Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne > Szkody, Naprawy, Porównania

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 11-08-08, 11:31   #1
maciejus
Turysta
 
Avatar maciejus
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Kraków
Inny
HB 3D
2.0 Duratec 145KM manual
2006
Postów: 12
Garaż
Domyślnie Focus ZX3 2006 USA vs Focus I

Postanowiłem zamieścić tutaj porównanie niektórych części amerykańskiego Focusa ZX3 (model 2006) z Focusem I a dokładniej co z Focusa ZX3 jest takie same lub różne niż w Focusie I.
Być może przyda się to komuś kto będzie musiał dokonać naprawy blacharskiej (tak jak ja obecnie):
1. pas przedni - jest taki sam więc podejrzenia są takie że może i inne cześci balcharskie można zamontować z wersji EU
2. zderzak przedni - inny, nie wiem czy można dopasować z wersji EU, byc może po wymianie błotników i maski ale uszkodzenia mojego samochodu nie były aż tak duże
3. reflektory - inne, ale uchwyty mocujące muszą mieć takie same rozstawy jak EU skoro pas przedni do którego są przymocowane jest taki sam dlatego być może po zmianie błotników i zderzaka pasowałyby reflektory EU
4. atrapa grilla - wygląda podobnie ale nie robiłem dokładnego porównania z wersją EU, jak porównam zrobię update


Z części nie-blacharskich:
1. filtr powietrza - jest niwymienny tylko na stałe zamontowany w obudownie i podobno nie ma odpowiednika w wersji EU
2. żarówki reflektora - w ZX3 sa HB5 (w jednej zarowce swiatla dlugie i krotkie)

cdn...
maciejus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-12-10, 11:30   #2
Darozx3
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Duratec 145KM manual
2005
Postów: 8
Domyślnie

nawiąże dalej
- klocki - fokus II pasują
- łaczniki- mondeo
- poduszki silnika - focus I
części są pomieszane ale wszystkie można kupić w Polsce bez ściągania z USA
Darozx3 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-12-10, 16:57   #3
KamilK
Turysta
 
Avatar KamilK
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Rogów-Łódź-Rawa Maz.
Ford Focus I FL
sedan
2.0 SPI 110KM automat
marzec
2003
EBR powiat brzeziński (Brzeziny)
Postów: 173
Garaż
Domyślnie

do może ja dopisze cos, ja mam focusa ZX3 ale z tego co widze to Ty masz wersje po FL w USA, mój jest bardziej podobny do wersji EU.
U mnie filtr powietrza jest identyczny jak w wersji EU, łączniki stabilizatorów również, amortyzatory przód, tył i sprężyny zawieszenia tak samo, nie wiem jak z hamulcami, czy klocki i szczeki tylne pasują, ale to będę na wiosnę sprawdzał dopiero. wiem ze nie mam stabilizatora tylnego zawieszenia i nie ma nawet mocowań aby go dokręcić.
__________________
"Czy "+" czy "-", zawsze jest Sinus"
KamilK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-12-10, 21:50   #4
pppawelek
Turysta
 
Avatar pppawelek
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
Postów: 238
Garaż
Domyślnie

Ja też mam tego z przed FL i światła z UE pasują, tylkny zderzak pasuje - po zmianie wzmocnienia tylnego (w usa jest szersze), rozrząd, filtry, łożyska amortyzatorów przednich, pouszki pod silnik, wszystko to to samo. W sumie poki co nie znalazłem rzeczy która by nie pasowała
pppawelek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-12-10, 09:35   #5
KamilK
Turysta
 
Avatar KamilK
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Rogów-Łódź-Rawa Maz.
Ford Focus I FL
sedan
2.0 SPI 110KM automat
marzec
2003
EBR powiat brzeziński (Brzeziny)
Postów: 173
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał pppawelek Zobacz post
Ja też mam tego z przed FL i światła z UE pasują, tylkny zderzak pasuje - po zmianie wzmocnienia tylnego (w usa jest szersze), rozrząd, filtry, łożyska amortyzatorów przednich, pouszki pod silnik, wszystko to to samo. W sumie poki co nie znalazłem rzeczy która by nie pasowała
Ty masz 1.6 wiec pasuje
ja ma 2.0 SPI to jest silnik 8v wiec rozrząd jest inny ale bez problemu do nabycia 'na popularnym portalu aukcjyjnym'
__________________
"Czy "+" czy "-", zawsze jest Sinus"
KamilK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-12-10, 15:08   #6
pppawelek
Turysta
 
Avatar pppawelek
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
Postów: 238
Garaż
Domyślnie

Tzn myślałem ze mam 1,6, bo tak było w papierach jak kupowalem. Wtedy o focusach to nic nie widziałem i okazało się w praniu ze to zwykły 2,0 zetec
pppawelek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-12-10, 16:39   #7
KamilK
Turysta
 
Avatar KamilK
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Rogów-Łódź-Rawa Maz.
Ford Focus I FL
sedan
2.0 SPI 110KM automat
marzec
2003
EBR powiat brzeziński (Brzeziny)
Postów: 173
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał pppawelek Zobacz post
Tzn myślałem ze mam 1,6, bo tak było w papierach jak kupowalem. Wtedy o focusach to nic nie widziałem i okazało się w praniu ze to zwykły 2,0 zetec
no to masz fajnie z ubezpieczeniem bo płacisz za mniejsza pojemność, u mnie tez jest błąd z silnikiem, bo w dokumentach mam ze to 1988ccm 96kW a tak naprawdę (z tego co udało mi się dowiedzieć) to 2.0 Split-Port ma 1998ccm 82kW
__________________
"Czy "+" czy "-", zawsze jest Sinus"
KamilK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-02-11, 14:46   #8
Makfoc
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Inny
HB 3D
2.0 Zetec 130KM automat
2005
Postów: 12
Domyślnie

Koledzy czy wiecie jaki jest rozrząd w foce se ZX3 2.0l automat z 2005

A może macie możliwość sprawdzenia VIN z ameryki...
Makfoc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-05-11, 15:33   #9
Kam1l
Kataryna
Grupa: WLKP
 
Avatar Kam1l
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
kombi
1.6 EcoBoost 150KM manual
sierpień
2011
PO Poznań
Postów: 3 525
Garaż
Domyślnie

Odgrzeje kotleta
Sprawdził ktoś czy zderzak przedni od ZX3 pasuje do foki 2000 rok? I czy sama atrapa w zderzaku jest taka sama?
__________________
http://focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=10594&dateline=135195  0374
Kam1l jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-05-11, 19:41   #10
Pramus
Sympatyk
Grupa: Łódź
 
Avatar Pramus
 
Marcin
Zarejestrowany: Nov 2008
Ford Focus III
HB 5D
1.6 Duratec 125KM manual
maj
2012
EBR powiat brzeziński (Brzeziny)
Postów: 828
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kam1l Zobacz post
Odgrzeje kotleta
Sprawdził ktoś czy zderzak przedni od ZX3 pasuje do foki 2000 rok? I czy sama atrapa w zderzaku jest taka sama?
Bedzie droga dedukcji: KamilK mial ZX3 ze zderzakiem poliftowym od europejczyka. Europejski polift i przedlift zaczepy ma te same, wiec jesli byl na oryginalnych mocowaniach to zalozy sie i przedlift. A jesli przedlift podejdzie do ZX3, to odwrotnie powinno byc dokladnie tak samo. Uwaga- nie wiadomo jak jest z blotnikami przednimi, bo amerykanskie nie maja kierunkowskazow!
Pramus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-06-11, 09:59   #11
KamilK
Turysta
 
Avatar KamilK
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Skąd: Rogów-Łódź-Rawa Maz.
Ford Focus I FL
sedan
2.0 SPI 110KM automat
marzec
2003
EBR powiat brzeziński (Brzeziny)
Postów: 173
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pramus Zobacz post
Bedzie droga dedukcji: KamilK mial ZX3 ze zderzakiem poliftowym od europejczyka. Europejski polift i przedlift zaczepy ma te same, wiec jesli byl na oryginalnych mocowaniach to zalozy sie i przedlift. A jesli przedlift podejdzie do ZX3, to odwrotnie powinno byc dokladnie tak samo. Uwaga- nie wiadomo jak jest z blotnikami przednimi, bo amerykanskie nie maja kierunkowskazow!
zderzak owszem pasuje ale pas przedni (ten pod zderzakiem) trzeba z każdej strony skrócić o 2-3cm bo wychodzi o otworach halogenów (zderzak po FL)
a co do kierunkowskazów to można zawsze otwór wywiercić w błotniku i wmontować kierunkowskaz
__________________
"Czy "+" czy "-", zawsze jest Sinus"
KamilK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-08-11, 14:30   #12
czarny-daffy
Monter butli gazowych LPG
Zlotowicz
Grupa: Opolskie
 
Avatar czarny-daffy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Wrocław
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2003
OP Opole
Postów: 4 681
Domyślnie

Dopiesze jeszcze:

Do ZX3 2001r 2.0L Zetec black top z manualna skrzynia MTX75.

Pasujace czesci z Focusa 2.0 Zetec EU:
- pompa wody
- rozrzad
- tarcze przod i tyl
- klocki hamulcowe
- swiece
- kable
- lampy ( uwaga trzeba dorobic kilka kabelkow bo US ma tylko mijania i drogowe)
- wszytkie weze od ukladu chlodzenia razem ze zbiornikiem wyrownawczym
- sprezyny przod i tyl
- amortyzatory sa takie same
- elementy zawieszenia przednie i tylne - takie same jak EU

Jedyne co mnie spotkalo to ze tylne lampy maja 3xwtyczka a nie 1xwtyczka jak EU. Fotele przednie beda mialy inna regulacje oparc ale podejda tez europejskie. Najlepiej jest zostawic rame z napinaczami i czujnikiem pasow a przelozyc kompletne siedziska i oparcia i bedzie git!!!

Mozna smialo ladowac graty od EU. Tak pozatym to Focus US to kawal scierwa w porownaniu do EU.
czarny-daffy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 25-05-11, 15:38   #13
kowalewski92
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar kowalewski92
 
Damian
Zarejestrowany: Mar 2011
Skąd: Warszawa
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
maj
2010
WK Warszawa Ursus
Postów: 573
Garaż
Domyślnie

Co do zderzaka to nie wiem, ale mechanizm do podnoszenia szyby jest podobno inny, bo do mojej foki nie pasował.
kowalewski92 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-05-11, 19:56   #14
pppawelek
Turysta
 
Avatar pppawelek
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2008
Postów: 238
Garaż
Domyślnie

Błotnik powinien też pasować, bo z zewnątrz niczym sie nie różni oprócz dziury na kierunkowskaz i pod maską ma identyczne mocowania, nie wiem jak z resztą, ale nie wydaje mi sie że byłaby inne....
pppawelek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-09-11, 20:32   #15
JakubLupo
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar JakubLupo
 
Kuba
Zarejestrowany: Sep 2010
Skąd: Mielec
Ford Focus I
sedan
2.0 Zetec 130KM automat
maj
2001
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 53
Garaż
Domyślnie

czarny-daffy co ci się nie podoba w twoim amerykańcu mówiąc że to kawał ścierwa w porównaniu do EU :]???

---------- Post dodany o 20:32 ---------- Poprzedni post był z 20:25 ----------

Ja również nie miałem problemów z częsciami do amerykańca ale to może dlatego że przez 3 lata użytkowania zepsuły mi sie tylko łączniki z przodu i taki mały dżinks, który odpowiada za prawidłowa prace I-ego biegu nawiewu a tak to tylko oleje, filtry no i waha.
__________________
Ameryka jest dla byka
JakubLupo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-09-11, 21:45   #16
czarny-daffy
Monter butli gazowych LPG
Zlotowicz
Grupa: Opolskie
 
Avatar czarny-daffy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Wrocław
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2003
OP Opole
Postów: 4 681
Domyślnie

Cytat:
Napisał JakubLupo Zobacz post
czarny-daffy co ci się nie podoba w twoim amerykańcu mówiąc że to kawał ścierwa w porównaniu do EU :]???

---------- Post dodany o 20:32 ---------- Poprzedni post był z 20:25 ----------

Ja również nie miałem problemów z częsciami do amerykańca ale to może dlatego że przez 3 lata użytkowania zepsuły mi sie tylko łączniki z przodu i taki mały dżinks, który odpowiada za prawidłowa prace I-ego biegu nawiewu a tak to tylko oleje, filtry no i waha.
JakubLupo

Auto generalnie smiga jak zloto i odpukac tylko leje benzyne

Szmaciarsko Focus US w porownaniu do EU wypada jesli chodzi o wykonanie znacznej ilosci elementow i nie mowie tutaj o wnetrzu.

-plastikowe oslony na przednie nadkola sa na jakies smieszne spinki ktore odpadaja i lamia sie: wlasnie zamowilem OEM i bede robic na wkrety, to samo tyczy sie mocowania zderzakow, grilla i innych dupereli,
-instalacja elektryczna szczegolnie wiazka przednich swiatel to prawdziwa masakra: tydzien temu zrobilem ja od nowa wg fordowskiego schematu z zachowaniem grubosci przewodow, wszytko poszlo w peszel plus dodadalem sobie instalke na czujnik temp zew i lampy dzienne jako bonus
-tylnia instalacja elektryczna tez zrobiona od nowa na oryginalanych wiazkach
-dodalem wiazki podgrzewanej przedniej szyby/spryskiwaczy i sprzyskiwaczy lamp - wszystko na oryginalnych wiazkach
-wyprowadzenie instalki na ogrzewane fotele, TCS i lusterko fotochrom z Mondziaka

Generalnie cala instalacje elektryczna przerobilem i mam na chwile obecna MAX co mozna miec w Focusie - kompletuje do dzisiaj do niego bajery

Fotele tez jak zauwazyles maja gabki innej gestosci i twardosci wiec cale fotele i tapicerke mam z EU.

Najwieksza poracha w Focuse US to hamulce bebnowe z tylu TO BYLA PIERWSZA MODYFIKACJA czyli zmiana na TARCZE jaka zrobilem przy nim.

Teraz zostala mi jeszcze nowa pokrywa zaworow z Focusa FL i sprawdznei luzow zaworowych.

Odnosnie zaworu EGR to jak go kupilem to byl calkowicie zatkany i czyszczenie tego ukladu zajelo wieki teraz pieknie trzyma obroty ~850rpm.

Kolejna pozytywna rzecz to jak go podpiolem pod kompa to mi nie sypnol ani jednym bledem DTC wiec niemialem co kasowac, obie sondy ok.

Jedynie czego nie polecam to kabli BOSCH zaplonowych bo z jakiegos powodu Focus US ich nie toleruje, na fordowskich smiga az milo.

Ale sie rozpisalem[pepe]
czarny-daffy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-09-11, 22:59   #17
JakubLupo
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar JakubLupo
 
Kuba
Zarejestrowany: Sep 2010
Skąd: Mielec
Ford Focus I
sedan
2.0 Zetec 130KM automat
maj
2001
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 53
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał czarny-daffy Zobacz post
JakubLupo

Auto generalnie smiga jak zloto i odpukac tylko leje benzyne

Szmaciarsko Focus US w porownaniu do EU wypada jesli chodzi o wykonanie znacznej ilosci elementow i nie mowie tutaj o wnetrzu.

-plastikowe oslony na przednie nadkola sa na jakies smieszne spinki ktore odpadaja i lamia sie: wlasnie zamowilem OEM i bede robic na wkrety, to samo tyczy sie mocowania zderzakow, grilla i innych dupereli,
-instalacja elektryczna szczegolnie wiazka przednich swiatel to prawdziwa masakra: tydzien temu zrobilem ja od nowa wg fordowskiego schematu z zachowaniem grubosci przewodow, wszytko poszlo w peszel plus dodadalem sobie instalke na czujnik temp zew i lampy dzienne jako bonus
-tylnia instalacja elektryczna tez zrobiona od nowa na oryginalanych wiazkach
-dodalem wiazki podgrzewanej przedniej szyby/spryskiwaczy i sprzyskiwaczy lamp - wszystko na oryginalnych wiazkach
-wyprowadzenie instalki na ogrzewane fotele, TCS i lusterko fotochrom z Mondziaka

Generalnie cala instalacje elektryczna przerobilem i mam na chwile obecna MAX co mozna miec w Focusie - kompletuje do dzisiaj do niego bajery

Fotele tez jak zauwazyles maja gabki innej gestosci i twardosci wiec cale fotele i tapicerke mam z EU.

Najwieksza poracha w Focuse US to hamulce bebnowe z tylu TO BYLA PIERWSZA MODYFIKACJA czyli zmiana na TARCZE jaka zrobilem przy nim.

Teraz zostala mi jeszcze nowa pokrywa zaworow z Focusa FL i sprawdznei luzow zaworowych.

Odnosnie zaworu EGR to jak go kupilem to byl calkowicie zatkany i czyszczenie tego ukladu zajelo wieki teraz pieknie trzyma obroty ~850rpm.

Kolejna pozytywna rzecz to jak go podpiolem pod kompa to mi nie sypnol ani jednym bledem DTC wiec niemialem co kasowac, obie sondy ok.

Jedynie czego nie polecam to kabli BOSCH zaplonowych bo z jakiegos powodu Focus US ich nie toleruje, na fordowskich smiga az milo.

Ale sie rozpisalem[pepe]


Tematem elektryki się nie zajmowałem ale za niedługo będę musiał bo lampy będę wymieniał. Co do nadkoli i grila to masz rację z tymi zapinkami bo faktyczne są ale nigdy tego nie ruszalem i nie mam z tym problemów. Też muszę wyczyścić zawór EGR bo mi wyskoczył błąd jak pod kompa wpinałem. W europejskich focusach też zdarzają się bębnowe z tyłu, co nie zmienia faktu że tarcza to tarcza. Mam ochotę zamontować sobie kompa i tak się zastanawiam czy czasem nie robiłes sobie wiązki pod niego??? A co ty chcesz od swojej pokrywy zaworów???
__________________
Ameryka jest dla byka

Ostatnio edytowane przez JakubLupo ; 26-09-11 o 23:03
JakubLupo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-09-11, 23:29   #18
czarny-daffy
Monter butli gazowych LPG
Zlotowicz
Grupa: Opolskie
 
Avatar czarny-daffy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Wrocław
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2003
OP Opole
Postów: 4 681
Domyślnie

Mam pokrywe zaworow jeszcze z wczesnego etapu produkcji, tez BLACK TOP ale bardziej kanciasty!

Ja juz mam wiazki wyprowadzone i niema z tym problemu. Pozatym niebede montowac Focusowego kompa tylko licznik od Cougar'a a tam jest juz w liczniku komp i wiecej opcji. Co jak podlaczyc to ci moge powiedziec jak juz rozpisze sobie caly schemat co dostalem od Moons'a. Zdradze ci ze w gre wchodzi kontrolka niskiego plynu chlodzacego, konczace sie klocki hamulcowe, servis i inne Co do klockow to niewiem jak to rozwiazac ale reszta to pikus.

Co do EGR to polecam carbon cleaner odepnij zawor i popsikaj troche, zobacz czy sie bez oporow podnosi i opada, sprawdz wezyki gumowe od solenoida i DPFE sensor.

PS twoj Fokus tez ma ogranicznik predkosci do 180km/h czy 110mph?
czarny-daffy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-09-11, 23:38   #19
JakubLupo
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Avatar JakubLupo
 
Kuba
Zarejestrowany: Sep 2010
Skąd: Mielec
Ford Focus I
sedan
2.0 Zetec 130KM automat
maj
2001
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 53
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał czarny-daffy Zobacz post
Mam pokrywe zaworow jeszcze z wczesnego etapu produkcji, tez BLACK TOP ale bardziej kanciasty!

Ja juz mam wiazki wyprowadzone i niema z tym problemu. Pozatym niebede montowac Focusowego kompa tylko licznik od Cougar'a a tam jest juz w liczniku komp i wiecej opcji. Co jak podlaczyc to ci moge powiedziec jak juz rozpisze sobie caly schemat co dostalem od Moons'a. Zdradze ci ze w gre wchodzi kontrolka niskiego plynu chlodzacego, konczace sie klocki hamulcowe, servis i inne Co do klockow to niewiem jak to rozwiazac ale reszta to pikus.

Co do EGR to polecam carbon cleaner odepnij zawor i popsikaj troche, zobacz czy sie bez oporow podnosi i opada, sprawdz wezyki gumowe od solenoida i DPFE sensor.

PS twoj Fokus tez ma ogranicznik predkosci do 180km/h czy 110mph?
Mi komp wystarczy ten od focusa także jakby się dało do skorzystałbym z twojego doświadczenia bo jestem zielony w tym temacie. focusem jechałem max 175 i żadnego ogranicznika nie miałem.
__________________
Ameryka jest dla byka
JakubLupo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u