Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 17-07-11, 22:51   #1
czaptan
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar czaptan
 
Wojtek
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Tarnowskie Góry
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
marzec
2004
SG Gliwice
Postów: 3 183
Garaż
Domyślnie Montaż lusterka fotochromatycznego z Mondeo MK3

Zgodnie z prośbą przygotowałem manual.

Poziom trudności: łatwy
Czas pracy: 1,5-2,5 godziny

I. Potrzebne części:
- lusterko fotochromatyczne z Mondeo MK3, ważne żeby było razem z wtyczką i kawałkiem przewodu (najlepiej tak z 15-20 cm, ale krótsza to też niewielki problem)

II. Potrzebne narzędzia:
- śrubokręt płaski, krzyżakowy
- jakieś szybkozłączki, kostki albo zwyczajnie nożyk, lutownica i cyna
- klucz 10 nasadowy
- 2-3 metry dwużyłowego przewodu tak 0,3 mm^2, głośnikowy się dobrze nadaje
- opaski zaciskowe

III. Demontaż:
Po pierwsze demontujemy stare lusterko. Od spodu jest zatrzask, naciskamy i wysuwamy do góry. Mocowanie nowego lusterka jest zgodne, choć podstawkę trzeba obrócić o 180 stopni. Po drugie wyjmujemy lampkę i odkręcamy jedną ze śrub mocujących ramkę - tam wepniemy się z masą. Następnie można odkręcić słonecznik kierowcy, żeby łatwiej było przeciskać i układać przewody.
Po czwarte plastiki - ten ze słupka (ostrożnie podważamy od strony uszczelki śrubokrętem, bo zaczepy lubią pękać), pionowy plastik na wysokości deski rozdzielczej oraz kolejny niżej, zlokalizowany przy lewej nodze kierowcy, mocowany na dwie plastikowe śrubo-spinki. Odkręcamy też osłonę skrzynki bezpieczników.

Wielkość demontażu zależy od tego, gdzie zdecydujemy wpiąć się w zasilanie po stacyjce. Ja wpinałem się w radio, bo i tak miałem je rozbebeszone. Zaprezentuję tu rozwiązanie najsensowniejsze . Zdjęcie poniżej obrazuje jak polecą przewody i na tej ścieżce znajdują się plastiki do demontażu.



IV. Instalacja:
Na początek schemat i działanie lusterka. We wtyczce lusterka są 3 obsadzone piny. Na zdjęciu pin 1 jest najbliżej nóżki lusterka:



pin 1 - zasilanie po stacyjce
pin 2 - masa
pin 3 - zasilanie ze wstecznego

Nie polecam podpinać się pod lampkę na stałe 12V, bo lusterko pracuje nawet jak nas nie ma w aucie, poza tym są problemy z jego wyłączeniem podobno. Masa to masa, natomiast zasilanie ze wstecznego służy do rozjaśnienia lusterka w momencie wrzucenia wstecznego biegu.

UWAGA: lusterko z Mondeo ma w podstawce dodatkowy element metalowy, przez co ciężko wchodzi na swoje miejsce na szybie. Nie należy się tym przejmować, wciskamy mocno aż kliknie. Demontować i tak raczej nie będziemy, a przy okazji wymiany szyby fachowcy sobie poradzą .

Wg danych przytoczonych przez moonsa, najlepiej wpiąć się w dwie wtyczki: zasilanie po stacyjce do wtyczki C15 pin 2, jest to wtyczka ze skrzynki bezpieczników w kolorze niebieskim, widać ją na zdjęciu:



natomiast zasilanie ze wstecznego do wtyczki C51 pin 70. Wtyczka to ta duża pod tym plastikiem przy lewej stopie kierowcy, skręcona śrubą 10. Potrzebny pin łatwo znaleźć, bo kabelek wchodzący do niego tworzy pętelkę do pinu obok i ma kolor zielono-niebieski. Natomiast kabelek dochodzący z wiązki jest zielono-żółty. Ogólnie rzecz biorąc to jest drugi od dołu zupełnie z prawej strony wtyczki przewód. Ja podpiąłem się złączką telefoniczną, jak na zdjęciach:











UWAGA: nie włączać zapłonu jak mamy rozpięte kostki! Włączenie zapłonu przy rozpiętej tej dużej skutkuje błędami ABSu, bo nagle komp przy teście nie wykrywa tylnych czujników.

Masę podpinamy najlepiej najbliżej, czyli pod śrubę z ramki lusterka, o czym wspominałem wcześniej:



Po ułożeniu przewodu, sprawdzamy działanie lusterka (przysłaniamy przedni sensor i świecimy w ten od strony szkła latarką, lusterko powinno zzielenieć). Jak wszystko ładnie działa to przypinamy kabelki opaskami, żeby nie telepały i bierzemy się za montaż plastików. Sam przewód od lusterka niestety wisi, ale podsufitka trzyma go sztywno więc nie lata. Stąd też moja wzmianka o długości przewodu od wtyczki, żeby ładna czarna osłonka sięgała pod podsufitkę:



I to tyle, robota jest łatwa i przyjemna. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat .

P.S. Można też tak, ale to tylko jak już wszystko inne zwiedzie :

__________________
trzymaj się prawego pasa!
jeździmy oszczędnie

MOJA KOMBIFOKA



Ostatnio edytowane przez czaptan ; 16-05-12 o 11:14
czaptan jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] Lusterka zewnętrzne składane elektrycznie (montaż) RallyFun Elektryka, audio i alarmy 62 19-04-17 21:49
[MK1] Montaż skrzyni biegów z Mondeo IV (6b) Kozmo Inne techniczne 2 01-01-14 16:47
Montaż podłokietnika od Mondeo mk3 Jerry MK1 1 08-08-13 22:26
[FFI] Lusterka elektryczne - montaż tomtel Inne techniczne 4 20-11-06 17:33
Lusterka elektryczne - montaż tomtel Elektryka, audio i alarmy 0 11-11-06 21:05

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u