Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 19-01-08, 20:06   #1
ironman
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Szczecin
Postów: 5
Domyślnie 1.6 Tdci i czy 1.8 Tdci

Witam wszystkich
nadeszła pora zmienić auto i zdecydowałem sie na foke w kombiaczu. Na pewno diesel, ale który? poczytałem sporo na forum, ale wychodzi na to że każdy swoje chwali.
Gdybyście mieli wybierać teraz tak jak ja, na który silnik byście sie zdecydowali i dlaczego ?
Na razie bardziej skłaniam sie ku 1.6, moc niewiele mniejsze, ale chyba mniej pali.

I drugie pytanie,
auto chce kupić w Niemczech, czy znacie i możecie polecić komis/dilera sprzedającego używki w dobrym stanie, najchętniej z jakaś gwarancja i który pomoże z papierami na miejscu

pzdr i z góry dzięki za pomoc
ironman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-08, 20:38   #2
tomek242
Turysta
 
Avatar tomek242
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
październik
2007
DW Wrocław
Postów: 320
Garaż
Domyślnie Re: 1.6 Tdci i czy 1.8 Tdci

Cytat:
Napisał ironman
Na razie bardziej skłaniam sie ku 1.6, moc niewiele mniejsze, ale chyba mniej pali.
A możesz doprecyzować, 90KM czy 109KM?
__________________
były
FFII Kombi 1,8TDCI 135KM Platinium X Panther Black
FFII Kombi 1,6TDCI 90KM
FFI Kombi 1,4 75KM
tomek242 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-08, 20:43   #3
ironman
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Szczecin
Postów: 5
Domyślnie

109km oczywiście.


jeszcze jedno, czy wiecie jakie obroty są przy 110 , 140 na 5 tym biegu w tych fokach, i jak kształtuje sie wtedy spalanie.
ironman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-01-08, 23:56   #4
jajko
Turysta
 
Avatar jajko
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Skąd: Olsztyn
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2008
NOL powiat olsztyński (Olsztyn)
Postów: 361
Domyślnie

1,6 to silnik wzięty z koncernu PSA, nowoczesny, zawsze idzie w parze z FAP (w wersji 109 KM), mało pali, ma wysoką kulturę pracy, ale osiągi podane przez producenta często odbiegają od rzeczywistości, dodatkowo moim zdaniem jest dość głośny.
1,8 to "odgrzewany kotlet" co wcale nie jest wadą, cały żeliwny, ma gorszą kulturę pracy, ale pali prawie tyle samo co 1,6, a zapewnia lepsze osiągi, można się spotkać z opiniami, iż jest mniej awaryjny od 1,6.
IMHO jeżeli chcesz mieć lepsze osiągi w serii to bierz 1,8, a jeżeli zależy Ci na nowoczesnej konstrukcji i niższym spalaniu to weź 1,6. Uwarzam, że oba są godne polecenia.
__________________

"Panie władzo... jechałem tak szybko, gdyż... lubię zapier... "
jajko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 13:04   #5
Matti
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 32
Domyślnie

Odpowiem Ci jako wlasciciel 1,6tdci 109 KM z 2,5 letnim doswiadczeniem. Z cala odpowiedzialnoscia moge Ci ten silnik polecic. Dotychczas jezdzilem silnikami benzynowymi o sredniej pojemnosci np. 1,8.

Kultura pracy tego turbodiesla jest b. dobra. Osiagi - zgodne z tym co podaje producent. Malo pali - przeczytaj moje wczesniejsze posty. W listopadzie na trasie warszawa Krynica Gorska - Warszawa - wyszlo 4,7, choc trzeba dodac, ze bylo dosc tloczno i glownie jechalem 90 - 100. Auto jest zwawe, a nawet bardzo zwawe.. Uwielbiem nim wyprzedzac pod gore: cala kawalkada slabnie, ja jade - nawet na czwartym biegu.
Nie ma pojecia jak jezdzi 1,8. Pewnie nie gorzej. Ale jesli masz obawy, ze 1,6 to troche malo, to rozwiewam te mysli. Pewnie, ze nie jest to 2,0, jak w Mondeo, ale wiecej niz np. 1,8 benzyna w mojej poprzedniej almerze.
Matti jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 13:56   #6
darekG
Turysta
 
Avatar darekG
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Skąd: Podlaskie
Postów: 34
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matti
Z cala odpowiedzialnoscia moge Ci ten silnik polecic.
A kolega ma DPF . Bo jestem ciekaw jak się sprawuje auto z DPF .

Od siebie dodam że zamówiełem 1.8 bo ten 1.6 jest tylko z filtrem cząstek stałych. Dlatego jest droższy to jedno, a po drugie filtr jest kłopotliwy w użyciu. A przyszły chip niemożliwy .
__________________
pozdrowienia
darekG jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 15:02   #7
Matti
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 32
Domyślnie

O cholera, nie ma pojecia...Faktycznie, jak wybieralem ten samochod, to akurat wchodzil nowy cennik uwzgledniajacy cene tego filtra, ale ja jeszcze zdazylem rzutem na tasme " po starej" cenie.
Tak czy owak, te diesle sa dobre. Nie mam w tej sprawie wiekszego doswiadczenie poza subiektywnym odczuciem, ze mi sie po prostu swietnie jezdzi. No i odpukac od 2,5 roku zadnej wizyty w "a utoryzowanym", poza przegladami oczhywiscie. A nie, przepraszam, mialem odyseje z zamykaniem klapy bagaznika. Ale silnikowo ok.
Matti jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 15:25   #8
Macios
Turysta
 
Avatar Macios
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Gliwice
Postów: 596
Domyślnie

Ja mam z DPFem....
Z tego co wiem, to jest on całkowicie bezobsługowy, tzn. raz na jakiś czas następuje automatyczne wypalenie cząstek węgla zgromadzonych w filtrze - dodatkowa porcja paliwa, które spala się w filtrze zwiększając temperaturę, co powoduje utlenienie (wypalenie) sadzy do CO2.
Chip jest możliwy - znam takich co robili.....
Kłopot z używaniem - żaden.
Co więcej, w niektórych miastach Niemiec wprowadzono zakaz wjazdu do centrum aut z dieselem bez DPF'a.....
__________________
jest
Ford Mondeo III Ghia 2.0 TDCI 130KM@160KM, 2005,
było
Ford Focus II FX Silver Kombi 1.6 TDCI 109KM, 2005, 5.47 l/100km
Ford Focus Ghia Kombi Zetec 1.8 115KM, 1999, 7.59 l/100km
Macios jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 16:19   #9
ironman
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Szczecin
Postów: 5
Domyślnie

auta o których myśle sa z 2005, 2006 i o ile sie nie mylę (jak coś poprawcie) są bez filtra.
od 1.8 odstrasza mnie koło dwumasowe.

Matti, czy jestes wstanie powiedzieć mi, na jakim poziomie kształtują sie obroty przy 110 /140 km/h i jak z głośnością auta wtedy ?

do tej pory jeździłem benzyną 1.3, wiec wszystko będzie mocniejsze
ironman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 16:30   #10
Matti
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 32
Domyślnie

Musialbym sprawdzic czy na pewno, ale to bedzie zdaje sie jakies 2.300 - 2.800 obrotow - na piatym biegu oczywiscie. Ale i na nim, na plaskim oczywiscie mozesz wyraznie przyspieszyc.. Nie jest glosno, przy 140 bardziej huczy wiatr niz slychac ryk silnika. Oczywiscie, jest glosniej niz w benzynie, ale nie jest to nieprzyjemny halas.
ja juz nie pamietam jak bylo z tym filtrem, wiem, ze lapalem sie na cene w ostatniej chwili.
Matti jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 17:17   #11
krzychu
Turysta
 
Avatar krzychu
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Skąd: Rzeszów
Postów: 102
Domyślnie

Ja mam 1.8 tdci bez DPF i nie narzekam. Auto z czerwca 2006, wyprodukowane w maju 2006. Wczesniej mialem 1.6 benzyne i powiem ze subiektywnie jest ciszej, albo przynajmniej halas przy 140 i wyzej jest mniej dokuczliwy. Spokojnie sie daje jechac na autobahnie 150-160km/h i rozmawiac, sluchac radia itd. Przy 140km/h obroty to cos okolo 2600-2800. Najglosniej jest na biegu jalowym (porownojac z benzyna). Halas przy wiekszych szybkosciach mocno zalezy od rodzaju nawierzchni i opon i to jest chyba najbardziej odczuwalne zrodl halasu. Subiektywnie oczywiscie.
krzychu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 18:07   #12
jajko
Turysta
 
Avatar jajko
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Skąd: Olsztyn
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2008
NOL powiat olsztyński (Olsztyn)
Postów: 361
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matti
Osiagi - zgodne z tym co podaje producent.
Nie wiem na czym się opierasz. Może masz jakiś bardziej udany model, ja swoją opinię opieram na kilku porównaniach w gazetach motoryzacyjnych, jedno z nich KLIK
__________________

"Panie władzo... jechałem tak szybko, gdyż... lubię zapier... "
jajko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 18:19   #13
Lelon
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2006
Skąd: Raszyn/Wawa
Ford Focus C-Max
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 166
Domyślnie

Cytat:
Napisał Macios
w niektórych miastach Niemiec wprowadzono zakaz wjazdu do centrum aut z dieselem bez DPF'a.....
ale bzdura!!!!!!! kto Ci takich głupot nagadał?? po pierwsze to ograniczenia wjazdu wprowadzono TYLKO W CENTRUM BERLINA, po drugie DPF nie ma tu nic do gadania, bo chodzi o to jaką normę emisji spalin spełnia pojazd, jeżeli EURO 4 to ma wjazd za darmo, jezeli EURO 3 czy 2 to juz coś płaci, więc nawet starszym dieslem wjedziesz tylko nie za darmo. Zakaz jest tylko dla tych co nie spelniaja żadnych norm.
Lelon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 20:47   #14
Matti
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2005
Skąd: Warszawa
Postów: 32
Domyślnie

[quote="jajko"]
Cytat:
Napisał Matti
Osiagi - zgodne z tym co podaje producent.
Jajko napisal: Nie wiem na czym się opierasz. Może masz jakiś bardziej udany model, ja swoją opinię opieram na kilku porównaniach w gazetach motoryzacyjnych, jedno z nich [
oczywiscie ze opieram sie na swoich odczuciach. Co moge porownac obiektywnie? Np spalanie - nie mowie, ze jest takie jak podaja w katalogach. bo to przy normalnej eksploatacji chyba nigdy sie nie zgadza, ale w trasie naprawde rzadko pali mi wiecej niz 5,2 - 5,4 a w miescie nawet zima chyba nigdy nie doszedlem do 7 - 7,5. Poza tym czuje ze auto jest rzeskie, ma kopa wiekszego niz miala moja lzejsza almera 1,8 benzyna, to co bede kombinowal? Moze mialem szczescie?
Matti jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 21:02   #15
jajko
Turysta
 
Avatar jajko
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Skąd: Olsztyn
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2008
NOL powiat olsztyński (Olsztyn)
Postów: 361
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matti
oczywiscie ze opieram sie na swoich odczuciach
A no to wszystko jasne
Subiektywne odczucia bardzo często są mylne. Dla przykładu podam Opla Corsę 1.2, silnik tak się zbiera, że wydaje się, że ma conajwyżej 11 do setki, a rzut oka w katalog powoduje załamanie rąk. Podobnie jest z wieloma autami i o ile różnicę pomiędzy 16 do setki, a 11 da się wyczuć, o tyle róznicę między 10,9, a 11,7 da się jedynie zmierzyć, ale na pewno nie wyczuć.
Co do spalania to uważam, że zależy to przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy i zgodzę się z tym, że rzadko udaje się uzyskać wyniki katalogowe.
Pzdr.
__________________

"Panie władzo... jechałem tak szybko, gdyż... lubię zapier... "
jajko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-01-08, 21:23   #16
darekG
Turysta
 
Avatar darekG
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Skąd: Podlaskie
Postów: 34
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lelon
Macios napisał/a:
w niektórych miastach Niemiec wprowadzono zakaz wjazdu do centrum aut z dieselem bez DPF'a.....


ale bzdura!!!!!!! kto Ci takich głupot nagadał?? po pierwsze to ograniczenia wjazdu wprowadzono TYLKO W CENTRUM BERLINA, po drugie DPF nie ma tu nic do gadania, bo chodzi o to jaką normę emisji spalin spełnia pojazd, jeżeli EURO 4 to ma wjazd za darmo, jezeli EURO 3 czy 2 to juz coś płaci, więc nawet starszym dieslem wjedziesz tylko nie za darmo. Zakaz jest tylko dla tych co nie spelniaja żadnych norm.

dodam że 1.6 z DPF i 1.8 bez DPF spełniaja EURO 4, więc bez problemu wjeżdzasz do miast z zakazem.
co do koła dwumasowego w 1.8 to problemy były z autami z początku produkcji teraz jest lepiej - tak wynika z czytania forum :P .
__________________
pozdrowienia
darekG jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-01-08, 19:57   #17
Scyzor
Turysta
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: Warszawa
Postów: 57
Domyślnie

Ja jezdze Focusem I 1,8 TDCI w stukonnej wersji i naprawde starcza i spala w zaleznosci od stylu jazdy od 5,2 do 7 litrow na trasie.
Jezeli mialbym wybierac z Focusow II to wzialbym 1, 8 TDCI 115 KM - wg mnie to nejlepszy motor w tym aucie. Stara, sprawdzona konstrukcja. Oczywiscie wiele jest na forum o padajacych dwumasach czy wtryskach czy innych pompach ale ja moim 1,8 TDCI przejechalem sporo i zadna z tych przypadlosci mi sie nie przytrafila.
Znajomy kupil w kwietniu 2005 Foke II rowniez z 1,8 TDCI i do tej pory przejechal bezawaryjnie cos kolo 100 tys. km.

Do kontrukcji francuskich nie mam zaufania. Oczywiscie moze sa nowoczesniejsze ale nie wiem jak tam z awaryjnoscia. Moze wypowie sie na forum, ktos, kto sporo przejechal na silniku 1,6 TDCI.

Jezeli chcesz auto z Niemiec i z gwarancja to szukaj na mobile.de albo autoscout24.de i wybieraj auta oferowane przez dealerow Forda. Ford ma program auto uzywanych - po roku uzytkowania odkupuje mase aut z wypozyczalni i oferuje z gwarancja w swoich salonach. Jak masz wiecej kasy to mozesz sie szarpnac na taki model z 2007, ktore czesto wystepuja z przedluzona gwarancja 3 lata lub 80.000 km. Samochody maja wtedy przebiegi ok. 20 tys. km.

Jak sie umowisz wczesniej, ewentualnie pojedziesz, obejrzysz auto zaplacisz i wrocisz po nie ponownie to Ci wszystko z papierami zalatwia.
Powodzenia
Scyzor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-08, 10:49   #18
ironman
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Szczecin
Postów: 5
Domyślnie

taki właśnie mam plan
na same auto będę miał około 11-11.5 tys euro. Przejrzałem oferty właśnie ma mobile i znalazłem dwóch sprzedawców oferujących spore ilości focusów.
Jeden ma foki 1.8 tdci za około 10.5 tys z 55 tkm przebiegu ca +- 5tkm
drugi ma 1.6 tdci za około 11 tys z przebiegami 40-60tkm.

!.6 tdci jest aluminiowy ? czyli powinien sie szybciej nagrzewać?
ironman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-01-08, 21:29   #19
darekG
Turysta
 
Avatar darekG
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Skąd: Podlaskie
Postów: 34
Domyślnie

Cytat:
!.6 tdci jest aluminiowy ? czyli powinien sie szybciej nagrzewać?
Tak 1.6 jest aluminiowy, a 1.8 żeliwny.
Co do szybszego nagrzewania to bardziej zależy to od sprawności silnika, a diesle mają wysoką sprawność i wolno się grzeją.
Ford dodaje dodatkową nagrzewnicę w układzie chłodzenia (opcja), poszukaj z tym foki to ciepełko szybciej się pojawi.
__________________
pozdrowienia
darekG jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-08, 22:18   #20
mstomek
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2005
Skąd: Kraków
Postów: 33
Domyślnie

Witam.
Mam Focusa z 2003 z silnikiem 1.8 TDCi - 100 km, a moja żona Xarę Picasso z silnikiem 1.6 HDi - 109 km, czyli tym samym który obecnie jest montowany w Focusach.
W związku z tym że używam obu samochodów pozwolę sobie na małe porównanie, oczywiście subiektywne
Osiągi:
- przyspieszenie - nigdy nie mierzyłem ze stoperem, ale wydają się porównywalne, może z minimalnym wskazaniem na Focusa.
- prędkość max. - Focus 190, Xara 180 - ale po pierwsze Xara jest wyższa - opór powietrza, a po drugie licznik Xary jest dużo dokładniejszy niż Focusa (sprawdzałem z GPS), w Focusie zawyża prędkość, więc myślę że nie ma tu istotnej różnicy.
- w silniku 1.8 wyraźnie czujesz moment jak rusza turbina (około 1800 obrotów), wówczas dostajesz wyraźnego kopa, w 1.6 tego nie ma, silnik od samego początku dobrze ciągnie
- jak napisałem na wstępie ja mam 1.8 100 km, w aucie z silnikiem 115 km różnica w osiągach może być zdecydowanie na kożyść Focusa
Kultura pracy:
- odpalając Focusa nie masz watpliwości że do Diesel, choć daleko mu do klekotu pompowtryskiwaczy VW, 1.6 w Citroenie odpala prawie jak benzyna
- także w trakcie jazdy dźwięk 1.6 jest dużo delikatniejszy niż 1.8
- wyraźnie mniejsze drgania występują w silniku 1.6
- silnik 1.6 naprawdę nagrzewa się dużo szybciej niż 1.8, w Citroenie ciepłe powietrze dmucha po około 1 min. nawet przy minus 10 st, ale może zależy to od konstrukcji nagrzewnicy i ogrzewania ?
Ekonomia:
- choćbyś nie wiem co robił 1.6 zawsze będzie palił o 1-1.5 l/100 km mniej.
- dokładnie nie pamiętam ale chyba co około 150 tyś km należy dolać jakiś płyn do filtra cząstek stałych, i jest to chyba koszt około 700 zł i póki co mogą to zrobić tylko w ASO
- pozostałe koszty obsługi tych silników są porównywalne
I na zakończenie:
Ja kupując nowego Focusa wybrałbym 2.0 TDCi 136 km
A tak poważnie, jeśli 4 tyś przy zakupie nie ma dla Ciebie różnicy proponuję 1.6 109 km

Pozdrawiam
mstomek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-02-08, 18:06   #21
ironman
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Skąd: Szczecin
Postów: 5
Domyślnie

jakie są koszty poszczególnych przeglądów foki w 1.6 /1.8 tdci ?
gdzie w Bydgoszczy mógłbym dobrze sprawdzić używane auto przed kupnem ?
ironman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-06-08, 15:55   #22
Sław
Turysta
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Krapkowice
Postów: 2
Domyślnie

Czy silnik 1.6 tdci z 2004 roku ma pasek czy łańcuch rozrządu?
Sław jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-06-08, 16:02   #23
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Sław, pasek.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] 1.6 TDCI czy 1.8 TDCI Oscar Silnik i skrzynia 117 28-01-14 07:24
Różnice Focus 1.6 Tdci 90 KM a Focus 1.6 Tdci 109 KM Mario TDCI Silnik i skrzynia 11 14-11-08 21:25
[FFI] wymiana silnika z 1.8 TDCi na 2.0 TDCi jkb^^ Tuning mechaniczny 20 11-04-07 17:35
Soft z TDCI 115 do TDCI 100. marcin9913 Tuning mechaniczny 9 09-06-06 16:38
Różnice pomiędzy tdci 100 a tdci 115 djcooler Silnik i skrzynia 10 08-06-06 14:52

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u