Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 08-11-07, 21:27   #1
michalm
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Gliwice
Postów: 5
Domyślnie 1.6 TDCI - olej w odmie, separator oleju

Mam problem ze swoim focusem, dotyczy on niewielkich ilości oleju, które przedostają się do odmy i turbiny. Mój mechanik poradził wymianę separatora oleju. I tu rodzi się problem, bo z tego co czytałem na forum jest jeden separator w przewodzie powietrznym łączącym turbo z przepływomierzem a drugi ponoć pod pokrywą silnika. Czy ktoś z posiadaczy FFII wymieniał kiedyś separator? Być może on właśnie przepuszcza olej. Mam jeszcze drugie pytanie: czy turbina w tym aucie jest smarowana wyłącznie ze swoich łożysk. Czy jest jeszcze smarowana dodatkowo z silnika? Będę wdzięczny za pomoc.
michalm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-07, 10:17   #2
Macios
Turysta
 
Avatar Macios
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Gliwice
Postów: 596
Domyślnie

turbina jest zawsze smarowana olejem z układu olejowego silnika - zapewnia to nie tylko jej smarowania ale także chłodzenie
__________________
jest
Ford Mondeo III Ghia 2.0 TDCI 130KM@160KM, 2005,
było
Ford Focus II FX Silver Kombi 1.6 TDCI 109KM, 2005, 5.47 l/100km
Ford Focus Ghia Kombi Zetec 1.8 115KM, 1999, 7.59 l/100km
Macios jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-07, 17:46   #3
michalm
Turysta
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Gliwice
Postów: 5
Domyślnie

Niech mi ktoś powie jaka może być przyczyna osadzanie się oleju w odmie, czy może to wynikać z faktu, że separator działa niesprawnie i przepuszcza olej. Ponawiam pytanie o te nieszczęsne separatory, czy ktoś wymieniał kiedyś ten w bloku silnika?
michalm jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-07, 19:51   #4
jajko
Turysta
 
Avatar jajko
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Skąd: Olsztyn
Ford Focus II FL
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2008
NOL powiat olsztyński (Olsztyn)
Postów: 361
Domyślnie

Ile ubywa Ci oleju między wymianami?
To jest absolutnie normalne, że odma puszcza trochę oleju do dolotu, dodatkowo EGR zawraca część spalin do dolotu (ekologia), które też zawierają pewne cząsteczki oleju. Jeżeli pomiędzy wymianami nie musisz dolewać więcej niż 1 litr oleju to nie martw się i nie zawracaj sobie głowy. W każdym dieselu tak jest
__________________

"Panie władzo... jechałem tak szybko, gdyż... lubię zapier... "
jajko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-12, 21:52   #5
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Też mam problem z separatorem. Samochód strasznie dymi na czarno, a po dodaniu gazu na niebiesko. Mechanik dziś wykrył olej w dolocie do turbiny, aż ciekło na filtr powietrza. Nowy separator kosztuje w ASO 850 zł. Szukałem na allegro ale są tylko do 1.8 TDDI. Czy taki może pasować?
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-12, 22:06   #6
Caesar
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Caesar
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 148
Domyślnie

1.6tdci nie ma separatora oleju, przynajmniej takiego jak jest np w 1.8tdci. Można kupić lub zrobić własnego oil tanka, tutaj moja wersja prototypowa

Niektórzy mówią, że każde ciało obce szkodzi turbinie i olej w dolocie nie jest zdrowy, tym bardziej jak osiada na przepływomierzu a turbina jest smarowana olejem z przewodu olejowego z silnika a nie olejem z powietrza w dolocie. Z drugiej strony taka sytuacja występuje w większości diesli, także innych firm jak VW czy BMW, zatem nie wiem jak powinno być poprawnie.

Ostatnio edytowane przez Caesar ; 12-07-12 o 23:18
Caesar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-12, 23:10   #7
TUNELINER
Sympatyk
 
Avatar TUNELINER
 
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wałbrzych
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2001
Postów: 2 326
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał Macios Zobacz post
turbina jest zawsze smarowana olejem z układu olejowego silnika - zapewnia to nie tylko jej smarowania ale także chłodzenie
co to za głupoty? nigdy w życiu...

separator to jedno a główna odma to drugie, odma sama z siebie uwalnia gazy spalinowe z mgłą olejowa, a ponieważ wg prawa nie moze byc puszczona w powietrze zasysana jest do silnika.

krotko mowiac syf olejowy osadza sie na turbinie, dolocie i egr.

na to jest rada: kupujemy rurke o podobnym przekroju co odma i prowadzimy od obudowy klawiatury gdzies jak najniżej w dół. niech żyga na asfalt-dolot czysty
__________________
TUNELINER jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 07:11   #8
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

A czy da coś czyszczenie tego separatora od czasu do czasu? W końcu zawsze tak nie dymił. A z drugiej strony to wyjaśnia dlaczego DPF zatykał mi się tak szybko...
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 08:46   #9
Caesar
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Caesar
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 148
Domyślnie

Jak dymi to może masz nieszczelność w dolocie?
Caesar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 09:16   #10
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Być może. Mechanicy wykryli wczoraj dużą ilość oleju w dolocie i że olej z dolotu kapie na filtr powietrza, więc jest tam jakaś nieszczelność. Powiedzieli, że to przez to dymi, ponieważ olej miesza się z paliwem i trafia do turbiny. Mieli już takie przypadki, ten warsztat specjalizuje się w silnikach HDi. Co myślicie o zamontowaniu oil catch tanka, czy to rozwiąże problem? A czy ktoś wogóle wie dlaczego ten olej przechodzi z separatora do dolotu? Zatyka się? Ostatnio nalali mi za dużo oleju do silnika, może to dlatego?

Ostatnio edytowane przez Piotr-Toruń ; 13-07-12 o 10:07
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 10:38   #11
TUNELINER
Sympatyk
 
Avatar TUNELINER
 
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wałbrzych
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2001
Postów: 2 326
Garaż
Domyślnie

prawdopodobnie dlatego, cisnienie wywala,
jezeli juz oil catch to samorobka, bo to co na alegro sprzedaja to badziew
__________________
TUNELINER jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 10:54   #12
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Olej już odciągnięty, dolot wyczyszczony. Zmieniło się tyle, że mocno dymi ale na szaro zamiast na czarno. Caesar, czemu zrobiłeś sobie tego oil catch tanka? też Ci dymił?

Ostatnio edytowane przez Piotr-Toruń ; 13-07-12 o 19:32
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 19:40   #13
Caesar
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Caesar
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 148
Domyślnie

Może w intercolerze się nazbierało i teraz zaciąga po trochu
Caesar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-07-12, 20:02   #14
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Jednak olej nadal zbiera się w dolocie. Kupiłem separator od Lublina i zamontuję.

Ostatnio edytowane przez Piotr-Toruń ; 15-07-12 o 10:53
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-07-12, 19:58   #15
Waldekok1
Turysta
 
Avatar Waldekok1
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2009
Postów: 3
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał TUNELINER Zobacz post
....na to jest rada: kupujemy rurke o podobnym przekroju co odma i prowadzimy od obudowy klawiatury gdzies jak najniżej w dół. niech żyga na asfalt-dolot czysty
Może to i dobry sposób na czysty dolot, jednak poraża brakiem wyobraźni, jeżdżę oprócz auta motorem i jak to przeczytałem to włos mi się zjeżył na głowie...

Ostatnio edytowane przez marfm76 ; 15-07-12 o 21:17
Waldekok1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 15-07-12, 23:10   #16
TUNELINER
Sympatyk
 
Avatar TUNELINER
 
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wałbrzych
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2001
Postów: 2 326
Garaż
Domyślnie

kolego wyrażenie żyga jest w cudzysłowiu. jezeli bym zostawiał ślad na asfalcie to przy każdym tankowaniu musiał dolewać z litr oleju.
temat sie tyczy mgły olejowej, znaczy to ze ona jest głównie w powietrzu, naprawde nie musisz sie stresować
__________________
TUNELINER jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-07-12, 19:20   #17
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Założyłem separator od lublina. Olej nadal przedostaje się do turbiny. W dolocie i u wejścia do turbiny jest równie brudno jak wcześniej. Co ciekawe w przewodzie separator(lublin)-dolot było sucho... Co teraz robić? Kupić jednak oryginalny separator do focusa? Czy ta duża ilość oleju może oznaczać awarię np. pierścieni tłokowych?
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-07-12, 20:24   #18
TUNELINER
Sympatyk
 
Avatar TUNELINER
 
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wałbrzych
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2001
Postów: 2 326
Garaż
Domyślnie

separator to zwykła puszka, watpie zeby sie mogla zepsuc. tak sadze bo tez mam taka. jezeli w odmie jest dalej za duzo oleju to juz chyba wina samego silnika ktory za duzo "produkuje" mgły olejowej. mozesz miec cos z pierscieniami, chociaz sam w to watpie. mozesz zrobic test cisnienia sprezania, tak na wszelki wypadek
__________________
TUNELINER jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-07-12, 07:18   #19
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Narazie założyłem wąż ogrodowy od separatora z odprowadzeniem oleju do starej butelki. Wlot do dolotu zatkałem plastikowym korkiem od szampana. Teraz mam trzy rozwiązania: 1. kupić nowy separator; 2. kupić używany separator na allegro;
3. zdjąć, sprawdzić, wyczyścić stary separator. Czy jak go zdejmę to poleci olej?
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-07-12, 13:11   #20
TUNELINER
Sympatyk
 
Avatar TUNELINER
 
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Wałbrzych
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 215KM manual
2001
Postów: 2 326
Garaż
Domyślnie

daj jakies zdjecie, niech to ogarne
__________________
TUNELINER jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-11-12, 18:48   #21
Piotr-Toruń
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Ford Focus II FL
kombi
1.6 DuraTorq 109KM manual
2005
Postów: 14
Domyślnie

Jednak wróciłem do fabrycznego układu. Z węża odprowadzonego w bok leciały spaliny i śmierdziało w kabinie. Narazie nie dymi zbyt mocno.
Piotr-Toruń jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-11-12, 08:30   #22
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Cytat:
Napisał Piotr-Toruń Zobacz post
A czy ktoś wogóle wie dlaczego ten olej przechodzi z separatora do dolotu? Zatyka się?
Silnik z założenia musi być szczelny. Jednak są w nim ruchome elementy (zawory i tłoki) których teoretycznie uszczelnić idealnie nie można- żeby mogły się poruszać zawsze musi być pewna nieszczelność. Gdyby miały być 100% szczelne, to musiałyby być przyspawane. Z tego powodu dopuszcza się niewielkie przedmuchy kompresji przez tłoki do miski olejowej, sprężonego powietrza przez zawory dolotowe i sprężonych spalin przez zawory wylotowe. Jakby silnik był szczelny, to wszystkie te gazy próbując opuścić silnik coś mogłyby uszkodzić. Poza tym to głównie mgła olejowa i spaliny i jako takie nie powinny wydostawać się do atmosfery, bo mogłyby otruć trawę, drzewa i motyle. Dlatego stosuje się rurkę odpowietrzającą, potocznie zwaną odmą, która kieruje przedmuchy do kolektora ssącego, by mogły zostać spalone i po przejściu przez układ oczyszczania spalin, ekologicznie bezpieczne.
Na etapie projektowania oblicza się wielkość przedmuchów i dobiera układ oczyszczania gazów z przedmuchu z nadmiaru oleju (z nadmiaru, mała ilość jest całkiem normalna). Najczęściej jest to siateczka lub układ labiryntowy. Gdy dochodzi do zwiększenia wielkości przedmuchu ponad ilość założoną przez producenta, wtedy ilość oleju przedostająca się do kolektora ssącego zwiększa się.
Przyczyny zwiększonych przedmuchów są trzy:
1. Zwiększone luzy robocze na ruchomych elementach, czyli zużycie.
2. Uszkodzone uszczelnienia, głównie zaworów.
3. Niewłaściwy olej, o zbyt małej lepkości.
W Twoim przypadku stawiam na pozycję 1 i 2 zakładając że olej masz 5W-30.
Teraz powinieneś usunąć przyczyny zwiększonych przedmuchów, czyli zrobić generalny remont silnika. Rozumiem, że nie jest to przyjemna wiadomość, dlatego proponuję rozwiązanie alternatywne. Możesz zastosować olej o wyższej lepkości. Na początek proponuję 5W-40. Jeśli efekt będzie niesatysfakcjonujący, to możesz dla porównania zastosować 5W-50.
UWAGA. Zmiana lepkości oleju przyniesie rezultat tylko wtedy, gdy uszczelniacze zaworów są ok., a niwelujemy tylko naturalne zużycie silnika.
Jest jeszcze jedna metoda zmniejszenia przedmuchów-lżejsza noga na pedale gazu - działa rewelacyjnie.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
TDDi - Czyścimy separator oleju Chabs MK1 11 25-11-17 22:45
[MK1] Separator oleju TDCI TUNELINER Silnik i skrzynia 7 23-08-16 12:19
[MK2] Wymiana Oleju/Jaki Olej Najlepszy do silnika 1,8 TDCi grzesiek32 Silnik i skrzynia 1 20-08-10 12:32
[MK1] Olej na osłonie przegubu i na filtrez oleju marcin9913 Inne techniczne 2 07-06-10 23:49
FFI TDCi olej w odmie fazis Silnik i skrzynia 4 07-07-08 14:04

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u