Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 11-02-09, 09:28   #1
kadrom
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Skąd: Gdańsk
Postów: 3
Domyślnie Za wysokie ładowanie

Może przyda się osobom, które mają podobny problem. Można uniknąć zbędnych wydatków.

Zaczęło się od tego, że spaliły się wszystkie żarówki z przodu (FI 1,6 2001 kombi). Ponieważ nie było akurat czasu i możliwości na samodzielna wymianę pojechałem na stacje obsługi. Okazało się, że ładowanie wynosi ponad 15V. Pierwsze podejrzenie: regulator napięcia. Na naprawę udałem się do firmy Bendiks w Gdańsku. Diagnoza: regulator napięcia. Koszt naprawy: 330 pln. Przy wyjeździe z warsztatu ładowanie wzorcowe 14,4V. Przez kolejne trzy dni samochód stał u znajomego mechanika (takie tam różne naprawy nie związane z instalacją elektr.). Przy wyjeździe okazało się, że żarówki szlag trafił. Ładowanie: 15,6V. Powrót do Bendiksa. Mechanik nie był zachwycony. Twierdził, że wszystko było OK. No, ale trudno żebym zapłacił ponad 3 stówki i dalej jeździł z tym felerem. Kolejny demontaż alternatora, wymiana regulatora, kontrola na stanowisku do badania, montaż w aucie, ładowanie wzorcowe: 14,4V. Kupiłem jeszcze nowy akumulator (poprzedni miał 8 lat). Następnego dnia ponownie zaczęła się świecić kontrolka ładowania. Ładowanie 15-16V.
Naczytałem się forum i różne podejrzenia przychodziły mi do głowy. Wizyta u jednego, drugiego, trzeciego elektryka z sugestią zaśniedziałych złączy. Wszyscy odsyłali mnie na wymianę regulatora napięcia. Bałem się, że mnie zabiją w Bendiksie, ale pojechałem. Tym razem był inny mechanik i podszedł do sprawy analitycznie. Przy wykorzystaniu swoich patentów (kilka kabelków + magiczne pudełko) podłączył alternator do akumulatora z pominięciem pozostałej instalacji. Ładowanko jak malowanie: 14,4V. Po podłączeniu do instalacji: 15,6V. Sprawa prosta. Alternator i regulator są OK. I zapewne były OK. od początku. 300 pln w „błotko”. Niestety, napraw instalacji w Bendiksie nie prowadzą.
Po długich poszukiwaniach trafiłem do firmy AUTO-SPEC w Gdańsku na ul. Wyspiańskiego 8. Był problem z terminem, ale jakoś tam akurat zwolnił się fachura i samochód trafił na stanowisko. Po 30 minutach wszystko działało super. Przyczyna: zaśniedziałe styki w złączu. Chodzi o takie duże złącze znajdujące się za silnikiem po stronie kierowcy. Dodatkowo fachura wymienił złącze do alternatora (tak na wszelki wypadek). Diagnoza komputerkiem i wszystko gra i buczy jak należy. Z czystym sumieniem zapłaciłem 200 pln. Po wszystkich nerwach, godzinach lektury forum, wizytach u kilku elektryków, niepotrzebnej trzykrotnej naprawie alternatora to naprawdę nie było dużo. Na wielką pochwałę zasługuje pan Daniel Dudziński z Auto-Speca. Podszedł do sprawy z głową, analitycznie, bez fałszywej rutyny. W kilkadziesiąt minut rozwiązał sprawę, z która nie mogło dać sobie rady kilku super fachowych elektryków. Aż miło było odbierać autko po rzeczowej rozmowie z Danielem i jego fachowym podejściu. Szkoda tylko, że takich gości ze świecą szukać.

Wnioski ? Jak będziecie mieli problem z ładowaniem, problemem tak często opisywanym na forum, zanim rozgrzebiecie alternator, spróbujcie u kogoś dokonać pomiaru napięcia ładowania z pominięciem instalacji samochodowej. Może uda się zoszczędzić trochę kasy i nerwów.


Pozdrawiam
Marcin
kadrom jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Ładowanie akumulatora pawelsalo Elektryka, audio i alarmy 3 11-08-09 14:52
Ładowanie bocian Elektryka, audio i alarmy 10 09-06-09 14:56
[FFI] Ładowanie akumulatora arti32 Elektryka, audio i alarmy 32 14-01-09 21:43
[FFI] Za wysokie ładowanie Gerardoo Elektryka, audio i alarmy 8 03-07-07 20:11

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u