Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 16-05-09, 22:32   #1
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie [FFII] Problemów z silnikiem objawów kilka (1.6TDCi)

Kiedy zawodzi warsztat ...

Po krótce:
FFII / kombi / 109KM / DPF / IV'2006 / automat

Moją Foczkę kupiłem niespełna 2 miesiące temu. Przyjechała do kraju z Francji z przebiegiem (ponoć) 130tys.km .
Przed zakupem Sprzedający zgodził się na przegląd w autoryzowanym serwisie Forda. Wykonałem go we wrocławskim Germazie. Popatrzyli, podotykali, pomrugali światłami, podłączyli pod komputer ... Diagnoza : ogólnie wszystko w porządku, tylko filtr cząstek stałych "wyrzuca błąd" P2458. Poprosiłem Sprzedawcę o czas do namysłu. Wieczorem usiadłem do Forum FKP. Nie wyglada tragicznie - myślę - przepalimy, zregenerujemy będzie dobrze. Kupiłem.

Jak uczył dziadek, niemal zaraz po zakupie zakupiłem:
- komplet paska rozrządu,
- filtry (oleju, powietrza, kabiny, wkład paliwowego)
- olej

Auto oddałem do polceanego na forum zakładu "Caros" we Wrocławiu - wprawdzie bez autoryzacji, ale specjalizującego się w Fordach. Szast-prast ! powymieniane (kierownik sie tylko dziwił, że w silniku z przebiegiem 130tys.km wymieniam rozrząd, bo zalecane jest dopiero przy 240tys.)

Chciałbym Was prosić o analizę tego, co zaobserwowałem od tego czasu:
1. Przy uruchamianiu silnika (tylko całkowicie zimnego), przez pierwsze 2-3 sekundy pracuje on bardzo nierówno. Wręcz czuć po drganiach nadwozia jak jest niezadowolony z tego, że przerywa mu się drzemkę.
2. Podczas jazdy na bardzo niskich obrotach (ledwo wręcz dotykając pedał gazu), ze stałą prędkością, na kilkusetmetrowym odcinku drogi dają się odczuć wyraźne "czkawki" w pracy silnika. Cos jakby nie dostawał "papu". Paliwa stram się lać tylko na "markowych" stacjach, a wysokością biegów steruje mi automat skrzyni, więc wykluczam swoją winę.
3. Zeszłej niedzieli podczas wypadu w góry oniemiałem z przerażenia. Po blisko 2 km jazdy z niewielką prędkością - stale pod niewielkim nachyleniem, moja Foka kichnęła raz i drugi, potem kaszlnęła, poprawiła rzuceniem silnika raz prawo a potem w lewo i pewnie - gdybym sie nie zatrzymał - to by zgasła...
4. Zaobserwowałem znacznie zwiększone spalanie. Powiecie automat ... no może. Dodajmy mu ten litr, no 1,5 do nominalnego. Porównuję Wasze wyniki i nijak mi sie rachunek nie zgadza. Moje TDCI w automacie potrafi spalic w trasie (a nie mam zbyt ciężkiej nogi i przeczytałem artykuł o poprawnej jeździe dieslem) około 7,5l/100km

Do tego mógłym dołożyć często włączający się wentylator układu chłodzenia (nawet przed osiągnięciem przez silnik temperatury 90 st. C , pokaźne, czarne kłębki dymu czy głosne, metaliczne arie zaworów na długo po tym jak powinny sie juz wyregulować.

Wrociłem do warsztatu, opisałem swoje problemy. Bez zbędnych ceregieli przyjeli ponownie pod dach. Sprawdzili raz jeszcze montaż rozrządu, szczelność układu paliwowego, odczyty z komputera ... DPF zatkany. Przeprowadzili "czyszczenie ręczne" - przegazowali jednostkę, komputer odnotował autooczyszczenie i ... rozłozyli ręce (bardzo grzecznie). Obserwować - powiedzieli. Dojechałem do domu. Dzisiaj rano pojechałem na testy. Przy zapalaniu - nadal rzuca silnikiem. Przy jeździe na niskich obrotach - nadal przerywa. W góry juz nie pojechałem, wiem że nie jest dobrze.

Co Waszym zdaniem się dzieje? Czy prace w warsztacie i te objawy to tylko zbieg okoliczności? czy to pograszający się stan DPF'a ? A może jeszcze coś innego?

Zanim wybiorę się do jakiegoś ASO (zapewne w Świdnicy lub Wrocławiu) i wydam mnóstwo kasy na regenerację filtra cząstek stałych aby go wykluczyć jako mozliwą przyczynę tych wszystkich usterek, bardzo chciałbym usłyszeć Wasze opinie o zaistniałej sytuacji.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-05-09, 22:49   #2
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

1. moze swiece zarowe mowia juz papa - jezeli przy odpalaniu na cieplo nie ma problemu to mozna zaczac od nich
2. co to sa dla ciebie bardzo niskie obroty? moze po prostu sa za niskie i dlawi ci sie silnik?

reszta to mozna z fusow wrozyc... DPF masz mokry czy suchy - jezeli mokry to czy sprawdzales poziom plynu? czy zaswieca sie podczas jazdy kontrolka silnika?
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 16-05-09, 23:17   #3
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał MisiekT
1. moze swiece zarowe mowia juz papa - jezeli przy odpalaniu na cieplo nie ma problemu to mozna zaczac od nich
2. co to sa dla ciebie bardzo niskie obroty? moze po prostu sa za niskie i dlawi ci sie silnik?

reszta to mozna z fusow wrozyc... DPF masz mokry czy suchy - jezeli mokry to czy sprawdzales poziom plynu? czy zaswieca sie podczas jazdy kontrolka silnika?
ad.1. Owszem, przy ciepłym silniku - a nawet ledwo ciepłym, przy zapalniu nie czuje żadnych niepokojących wibracji.
ad.2. Niskie obroty to takiem na jakich pozwala mi jechać automatyczna skrzynia ledwo przyciskając pedał gazu - obrotomierz wskazuje wówczas z reguly około 1300-1400 obr. nie ma miejsca tutaj "dusznenie" silnika tylko jego przerywanie - co kilkadziesiąt mterów daje sie odczuć pojedyncze "czknięcie" silnika. w samochodzie benzynowym powiedziabym, że świeca nie dała iskry - jeśli na podonej zasadzie działają świece żarowe, to nawiązując do pierwszej Twojej sugestii to może tylko potwierdzać słusznośc diagnozy.widzę, że dokładnie ten sam problem ma kolega w poście : http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=34595
ad.3. niestety nie wiem jaki mam DPF , na serwisie też o niczym takim mi nie wspomniano, ani tym bardziej o sprawdzeniu poziomu płynu. kontrolka się nie zaświeca - o to akuratnie w serwisie też pytano.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 13:46   #4
Artur83
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Mazowieckie
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 643
Domyślnie

Z książki Dieter Korp wynika, tak jak napisał MisiekT, że mogą to być świece, które w silnikach wysokoprężnych działają dłużej niż w benzyniakach, ale to ogrzewania stabilizuje tylko obroty biegu jałowego, a Ty piszesz, że masz te objawy podczas jazdy, co trochę wyklucza teorię świec. Z drugiej strony świece w dieselu działają nawet do 28 sekund jeśli temperatura cieczy chłodzącej wynosi - 30 stopni. Jeżeli powyżej świece nie dogrzewają, a jeżeli zimny silnik wskoczy na ponad 2500 obrotów to w ogóle się wyłączają niezależnie od temperatury cieczy chłodzącej. Wieczorem mogę Ci wrzucić jak się sprawdza sprawność świec, ale jest z tym trochę zabawy łącznie z dostaniem się do świec, co w twoim silniku nie jest proste. W tej chwili nie mam czasu. Pozdrawiam
Artur83 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 17:51   #5
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

ad. 2 - moim zdaniem to za niskie obroty - w automatach ktorych jezdzilem (akurat benzyny) zawsze byl problem z niskimi obrotami, bo to granica nizszego/obecnego biegu... jak dla mnie ten typ tak ma
ad. 1 - przed zima wymien swiece zarowe i tyle - specjalnie drogie nie sa a wymiana to troche roboty, wiec szkoda w kolka wyjmowac/wkladac

ad. 3 - to sie dowiedz, bo z tego co pamietam w Fokach wkladali mokry filt, czyli nalezy uzupelniac w nim poziom plynu... aczkolwiek przy braku plynu powinna sie zapalac kontrolka ale nigdy nie wiadomo... a tak w ogole sprawdzales czy dziala zarowka od check engine?
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 19:09   #6
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artur83
(...) ale to ogrzewania stabilizuje tylko obroty biegu jałowego, a Ty piszesz, że masz te objawy podczas jazdy, co trochę wyklucza teorię świec. Z drugiej strony świece w dieselu działają nawet do 28 sekund jeśli temperatura cieczy chłodzącej wynosi - 30 stopni. Jeżeli powyżej świece nie dogrzewają, a jeżeli zimny silnik wskoczy na ponad 2500 obrotów to w ogóle się wyłączają niezależnie od temperatury cieczy chłodzącej. Wieczorem mogę Ci wrzucić jak się sprawdza sprawność świec, ale jest z tym trochę zabawy łącznie z dostaniem się do świec, co w twoim silniku nie jest proste. W tej chwili nie mam czasu. Pozdrawiam
Cytat:
Napisał MisiekT
ad. 2 - moim zdaniem to za niskie obroty - w automatach ktorych jezdzilem (akurat benzyny) zawsze byl problem z niskimi obrotami, bo to granica nizszego/obecnego biegu... jak dla mnie ten typ tak ma
Rzeczywiście, podczas pracy na biegu jałowym silnik pracuje równo i prawidłowo. Problem występuje (przynajmniej dotąd tak zauważyłem) tylko podczas jazdy - nawet na dobrze rozgrzanym silniku. Być może automat pozwala na zbyt niskie obroty silnika, choc z reguły jest to odcinek płaski lub o bardzo niewielkim nachyleniu - czyli wówczas kiedy obciążenie silnika jest nieznaczne. Podobnie jak pisał w swoim poście "tomsiak" (który ma jednak ręczną przekładnię) prawidłowością jest też to, że zazwyczaj jest to wysoki bieg. U mnie wprawdzie wyświetla się "D" ale zakładam, że jest to "5" bądź "6".

Cytat:
Napisał MisiekT
ad. 1 - przed zima wymien swiece zarowe i tyle - specjalnie drogie nie sa a wymiana to troche roboty, wiec szkoda w kolka wyjmowac/wkladac
Jeśli stan pracy silnika nie ulegnie pogorszeniu to zapewne tak zrobię, choć wcześniej spróbuje - w miarę możliwośći - skorzystać z badania świec, o którym wspomniał "Artur83".

Cytat:
Napisał MisiekT
ad. 3 - to sie dowiedz, bo z tego co pamietam w Fokach wkladali mokry filt, czyli nalezy uzupelniac w nim poziom plynu... aczkolwiek przy braku plynu powinna sie zapalac kontrolka ale nigdy nie wiadomo... a tak w ogole sprawdzales czy dziala zarowka od check engine?
Kontrolkę sprawdzałem - prawidłowo się zaświeca a następnie gasnie na chwilę po uruchomieniu silnika. Ten model nie posiada jeszcze dedykowanej kontrolki DPF'a, więc informacja o konieczności jego obsługi odczytywana - jak dotąd- była tylko z komputera. Próbowałem zlokalizować sam zbiorniczek wspomnianego płynu, jednak nie udało mi się to. Wnioskuję zatem, że jeśli ani kontrolka silnika się nie zaświeca, ani w warsztacie go nie poszukiwali (bynajmniej nie wspomnieli o konieczności/możliwości jego uzupełnienia), to pewnie mam wersję "suchą". Dla pewności zadzwonię do serwisu i poproszę o identyfikację.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 21:05   #7
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał neshi
odczyty z komputera ... DPF zatkany
skoro zatkał się filtr cząstek stałych to może oznaczać, że samochód a tym bardziej w automacie był po prostu zamulany. Jeśli tak to jest duże prawdopodobieństwo, że EGR jest również "zamulony". Może tu leży przyczyna Twoich nieprawidłowości.

[ Dodano: Nie 17 Maj, 2009 21:08 ]
Cytat:
Napisał neshi
Przy uruchamianiu silnika (tylko całkowicie zimnego), przez pierwsze 2-3 sekundy pracuje on bardzo nierówno
u mnie identyczny objaw rozwiązało zaślepienie EGR-a choć cały czas nie jestem przekonany do tego, że nie jest to szkodliwe dla silnika.
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-05-09, 23:22   #8
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał XymoX
skoro zatkał się filtr cząstek stałych to może oznaczać, że samochód a tym bardziej w automacie był po prostu zamulany.
No może nieprecyzyjnie to określiłem. "Zatkany" w opisie błędu P2458 oznacza bowiem :
"Czas trwania regeneracji filtru cząstek stałych w pojeździe Diesel.
Przyczyną tego kodu DTC może być:
- Przeciążony filtr."

Z tym EGR-em to może być rzeczywiście trafna podpowiedź. Spróbuję cokolwiek sprawdzić jego wygląd. O ewentualnym zaślepieniu zadecyduję potem. Ponoc może to również wyjaśniać zawyżone spalanie jednostki...
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 16:02   #9
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Wg mnie trzeba:
1. Bezwzglednie sprawdzic porządnie ten DPF, tzn jeśli mokry czy działa dawkowanie płynu, jeśli suchy to po 120 tys do wymiany. W obu przypadkach jak był lany do silnika olej bez dopuszczenia do współpracy z DPF-em to szybko się skończy - zalepi i żadne przepalanie nie pomoże).
2. 50% niesprawności diesla spowodowanych jest aparaturą wtryskową, w przypadku CR czytaj wtryskiwacze.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 16:40   #10
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Wykonałem telefon do wspomnianego już wcześniej "Germaz-a".
Na moje pytanie jakiego rodzaju filtr posiadam Pan po drugiej stronie nawet nie poprosił o podanie VIN'u tylko stwierdził, że skoro mam filtr DPF, to na pewno jest to filtr mokry. Opisuje mu zatem błąd, który (notabene u nich w serwisie) został odczytany z komputera. Słyszę odpowiedź, że należy przyjechać i uzupełnią czynnik płynu. Nawet jeśli nie świeci się kontrolka silnika ? - pytam. Tak, nawet jeśli sie nie świeci - usłyszałem. Potem mogą podłączyć pod komputer i sprawdzać ewentualnie inne przyczyny problemów.

Wygląda na to, że przyjdzie mi jednak wydać 300-400 zł na uzupełnienie płynu i sprawdzenie jego prawidłowego dawkowania.
Mam tylko nadzieję, że to nie będzie początek walki z serwisem na zasadzie "eliminacji możliwych przypadków" .
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-05-09, 14:05   #11
tomsiak
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Wrocław
Postów: 10
Domyślnie

Cytat:
Napisał neshi
Wygląda na to, że przyjdzie mi jednak wydać 300-400 zł na uzupełnienie płynu i sprawdzenie jego prawidłowego dawkowania. .
Neshi udało się zdiagnozować przyczynę? dolewałeś płynu?

Ja od tamtego czasu przejechałem ponad 3kkm, 95% w trasie, od czasu gdy trzymam go na obrotach powyżej 1600 problem występuje bardzo rzadko (ok 3 razy na trasie 500km). Ale jestem ciekawy czy to oznaka zatkanego DPF bo jeśli tak to szykuje się wydatek na poziomie 1500zl..
tomsiak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-05-09, 00:16   #12
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Jeszcze niestety nie ...
W zeszły piątek urodził mi sie syn i nie bardzo mam teraz czas na wojowanie z samochodem. Niestety podczas bieżącej jazdy ciągle obserwuję te same dolegliwośći.
Sądzę, że w przyszłym tygodniu znajdę czas na umówienie się z wizytą w serwisie.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-05-09, 01:37   #13
tomsiak
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Wrocław
Postów: 10
Domyślnie

Gratuluje potomka .... ze wzgledu na brak czasu zajmę się tematem po 7 lipca i napewno podzielę się wynikami. Pozdrawiam.

Jako ciekawostke dodam że ostatnie 1300km przegoniłem samochód jadąc niemal całą trasę 120-130km\h wszędzie gdzie jechałem poniżej 75km\h nawet na dłuższych odcinkach używałem 4 biegu wcześniej jeśli było z górki uzywalem 5 biegu. Ku memu zaskoczeniu odnotowałem najniższe spalanie przy dośc dynamicznej jeżdzie 5,3 komputer a 5,4 wyliczone na stacji. Wcześniej średnią miałem na poziomie 5,8-6,0. Dodam że przy wyorzedzaniu bardzo często redukowałem do 4 i powoli wciskałem gaz do dechy i tu zastanawiam się czy oby przy jeżdzie po dziadkowemu nawet na krótkich(20km - korek) odcinkach nie dochodzi do zapychania DPF-u, czy można jakoś sprawdzić podczas jazdy czy komputer zwiększa dawkę paliwa celem zwiększenia temperatury spalin?
tomsiak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-07-09, 12:43   #14
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

No więc w końcu odwiedziłem salon Forda. Wybór padł na (ponoć) jeden z najlepszych serwisów w kraju - POLMotors we Wrocławiu.

Foczka postała na warsztacie całe ... 0 minut. Już wstępna rozmowa z serwisantem rozwiała wszelkie moje nadzieje na tanią i szybka naprawę. Pan stwierdził, że jeśli z odczytu komputera dostaje błąd DPF, a kilkurazowe przeprowadzenie procedury samooczyszczenia nic nie daje, to DPF z pewnością jest do wymiany. Żadne uzupełnianie płynu i kolejne próby "przedmuchania" nic nie dadzą. Procedura w serwisie jest jednoznaczna - w tym przypadku (tym bardziej, że auto przejechało już wskazaną książką serwisową liczbę 120 tys. km) wymieniany jest komplet filtra DPF. No cóż, sam element podlegający wymianie (bez robocizny i diagnostyki) to "na dzieńdobry" 3.400,- !!!
Ponoć można trocę ponegcjować pozostałe koszty al ei tak zapewne całośc naprawy nie zejdzie poniżej 3500,- a to juz dla mnie stanowczo za dużo.
Niestety, w kwestii pozostałych niedomagań pan nie chciał sie wypowiadać do czasu usunięcia usterki z DPFem. "To jak wróżenie z fusów" - rzekł i chyb analezy przyznać mu rację.
Co zatem robić?
Regenerować albo kupic regenerowany filtr ? - jesli tak, to gdzie ?
- na Allegro znalazłem choćby coś takiego : http://allegro.pl/item689403325_rege...p_dpf_pdf.html
A może wypiąć go w ogóle i zapomnieć ?
- na Allegro znalazłem choćby coś takiego : http://allegro.pl/item690312750_prob...my_lowicz.html

Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym temacie, bądź możecie coś zaproponować, będe wdzięczny za każdą sugestię.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-07-09, 13:05   #15
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

jak nie potrzebujesz to usuwaj, ulg za DPFy u nas nie ma i raczej nie bedzie w najblizszych latach
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-07-09, 09:56   #16
tomsiak
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Wrocław
Postów: 10
Domyślnie

Witam ponownie w temacie, na szczęście u mnie problem znikł - przynajmniej narazie, przejechałem się kilka razy trasą Wrocław-Gdańsk-Wrocław prędkościami 130 a na A1 rozpędziłem się do 190 przynajmniej licznikowych. Muszę powiedzieć że po A1 silnik jak by zyskał kilka koni, także napewno DPF się zregenerował, po miescie jeżdzę rzadko ale samochód spala mi 8-9l przy czym lubię sobie powkręcać go na obroty.

Cytat:
Napisał neshi
No cóż, sam element podlegający wymianie (bez robocizny i diagnostyki) to "na dzieńdobry" 3.400,- !!!
Szukałem jakiś czas temu informacji jak samodzielnie zregenerować DPF i najwięcej materiałów znalazłem na forum citroena,
jak regenerować FAP - FAP to też DPF. Okazuje się że można to zrobić w domowym zaciszu a jedyny koszt to dolanie płynu eolys w warsztacie.
Sam nie wiem jaką drogą ja pójdę gdy już nadejdzie ta chwila, myślę żepierwszy raz sam go spróboję oczyścić wspomnianą metodą a nastepnym razem zastosuję coś w stylu emulatora lub przeprogramowanie komputera i wyrzucenie DPF - nie wiem tylko jakie są konsekwencję prawne, pewnie można zarejestrować nowe parametry silnika ale nie wiadomo ile to kosztuje.
Daj znać, którą metodę zastosowałeś i jakie są rezultaty. Pozdrawiam
tomsiak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-07-10, 22:31   #17
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Chciałbym się z Wami podzielić historią dalszej części przebiegu powyższego problemu.

Jako rzekłem, tak tez zrobiłem - postanowiłem usunąć DPF raz na zawsze, a w jego miejsce wmontować emulator. Wybór zakładu był dość prosty - w owym czasie zadaniu temu w okolicach Wrocławia podjął się tylko jeden zakład. Dobre opinie, poważana pozycja na rynku, etc.
Umówiłem się, podjechałem, wycieli filtr, zamontowali emulator, pokasowali błędy, itd, itp.
Dość, że oprócz tej wizyty odbyłem w przeciągu 4 miesięcy kolejne dwie. Foka mrugała kontrolkami awarii układu silnika, wchodziła w tryb serwisowy, dymiła podczas jazdy na biało (siwo) - szczególnie przy hamowaniu silnikiem ... Podczas ostatniej wizyty okazało się, że technika w międzyczasie poszła do przodu i obecnie (ponoć) nie stosuje się już emulatorów, lecz skutecznie przeprogramowuje sterownik (z tego co pamiętam). No cóż .. skoro tak, to przeprogramowujcie. Byleby działało w końcu jak należy.
Po tej wizycie niby wszystko było OK. Kontrolki awarii silnika dotąd nie zobaczyłem, i auto jako-tako się zachowywało ... do pierwszego dalszego wyjazdu wakacyjnego. Pirewszym objawem powracającego problemu był siwiutki dym ciągnący się za Foczką co jakiś czas. A kiedy do tego doszedł efekt dławienia silnika i drżenia całego auta (coś jak jazda po poprzecznych pasach ostrzegawczych - tyle że przy prędkości 90 - 100 km/h) miarka się przebrała. Podczas jednego wyjazdu (łącznie 700km) zdarzyło mi się to dwukrotnie - pomogło wejście na wyższe (2500-3000) obroty. Ponownie zgłosiłem się do mojego ulubionego warsztatu. Właściciel nie chciał uwierzyć, że coś takiego się dzieje. Po wstępnej diagnostyce okazało się, że problem prawdopodobnie tkwi w .... turbosprężarce. Ponoć "rzuca" olejem i to ona odpowiada za tak szybkie zatkanie filtra DPF oraz dymienie na siwo. Ponoć również za przerywanie pracy silnika na niższych obrotach (poniżej 2000) pod większym obciążeniem (wysoki bieg, jazda pod wzniesienie).

Czy Waszym zdaniem jest to możliwe ? Czy usterka turbo może się tym objawiać ?
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-07-10, 21:04   #18
marekgt
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
czerwiec
2005
Postów: 13
Domyślnie

Mam dokładnie ten sam problem, wszystko zaczęło się od tego że zapaliła się czerwona lampka i wyświetlił się komunikat „usterka układu silnika”. Fachowcy ocenili że to kończy mi się płyn w układzie filtra cząstek stałych. Miałem go uzupełnić w serwisie ale akurat nie mieli dla mnie czasu a ja się speszyłem więc trafiłem do innego warsztatu gdzie dałem się namówić na usunięcie tego nieszczęsnego filtra, i tu zaczęły się moje problemy. Samochód okresowo dymi na siwo, ostatnio zaczął tak jak u Ciebie szarpać. Nikt nie wie dlaczego, jak pojadę do warsztatu to on jak na złość nie chce dymić. Ręce opadają. byłem już w trzech warsztatach i nikt niczego nie jest pewny i nie bardzo chce się za to brać. Ostatnio usłyszałem że trzeba jeździć aż się całkiem spier... to wtedy będzie jasne ale podejrzewają wtryski.
Tak więc ostatnio sobie to odpuściłem ale gdybyś ty znalazł rozwiązanie to daj znać.
Znalazłem tu na forum gościa który miał podobnie, u niego podobno założenie nowego katalizatora w miejsce rozbitego DPF ale jakoś nie widzę związku.
marekgt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 26-07-10, 14:17   #19
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Ja postanowiłem jednak wyciągnąć turbinę i oddać ją do diagnozy w innym warsztacie. Jeśli po jej przeprowadzeniu okaże się, że kwalifikuje się ona do wymiany, to zaryzykuje kupno i montaż nowej. Potem bardzo dokładnie będę się przyglądał pracy silnika.
Udało mi się w międzyczasie uzyskać kilka niby logicznych uzasadnień takiej pracy silnika przy uszkodzonym układzie sprężarki :
- olej ze sprężarki przedostający się wraz ze sprężonym powietrzem do komory spalania może powodować dymienie na biało
- zatarty (zawieszający się) pływak (czy jak tam fachowo nazywa się ten element) może powodować "krztuszenie się" silnika
- przeprogramowanie sterownika silnika przy usuwaniu filtra DPF (zmiany w ustawieniach kątów wtrysku) mogło ponoć spowodować przedostanie się pewnej ilości paliwa do oleju silnika (nie bardzo rozumiem jakim cudem). Dlatego też ponoć zaleca się po wykonaniu takiej operacji wymianę oleju. Nie zrobienie tego oznacza jazdę na oleju o znacznie zmienionych/pogorszonych właściwościach tego płynu, a co za tym idzie możliwość uszkodzenia tak wrażliwego na dobre jego parametry układu turbosprężarki. Być może coś w tym jest, bo rzeczywiście od czasu ostatniej wymiany oleju nie tylko nie obserwuję jego ubywania, ale wręcz niejako mi go przybywa.

No cóż ... czas pokaże co z tego wyniknie.
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-07-10, 21:10   #20
marekgt
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Warszawa
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq TDCi 109KM manual
czerwiec
2005
Postów: 13
Domyślnie

Faktycznie brzmi dość logicznie, nie za bardzo rozumiem tylko o co chodzi z tym przedostaniem się paliwa do oleju silnikowego. U mnie też w pewnym Momocie była taka teoria że paliwo przecieka do oleju przez uszczelniacze na wtryskach rozrzedza olej a z kolei rzadki olej przedostaje się do cylindrów i stąd siwo biały dym. Podobno jest to znana sprawa w serwisie peugeota a to są te same silniki. Tyle że mechanik wycofał się z tej teorii bo twierdzi że przyrost ilości oleju byłby bardzo wyraźny.
Skoro było by to jak piszesz „(zmiany w ustawieniach kątów wtrysku) mogło ponoć spowodować przedostanie się pewnej ilości paliwa do oleju silnika” wystarczyło by tylko wymienić olej. Tylko nie rozumiem dlaczego miało by to być jednorazowe, może dopytaj o co chodziło tym fachmanom co to uknuli taką teorię. W każdym razie trzymam kciuki żeby u Ciebie się coś wyjaśniło a wtedy może i ja rozwiąże problem u siebie.

Ostatnio edytowane przez marekgt ; 27-07-10 o 21:18
marekgt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-07-10, 10:41   #21
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

Sam zachodzę w głowę o co miałoby dokładnie chodzić z tym paliwem w oleju. Z grubsza wiem, że chodzi o procedurę przepalania filtra DPF - czyli wstrzykiwania płynu Eolys. Wiadomo, że usuwając filtr komorę tegoż płynu zalewa się po prostu olejem napędowym i to on powinien trafić podczas procedury przepalania (którą sterownik silnika nadal wszak wykonuje) do układu. Niestety, nie znam szczegółów tej operacji, ale wydaje mi się, że zmiana kątów wtrysków ma tutaj jakąś rolę do odegrania i prawdopodobnie nieodpowiednie ustawienie tego mogło spowodować początkowo wtryskiwanie paliwa do układu smarowania (???) miast spalania. Czy tak jest w rzeczywistości ? Nie wiem ... spróbuję się wywiedzieć o szczegóły podczas najbliższej wizyty u tegoż "fachowca".
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-07-10, 12:37   #22
damiaszek
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Skąd: Kraków
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2005
Postów: 58
Domyślnie

Cytat:
Napisał neshi Zobacz post
Z grubsza wiem, że chodzi o procedurę przepalania filtra DPF - czyli wstrzykiwania płynu Eolys. Wiadomo, że usuwając filtr komorę tegoż płynu zalewa się po prostu olejem napędowym i to on powinien trafić podczas procedury przepalania (którą sterownik silnika nadal wszak wykonuje) do układu.
To chyba nie ten trop. Eloys jest dodawany do paliwa, czyli jak zalejemy paliwo zamiast dodatku to mamy dodawanie paliwa do paliwa - na tym etapie nie mam możliwości mieszania się oleju z paliwem.

Pozdrawiam
Damian
damiaszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-07-10, 17:06   #23
neshi
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Polanica Zdrój
Postów: 11
Domyślnie

No dla mnie do tej pory też tak to właśnie wyglądało. Okazuje się jednak, że coś w tym może i jest, bo sposobów na "przepalanie" filtra jest ponoć dwa:

"Pierwsze z rozwiązań polega na wzbogacaniu paliwa dodatkiem obniżającym temperaturę wypalania sadzy. Substancja ta starcza na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów , dodawana jest do paliwa przy każdym tankowaniu ale i tu jest haczyk !!!! Nie można tankować mniej niż 7 litrów gdyż układ tego nie zauważy i nie doda "dopalacza" Każde otwarcie korka wlewu paliwa na dłużej niż 5 sekund rejestruje komputer i stwierdza że tankujemy. Jeśli tego paliwa nie będzie komputer będzie "głupiał" a także dojdzie do szybszego zatkania filtra. Należy także stwierdzić że owa magiczna substancja pozostaje również w filtrze i także go zatyka lecz dzieje się to znacznie wolniej niż w przypadku cząstek sadzy. System drugi polega na tym że gdy filtr jest pełny układ paliwowy dostarcza większej ilości paliwa , które dopala się w filtrze, podgrzewając go. Niestety pewna jego część spływa po cylindrze do miski olejowej rozrzedzając olej silnikowy przez co podnosi się jego stan , oraz zmienia właściwości środka smarnego. Dlatego należy olej silnikowy wymieniać nawet częściej niż zaleca instrukcja. Jeżeli chcemy unikając kłopotów z filtrem FAP / DPF to i tak te dwie metody nie zwalniają nas z obowiązku okresowego jego przepalania . Należy wyjechać poza miasto i przez kilkanaście kilometrów jechać ze stałą prędkością utrzymując silnik na wysokich obrotach przy niskim biegu." (źródło: http://motolokalizator.pl/aktualnosc...w_twoim_dieslu ).

I jeszcze jedno:

"Jak działa filtr cząstek stałych? - Auta z silnikami Diesla podczas pracy emitują sadzę w formie rakotwórczego, drobnoziarnistego pyłu, tzw. cząstek stałych. Wynika to z niedoskonałości procesu spalania. Filtry cząstek stałych pomyślano tak, żeby w sposób mechaniczny zatrzymywały w swojej porowatej strukturze drobinki pyłu. Ze względu na ich ograniczoną pojemność raz na jakiś czas przechwycona przez nie sadza musi zostać dopalona – w przeciwnym razie filtr się zatka. Do przepalenia filtra (nazywanego często „regeneracją”) konieczna jest bardzo wysoka temperatura (ok. 600°C) lub dodanie specjalnego płynnego katalizatora, który pozwala na przeprowadzenie tego procesu w niższej temperaturze. Aby rozgrzać filtr, sterownik silnika raz na jakiś czas dawkuje znacznie więcej paliwa – tak żeby dopalało się ono jeszcze w wydechu. Tyle teorii – praktyka nie zawsze wygląda tak optymistycznie. Szczególnie podczas jazdy miejskiej układy te i tak się zatykają.

Wymiana oleju - W trakcie „przepalania” filtra do cylindrów wtryskiwana jest wielokrotnie wyższa dawka paliwa niż podczas normalnej jazdy. Jeśli cykl regeneracji zostanie przerwany, a to w czasie jazdy po mieście bardziej reguła niż wyjątek, niespalone paliwo ścieka do oleju rozcieńczając go. Oznacza to, że drogi olej trzeba wymieniać nawet co 5 tys. km!

Zużycie paliwa - Auta z filtrem cząstek stałych w trakcie normalnej eksploatacji palą z reguły znacznie więcej, niż wynikałoby to z danych publikowanych przez producentów. Dlaczego? Bo w czasie testów służących ustaleniu zużycia paliwa pomijane są cykle dopalania, w trakcie których auto pali więcej. Niestety, jest to zgodne
z obowiązującymi normami." (źródło: http://www.autoporadnik.pl/eksploata...h/art?page=0,1 )

Przy pełnej świadomości posiadania wersji z płynem obniżającym temperaturę wypalania sadzy dochodzę do wniosku, że coś jednak musi być z tą zwiększonym dawką paliwa na czas oczyszczania. W jakiś bowiem sposób przybyło mi oleju w układzie, a jego stan mógł rzeczywiście spowodować uszkodzenie turbiny (mam na nim przejechane około 15 tys. km).
neshi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-07-10, 21:46   #24
damiaszek
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Skąd: Kraków
Ford Focus II
kombi
1.6 DuraTorq 90KM manual
2005
Postów: 58
Domyślnie

1.6 TDCI (HDI) ma filtr mokry z dodatkiem, dodatek ten to katalizator który umożliwia wypalanie w dużo niższej temperaturze niż na flitrze suchym. W związku z tym nie wymaga aż takich dodatkowych dawek paliwa, cześć rozwiązań z filtrem suchym na montowany dodatkowy wtryskiwacz w filtrze poza układem silnika. Rozcięczanie oleju paliwem bardziej dotyczy silników Zap. Isk. niż wysokoprężnych. W dieslach ze względu na sprężanie i sposób rozpylania paliwa nie ma takiej kondensacji paliwa na ściankach cylindra.

Pozdrawiam
Damian
damiaszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFII] Dziwne stukanie przed pasażerem FFII 1.6tdci 90km dzudzu9 Inne techniczne 4 13-11-10 20:33
[FFII] jakim kluczem odręca się filtr oleju w 1,6tdci ? jag66 Silnik i skrzynia 2 01-06-09 10:51
[FFII] 1,6tdci słabnie jak już prawie nie ma w baku paliwa jag66 Silnik i skrzynia 9 06-03-09 23:25
[FFII] 1.6TDCi - problem z przepływomierzem i olejem michalm Silnik i skrzynia 1 12-01-09 15:19
KILKA PROBLEMÓW Z FOCUSEM mk1 Proszę o pomoc szumi89 Silnik i skrzynia 11 10-08-08 22:27

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u