Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 29-09-09, 23:40   #1
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie Naprawa lusterka bocznego i zamontowane mat grzewczych

Witam
Szukałem informacji na temat naprawy lusterka bocznego, lecz nic nie znalazłem... pewnie dlatego, że każde uszkodzenie jest dość specyficzne.
U mnie pewien dżentelmen z identycznego srebrnego focusa kombi (serdecznie pozdrawiam...) postanowił pożyczyć sobie lusterko z samochodu mojego ojca, w końcu po co kupować nowe - wystarczy przejechać się po mieście i znaleźć lusterko w takim samym kolorze (swoją drogą chyba totalny amator - bo jak wyjąć lustro bez otwierania drzwi, chyba, że chciał sam wkład).
Sytuacja taka: godzina 2 w nocy siedzę przed komputerem, słyszę alarm, wyglądam przez okno.... ktoś grzebie przy lustrze - krzyknąłem, wspomniany dżentelmen mnie usłyszał - dał mi to wyraźnie do zrozumienia - przywalił w lustro solidnie, łamiąc je, i wsiadł do swojego auta. Numerów nie widziałem (zbyt wysoko mieszkam), policja umorzyła śledztwo.
Po dłuuugim wstępie powiem tyle - aktualnie auto jest w moim posiadaniu, ojcu nie chciało się naprawiać i kupił na allegro czarne lustro za 50zł, mi się średnio widzi jazda z dwoma różnymi lustrami, więc.... show time
Uszkodzenia następujące: ułamany bolec wystający z podstawy, brak regulacji lusterka, cały wkład lata w lustrze w trakcie jazdy
Opis naprawy:
Bolec przykleiłem na poxilne, jeżdżę już 3-ci miesiąc i wszystko się trzyma.
Jeżeli chodzi o regulacje, to sprawa wygląda następująco ( w zasadzie to jest cel tego posta - stąd też dział techniczny , może komuś się przyda)




Jak widać na powyższych dwóch zdjęciach, w tej "podstawce" od wkładu widać trzy linki od regulacji - muszą one być zatrzaśnięte w tych otworkach.


Tutaj mamy manipulator od regulacji. Do środka również idą te same linki, tylko teraz widać je w pancerzu - i tu sprawa wygląda tak, manipulator się rozkręca a w zasadzie rozsuwa bez zbędnych problemów. Nie mam niestety zdjęcia z jakich elementów się składa, ale o ile pamiętam to dwie plastikowe części, sam ten bolec z miejscem na trzy linki oraz sprężyna. Tu dodatkowe fotki:








Jak to działa ? więc... ciągnąc za linki poruszamy tą podstawką. Zatem linki muszą być zaczepione w tym metalowym bolcu, ale to nie wszystko. Jak widać na zdjęciach powyżej, sam pancerz nie może tam luźno wejść do środka, tylko wpaść w tą dziurkę niżej - zablokować się, bo otwór jest za mały aby on przeszedł.
Właśnie podczas szarpnięcia za lustro wszystkie te linki u mnie powypadały, najpierw podejrzewam że zrobił się luz na podstawce, a wraz z tym posypał się manipulator.
Jak złożyć manipulator ? nie tak łatwo naciągnąć ten pancerz.... więc -> wsadziłem manipulator w imadło, jednocześnie dając dużą śrubę na bolec, bo w końcu nacisk na niego być nie może, a z drugiej strony - tej z której wchodzą linki dałem śrubę.... skręcając imadło część ta weszła głębiej do środka, sprężyna w środku się stopniowo poddawała i powstał lekki luz, dzięki któremu mogłem spokojnie przesunąć całą linkę i zahaczyć pancerz w dziurce niżej - po wyjęciu z imadła całość zrobiła się sztywna i regulacja zaczęła działać jak nowa, wkład nie latał już w lusterku.

Dodatkowo, mając na biurku całość postanowiłem zrobić podgrzewane wkłady -w końcu nie jest to dużo pracy a jednak przydaje się, w zimę podczas obfitych opadów śniegu zawsze musiałem otwierać szybę i czyścić lusterka co parę kilometrów oraz prosić pasażera, aby zrobił to samo.... całe lustra z wkładem są dostępne w internecie za nie duże pieniądze - 40zł/szt., ale.... cóż to za radość - kupiłem same maty grzewcze na allegro i postanowiłem zrobić to samemu, potrzebne do tego tylko wiaderko i duuużo gorącej wody:


Moczymy całość w wodzie, pięknie nam się plastik nagrzeje i próbujemy wyjąć wkład - najgorszy jest sam początek, znaleźć miejsce w którym go wyjmiemy, potem wkładamy znów do wody i wyjmujemy i próbujemy...i tak po centymetrze w końcu całość jest nasza. Wkład najlepiej przemyć z kleju, odtłuścić i przykleić matę. A, zanim przykleimy, warto przypasować go, bowiem w końcu mata nie jest dedykowana do forda i różnie mogą wyjść wsuwki - u mnie, jak widać na zdjęciach, wystarczyło delikatnie powiększyć oryginalne otwory i "blaszki" pięknie przez nie przeszły. Składamy wkład podobnie - znów po centymetrze, co jakiś czas wsadzając całość do wody aby się plastik nagrzał i nabrał elastyczności.








Jeżeli chodzi o kwestie elektryczną, to nie ma z tym większego problemu - odkręcamy sobie skrzynkę bezpieczników, kładziemy na podłogę i z miernikiem w ręce szukamy kabla który odpowiada za ogrzewanie tylnej szyby - można również poprostu znaleźć kabel który idzie do tylnej szyby. Kupujemy zwykły przekaźnik, używany np. przy światła od malucha, i teraz tak:
Masę do maty bierzemy skąd nam się podoba np. jakaś śrubka wkręcona do karoserii auta, plus od maty podpinamy pod PIN 87 przekaźnika. Następnie pod PIN 85 podpinamy masę (znów obojętne skąd, Tu nie będzie dużego obciążenia), pod PIN 30 plus - tutaj warto już wziąć z solidnego źródła, np bezpośrednio z kabla który dochodzi do skrzynki bezpieczników, a pod PIN 86 podłączamy kabelek od ogrzewania szyb.
W tedy sposób, opisując przy okazji działanie przekaźnika, jeżeli na PIN 86 podamy plus (czyli włączymy ogrzewanie tylnej szyby), to przekaźnik przeskoczy z styku na styk i PIN 30 zostanie połączony z PINem 87 i popłynie nam plus do maty grzewczej. Acha - warto plus idący do PINu 30 zabezpieczyć bezpiecznikiem oraz zaraz za przekaźnikiem na kablu idącym z PINu 87 również dać bezpiecznik, na wypadek przetarcia się kabla itd - myśle że wystarczą spokojnie 5 lub 7,5A.
Kabel od przekaźnika oraz ten idący do przekaźnika na PIN 30 warto dać jakiś ciekawszy, taki np 0,3mm2 raczej się średnio do tego nadaje, ja dałem 1mm albo 1,5mm - nie pamiętam.

NIE BIORE ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE USZKODZENIA, USTERKI KTORE POWSTANĄ W TRAKCIE PRACY WEDŁUG WSKAZÓWEK TU ZAWARTYCH ORAZ KTÓRE MOGĄ POWSTAĆ PÓŹNIEJ, W TRAKCIE EKSPLOATACJI.
Pominąłem pewnie parę rzeczy, ale np. dla mnie naturalne jest, że wpinając się w kabel plus który idzie do skrzynki bezpieczników musimy uważać aby gdzieś nie zewrzeć go do masy i nie pisze o tym-choć starałem się pamiętać o bezpieczniku na tym kablu (tak, to ten idący do PINu 30). Jak ktoś nie ma podstawowej wiedzy o elektryce, to niech najpierw spróbuje podłączać żarówki/diody bezpośrednio do akumulatora czy pod zapalniczkę w aucie od tego w końcu większość pewnie zaczynała. Poza tym to też kwestia szczęścia i wprawy, jednemu wkład pięknie wyskoczy z oprawki, a drugiemu pęknie i będzie musiał zamówić nowy.

Jest to mój pierwszy turutorial, zatem proszę o komentarze i krytykę. Próbowałem wkleić zdjęcia tak jak na innych forach, żeby pokazywały się miniaturki, ale tutaj pokazywały się same linki i to na dodatek jako odnośnik do miniaturek - stąd wkleiłem poprostu zwykłe linki.
Jak wszystko będzie ok, to opisze mój drugi projekt - ogrzewane siedzenia, które są idealne na porę roku która się nieubłaganie zbliża...

Pozdrawiam
Kacper


---

z edytowałem zdjęcia, poprawiłem linki i wstawiłem miniaturki. teraz jest tak jak trzeba

Ostatnio edytowane przez Kacper85 ; 21-11-09 o 12:05
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 30-09-09, 10:50   #2
Pabloos
Sympatyk
 
Avatar Pabloos
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2009
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 938
Domyślnie

ładny kawałek roboty więc miejsce w FAQ zasłużone
pozwoliłem sobie tylko na małą kosmetykę zdjęć .

a ponieważ to jednak FAQ chętnych do dysputy zapraszam na już istniejący temat o lusterku w technicznym http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=10862
__________________

http://www.walkofftheearth.com/
Pabloos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-11-09, 22:47   #3
Greg001
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 2
Domyślnie

Witam!!! Bardzo ciekawy post - też mam problem z lusterkiem - prawdopodobnie przetarła się ścieżka na lusterku - potwierdzenie na omomierzu - mam jednak też inny problem - lusterka nie można regulować wertykalnie. Możliwa jest zmiana położenia horyzontalnie - do wtyczki zasilajacej silniczek nie dochodzi napięcie, silniczki są w porządku. Czy wiesz co zrobić w takim wypadku - gdzie szukać przyczyny.

Pozdrawiam

Greg
Greg001 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-09, 20:45   #4
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie

niestety nie posiadam lusterka elektrycznego, więc nawet nie znam jego budowy, więc napisze co bym zrobił - ale to takie strzały na ślepo. Skoro jednak masz miernik i podstawowe pojęcie o elektryce, to:
1) spróbuj podać silniczkowi prąd osobno, na sztywno - ten punkt widzę spełniłeś, bo piszesz, że silniczki są w porządku - czyli przetestowałeś je.

2) sprawdź przycisk - wymontuj go, weź miernik i sprawdzaj po kolei pochylenia i miernik ustaw na zwarcie - czyli będzie dźwięk jak zewrą się kable. Ustal które piny odpowiadają za regulację wertykalną i odpowiednio ruszając tym jostickiem sprawdzaj czy występuje na nich zwarcie (tzn nie plus z minusem - ale np PIN który dostarcza plus do josticka i PIN którym ten plus ma wychodzić gdy ruszasz manetką).
Przetestuj to też na regulacji horyzontalnej, czyli sprawdź czy mój tok myślenia się zgadza - czy pojawi się zwarcie między zasilaniem a Pinem odpowiadającym za regulacje lustra. Jak tak, to w tedy sprawdź wertykalną. Wykluczam spalony bezpiecznik i kłopoty z zasilaniem joisticka, bo przecież działa regulacja horyzontalna.
Żeby było totalnie jasno - np biorąc przycisk od elektrycznych szyb, to wciskając go, pojawia mi się przejście między jakimś tam pinem a jakimś - jak puszczam to przejścia nie ma. Trzeba sprawdzić czy to przejśćie się pojawia, jeżeli nie to pewnie uszkodzony joistick.
Może być też taka sytuacja, jaka ma miejsce przy elektrycznych szybach: czyli jeżeli mamy 4 Piny: plus, minus, 2 do silniczka szyb, to minus jest na obu kablach do silniczka szyb! dopiero wciśnięcie przycisku, w zależności w którą stronę, powoduje, że blaszka w samym przycisku się podnosi - odrywa od styku z masą, i dociska do styku na przeciw, który jest plusem. W ten sposób mamy minus i plus i silnik działa. W drugą stronę, to podnosi się druga blaszka, a tamta pozostaje w spoczynku - czyli mamy w tedy plus i minus - czyli odwrotną polaryzacje jak przed chwilą, stąd silniczek kręci w drugą stronę. Nigdy nie miałem w ręku elektrycznego lusterka oraz joisticka, nawet nie wiem jaka jest zasada działania, stąd tak się rozpisuje.

3) Wracając do zasilania... joistick napewno jest prawidłowo zasilony, ale - jak masz zlokalizowane PINy od regulacji wertykalną, to sprawdź czy jest przejście od joisticka do lusterka - może kabel się ukręcił, pękł, przetarł np przy drzwiach ? Sprawdź czy jest zwarcie między PINem joisticka a odpowiednim pinem w kostce zasilającej silniczek


Acha - najszybciej zlokalizujesz odpowiedni PIN joisticka (ten odpowiadajacy za regulację wertykalną również przez zwarcie - skoro masz już zlokalizowaną wtyczkę zasilającą silniczek i wiesz który pin odpowiada za reg. wertyk. to metodą "na zwarcie" w mierniku dowiesz się, który to pin przy joisticku.

Powodzenia !
Kacper
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-01-10, 10:42   #5
atakiezdjecia
Turysta
 
Avatar atakiezdjecia
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Łódź
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
grudzień
2000
EL Łódź
Postów: 80
Garaż
Domyślnie

Ogrzewane wkłady - świetna sprawa, idealnie się sprawdzają. Jak ktoś nie chce się bawić w klejenie, w sklepie forda są niefirmowe gotowe wkłady - polecam.

Warto sprawdzić jeszcze jedną rzecz: czy przypadkiem w drzwiach nie ma wiązki do elektrycznych lusterek - ja tak miałem (a nie wiedziałem wcześniej) - po zdjęciu całego boczku (kilka śrubek) wspomniana wiązka ze złączem znajduje się zaraz nad wewn. klamką otwierania. W ten sposób odpadł problem podłączenia - dwa kabelki w piny złączki i gra, znaczy grzeje (włączenie razem z tylną szybą).
Wkłady wyjmuje się (powiedzmy) łatwo - mocowane są na wsuwki "po bokach" - odciągając delikatnie ale pewnie skraj lusterka można zobaczyć w środku wyginający się plastikowy element - musi on wyskoczyć z gniazda/wsuwki.

Dodatkowo mocowanie lusterka do drzwi przed przykręceniem pociągnąłem silikonem - jak dla mnie zniknęły szumy z lusterek.
atakiezdjecia jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-10-11, 16:44   #6
p0l4k
Turysta
 
Avatar p0l4k
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Marki
Ford Focus I
HB 5D
1.4 Zetec 75KM manual
kwiecień
2000
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 81
Garaż
Domyślnie

mam problem wziołem zasilanie ze strzynki bezpiecznikow z kabla ktory odpowiada za ogrzewanie tylniej szyby i ktory idzie bez pośrednio do bezpiecznika stąd wziołem + mase z drzwi. i teraz pojewił sie problem jeżeli nie podłącze maty grzewczej napiecie na tych kablach mam jesli zaś podłacze mate i wezmę miernik to juz napiecia niemam przycisk jest ciagle włączony od ogrzewania.
p0l4k jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-11, 12:33   #7
DeZ
Turysta
Grupa: WLKP
 
Avatar DeZ
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Skąd: Poznań
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
2002
Postów: 35
Domyślnie

Ja poszedłem po najmniejszej linii oporu. Wpiąłem się w przekaźnik od ogrzewania tylnej szyby, dodałem bezpiecznik na lusterka i już. Wszystko działa, przekaźnik się nie grzeje.
W sumie kosztowało to wszystko 55zł więc chyba warto się trochę pomęczyć.
__________________
www.rajdy.net.pl
DeZ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u