Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 06-03-10, 11:57   #1
damiano1511
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
Postów: 11
Garaż
Domyślnie wymiana przegubu wewn - miniporadnik. objawy:drgania kierownicy i całego auta

Witam wszystkich czytających
Wrzuciłem u konkurencji, wrzucę i tu, może się komuś przyda

Już na początku po zakupie mojej foczki, spotkała mnie przykra niespodzianka - podczas przyspieszania strasznie rzucało autkiem, wpadało w takie turbulencje, że prawie z siedzenia wyrzucało szczególnie jak już przekroczyło się ok 80 km/h.

po przejrzeniu forum padła diagnoza - do wymiany przegub wewnętrzny (przy skrzyni biegów - dla niewtajemniczonych ) lub cała półośka.... tylko pytanie która strona? :/ niestety nigdzie nie znalazłem info, jak można to rozpoznać, zazwyczaj ten fakt stwierdzali panowie z serwisu...
metodą chybił trafił padło na lewą stronę - krótszą półoś.... (jakieś takie przeczucie + stwierdzone minimalnie większe luzy, ale to mogło być subiektywne)

żeby się przekonać czy dobrze trafiliśmy, trzeba rozebrać wszystko na czynniki pierwsze i dokonać oględzin owego przegubu... no więc po kolei:

1. kluczem 32 odkręcamy (a przynajmniej luzujemy) nakrętkę od piasty - przy lewym kole mamy tradycyjny prawy gwint

2. zanim podniesiemy autko na lewarku dobrze jest poluzować wszystkie śruby, które będziemy później odkręcać, zawsze to stabilniej na kole niż na lewarku i można sie bardziej przyłożyć jak sie pozapiekały a te śrubki to:
- śruba od wahacza (klucz 15 i torx z drugiej strony)
- śruba od łącznika stabilizatora (klucz 15) - u mnie się obracała, przytrzymałem ją wkładając klucz 17 (troche za duży, ale 16 nie chciał wejść) na taki kwadrat co jest między łącznikiem a drązkiem do którego jest przykręcony, straszna męczarnia
- śruba od drążka kierowniczego (aby swobodnie można było odsunąć piastę od półośki) - tez klucz 15

3. no to do góry foczkę i zdejmujemy koło

4. pozbywamy sie tych wszystkich śrub

5. ściągamy piastę z półosi, jak nie będzie chciała po dobroci, to ja lekko młotkiem wybić

6. teraz przydałoby się spuścić olej ze skrzyni biegów - no chyba, że chcemy wymienić na nowy, to sam się później wyleje ;p

7. teraz trochę siłowo - jakąś brechą i ewentualnie młotkiem musimy wybić półośkę ze skrzyni - jest ona zabezpieczona pierścieniem wokół freza - identycznie jak na przegubie zewnętrznym, po szarpnięciu powinno wyjść (i chyba teraz powinien wylać się olej, jeśli go wcześniej nie spuściliśmy).

8. zdejmujemy gumową osłonę z przegubu (jeśli nie spadła wcześniej sama )
i naszym oczom ukazuje się krzyżak siedzący w gnieździe i sporej ilości smaru ...albo już nie, bo mógł się wyciągnąć przed wybiciem kielicha przegubu ze skrzyni

9 . u mnie w tym kielichu były wyraźne wgłębienia, ponad 1 mm głębokie

10. teraz mała uwaga, która pozwoli zaoszczędzić duuużo czasu i nerwów - jak macie półośke na wierzchu, to lepiej złożyć ją od razu z nowym przegubem i wkładać całość do skrzyni - tak mi się wydaje z perspektywy czasu (z tym, że nie jestem pewien czy da się to złożone na tyle mocno walnąć, żeby pierścień zabezpiaczający zaskoczył)
Ja wbiłem najpierw sam przegub, włożyłem krzyżak (i duuużo smaru oczywiście-grafitowy,dostarczona razem z przegubem) i później kląłem jak szewc, żeby założyć opaskę na tą gumową osłonę przegubu - za cholere nie ma tam miejsca na manewry "ręcami" . przy wkładaniu/wbijaniu przegubu trzeba uważać na simering uszczelniający frez (nawilżyć go olejem, żeby się nie podwinęły wargi, bo będzie się później sączył olej).

11. teraz składamy całą resztę w kolejności odwrotnej do demontażu

12. NIE ZAPOMINAMY - nasza skrzynia chce pracować w oleju, więc go wlewamy spowrotem (tu przyda się strzykawka i wlewamy korkiem przelewowym, inaczej czarno to widzę, bo otwór jest na pionowej ściance)

13. jazda próbna i cieszymy się, że naszą foczką już nie telepie


niestety nie zrobiłem fotek podczas "zabawy", więc jeśli ktoś się skusi to zapraszam do uzupełnienia miniporadnika

i ewentualne uwagi/korekty ludzi, którzy mają to już za sobą

podrawiam
damiano1511 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u