Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 07-01-10, 21:00   #1
pawelb84
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Ropczyce
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDDi 90KM manual
sierpień
2000
RRS powiat ropczycko-sędziszowski (Ropczyce)
Postów: 3
Domyślnie Modyfikacja oryginalnego mocowania bagażnika bazowego

Witam

Zaraz po kupnie foki postanowiłem zakupić bagażnik bazowy (głownie w celu przewożenia nart) znalazłem na popularnym serwisie aukcyjnym bagażnik dedykowany do focusa czyli montowany śrubami M6 w fabrycznie przygotowanych otworach. Jakie było moje zdziwienie gdy po zamontowaniu bagażnika moim oczom ukazał się taki widok:



Nie dość, że samochód wygląda co najmniej śmiesznie, to ledwo mieściły mi się okucia nart miedzy belkami, postanowiłem to jakoś zmienić ( w tani sposób ). Udało się, moje autko wygląda teraz tak



Do zrobienia takiej modyfikacji potrzebne są następujące rzeczy:




w skrócie:
1. Nitonakrętka M6 z kołnierzem zredukowanym - 4 szt (dostępna w sklepach ze śrubami , w supermarketach nie ma )
2. Ostre wiertło fi 8 lub 8,5
3. Dwa klucze 10
4. Śruba M6 , nakrętka M6 i dwie podkładki (śruba i nakrętka raczej dobrej klasy ( 8.8 ) - będzie służyć do zaciągnięcia nitonakrętki )

Oczywiście do zaciągania nitonakrętek służy specjalna "nitownica" ale raczej nie opłaca się jej kupować na jeden raz (300 zł).

Pierwszym krokiem jest wybranie miejsca gdzie chcemy wykonać nowe mocowanie-według uznania. Jednak nie da się zbyt daleko do tyłu. Najlepiej jest przyłożyć bagażnik w nowym miejscu, pozamykać drzwi, sprawdzić czy wszystko jest w porządku i cienkopisem zaznaczyć miejsca, w których będą nowe otwory. Radzę też zmierzyć odległości między starymi a nowymi otworami po obu stronach samochodu- co by było symetrycznie .



Jak już jesteśmy pewni nowego miejsca, zaczynamy wiercenie. Tu trzeba trochę uważać, jak ktoś kiedyś wiercił w cienkiej blasze dużym wiertłem to wie o czy mówię (można delikatnie zapunktować potem małe wiertło i dopiero na końcu duże). I jeszcze jedna BARDZO istotna sprawa, otwór jaki wywiercimy MUSI być minimalnie mniejszy od średnicy zewnętrznej (fi 8,9 ) nitonakrętki. Nitonakrętkę musimy „wbić” w otwór, po wbiciu nie może się obracać. Jeżeli nitonakrętka będzie się obracać, nie będzie możliwe zaciągnięcie jej „domowym” sposobem. (Będzie trzeba kombinować). Aby wbić nitonakrętkę należy wkręcić w nią śrubę i stukając młotkiem w śrubę umieścić całość w otworze.



Jak już nitonakrętka siedzi twardo w otworze przystępujemy do jej zaciągania. Bierzemy wcześniej przygotowaną śrubę M6 z nakrętką i podkładkami i wkręcamy w nitonakrętkę. Na gwint i podkładki dajemy troszkę oleju. Jednym kluczem blokujemy obrót śruby, a drugim kluczem kręcimy nakrętką tak aby nakrętka „wyciągała ” śrubę z nitonakrętki. Jeżeli nitonakrętka i śruba nie będą się obracać, a będziemy kręcić nakrętką nastąpi zaciągnięcie „spęczenie” nitonakrętki od środka profilu.




Kręcimy nakrętką do oporu a następnie wykręcamy cały zestaw z nitonakrętki. Gotowe .Ważna sprawa - podkładka, która bezpośrednio przylega do nitonakrętki nie może się obracać, jak będzie się obracać może wytrzeć i tak już cienki kołnierz na nitonakrętce. I tak robimy 4 razy.




Teraz spostrzeżenia :
1. Z pewnością bagażnik nie będzie już miał takiej nośności jak w oryginalnym mocowaniu czyli 75 kg , ponieważ mocujemy go w cienkiej blasze (karoseria). Jak popatrzymy na oryginalne mocowanie to zauważymy że jest nieco masywniejsze.
2. Powierzchnia górna belek nie jest równoległa, przy uchwytach narciarskich nie stanowi to problemu, nie wiem jak sprawa by się miała przy trumnie.
3. Samochodzik zdecydowanie lepiej wygląda
4. Kupując uchwyt na narty montowany na takim zmodyfikowanym bagażniku należy sprawdzić czy po zapięciu nart okucia nie zrobią nam dziury w dachu (ja musiałem podnosić bagażnik).
5. Mocowanie na nitonakrętkach jest dosyć mocne, na takiej samej jednej nitonakrętce mam zamocowaną gaśnicę w bagażniku i się super trzyma.

Zapraszam do komentowania
pawelb84 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u