Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 28-05-09, 17:49   #1
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie Chrobotanie rozrusznika przy odpalaniu?

Foczka 1,8, benzyna.
Od kilku dni ZDARZA SIĘ (nie zawsze, ale coraz częściej), że w momencie zapalania silnika słychać przez moment (ok. 1 sek.) jakiś chrobot z dołu pod silnikiem, jakby coś lekkiego tarło albo latało luzem?. Mechanik (akurat robił mi rozrząd) sugerował, że to może być jakiś problem z rozrusznikiem. Choć do przyjazdu do niego takich objawów nie było...
Silnik cały czas zapala bez najmniejszych problemów. Żadnych innych "efektów" nie słyszę ani nie czuję.

A wg Was - co to może być?
Co trzeba by zrobić, aby zdiagnozować dokładnie? I ile może kosztować ewentualne usunięcie problemu?

Może jestem przewrażliwony, ale wszelkie "obce" dźwięki strasznie mnie wkurzają. przy okazji niepokoją...

Dziękuję z góry za pomoc.

29.05.2009
Doprecyzuję: chrobotanie słychać przez mniej, niż sekudnę, w chwili, gdy silnik już zaskoczył i rozrusznik się od niego odłącza..
Częściej na zminym silniku, rzadko na ciepłym. Jeśli po pierwszym "rozruchu z chrobotem" wyłączę silnik i zrobię ponowny rozruch, to na ogół jest już normalnie (czyli cicho).

Może to pokoże określić przyczynę?
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-09, 09:02   #2
KiTeQ
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łazy k/Bochni
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 42
Domyślnie

Szybko zawieź mi z powrotem focusa i niech dokręci śrube od rolki bo zaraz ci pasek przeskoczy i będziesz miał po silniku jak ja!!
KiTeQ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-09, 09:48   #3
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał KiTeQ
Szybko zawieź mi z powrotem focusa i niech dokręci śrube od rolki bo zaraz ci pasek przeskoczy i będziesz miał po silniku jak ja!!
Nie strasz!
Objawy kojarzą mi się raczej nie z rozrządem...
Ale mogę się mylić. Dlatego pytam FACHOWCÓW na tym forum.
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-09, 09:56   #4
KiTeQ
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Łazy k/Bochni
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2007
Postów: 42
Domyślnie

Nie strasze Cie, po prostu ja miałem takie same objawy i stało się to co się stało. I też chrobotało tylko przy zapalaniu, dlatego prawdopodobnie, że właśnie wtedy jest największe przeciążenie na pasku. Dlatego też pasek przeskakuje w 90% przypadków przy zapalaniu. Nie jestem specjalistą od mechaniki, więc mogę się mylić. Napisałem tylko g/woli ostrzeżenia.

P.S. W focusach nie ma wieloklinu czy jak to się nazywa, i dlatego rolke trzeba dokręcać kluczem dynamometrycznym.
KiTeQ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-09, 10:05   #5
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał KiTeQ
Nie strasze Cie, po prostu ja miałem takie same objawy i stało się to co się stało. I też chrobotało tylko przy zapalaniu, dlatego prawdopodobnie, że właśnie wtedy jest największe przeciążenie na pasku. Dlatego też pasek przeskakuje w 90% przypadków przy zapalaniu. Nie jestem specjalistą od mechaniki, więc mogę się mylić. Napisałem tylko g/woli ostrzeżenia. (...)
Dzięki.

Czy ktoś jeszcze przyłączy się do tej opinii?
Jeśli to jest groźne, to polecę do mechaników, którzy robili rozrząd. Ale nie jestem żadnym fachowcem, chcę być w miarę pewien, żeby mnie nie zbyli łatwo...
Bo - z drugiej strony - jeśli okaże się, że to nie to, to pewnie zapłacić przyjdzie...
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 29-05-09, 10:33   #6
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Jesli przed wymiana rozrządu tego nie było, to sprawa jest raczej oczywista. W każdym razie sprawdzic muszą bez żadnej łaski. Co innego jeśli problerm nie jest nowy.
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-05-09, 12:22   #7
Arturek
Dukacz
 
Avatar Arturek
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Kraków
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2003
KR Kraków
Postów: 1 228
Domyślnie

Miałem metaliczny odgłos przy uruchamianiu silnika.
Okazało się, że rozrusznik był do regeneracji - koszt 100zł i spokój.

pozdrawiam
Arturek
Arturek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-05-09, 23:37   #8
Foka1223
Turysta
 
Avatar Foka1223
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Skąd: Warszawa
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 65
Domyślnie

Kolego ciężko stwierdzić jaki to dźwięk i co się dzieje skoro tylko Ty go słyszysz

Pierwsze co przychodzi mi do głowy - rozrusznik. A przy mechaniku odpalałeś i słyszał to ktoś ???? Dzwięk wadliwego rozrusznika można poznać bo jest bardzo charakterystyczny.
Foka1223 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 09:11   #9
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Foka1223
(...) Pierwsze co przychodzi mi do głowy - rozrusznik. A przy mechaniku odpalałeś i słyszał to ktoś ???? Dzwięk wadliwego rozrusznika można poznać bo jest bardzo charakterystyczny.
Przy odbiorze po rozrządzie, gdy zwróciłem uwagę mechanikowi na ten dźwięk (dziwne, że sam tego nie zauważył! ) - stwierdził, że to rozrusznik.
Jestem laikiem, więc "kupiłem" jego wersję w w ciemno i szykowałem się już do elektryka...

Ale po Waszych postach zaczynam kojarzyć to inaczej - komplet obserwacji jest taki:

1. Dźwięk słychać w fazie tuż po "zaskoczeniu" silnika - nie jest metaliczny, ale taki jasny, matowy, jakby coś było luźne albo o coś tarło. Trwa mniej, niz sekundę.

2. Przez chwilę po zapaleniu silnik pracuje ewidentnie nierówno i ma jakiś dziwny przydźwięk - wydaje mi się, że z okolic rozrządu.
Później też nie pracuje jak aksamitnie, jak kiedyś.

3. Tuż po zapaleniu bywa (nie zawsze) strasznie słaby, zwłaszcza na niskich obrotach. Zresztą, słabszy jest w całym zakresie, trudniej go rozbujać. Także, gdy jest ciepły.
Jakby komp nie potrafił mu podać odpowiedniej ilości paliwa.

4. Na jałowym silnik pracuje nie tak bezszelestnie, jak przez wymianą, wyraźnie lekko wibruje (tak dość rytmicznie, jakby mu obroty falowały), jest głośniejszy
Na komputerze pokładowym widać (na jałowym), że chwilowe spalanie nie jest stałe, ale wciąż się zmienia - od 0,5 do 0,9 l/h, czasem skacze nawet na 2,5 l/h. Przedtem trzymało stabilnie 0,9 l/h i ani drgnęło.

5. Spalanie (wg komputera) mi wrosło - na trasie o ok 1,5 l/100km (było 6,1, jest 7,5-7,6), średnie mieszane o niecały litr.
Generalnie:
- chwilowe na trasie nie spada do wartości sprzed rozrządu,
- przy hamowaniu silnikiem komp nie wskazuje juz NIGDY 0,00 l/100 km
- przy przyśpieszaniu pije chwilowo o kilka litrów więcej, niż wcześniej wtakich samych okolicznościach, a i tak jest słabszy, niz był; a do tego chwilowe wskazania kompa się mocno wahają, jakby komp nie wiedział, ile podać.

6. Ogólnie mam wrażenie, że komp nie potrafi obecnie równomiernie dawkować paliwa - wskazania chwilowe "wariują" i są o wiele wyższe, niż wcześniej.
Średnia, oczywiscie, też.

Dlatego mam wrażenie, że to jednak rozrząd.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Pozdrawiam.

P.S.
Dzisiaj oddaję auto do poprawki. Mam nadzieję, że będzie chodziło wzorowo, jak przedtem.
W końcu - wybrałem ten serwis dlatego, że był polecany na tym forum.
A tu : i
Jeśli się nie poprawią, to podam w końcu jego nazwę do publicznej wiadomości.
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-06-09, 17:25   #10
skylla1
Dukacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus III
HB 5D
1.0 EcoBoost 125 KM manual
styczeń
2015
PO Poznań
Postów: 1 042
Domyślnie

Jesli warsztat jest tutaj polecany, to podaj go tak czy siak. Jesli poprawią bez szemrania, będzie to na ich plus, a jesli będą udawać Greka, ostrzeżesz następnych.
skylla1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-09, 08:30   #11
Mr_Hide
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 69
Garaż
Domyślnie Problemy z silnikiem po rozrządzie?

Cytat:
Napisał skylla1
Jesli warsztat jest tutaj polecany, to podaj go tak czy siak. Jesli poprawią bez szemrania, będzie to na ich plus, a jesli będą udawać Greka, ostrzeżesz następnych.
Podam, jak zweryfikuję jazdą.

A swoją drogą: czy wg Was powyższe objawy (z mojego poprzedniego postu) potwierdzają wersję "rozrządową" ? Mechanik mówi, że nie jest możliwe np. pomylenie się o 1 ząbek na pasku, bo silnik by padł od razu. A jeśli pracuje nierówno czy traci moc, to wg niego problem raczej gdzie indziej. Tylko gdzie? No i dlaczego objawy ujawniły sie dokładnie po wyjeździe z warsztatu?
Może jeszcze jekieś inne sprawy sie nałożyły?
Czy np. gorsze paliwo może dać podobne objawy?

Do dziwnych dźwięków na razie się mechanik nie odniósł wprost, choć był skłonny nadal raczej obstawiać rozrusznik. Ale jak wczoraj owe dźwięki usłyszałem podczas jazdy (a konkretnie na jałowym, w korku), to wersja z rozrusznikiem raczej wątpliwa...
...

Zobaczymy po południu, co wyszło. Trochę się obawiam, że ponieważ ja "zielony" w mechanice samochodowej jestem, to mogę łyknąć zbyt łatwo jakąś prawdę-półprawdę/g..wno prawdę...
Dlatego liczę na Wasze podpowiedzi i sugestie.
Mr_Hide jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
grzechotanie przy odpalaniu Rikus Silnik i skrzynia 8 17-07-09 14:34
Dym przy odpalaniu (zdjecie) DarekRzeszow Silnik i skrzynia 7 16-04-07 01:12
[FF2] 1,6 - dzwięk przy odpalaniu bilek Silnik i skrzynia 6 12-03-07 22:39
Czarny dym przy odpalaniu tomus_007 Silnik i skrzynia 4 12-02-07 19:49
SIWY DYM PRZY ODPALANIU macrzep Silnik i skrzynia 42 15-11-06 20:11

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u