensator bez elektroniki.
Zawsze robię tak:
1) Odłączam klemę minusową z akumulatora
2) zestawiam całą instalację na gotowo.
3) Dwa razy sprawdzam poprawność połaczeń
4) Pomiędzy klemę minusową a czop "-" akumulatora wpinam żarówkę.
5) Jak żarówka zgaśnie to zapinam klemę na stałe.
6) W pobliżu akumulatora albo bezpośrednio na nim naklejam jaskrawą nalepkę z informacją że w układzie jest kondensator ( dla przyszłego mechanika który będzie odłączał aku)
7) napijam się piwka słuchając muzyki.
__________________


Uploaded with ImageShack.us

Ostatnio edytowane przez niko123 ; 17-03-10 o 15:20
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-03-10, 21:37   #14
czechol
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar czechol
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: Ruda Śląska
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 520
Garaż
Domyślnie

a jest jakaś różnica jak podłączasz ta lampkę pod plus czy minus bo w instrukcji pisze ze pod plus i na instalacji nie podłączonej do wzmacniacz. ale Twoja instrukcja jest łatwiejsza i wymaga mniej roboty. pozatym dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. mam jeszcze pytanko wybierasz się może na spocik w sobotę do ikei?
czechol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-03-10, 23:31   #15
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Do ikei raczej nie, co do ładowania to przepraszam za pomyłkę, żarówka pod +, choć gdybyś dał pod - jak napisałem to nic złego by się nie stało.
__________________


Uploaded with ImageShack.us
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-03-10, 09:59   #16
niko123
Dukacz
 
Avatar niko123
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Gliwice/Bochum
Ford Focus II FL
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
2010
Postów: 1 262
Domyślnie

Cytat:
Napisał DonLoth Zobacz post
Wielkie dzięki, już wiem kogo będę męczyć w bliskiej przyszłości, bo też mnie czeka zmiana na coś lepszego a nie mam w tym doświadczenia praktycznego
Nie ma sprawy, zapraszam na elektrodę.
__________________


Uploaded with ImageShack.us
niko123 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-03-10, 08:32   #17
dziii
Turysta
 
Avatar dziii
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDCi 115 KM manual
2003
Postów: 145
Garaż
Domyślnie

chłopaki gdzie puścić kable do wazmacniacza od aku, bo wczoraj się męczyłem i nic sensownego nie znalazłem jest jakieś tajemnicze przejscie ?
dziii jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-03-10, 09:34   #18
mooleda
Turysta
Grupa: Łódź
 
Avatar mooleda
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Skąd: Pabianice k. Łodzi
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
EPA powiat pabianicki (Pabianice)
Postów: 287
Domyślnie

chłopaku użyj opcji szukaj... było hmmm z milion razy ?
mooleda jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 31-03-10, 10:36   #19
Fabinho
Turysta
 
Avatar Fabinho
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: NDM
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
styczeń
2002
WND powiat nowodworski (Nowy Dwór Mazowiecki)
Postów: 400
Domyślnie

http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=15526
Fabinho jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u